Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ето в момента мюсюлмански братя идват на власт в Египет. Ще ги видим колко са адекватни.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      Кухулин написа Виж мнение
      САЩ: Свалянето на турския самолет от Сирия е нагло

      Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън осъди Сирия заради „наглото и неприемливо" унищожаване на турския военен самолет, който беше свален на 22 юни.

      Клинтън се ангажира САЩ да окажат подкрепа на Турция при подготвянето на адекватен отговор на действията на Дамаск.


      Не знам до колко историята със самолета е умишлено предизвикана от Турция, но иначе граничният инцидент си е класика в жанра за приомите за casus belli
      Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

      Comment


        Сирийските сили за сигурност са открили огън срещу турски самолет, участващ в спасителните операции за издирване на двамата пилоти на сваления в петък от Сирия турски изтребител F-4, съобщава турският телевизионен канал СиЕнЕн-Тюрк, като се позовава на информация във в."Хюриет дейли нюз". Западни дипломатически източници са заявили пред "Хюриет дейли нюз", че са били запознати с този случай в турското външно министерство вчера в рамките на среща, на която посланици и военни аташета на страните от ЕС, Арабската лига и НАТО бяха запознати с инцидента със свалянето на турски изтребител F-4 от Сирия.
        След като сирийските сили за сигурност са открили огън по турския самолет, участващ в спасителната операция, той веднага се е отдалечил от сирийското въздушно пространство.
        Сериозни разногласия са възникнали между Турция и Сирия по въпроса за спасителната операция за издирване на пилотите на сваления самолет F-4 и на останките на машината, посочва СиЕнЕн-Тюрк.
        Сирийската страна е предложила организиране на съвместна операция, но е поставила някои условия, неприемливи за турската страна. Сирия е настоявала, че след като спасителната операция се провежда в сирийски териториални води, намерените останки на самолета и евентуално двамата пилоти трябва да бъда предадени на сирийската страна. Анкара е отхвърлила това условие и е заявила, че сама ще осъществи издирвателно-спасителната операция, като е подчертала, че няма да предаде на Сирия нито пилотите, нито останките от самолета.

        Интересното е че тук (http://rusk.ru/newsdata.php?idar=55514) се говори за 2 самолета но без да се казва нито модела нито какви обозначения е имал. Нещата стават много заплетени.
        Last edited by NATAN; 25-06-2012, 19:11.

        Comment


          beri_cd написа
          А защо монархия и ислямизъм да си пречат едно на друго?
          В по-широк аспект трябва да питаш защо монархия и религия да си пречат едно на друго: предполагам защото не могат да се разберат кой е по-голям - монархът или Бог. Сигурно Хенри 8-ми има какво да каже по въпроса - не че не е бил католик, но с папата не се е имал много (ще му казва с кой да се жени и с кой не, ама-ха).
          The Ecclesiastical Appointments Act 1534 required the clergy to elect bishops nominated by the Sovereign. The Act of Supremacy in 1534 declared that the King was "the only Supreme Head in Earth of the Church of England" and the Treasons Act 1534 made it high treason, punishable by death, to refuse to acknowledge the King as such. In response to the excommunications, the Peter's Pence Act was passed in and it reiterated that England had "no superior under God, but only your Grace" and that Henry's "imperial crown" had been diminished by "the unreasonable and uncharitable usurpations and exactions" of the Pope.
          Така или иначе, предполагам династията Ал Сауд си има причини да счита за най-голяма местна заплаха именно сунитските фундаменталисти.

          Междувременно сирийски военни наистина са навлезли в турска провинция Хатай, както искаше Рамщайн, но за да се предадат:
          Several high-ranking Syrian military figures reportedly defect to Turkey, amid heightened tensions over the downing of a Turkish warplane.

          Между тях генерал и двама полковници.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            ОТ/
            "Арабската пролет" застигна и Судан,
            след като вече десет дни в страната се провеждат протести срещу високите цени, съобщи АФП. Антиправителствените демонстрации в страната се увеличиха, откакто на 18 юни президентът Омар Башир обяви строги икономически мерки, включително увеличение на данъците. Протестите заради увеличилите се цени започнаха с демонстрация на студенти пред университета в Хартум. В протестите обаче се включиха различни представители на суданското общество в многобройни райони в столицата и в още няколко части в страната. Башир заяви, от своя страна, че протестите не са "Арабска пролет". "Хората, които изгарят гуми, са малко на брой", заяви той пред около хиляда судански студенти, заявявайки, че чужди сили стоят зад протестите в Судан. Президентът Омар Башир е обвинен във военни престъпления от Международния наказателен съд в Хага.
            /ОТ


            Нещо много познато ми звучи.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              NATAN написа Виж мнение
              .................................................. .........
              Интересното е че тук (http://rusk.ru/newsdata.php?idar=55514) се говори за 2 самолета но без да се казва нито модела нито какви обозначения е имал. Нещата стават много заплетени.
              Нормален авиационен приом; Единият самолет провокира радарите и ПВО установките, вторият засича местоположението им; Но явно нещата са се объркали! Всъщност в случая и двата са засичали;

              Comment


                beri_cd написа Виж мнение
                А защо монархия и ислямизъм да си пречат едно на друго?
                Ами може да потърсим причините в естеството на сунитския ислям.Според сунитската традиция за избор на халиф, той трябва да бъде избиран чрез шура от уммата, а не да се унаследява по наследствена линия.Е, вече халиф няма, но е нормално монархиите да се страхуват, особено абсолютиска като СА, че този тип ислямизъм (не че СА не е ислямистка държава) може да застраши съществуването на династиите по аналог с традицията за избора на халиф
                Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                Comment


                  гласувах - Страната ще бъде окупирана, т.е. ще бъде под чуждо управление. , и то най-вече от турция тя има най-голям интерес от това , както в либия имаха франция и италия

                  Comment


                    Ъъъ, дам. Това с папата беше забавно.

                    Това, че правителството в Саудитска Арабия има проблем с едни ислямисти, не означава, че властта сама по себе си не е ислямистка. Ислямистка държава ще рече такава, в която централно място взема Исляма, не само болшинството да са мюсюлмани (което и сега е налице в Сирия и Египет, но двете са светски). Около религията се изгражда законодателството (там, където Исляма има отношение), социалните порядки и т.н. Политика и религия се сливат. Това върви ръка за ръка с подкрепянето на брадати по цял свят - от строене на уахабистки джамии до финансиране на разни групировки.
                    Еквивалент в Християнството не съществува. Ако тръгне да се издребнява в дефинициите може да се докаже на хартия, че Великобритания е я абсолютна монархия или теокрация, което, естествено, е глупост. В Ислямския свят обаче трудно ще се намери светска държава, ако се приложат западните стандартни (не че е необходимо).
                    http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                    Comment


                      Тези протести в Судан нищо чудно да са опит да се извият ръцете на Китай. Китайците имат солидни петролни интереси в африканската държава и са доста обвързани с актуалния режим там. Но не мисля, че ще се огънат. Както наскоро високопоставен представител на ККП каза, нещо от сорта, че времената се менят и вече САЩ не са световния жандарм, който дълги години бяха. Така че, освен икономическите интереси, тук е заложен и престижът на Китай като глобална сила да излезе най-после на преден план (разбирай - първи решаващ фактор, а не просто познатият ни досега икономически гигант). Но каквото и да си говорим, нещата през последите години след стартирането на т.нар. "Война срещу тероризма" драматично се промениха. Вече Америка не е в състояние да започва самосиндикално военни операции под маската на някакви "Коалиции на желаещите". В края на есента доста водещи анализатори прогнозираха, че има 50% шанс по това време на годината вече да се обстрелва Иран, а всъщност дори не е започнала операцията срещу малкото братче Сирия.
                      Това според мен е и най-доброто доказателство, че светът преминава към многополюсен модел. А дали той ще ни донесе повече стабилност, поради страхът от конфликт с противници със сила, идентична на твоята, или напротив - баницата ще се къса още по-ожесточено, тепърва ни предстои да разберем.

                      Comment


                        Турция не иска война, а компенсации от Сирия

                        Comment


                          След целия този фарс със сваления самолет, имам усещането, че Турция реве с цяло гърло просто за да заглуши собствената си съвест.

                          Comment


                            Добра статия по темата за Турция, Сирия и падналите не където трябва разузнавателни самолети, но също така и относно бунтовниците-ислямисти, шериата и т.н. Вестник "Сега", Бойко Ламбовски:

                            Израждането е процес постепенен
                            Бойко Ламбовски

                            Винаги заставам нащрек, когато единогласно тръгнат да ме убеждават кои са лошите и кои добрите в поредния бездарен епизод от световния политически сериал. Не че ми пука много за този сериал, не бих го и гледал даже, но уви - при него не можеш да щракнеш дистанционното. Сериалът ще те намери, дори да се скриеш на село. Или в африканската джунгла. Дори да си затваряш очите.
                            Онзи ден чух по нашите електронни медии няколко пъти, че Сирия е свалила турски разузнавателен самолет. Скоро след това надлежно беше цитиран турският външен министър Ахмет Давутоглу, който уточни, че самолетът не бил въоръжен и извършвал "тренировъчна мисия" над Средиземно море.
                            По-късно и турският президент г-н Абдуллах Гюл заяви, че страната му ще направи "каквото е нужно" в отговор на свалянето на турския изтребител от Сирия. Включи се и държавният секретар на САЩ - Хилъри Клинтън, която изтъкна, че "САЩ са дълбоко обезпокоени от ситуацията около сваления от Сирия турски разузнавателен самолет и ще продължат заедно с Турция и другите си партньори да търсят привличане към отговорност на сирийския президент Башар Асад".
                            Дори ние излязохме с официално изявление: "България осъжда свалянето на турски самолет от сирийските ВВС" - се казва в него.
                            Слушах тези неща и с велико изумление забелязах, че след така поднесената "новина" липсва алтернативно мнение. Не се каза какво смята сирийската страна по въпроса, не уточниха данни за това деяние от относително независим източник.
                            Нещо повече, самолетът в по-натегливи интерпретации вече не беше военен или разузнавателен, а само - "самолет". И още по-смешно - турският външен министър Ахмед Давутоглу заяви, че самолетът "за момент е нарушил сирийското въздушно пространство", но иначе бил миролюбив и веднага го напуснал. И че е свален над международни води, като "само отломките му са паднали в сирийски териториални води."
                            Аз не съм военен, не разполагам и с необходимите екипи и апаратури, за да установя чистата истина. Като вас съм горе-долу. Но имам някаква инстинктивна непримиримост към пропагандата, манипулацията и лъжата. Останала ми е от времената, в които пропагандата ми твърдеше в един глас, че "добрите" освобождават Чехословакия и Афганистан, а "лошите" изтребват Виетнам, Ангола и Никарагуа. Тогава друг глас и друга гледна точка не можеше да се чуе.
                            Сега уж може, но общият поток пак е като за дебилни плувци, пак делението е на "добри" и "лоши", пак добрите винаги са прави, а лошите - винаги виновни.
                            Само дето добрите и лошите си смениха местата. "Добрите" бомбардираха Белград и освободиха Косово с цел регионът да стане "мирен и многоетнически". В резултат възникна изкуствена държава, съществуваща на международно иждивение и парцелирана от наркомафии, а сръбският етнос в нея го пазят с телени мрежи и сини каски. Добрите нахлуха в Ирак и обесиха диктатора Саддам, в резултат на което страната Ирак стана място, пълно с тероризъм, място, опасно и безутешно. Добрите нападнаха Либия и отстраниха лудия й диктатор Кадафи, в резултат на което там стандартът на живот главоломно падна, а новата управа прие многоженството като пръв и неотложен закон. Изобщо в резултат на демократизирането по тези ширини побеждава главно шариатът.
                            Новоизбраният президент на Египет Мохамед Морси е първият ислямист в многомилионната арабска страна след падането на Мубарак. След като спечели, той веднага обеща да постави държавата на "ислямска основа" и да постигне масово прилагане на нормите на шариата. Първите, които го поздравиха, бяха активистите на "Хамас".
                            Та добрите в случая са тези, които искат да свалят правителството на омразния Башар Асад в Сирия. Бунтовниците там са правите, а правителството, което си пази властта - лошо. Лоши са и Русия и Китай, защото не са категорични срещу Асад. Аз нито знам, нито познавам Асад, но се питам - ако въоръжени, при това добре, отвън бунтовници поискат да вземат властта в страната, която управляваш, какво следва да сториш?
                            Не поискаха ли въоръжени отвън бунтовници да вземат властта в Косово и да получат там право на албанска държава преди време? Да, поискаха. Сръбското правителство тръгна да воюва с тях, САЩ, НАТО и ние подкрепихме бунтовниците, те победиха.
                            Не поискаха ли и кюрдите (които са към 40 милиона) чрез въоръжена борба да си създадат държава в част от Турция (където наброяват към 20 милиона - три Българии) и да се обособят - тоест нещо като Косово? Поискаха, още искат. Само че САЩ, НАТО и ние засега не ги подкрепяме и работата им не се урежда.
                            Поиска ли Грузия да си вземе обратно Абхазия? Поиска. Само че Русия е много силна и не даде въпреки НАТО и нас.
                            Но кой е принципът на този тип географски и политически прекроявания? Силата плюс пропагандата? Справедливостта плюс човеколюбието?
                            Това, разбира се, е риторичен въпрос. Ако бях сигурен, че силата плюс пропагандата ни кроят един по-добър свят, може би щях да си затрая. Но не виждам да е така. Освен това силата и пропагандата имат свойството винаги да се израждат, ако си траеш.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              За лицемерието, добрите и лошите съм съгласен, но не разбрах само - сирийското правителство значи е невинната жертва? Агънце, което никому зло не е сторило, ама горките, видиш ли, падат в злата, империалистическа клопка на САЩ и НАТО!? За Либия, Ирак Косово...досто едностранно пък го даваш самия ти, макар да се оплакваш от същото. И доста теми отделни, де.

                              Когато въоръжени бунтовници се опитват свалят властта, властта започва да трепе въоръжените бунтовници. Принципа в арабския свят за съжаление обаче най-често е "всички под ножа".
                              http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                              Comment


                                Аз не мога да разбера защо все се въртим около някакви понятийно-морални спорове - кое било добро, кое било лошо, кой бил прав и кой крив. Едно е добро за едни, друго е добро за други, трето пък е направо чудесно за трети. Много по-лесно е разговора да се води по същността на явленията, а не по тази или онази квалификация.

                                Comment

                                Working...
                                X