Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ще има ли удар срещу Иран?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Dinain написа Виж мнение
    Това, че израелците не могат сами да довършат Иран (като и това не е сигурно), не значи автоматично, че няма да ги нападнат.
    Точно така, но това не значи, че с един въздушен удар срещу Иран Израел не би целял намеса на САЩ, тоест ще изправи съюзника си пред свършен факт и ще въвлече САЩ във война с Иран дори против волята им.

    Comment


      #77
      Kramer написа Виж мнение
      Войската на САЩ в Ирак все още е достатъчна за отбрана срещу Иран. За настъпателна операция не достига.
      Май че Kramer е прав.

      Ако се вярва на английската Уикипедия, понастоящем (септември 2009 г.) американците имат в Ирак общо 128 000 души, и вероятно от тях бойните части са половината от това число.
      Освен това новата Иракска армия е набъбнала до около 250 000, полицията пак толкова, а частните контрактори били около 160 000 (половината иракчани, около 27000 американци).
      Кюрдската милиция Пешмерга я оценяват на около 375 000! (макар че не се знае ще вземат ли страна и чия).
      Накрая, наетите от правителството бивши инсургенти от сунитската милиция "Ауейкенинг" били около 94000 души.
      Така че изглежда ще трябва да се съглася, че наличните сили са напълно достатъчни за отбрана.
      А що се отнася до нападение, от изброеното дотук за влизане в Иран са пригодни само американските части, освен ако САЩ не решат да злоупотребят с кюрдите.

      Comment


        #78
        Инсургенти...?
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          #79
          инсургенсъ

          Малко го побългарявам,може да ги наричаме "бойци от съпротивата", "муджахидини", "партизани", "терористи" или каквото друго там се ползва. И без това англоезичните сайтове ги наричат така (само че на латиница и с други окончания).
          В темата за Афганистан вече стана дума за произхода на думата, мислех че си го видял. Не че като дума е особено коректно. И всъщност едва ли всичките от тях са бивши инсургенти, а от тях едва ли пък всички са наистина бивши.

          Comment


            #80
            Защо не доброто старо "въстанници" или "бунтовници"?
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #81
              vassiln написа Виж мнение
              Май че Kramer е прав.

              Ако се вярва на английската Уикипедия, понастоящем (септември 2009 г.) американците имат в Ирак общо 128 000 души, и вероятно от тях бойните части са половината от това число.
              Освен това новата Иракска армия е набъбнала до около 250 000, полицията пак толкова, а частните контрактори били около 160 000 (половината иракчани, около 27000 американци).
              Кюрдската милиция Пешмерга я оценяват на около 375 000! (макар че не се знае ще вземат ли страна и чия).
              Накрая, наетите от правителството бивши инсургенти от сунитската милиция "Ауейкенинг" били около 94000 души.
              Така че изглежда ще трябва да се съглася, че наличните сили са напълно достатъчни за отбрана.
              А що се отнася до нападение, от изброеното дотук за влизане в Иран са пригодни само американските части, освен ако САЩ не решат да злоупотребят с кюрдите.
              Полицията е и повече. Частните контрактори(също странна дума, но да ги разграничим от наемници) ако се използват за чисто военни цели ще е странно. А и повечето от тях са просто въоръжена охрана, не бойни подразделения. Кюрдсата армия Пешмерга изпълнява и полицейска дейност и макар да са се били рамо до рамо със САЩ, надали би могло да има полза от тях при евентуално нападение на Иран. Те си седят в северн Ирак. А и нападение на Иран също би било странно, по-скоро ще се надяват да примамят САЩ в граничните градове, иначе нямат много шанс. Американците може и да имат 100-150 хиляди войници в Иран, но ако решат да трошат реактори лесно могат да докарат още толкова, а разликите в техническо отношение между двете армии няма за какви и да се споменават. Най-малкия проблем на САЩ би бил да докарат още войници. А ако има само сблъсъци по границата Иран-Ирак, то това което САЩ имат там в момента им стига. В Персийския Залив да не забравяме, че имат доста техника, могат бързо да си осигурят въздушно превъзходство...трайно. По-опасно би било шиитското мнозинство в Иран ако се надигнат. Ръката на Техеран се протяга от 2003 насам в Ирак.
              http://rayofhalifaxproductions.com/26662

              Comment


                #82
                beri_cd написа Виж мнение
                лесно могат да докарат още толкова
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  #83
                  asd

                  Imperial - не знам защо се учудваш. Двойно повече отколкото са сега там са използвани при нахлуването 2003-та. Не е като да не могат да си го позволят технически и финансово. Но това само в случай, че имат сериозни намерения.
                  http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                  Comment


                    #84
                    beri_cd написа Виж мнение
                    Imperial - не знам защо се учудваш. Двойно повече отколкото са сега там са използвани при нахлуването 2003-та. Не е като да не могат да си го позволят технически и финансово. Но това само в случай, че имат сериозни намерения.
                    Къде е голъм да обясни, защо империал е тъжен?
                    Кръвта из нашите гърди
                    не е съвсем изляна!
                    Народе, цял стани! Иди!
                    Че Македония въстана.

                    Comment


                      #85
                      ьяа

                      Спокойно, разбрах какви сте. Дай по същество. Това, което казах е че няма изобщо да се занимават с кюрди, религиозни групировки или ираксите сили за сигурност, а ще си докарат свои хора ако изобщо сметнат, че се налага. Не знам защо някои хора не могат да го разберат, все пак няколко пъти са подхдождали по този начин в сходни ситуации. Това, че се бият с иракчаните и кюрдите е 10% истина 90% медийна изява. Такава е поне статистиката.
                      http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                      Comment


                        #86
                        Защо ли се търси Голъм?

                        shadowsong написа Виж мнение
                        Къде е голъм да обясни, защо империал е тъжен?
                        Уважаеми съфорумци,
                        Предполагам, че по някакъв начин beri_cd е нарушил форумните правила.
                        В моята професия има едно правило: когато видиш че някой колега нарушава правилата на професионалната етика, първо следва да му отправиш дискретна забележка, да му обясниш, че така не се прави, и едва след това, ако няма ефект, да се обърнеш към дисциплинарните органи.
                        Без да съм специалист в тълкуването на форумните правила, смятам, че подобен маниер би бил съвсем уместен и тук.
                        Така че моля Ви, ако считате че beri_cd прави някакво нарушение, вместо да cе усмихвате с въпроса "Ех къде е голъм сега да ти се зарадва", посочете му къде е грешката.
                        Все пак новаците сме склонни да се увличаме и да правим грешки.

                        А ако всъщност съм се объркал аз, моля да ме извините.

                        Ако приложения тук емотикон ви се вижда неуместен - също.

                        Comment


                          #87
                          asd

                          Благодаря за моралната подкрепа! Наистина ще е хубаво в тази тема да се пише....по темата.
                          http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                          Comment


                            #88
                            beri_cd не е нарушил правилата, не за това Империал е тъжен. Тъжен е (според мен), защото не за пръв път свободно изстреляно клише изисква чутовни усилия за развенчаване, и понеже няма кой да се наеме с работа, то остава необорено. А Голъм обича да обяснява (така казват) затова му пращат сигнали за помощ (като на Батман).

                            Получава се нещо такова:
                            Потребител Х: "В една война най-важното са танковете!"

                            Не е трудно да се напише едно такова изречение, нали? Всичко на всичко половин ред. Обаче за да се обори, трябва да се изпише поне половин страница, с конкретни примери, разяснения, пояснения, забележки (а някои нахалници искат дори източници!). В повечето случаи никой не се наема и вместо това пуска заместител - самотен емотикон или кратък презрителен коментар. Потребител Х не разбира какъв е проблема и отговаря нещо в стил "Ако не си съгласен, обори ме!", което ни връща директно към голямото писане. И понеже, както вече беше казано, в повечето случаи никой не се наема, Потребител Х остава сам на бойното поле, непредизвикан и непобеден, с триумфален блясък в очите (илюстрация: Брад Пит по сандали крещи "Is there no one else?").




                            И тъй като този процес се повтаря вече безброй пъти - Империал е тъжен.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #89
                              Благодаря Динаин!

                              Така е добре - аз като правя или пиша глупости, казвайте ми, не ми се смейте отстрани...

                              Comment


                                #90
                                asd

                                Аргументирах се защо биха вкарали свои войски на базата на предишни войни, а не да разчитат твърде много на местни. Може би някои хора са ме разбрали грешно. Не казвам, че да пренесеш 100,000 души на другия край на света е лесно, нито че не изисква пари, време, план, одобрение и т.н.. Не съм казал, че не крие и риск. Идеята ми беше - по-добре е да вкарат собствената си армия, отколкото да се предоверят на уменията и способностите на изредените формирования. Най-добър пример са може би кюрдите през първата война. Но имам чувството, че много хора тук издребняват и се хващат за една дума, а от нея извличат всякакви твърдения, които аз просто не съм казал. Ако още някой не е разбрал какво искам да кажа, моля да попита. Иначе - за иракската война(сегашната) първоначално са вкарани (не наведнъж естествено) два пъти повече хора, отколкото има в момента за Ирак. Американците винаги са разчитали на това. Имат и добър флот, който играе голяма роля във всяка тяхна война, нищо, че не получава медийно покритие много, много.
                                http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                                Comment

                                Working...
                                X