Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Северен Кавказ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Е така вече е друго нещо.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #32
      Елемаг, наречи ме утопичен хуманист-правист-идеалист ако искаш, но тези твои аплодисменти за масови депортации едва ли някога ще престанат да ми изглеждат противни. Не отричам, че понятия като почтенност, честност, етичност и морал нямат място в голямата политика. Но тъй като ние не сме политици, (поне аз не съм), много от нас държат на тях. Какви са тези разсъждения от сорта на "целта оправдава средствата"? И справеглива ли е тази целта в конкретния случай? Ако на една армия в чужда земя достатъчно ясно й се покаже, че не е желана от местните хора, правилно би било тя да си стяга куфарите и заминава там, откъдето е дошла. Откаже ли да си тръгне в такива условия, тя автоматично се превръща в окупатор. А всеки разумен историк прекрасно знае, че справедливи окупации не съществуват.
      Truth will save the world

      Comment


        #33
        ndragostinov написа
        Елемаг, наречи ме утопичен хуманист-правист-идеалист ако искаш, но тези твои аплодисменти за масови депортации едва ли някога ще престанат да ми изглеждат противни. Не отричам, че понятия като почтенност, честност, етичност и морал нямат място в голямата политика. Но тъй като ние не сме политици, (поне аз не съм), много от нас държат на тях. Какви са тези разсъждения от сорта на "целта оправдава средствата"? И справеглива ли е тази целта в конкретния случай? Ако на една армия в чужда земя достатъчно ясно й се покаже, че не е желана от местните хора, правилно би било тя да си стяга куфарите и заминава там, откъдето е дошла. Откаже ли да си тръгне в такива условия, тя автоматично се превръща в окупатор. А всеки разумен историк прекрасно знае, че справедливи окупации не съществуват.

        Страхувам се че не схващам целта на това което си написъл. Ако целта е да промениш разбиранията ми , няма да стане. Ако пък смяташ че това може да промениш политическите реалности то си в голяма грешка. Чечения е толкова чужда земя за Русия колкото Родопите за България. Всъщност дори и народа наречен чеченци всъщност представлява група племена някои с доста различен етнически състав и мразещи се помежду си. Ненапразно две трети от чеченците-тоест тези които живеят на север от река Терек са силно проруски настроени и там проблеми руснаците нямат.
        НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

        Comment


          #34
          Чечения е толкова чужда земя за Русия колкото Родопите за България.
          Не бих казал - много по-точно сравнение би било - Чеченя е толкова "руска земя", колкото Алжир, са речем, е бил "френска земя" или пък Индия - "британска земя". Т.е., във всичките случаи става въпрос за имперски колонии - единствената разлика в приведените примери е в това, че Алжир или Индия са отделени от метрополията с море или океан, докато Чечня не е. Но инак принципна разлика няма. Е, другата разлика е, че Франция и Великобритания по един или друг начин още преди десетилетия се отказаха от колониите си, докато за Русия този процес едва е започнал (но очевидно далеч не е приключил).

          Comment


            #35

            В Алжир 90 процента от населението искаше независимост а в Чечня две трети стоят зад руснаците. При това положение няма как да има независимост. Всъщност след десетина години , като войната там стане неактуална ще видим какво решение ще вземат руските власти за спирането й.


            Между-другото ето накратко историята на Чечня и някои данни за страната:
            Last edited by Елемаг; 23-03-2005, 16:54. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
            НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

            Comment


              #36
              Надали в Чечения "две трети" са зад руснаците. Ако беше така нямаше войната да придобие такива размери. Зад руснаците са най-вероятно само руските колонисти и местните колаборационисти. Което не е чудно, като се има предвид, че при бойните действия в предишните кампании Грозни практически беше разрушен. Но това за колониализма вече го писах в друга тема и няма да се повтарям нататък, тъй като не обичам пропагандата. Нека спропаганда се занимават тези, които чувстват слаби места в аргументацията си.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #37
                Виждам, че никой не може да промени "разбиранията" ти, каквито и да са те и на каквото и да се опират. Именно на това се дължи и неспособността ти да схванеш нещата, които съм написал и подобно на messire Woland вече се отекчавам да повтарям. Ти си имаш убежденията на руски симпатизант и повече не ти трябва да знаеш. Ако ще Москва да пусне атомна бомба в Грозни, пак ще вярваш, че Русия е била в правото си и решението е било "правилно".
                Truth will save the world

                Comment


                  #38

                  Именно на това се дължи и неспособността ти да схванеш нещата, които съм написал и подобно на messire Woland вече се отекчавам да повтарям.
                  Е и вие сте неспособни да схванете нещата които съм написъл така че сме квит.
                  НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                  Comment


                    #39
                    Е и вие сте неспособни да схванете нещата които съм написъл така че сме квит.
                    Струва ми се, че не сме се събрали тук за да се "квитосваме" . А пък и пишем поне с идеята да се разбираме взаимно, така че декларирането на "неспособност заразбиране на другия" е определен неуспех.

                    а в Чечня две трети стоят зад руснаците.
                    Това е напълно недоказуемо твърдение - би могло да се разбере каква част от населението на Чечня желае независимост единстевно ако се организира свободен референдум (както е било във френските колонии, перди да получат независимост, да речем). А подобно събитие не се е случвало и засега не се предвижда.

                    А инак колониите рано или късно се откъсват от империите си - особено когато съответните империи са в дълбока криза, от която не се вижда изход.

                    Comment


                      #40
                      Елемаг написа

                      Всъщност след десетина години , като войната там стане неактуална ще видим какво решение ще вземат руските власти за спирането й. http://www.chechnyafree.ru/index.php...oryrus&lng=rus
                      Руското правителство твърди , че войната в Чечня отдавна е завършена , и сега там с пълна сила тече процес на възстановяване на икономиката ...
                      Last edited by Imperial; 24-03-2005, 00:18.
                      Hannibal ante portas.

                      Comment


                        #41
                        Човек написа
                        Руското правителство твърди , че войната в Чечня отдавна е завършена , и сега там с пълна сила тече процес на възстановяване на икономиката ...
                        Тя и войната в афганистан май е "завършила", но като се позамислите продължава от 1848 г. насам. Т.е. надали и в Чечня ще свърши - просто е въпрос на сблъсък на култури, които са несъвместими.
                        "Fiercer than Fierceness itself!"

                        Comment


                          #42
                          Wellington написа
                          просто е въпрос на сблъсък на култури, които са несъвместими.
                          несъвместими....?!!? ти сериозно ли? :stupid:
                          Би ли ми обяснил по-подробно кое и как ги прави несъвместими...
                          Recalibrating my lack of faith in humanity...

                          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                          Comment


                            #43
                            Според мен и в двата случая (както в толкова много други, няма смисъл дори да ги изброяваме), става въпрос най-вече за имперски проблеми, а не толкова за социокултурни. В моментът, в който империята наистина се оттегли, тогава ще има място и за сериозни социокултурни проблеми, характерни за всяка страна, която се опитва да осъществи "догонващ национален проект" (или такъв за "ускорено развитие") или пък характерните за опитите да се възстанови/опази традицията (която вече е загубена).

                            Comment


                              #44

                              Да се надяваме че и през 21век Чечня ще си остане Руска.
                              НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                              Comment


                                #45
                                По-правилно ще е да напишеш, Елемаг, че ти се надяваш и през 21-ви век Чечня да си остане Руска. Мен този въпрос не ме интересува чак толкова и бих каздал, че вероятно много руснаци се надяват на същото, но също толкова вероятно чеченците се надяват на обратното. Аз обаче не съм нито руснак, нито чеченец и не виждам причини "да се надявам" заедно с едните или другите. Ако н ещо си заслужава надеждата то е войната там да спре, независимо как (ако трябва и с отделяне на Чечня, ако това ще позволи конфликтът да утихне).

                                Comment

                                Working...
                                X