Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Енергийната (не)зависимост на ЕС

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Програмна реч. Дали ще се превърне подобно на "планът Шуман" в "план Туск"?

    Европа не може да си позволи липса на енергиен съюз



    От статия на полския премиер Доналд Туск във "Файненшъл таймс"

    От кризата в Украйна има една ясна поука: силната зависимост от руската енергия прави Европа слаба. Русия освен това не продава ресурсите си евтино или поне не на всички. Като доминиращ доставчик в много страни тя може да вдига цените и да намалява количествата.

    Начинът да се поправи това пазарно изкривяване е прост - Европа трябва да противопостави на Русия единна европейска структура, която да купува нейния газ. Когато това бъде направено, Европа трябва да се заеме с по-тежката задача да възстанови свободната пазарна конкуренция. А това ще изисква европейските правителства да заемат единна позиция.

    Но такива съгласувани действия е имало и преди. Европейският съюз създава банков съюз, а 28-те страните в него купуват заедно уран за ядрените си централи чрез европейската агенция за атомна енергия Евратом. Същият подход трябва да бъде възприет и към руския газ.

    Затова аз предлагам енергиен съюз.* Той ще върне европейския проект към корените му. Президентът на Европейския съвет Херман ван Ромпой сравни днешното енергийно предизвикателство с проблемите отпреди 60 години, довели до създаването на Европейските общности за въглищата и стоманата.

    Европа трябва да разработи механизъм за общо договаряне на енергийни доставки от Русия. Като начало от двустранните споразумения трябва да отпаднат всякакви тайни клаузи, изкривяващи пазара, и в крайна сметка Европейската комисия да се включи във всички нови преговори.

    ЕС трябва да изгради енергийна инфраструктура. Днес поне 10 страни в него зависят от един-единствен доставчик – "Газпром", за над половината си потребление. А някои са напълно зависими от контролирания от държавата руски газов гигант. В страните, в които сигурността на доставките е най-слаба, складовият капацитет и газовите връзки трябва да бъдат изградени с помощта на ЕС при най-високо равнище на съфинансиране от Брюксел - около 75 на сто.

    Европа трябва да използва наличните изкопаеми горива, включително въглища и шистов газ. Трябва да се обърнем и към партньорите си извън Европа като САЩ и Австралия. Глобалният газов пазар възникна неотдавна. В годините на Европейските общности на въглищата и стоманата газ не можеше да се пренася с кораби. Но днес благодарение на технологичния напредък имаме необходимите инструменти да създадем единен европейски пазар.

    Независимо дали става дума за въглища, стомана, уран, кредити или газ основната идея на ЕС винаги е била Европа да е единна, да се засилва нашата сигурност и да се установяват справедливи правила, ако липсват на свободния пазар. Енергийният съюз също трябва да се основава на солидарността и общите икономически интереси.

    Време е общността да се сплоти в сферата на енергетиката, за да укрепим енергийната сигурност не само на ЕС, но и на Европа като цяло Сега, когато технологиите го позволяват, а предизвикателствата го налагат, едва ли можем да си позволим да не го направим.
    С уважение контрол_alt.

    Comment


      ...ЕС не може да си позволи липса на енергиен съюз...
      Хм, России собственно без разницы будут у не¸ покупать газ по отдельности или это будет какой-то единный орган.

      Главное рыночные цены и гарантированные многолетние объемы.
      Поляки как всегда самые умные, только они знают как расправиться с "азиатскими варварами"
      Ну, ну... посмотрим, что у них выйдет... К Поляком больше всего подходит изречение Черномырдина - "...хотели как лучше, получилось как всегда..."

      Практически уверен - если за дело возьмутся Поляки - ЕС будет платить за газ гораздо дороже.
      (Будет это Русский, Катарский или Американский газ - не важно, результат однозначный)


      Между тем заканчивается сооружение газопровода (2014)
      Сахалин — Хабаровск — Владивосток

      Пропускная способность примерно 30 млрд кубов.

      Основное предназначение - Южная Корея.

      Т.е
      Если получится 35 млрд куб для Китая + 30 млрд. куб. для Южн. Кореи
      ЕС - будет уже практически второстепенный рынок.

      Но пока это только проекты.
      2014 - будет решающим.
      Attached Files
      http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

      Comment


        Eguo написа Виж мнение
        Если получится 35 млрд куб для Китая + 30 млрд. куб. для Южн. Кореи
        ЕС - будет уже практически второстепенный рынок.
        В момента Русия изнася за ЕС 160 млрд. м3 годишно, ако не се лъжа.

        Comment


          Кухулин написа Виж мнение
          В момента Русия изнася за ЕС 160 млрд. м3 годишно, ако не се лъжа.
          Да, прав ты.
          по таблице (пост #149)
          выходит примерно подобные цифры. (Не хотелось считать, но видимо 160 куб. это с Турцией и Украиной.)

          Но у энергопотребление ЕС - практически нет перспектив.
          И в любом случае часть рынка (Турция, Финляндия, Украина и Германия) не будут замещать весть Российский газ. Как бы Поляки этого не желали.
          В Азия - перспективы громадные.
          Для Китая - 35 миллиардов - только начало.
          + после вывода НАТО из Афганистана возможно и поставки газа в Индию будет интересными.

          П.С.

          Сейчас ЕС не может отказаться от поставок газа из России (по крайней мере 1-2 года).
          Вот давайте посмотрим, если у Путина получится договорится с Китаем - уже до конца года он потребует оплату от ЕС (хотябы частично) за Российский газ в рублях.
          Это следующий шаг.
          http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

          Comment


            В Азия - перспективы громадные.
            Для Китая - 35 миллиардов - только начало.
            + после вывода НАТО из Афганистана возможно и поставки газа в Индию будет интересными.
            Въпросът не е за перспективите, а за цената, на която може да се продава на Китай. Вторият момент е сигурността на плащанията.

            Ориентир — $360-400 за 1000 куб. м на границе с Китаем, ниже этой цены проект не окупается, говорил в январе источник «Ведомостей», близкий к «Газпрому».

            Читайте далее: http://www.vedomosti.ru/companies/ne...#ixzz305O47vG0
            Както виждаме, Газпром е готов да отиде на цена от $360 м^3, но Китай не подписва.Следователно ако се постигне договореност през май то тя ще е под тази цена независимо от това какво ще излезе като официално съобщение. След това вече установяваме, че Газпром ще отива още по-надолу с цената:

            «Газпрому», возможно, придется пойти Китаю на новые уступки, рассказывал недавно «Ведомостям» один из собеседников в «Газпроме».
            , което ще намали допълнително приходите в руския бюджет защото:

            Для этого Россия может обнулить НДПИ на разработку месторождений, откуда газ пойдет в Китай, а также отменить для него экспортную пошлину,
            Така стигаме до един още по-интересен момент:

            Но Белова считает, что газ независимых может стать важным подспорьем для «Газпрома» при поставках в Китай, ведь на начальном этапе газа Чаяндинского и Ковыктинского месторождений может не хватить для обеспечения Китая 38 млрд куб. м. Предполагается, что газ независимых будет поступать в «Силу Сибири» и для экспорта в Китай, и для поставок на внутренний рынок, но они будут сдавать сырье «Газпрому», о прямых экспортных контрактах независимых речи не идет, поясняет представитель Минэнерго. Но вопрос в том, по какой цене «Газпром» будет забирать газ независимых, говорит Белова.
            Първо разбираме, че Газпром "може би" няма достатъчно газ и затова ще разчита на независими, но тези независими трябва да са на печалба когато продават газ на Газпром(на тях им са забранени директни сделки за експорт). Големият въпрос, който Белов формулира завоалирано е:

            Кой ще покрие разликата в цената между газа закупен от Силу Сибири и по-ниската експортна цена за Китай? Дали това ще става отново за сметка на бюджета?

            Едно е да продаваш на леля Европа, а друго на червен Дракон.

            Поляки как всегда самые умные, только они знают как расправиться с "азиатскими варварами"
            Не е възпитано, нито коректно да иронизираш цели нации.
            С уважение контрол_alt.

            Comment


              По принцип Китай засега зависи силно от въглищата, но със замогването на населението и желанието да не се тровят газта ще стане много по-желана, оттам и цената ще отиде нагоре ако има правилната инфраструктура и не е намерена алтернатива. Отделно не зная те имат ли нещо от тяхната страна на границата да поеме газта?

              Бтв, имам усещането, че поне на Русия КНДР основно им пречи в региона - ако ги нямаше Южна Корея щеше да е доста добър двигател за руския далече изток. Въобще ако бях начело на РФ щях да инвестирам много сериозно във Владивосток и региона, перспективите при добра работа са огромни.
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                От Владивосток няма да има морски газопровод за Южна Корея - със сигурност този план е отменен заради неподходящите условия. Остава теоретическа възможност, ако се сключи договор с Китай, да се строи морски газопровод от другата страна на полуострова. Сега Южна Корея доставя от Сахалин втечнен газ, така че разликата е в начина на транспортиране, количеството може да се увеличи, но не толкова много.

                Електроцентрали на въглища в момента се експлоатират и в Европа, защото цената е почти двойно по-ниска. Има и газови централи, но всички са спрени. При използване на съвременни филтри замърсяването няма нищо общо с това в Китай.

                Колкото повече газ се изнася от Русия за Китай, толкова по-добре ще бъде за Европа. Това означава, че ще остава катарски газ и цената му ще намалее.

                Comment


                  Колкото повече газ се изнася от Русия за Китай, толкова по-добре ще бъде за Европа.
                  Съгласен. Ще бъде по-добре и за Русия, която ще намали зависимостта си от ЕС. Една от малкото ситуации, в които и двете страни печелят в дългосрочен план.

                  Европа хочет увеличить закупки газа у Азербайджана

                  Европа готова инвестировать почти 6 млрд евро в строительство трубопроводов для закупок сырья из Азербайджана, Туркмении и Ирана

                  Европейский союз собирается продлить маршрут поставок газа по «Южному газовому коридору» из Азербайджана от его конечной точки на юге Италии вглубь континента, сообщил «Ведомостям» представитель Еврокомиссии (ЕК). На 2014-2020 гг. утверждена программа строительства газопроводов, в том числе между Испанией и Францией, которые также рассчитывают получать каспийский газ. Для этого сформирован специальный фонд в объеме 5,8 млрд евро. Это позволит Европе увеличить поставки газа из Азербайджана и начать экспорт из Туркмении и Ирана (в случае снятия санкций), сообщил он.

                  Last edited by контрол_alt; 28-04-2014, 11:01.
                  С уважение контрол_alt.

                  Comment


                    Жалко. Проектът не беше лош, въпреки че от самото начало не беше само икономически, но и политически.

                    Стройтрансгаз” е сред засегнатите от американските санкции руски компании

                    Вашингтон. САЩ днес приеха санкции срещу 17 руски компании, чиито активи ще бъдат замразени в рамките на наказателните мерки срещу Москва във връзка с украинската криза, заяви американското министерство на финансите.
                    Сред наказаните компании е холдингът „Стройтрансгаз” и неговите дружества, които са контролирани от Генадий Тимченко. Самият Тимченко, който е приближен на руския президент, бе обект на санкции от страна на САЩ по-рано тази година.
                    Други засегнати дружества са „Собинбанк”, „Волга груп”, също собственост на Тимченко, и „Инвест капитал банк”, която е под контрола на Аркадий и Борис Ротенберг
                    По-рано тази година в медиите бе разпространена информация, че „Стройтрансгаз” е била одобрена за изграждането на българския участък на газопровода „Южен поток”.
                    С уважение контрол_alt.

                    Comment


                      контрол_alt написа Виж мнение
                      Жалко. Проектът не беше лош, въпреки че от самото начало не беше само икономически, но и политически.

                      Стройтрансгаз” е сред засегнатите от американските санкции руски компании
                      ...не беше ... ?
                      Болгарии не обязательно участвовать в Американских санкциях.
                      Болгария член ЕС, а не штат США.


                      Между тем, по видимому с 7 мая прекратится подача газа на Украину.
                      Именно этот день установило Российское руководство как последний, если Украина не расчитается за свои долги.

                      Хорошо, что сейчас не зима, однако...
                      http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                      Comment


                        Не е задължително, но е почти задължително. Не виждам как компания под американски санкции заради инвазията в Украйна може да строи обекти в ЕС. Може и да бъркам, но този проект губи подкрепа. Първо ЕК го загледа накриво, след това беше ЕП, сега и САЩ.

                        EU to examine South Stream agreements

                        BRUSSELS - The Energy Community Secretariat of the European Union submitted a request to the EU Council to examine the legality of bilateral agreements on the construction of the South Stream gas pipeline concluded between Serbia and the Russian Gazprom company.

                        The Secretariat has resorted to this measure after Serbia failed to respond to repeated requests from Brussels to inspect the operations of Srbijagas and Yugorosgas, Serbia's two transmission system operators in the South Stream section through Serbia, Energy Community Secretariat released on Wednesday.
                        С уважение контрол_alt.

                        Comment


                          Инвазия в Украйна? Някой да не е пушил забранени субстанции?

                          Comment


                            контрол_alt написа Виж мнение
                            Не е задължително, но е почти задължително. Не виждам как компания под американски санкции заради инвазията в Украйна може да строи обекти в ЕС.

                            Американские санкции конечно важны.
                            Но зиму никто не отменял.

                            Если ты думаешь, что Россия позволит воровать Киевским бунтовщикам газ - ты ошибаешься.

                            Болгария может легко остаться в эту зиму без газа.
                            И конечно, в твоих глазах Россия будет виновата, а не воры в Киеве и санкции США.
                            http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                            Comment


                              Но зиму никто не отменял.

                              Если ты думаешь, что Россия позволит воровать Киевским бунтовщикам газ - ты ошибаешься.

                              Болгария может легко остаться в эту зиму без газа.
                              Недей да ни плашиш. България без газ през зимата, независимо от руско-украинския конфликт, няма да остане. Имаме достатъчно. Въпреки това колкото по-често се чуват заплахи и се извиват ръце, толкова по-добре в средносрочен план.

                              Всяко газово дружество има резерви поне за месец

                              За момента руската компания "Газпром" не е уведомявала българския си партньор "Булгартранс-газ" за промяна на договорените количества природен газ. Това съобщиха от дружеството. На спешна среща при зам.-енергийния министър Иван Айолов газовите дружества у нас докладваха за състоянието на запасите си.

                              Единственият в момента маршрут за доставка на синьо гориво към България е през Украйна, Молдова и Румъния. При това положение, ако доставката от Русия бъде нарушена, страната ни ще бъде изправена пред криза.

                              Шефовете на "Булгартранс-газ" и "Булгаргаз" докладваха на Икономическото министерство какви са запасите. Засега само в Чирен има 200 млн. куб. м, който може да стигне за два месеца.

                              Тъй като времето е топло, консумацията на газ не е голяма. Дневно в страната в употреба влизат между 7,5 и 10 млн. куб. м газ. Ако запасите не стигнат, Икономическото министерство има и друга алтернатива - да използва газовата връзка с Гърция. Капацитетът на тръбата от южната ни съседка е 2 млн. куб. м газ дневно.

                              Заради кризата от зимата на 2009 г. е изготвен и план за действие при извънредни ситуации и спиране на доставката на природен газ. Той предвижда всяко газово дружество да има резерви поне за месец.
                              С уважение контрол_alt.

                              Comment


                                контрол_alt написа Виж мнение
                                Недей да ни плашиш.
                                Я не пытаюсь пугать. Не надо говорить за меня то, что я не говорил.
                                Я говорю о том, что произойдет если Украина будет воровать газ и не заплатит свой многомиллиардный долг.
                                Газ не будет поставляться через Украину в таком случае.
                                А другого пути для Сибирского газа в Болгарию сейчас нет.

                                Болгария добросовестно платит за газ.
                                И будет очень неприятно если из-за Американских санкций Болгария останется без "Южного потока" и будет зависит от Киева.
                                http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                                Comment

                                Working...
                                X