Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Messieurs les Anglais, tirez les premiers!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Войната за Австрийското наследство не е от най-успешните за Париж войни. Французите леко а ла Наполеон, но тогава се е наричал Субиз, в една зимна кампания закъсват пред Виена, и са принудени да отстъпват зимно до Прага, където призимуват.
    Мария Тереза бяга в Буда, където пред един бащински настроен парламент показва децата си и унгарците и гласуват както пари, така и войски.
    После се намесват британците, които са съгласни на всичко да запазят родния Хановер.
    Франсетата са пък доста добре в Индия, където завладяват Малабар, ама после го връщат благосклонно.
    В Канада, нищо съществено, все още са твърде далеч едни от други
    Вителсбахите не взимат престола като принц електори, неуспех.
    Мария Терезия малко по-късно пък прави известната "революция в дипломацията" и се съюзява с вековния враг - Франция за да си върне Силезия, тафена от Фридрих.

    Comment


      #32
      Hans Delbruck написа
      Впрочем кой идиот измисли легендата, че българската армия не е губила сражение? Че тя многократно е била разгромявана.
      Не говоря за тва точно, а за тенденцията да губим войни при успешно водене на боеве. Гореспоменатия ти въпрос също ме вълнува от известно време: кой и въз основа на какво?

      Иначе ВСВ най-малко никак не е била безнадеждна за немците ако не се е водила на 2 фронта или ако не са се бъркали с руснаците. Трябвало просто да се задоволят с каквото са спечелили от Западна Европа и да се заемат да погерманчат братята от острова. Демек да ги върнат към англо-саксонските им корени Те след поредното им цивилизоване от Вилхелм, съвсем го подкарват през просото!

      Абе не беше ли от вродения им страх към германците, французите да построят онази дълга бетонна стена на север, укрепена с оръдия и т.н.?
      Хугенотната лния ли кво се водеше? На какво се дължи това начинание ако така блестящо побеждават Германия през ПСВ?
      Last edited by Batko Charly; 18-10-2005, 18:28.
      Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

      Злобата крепи човека, а мързела го грози!
      (собствен патент)

      Comment


        #33
        gollum написа
        И както веч отбелязах, за последните 120 г. Германия няма нито една спечелена война, но виж загубени... .
        А за Великобритания не си съвсем парв Ханс, все пак тя участва и в ПСв, и във ВСВ и е сред победителите в двете войни. Допълнително печелеше една партизанска война, ама вече съм забравил къде - беше някъде в Океания. Към това селдва да прибавиш и Англо-Бурската война - Великобритания все пак излиза победител от нея. В периода очертан от упоменатите от теб 200 години влиза и победата им над зулусите , че дори и победата в Кримската война. Де Германия да се похвали с толкоз победи .
        Голъм, аз не съм казвал, че Британия не е печелила войни, а само че Флакленската е била най-значителното им военно постижение. А аз изхода от ПСВ и особено ВСВ не бих назовал победа за Британия - в резултат на тези войни тя е сведена до 1,2 малки острова и още нещо незабележимо.
        Що се отнася до такива завидни постижения като победата над зулусите или дервишите то аз не се възхищавам особено от тях. Това, че са измислили концетрационнят лагер за да спечелят Бурската война, макар и интересно не е много впечатляващо.
        И все пак като сложим чертата сега и погледнем Британия и Германия почваме да се чудим коя е спечелила две световни войни и коя ги е загубила.
        Бог да пази кралицата.
        Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

        Comment


          #34
          Hans Delbruck написа
          И все пак като сложим чертата сега и погледнем Британия и Германия почваме да се чудим коя е спечелила две световни войни и коя ги е загубила.
          Англия едвам са оттърва благодарение на намесата на бившия си колониален "партньор" - САЩ. Но като погледнем не само Германия ами и Япония и за много неща има да се чудим. Скоро ще присъединим Китай към тази парадоксална група.

          (Иначе Ханс пропуснах да спомена, че започването на ВСВ от Германия е до голяма степен причинена от външни фактори. Хитлер просто е намерил отдушник, да заимствам примера на Мелиса.)
          Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

          Злобата крепи човека, а мързела го грози!
          (собствен патент)

          Comment


            #35
            Batko Charly написа
            Мелиса ще ни отвориш ли за митологизиращото произведение "La Derniere Cartouche" чрез един кратък анализ ако обичаш?
            Може ли да цитирам фраза, казана малко по-рано във времето от въпросната битка? Никола Шангарние към батальона, който командва при Константин, когато вижда приближаването на арабите - Войници, те са 6 000, вие сте 300. Битката значи ще е равна. Гледайте ги в очите и стреляйте точно!
            "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
            Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

            Comment


              #36
              Супер, Япония. Нека сравним Британия и Япония, може да си говорим много ама според мен Япония повече прилича на победител от Великобритания.
              Иначе Ханс пропуснах да спомена, че започването на ВСВ от Германия е до голяма степен причинена от външни фактори. Хитлер просто е намерил отдушник, да заимствам примера на Мелиса.
              Вероятно става дума за ционисткият заговор. Е може ами що немците са били достатъчно глупави да се вържат?
              Иначе ВСВ най-малко никак не е била безнадеждна за немците ако не се е водила на 2 фронта или ако не са се бъркали с руснаците. Трябвало просто да се задоволят с каквото са спечелили от Западна Европа и да се заемат да погерманчат братята от острова. Демек да ги върнат към англо-саксонските им корени Те след поредното им цивилизоване от Вилхелм, съвсем го подкарват през просото!
              А още по маалко безнадеждна би била ако в нея не участваха САЩ, Франция, Бразилия... Бе ако беше само Полша и руснаците помагаха, Германия направо щеше да спечели войната.
              Абе не беше ли от вродения им страх към германците, французите да построят онази дълга бетонна стена на север, укрепена с оръдия и т.н.? Хугенотната лния ли кво се водеше? На какво се дължи това начинание ако така блестящо побеждават Германия през ПСВ?
              Ами предполагам, че са искали да запазят териториалните си придобивки. А германската дълга бетонна страна за какво е правена сигурно и те са пазели териториалните придобивки от последната война.
              Не говоря за тва точно, а за тенденцията да губим войни при успешно водене на боеве.
              Аз лично за пръв път чувам за успешно водене на боеве довело да загубване на война.
              Гореспоменатия ти въпрос също ме вълнува от известно време: кой и въз основа на какво?
              Ако правилно съм познал за кой въпрос става дума то това съм го чувал от много хора, между които и много уважаваният професор Б. Димитров. А кой е автора на тази велика глупост не ми е известно, затова и питам.
              Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

              Comment


                #37
                Batko Charly написа
                Абе не беше ли от вродения им страх към германците, французите да построят онази дълга бетонна стена на север, укрепена с оръдия и т.н.?
                Хугенотната лния ли кво се водеше? На какво се дължи това начинание ако така блестящо побеждават Германия през ПСВ?
                А същият вроден страх слага началото на Европейския съюз с онова минно френско-немско сдружение, създадено само за да държи под око Германия

                Batko Charly написа
                (Иначе Ханс пропуснах да спомена, че започването на ВСВ от Германия е до голяма степен причинена от външни фактори. Хитлер просто е намерил отдушник, да заимствам примера на Мелиса.)
                Брях, сигурно е нещо опасно, я склероза, я Алцхаймер, но не си спомням някога да съм казвала, че Германия започва ВСВ поради външни фактори... :o Или да, може би има един външен фактор, които е най-отговорен - австрийски, около 1.70, с къси черни мустачки :p

                Hans Delbruck написа
                Аз лично за пръв път чувам за успешно водене на боеве довело да загубване на война.
                A Ханибал?
                Last edited by mellisa; 18-10-2005, 18:54. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                Comment


                  #38
                  Batko Charly написа
                  Германия е като България, печели много битки, но в крайна сметка губи войните. Какво съвпадение, че сме били съюзници! Франция от друга страна прилича на Сърбия и сигурно неслучайно вторите са им протежета. Франсетата почват да печелят когато се научават да се съюзяват с Англия, а не да воюват срещу нея. И за ПСВ имам резерви, ма карай! Въпроса е, че след Наполеон империята им започва да залязва. Губят много от имперските си притежания, а и културната война. Днес освен културната, губят последно и икономическата война. Един вид цивилизацията им, поне както те определят думата, тръгва бавно надоло.
                  Горното изказване ми се струва доста елементарно. А си мисля, и невярно. Сега, тук в тази тема, определено не е тематичното място да се дискутира върху ПСВ. Но на подходящото място бих дискутирал върху горните твърдения, и то много. Френската армия има два големи провала в новата си историята - 1870 и 1940, но има и славата на Аустерлиц, Йена, двете Марни, поразителния, макар и в крайна сметка безполезен героизъм на френската пехота при Шмен де Дам. А специално немската армия и през ПСВ има доста провали- 8 август 1918 е само най-известния, тогава за един ден те попадат в плен с десетки хиляди, а специално много от техните части на Балканите са се били доста посредствено. Малко кръчмарски ми се виждат изказвания от сорта на "Бе мани ги тия, от тях войници не стават". Няма армия, която да не е минавала през горчилката на поражението. Немската също, и то неведнъж. Нашата също, и то неведнъж.
                  Мисля си, че на форум като този подобен сорт генерализации трябва да се избягват. Поне така на мен ми се струва...
                  Това накрая за културната война, не виждам смисъл дори да коментирам. Изказването за тръгналата надолу цивилизация, също звучи както казва Симеон Сакскобургготски "доста интересно"...

                  Comment


                    #39
                    mellisa написа
                    А същият вроден страх слага началото на Европейския съюз с онова минно френско-немско сдружение, създадено само за да държи под око Германия
                    Да де, относно "германския проблем", съвременните политици решиха, че много по-добра (и разбира се либерална) тактика е още по плътна интеграция отколкото каквото и да било друго.

                    mellisa написа
                    ... но не си спомням някога да съм казвала, че Германия започва ВСВ поради външни фактори... :o
                    Не съм и твърдял, че си. Така, че споко, не си склерозясала още
                    Просто смея да твърдя, че след ПСВ немците са хвърлени в такава ситуация породена до голяма степен от външни фактори. Условията наложени им от победителите, унижението и окаяното им икономическо положение просто довежда до безизходица и нарастващ гняв, който търси отдушник и Хитлер точно това им дава. С други думи победителите от ПСВ буквално се забравят в исканията си за компенсации и пр.

                    (Мелиса, ще ми кажеш ли кой е автора на втория ти подпис, че май дококото разбирам не е много ясно.)
                    Last edited by Batko Charly; 19-10-2005, 17:13. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                    Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                    Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                    (собствен патент)

                    Comment


                      #40
                      Batko Charly написа
                      (Мелиса, ще ми кажеш ли кой е автора на втория ти подпис, че май дококото разбирам не е много ясно.)
                      /Офтопик - не знам за кои от трите говориш, но първият е от генерал Фох при битката при Марн в телеграма (мисля) до генералния щаб, силно притиснат съм от дясно, центърът ми се огъва (поддава), невъзможно ми е да се движа, ситуацията е отлична, атакувам, фраза, станала символ за кураж, вторият е фраза от поема на една българска поетеса, Рейни -
                      Осмелих се да прегазя гордостта си не веднъж
                      Не ми пукаше за нея
                      Осмелих се да обичам
                      Един мъж
                      Така, както умея
                      Осмелих се
                      И си плащам за това.
                      Осмелих се да смачкам всичко вътре в себе си и да оцелея
                      Осмелих се да призная безпощадно безпомощността
                      Осмелих се да поискам, без да искам.
                      Всичко
                      Нищо
                      Осмелих се
                      И си плащам за това.
                      Осмелих се да кажа сбогом, да изчезна отвъд нечий свят.
                      Осмелих се да призная поражението си
                      Не успях
                      Не мога да си ида
                      Поредният ми грях.
                      Осмелих се.
                      И си плащам за това.
                      Осмелих се да бъда черна дупка в космос несъществуващ
                      Осмелих се да живея с безумна, неизвестна и отчаяна омраза
                      Осмелих се да остана
                      Да понеса
                      И да браня
                      Осмелих се
                      И си плащам за това.
                      Осмелих се да нанасям честни рани с прояждаща язвителност
                      Осмелих се да бъда горда в единствеността си
                      Осмелих се да бъда цяла в разтрошеността си
                      Осмелих се
                      И си плащам за това.
                      Осмелих се да омагьосам убийствено и да умирам от магия
                      Осмелих се да те нямам, за да те имам
                      Осмелих се да вярвам, за да повярвам
                      Осмелих се
                      И си плащам за това.
                      Осмелих се
                      Осмелявам се
                      Докрай.
                      И си плащам
                      За това
                      Не се пазаря.
                      , третата е от от Волтер А картинката е мечо Пух
                      "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                      Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                      Comment


                        #41
                        Запоследния говоря. Ще ти постна нещо по-късно по въпроса
                        Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                        Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                        (собствен патент)

                        Comment


                          #42
                          Супер, Япония. Нека сравним Британия и Япония, може да си говорим много ама според мен Япония повече прилича на победител от Великобритания.
                          Това не го разбрах. Япония си няма право на "вето" н Съвета за сигурност, нито Японска общност.
                          Вярно, че Великобритания губи доста от колониите си, не все пак си запазва "Британската общност" и икономическото влияние над бившите колонии. Япония губи не само завзетото по време на ВСВ, но и други придобнки, като тези от Руско-японската война. Едва след ВСВ тепърво почва да налага икономическо влияние и то не в територии, които е държала през ВСВ.
                          Великобритания има удивителна приспособимост към нови ситуации.

                          Comment


                            #43
                            Преди няколко дни гледах един прекрасен филм, който без да претендира за оригиналност или особен философски поглед върху живота, представя епохата на дантелените войни по един удивително свеж и увлекателен начин, с много хумор, но не и ирония, и с много симпатии към всички персонажи, от Луи, до шпионина. Става въпрос за Фанфан Лалето, а действието се развива някъде през 18ти век по времето на някоя от поредните кампании (война е много силна дума за този род сблъсъци), противопоставящи Франция срещу...не питайте кого, самият Луи не знаеше и никой така и не успя да му обясни добре дори защо се бият.
                            Филмът показва ролята на военните (генерали и висше командване) по онова време, които са считани за артисти, почитани, идеализирани, критикувани дори, но които са представлявали основна част от най-горната част на обществото. Истински звезди, ако трябва да употребя съвременнен термин, те са войниците в един по различен вид война, тази, която е в дантели, докато касапниците са представлявали развитието на войната на генералите и стратезите.
                            Така или иначе, гледайте този филм - ще ви разсмее, ще ви очарова и ще ви даде желание да живеете в свят, в който жените са лесни, мъжете смели до безумие, а войната е национален спорт
                            "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                            Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                            Comment


                              #44
                              Фонтеноа, 1745 ако ви се чете

                              Comment

                              Working...
                              X