Археолози откриха пещерата, където са бозали Ромул и Рем
Пещерата, в която според легендата вълчица е кърмила бъдещите основатели на Рим Ромул и Рем, беше открита на хълма Палатин в сърцето на италианската столица, съобщи днес министърът на културата Франческо Рутели.
"Италия и Рим никога не са преставали да изумяват света с археологически и артистични открития и е нещо невероятно, като си помислим, че най-после е открито място, смятано за митологично, но станало реалност", подчерта Рутели.
Пещерата, наречена Луперкале, е била мястото, край което в древния Рим населението е организирало голям ежегоден празник в чест на бога на плодородието, пасищата и стадата Фаун Луперк.
Както гласи легендата, вълчица кърмила в тази пещера близнаците Ромул и Рум, които основали Рим през 753 г. преди Христа.
Пещерата се простира на дълбочина от 16 метра. Тя е била открита от италианските археолози по време на реставрационни работи на руините на двореца на император Август на Палатинския хълм. Данните са получени с помощта на ендоскоп и лазерен скенер, съобщи Асошиейтед прес. Стените са украсени с морски раковини и мозайки, а в центъра на помещението е разположена скулптура на орел.
Според проф. Андреа Карандини от римския университет "Сапиенца" почти сигурно е, че става дума за "Луперкале". Шансът пещерата да не е същата е много малък, твърди ученият.
Пещерата "Луперкале" е била мястото, край което в античния Рим населението е организирало голям ежегоден празник в чест на бога на стадата Фаунус Луперкус, припомня АФП. Както гласи легендата, в тази пещера вълчица кърмила близнаците Ромул и Рум, които са основали Рим през 753 г. пр. Хр. Пещерата е била затрупана под неколкометров пласт почва.
Находката привлече вниманието на властите. Министърът на културното наследство на Италия Франческо Рутели заяви, че пещерата може да стане свидетелство за истинността на мита за чудодейното спасение на легендарните основатели на Вечния град.
Нека припомним, че император Август построява на Палатинския хълм новия си дворец, защото е искал да живее на същото място, където е живял и Ромул. Идеята харесва и на следващите императори, които построяват на хълма великолепни и грандиозни резиденции. Палатинският хълм постепенно става един цял, огромен дворец.
:tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup:
Comment