Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как митологията прераства в история

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Как митологията прераства в история



    Археолози откриха пещерата, където са бозали Ромул и Рем

    Пещерата, в която според легендата вълчица е кърмила бъдещите основатели на Рим Ромул и Рем, беше открита на хълма Палатин в сърцето на италианската столица, съобщи днес министърът на културата Франческо Рутели.

    "Италия и Рим никога не са преставали да изумяват света с археологически и артистични открития и е нещо невероятно, като си помислим, че най-после е открито място, смятано за митологично, но станало реалност", подчерта Рутели.

    Пещерата, наречена Луперкале, е била мястото, край което в древния Рим населението е организирало голям ежегоден празник в чест на бога на плодородието, пасищата и стадата Фаун Луперк.

    Както гласи легендата, вълчица кърмила в тази пещера близнаците Ромул и Рум, които основали Рим през 753 г. преди Христа.

    Пещерата се простира на дълбочина от 16 метра. Тя е била открита от италианските археолози по време на реставрационни работи на руините на двореца на император Август на Палатинския хълм. Данните са получени с помощта на ендоскоп и лазерен скенер, съобщи Асошиейтед прес. Стените са украсени с морски раковини и мозайки, а в центъра на помещението е разположена скулптура на орел.

    Според проф. Андреа Карандини от римския университет "Сапиенца" почти сигурно е, че става дума за "Луперкале". Шансът пещерата да не е същата е много малък, твърди ученият.

    Пещерата "Луперкале" е била мястото, край което в античния Рим населението е организирало голям ежегоден празник в чест на бога на стадата Фаунус Луперкус, припомня АФП. Както гласи легендата, в тази пещера вълчица кърмила близнаците Ромул и Рум, които са основали Рим през 753 г. пр. Хр. Пещерата е била затрупана под неколкометров пласт почва.

    Находката привлече вниманието на властите. Министърът на културното наследство на Италия Франческо Рутели заяви, че пещерата може да стане свидетелство за истинността на мита за чудодейното спасение на легендарните основатели на Вечния град.

    Нека припомним, че император Август построява на Палатинския хълм новия си дворец, защото е искал да живее на същото място, където е живял и Ромул. Идеята харесва и на следващите императори, които построяват на хълма великолепни и грандиозни резиденции. Палатинският хълм постепенно става един цял, огромен дворец.


    :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup:
    sigpic

    #2
    А ето и други антересна хипотеза:

    According to Romes Il Messaggero newspaper, a fragment of writing by the Graeco-Sicilian poet Stesichorus (638-555 BC) recounts how a woman named Roma arrived with a Trojan fleet in an idyllic place that could easily be Rome. The scene was described as one of enchanting beauty, where before the setting sun the visitor was "enticed to dream while being caressed by the off-shore breeze".

    Roma fell so in love with the spot that she conspired with the other women to burn all the ships, so that the party would have to stay. Once they were stranded, the group all agreed that they should name the place after her.

    The tales claims are strengthened by the fact that Stesichorus was born just 115 years after the founding of Rome.
    И един интересен сайт - от къдено и взет този текст:

    http://romanarch.blogspot.com/ - оказа се че това е част от по-голям блок-портал - http://ancientimes.blogspot.com/

    и още интересни неща - Римска колона в разкопките на поселище от времето на династия Хан



    Наследници на Красовите легионери в Китай

    Last edited by княз Крылов; 23-11-2007, 15:36. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

    请您死在地狱般的阵痛
    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
    きさまはしんでくださいませんか
    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

    Comment


      #3
      княз Крылов написа
      Наследници на Красовите легионери в Китай

      http://www.telegraph.co.uk/news/main...2/wroman02.xml
      О, ами това от доста време се знае (поне аз го знам де), хипотезата ми се струва доста вероятна, но нещо ме съмнява тези римляни да са потомци точно на Красовите легионери. По-скоро са дезертьори и привърженици на Помпей (Лабиен не бягаше ли при партите в крайна сметка?), а може би и на Марк Антоний, заселени като военизирано население по източните граници на партите и впоследствие оказали се по чудноват начин в Китай. Колко е малък светът!
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        #4
        Преди време гледах и един документален филм по въпроса (на BBC или National Geographic, не помня точно). И там основната хипотеза беше, че ако е имало римляни в Китай, то те най-вероятно са били от разбитите Красови легиони, тъй като пленниците които партите взимат след битката при Кара са заселени в най-източните райони на държавата им - областта Мерв. Оттам до Китай пътя е кратък и злополучните легионери (преквалифицирани в наемници) след известно скитосване се озовават в Поднебесната империя.

        Comment


          #5
          Лабиен после се връща. Не са от неговите.

          Comment


            #6
            княз Крылов написа
            и още интересни неща - Римска колона в разкопките на поселище от времето на династия Хан
            http://english.people.com.cn/200704/...04_363720.html
            Знаех си аз, че сме владели и Китай.:rock: Само че в тази колона и по-специално в капитела и не виждам нищо римско. Може би това е просто колона.:sm186:
            И жалко, че нашите легиони така и не достигнаха Япония. А отговорността за това е изцяло на римския тихоокеански флот. Но живот и здраве, и там ще стъпим някой ден.

            А за Лабиен не си спомням подобно нещо - да е бягал при партите.:sm186:

            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

            Comment


              #7
              Това е Квинт Лабиен, който не е същият метежен Цезаров генерал, който загива при Мунда. С негова помощ партите завладяват Мала Азия и Сирия. Добре че легатът на Марк Антоний - Вентидий си е свършил работата.
              За тихоокеанския флот - ако Траян беше поживял още малко, римляните щяха да стигнат до Индия, Китай, а после и до Япония и никакъв "божествен вятър" нямаше да ги спаси жълтурите.
              Колкото до т. нар. таласска битка, където китайците за пръв път видяли римляните:
              sigpic

              Comment


                #8
                В Япония по това време щеше да намери шепа полу-диви селяни което още не са изобретили колелото хи хи хи
                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                请您死在地狱般的阵痛
                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                きさまはしんでくださいませんか
                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                Comment


                  #9
                  Да бе! Вярно, че Тит трябва да е имал син, който да е същия ренегат като баща си. (http://www.parthia.com/labienus.htm)

                  Да, Траян сигурно щеше да завоюва Сибир и Япония. А "божественият вятър" навярно нямаше да спаси японците, защото римляните щяха да нахлуят по предварително построени мостове. Но всуе, Хадриан щеше да евакуира на бърза ръка цяла Азия.

                  А ето и доказателство, че римляните са заменили овалните щитове с правоъгълни още по времето на Крас. Знаех си аз, че в игралните филми няма грешка.
                  "В 36 г. до н.э. отряд ханьцев, преследуя хуннского князя, натолкнулся около города Талас в современном Казахстане на странных воинов, которые сдвинули большие четырехугольные щиты, выставили короткие копья и пошли в атаку на китайцев. Те удивились, посмеялись и расстреляли сомкнутый строй из тугих арбалетов. По выяснении оказалось, что побежденные были римскими легионерами, из легиона, сдавшегося парфянам при Харране, где погиб триумвир Красс."

                  А в линка за китайците видях още нещо интересно: "Обскурация наступила в конце II в., а в 265 г. к власти пришли "солдатские императоры" - Цзинь и погубили страну и государство, отдав их на разграбление северным и западным варварам, захватившим север страны в 313 г." Защо ли това ми звучи толкова познато?:sm186:

                  "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                  It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                  Comment


                    #10
                    Империите се развиват и упадат по сходен начин. Иначе добре забеляза формата на щитовете, но 'четырехугольный' не значи точно правоъгълен, а просто четириъгълен. А скутумите през републиканския период въпреки овалната си форма, са клоняли повече към четириъгълна. Пък и построението много напомня на костенурка.
                    Но Торн беше пуснал навремето материал за несъстоятелността на Таласската битка /но не помня точно къде/.
                    sigpic

                    Comment


                      #11
                      Last roman написа
                      Иначе добре забеляза формата на щитовете, но 'четырехугольный' не значи точно правоъгълен, а просто четириъгълен.
                      Ясно е, че "четырехугольный" значи "четириъгълен". Но също така е ясно, че римляните не са имали квадратни щитове. Затова остава да са били правоъгълни, освен ако не са били ромбовидни или трапецовидни.

                      Last roman написа
                      А скутумите през републиканския период въпреки овалната си форма, са клоняли повече към четириъгълна.
                      "Четириъгълна форма" означава наличие на четири ъгъла. В щитовете от времето на Цезар (първа и втора прикачена картинка) ъгли просто няма, за разлика от щитовете през ² век, напр. (трета прикачена картинка).

                      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                      Comment


                        #12
                        Да, така е, съгласен съм. А това е формата на щита при легионерите на Тиберий, но това е по-късен период /началото на 1 век/.

                        Иначе картинките, които си дал са на легионери преди реформата на Марий.
                        Това е типичния Цезаров войник:
                        Last edited by Last roman; 25-11-2007, 11:57.
                        sigpic

                        Comment


                          #13
                          Точно тази картинка на Питър Коноли исках да кача, но не можах да я намеря, пък и ме мързеше да търся в 5 ч сутринта. Затова взех две картинки от тема "Структура, състав, въоръжение и тактика на римският легион". Но мисля, че щитовете там имат точно същата форма, като по времето на Цезар.
                          Пък там има и някакъв велит - онзи с вълчата кожа на главата и с кръглия щит, чиято форма пък е близка до квадратната.

                          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                          Comment

                          Working...
                          X