Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пелтата в Тракия-да или не ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Пелтата в Тракия-да или не ?

    Широко разпространена е представата за тракийският пехотинец – пелтаст, като за едно уникално откритие в областта на античното военно дело, разпространено после из съседните страни. В частност ще се помъча да разгледам до колко траките са имали не такава пехота, а дали са използвали пелта с луновидна форма.
    Пелтата, pelte, е лек щит, изплетен от трастика или върбови пръчки, облечен с кожа. В гръцкото изкуство най-често той се придава с форма на непълна луна, като изрезът се намира от горната страна. Пак според изкуството, тези щитове могат да са големи, с по-малък изрез и малки с голям изрез. Захватите също са два, както на хоплитският щит и с една дръжка разположена в центъра на щита.
    Херодот, изброявайки народите взели участие в похода на Ксеркс срещу гърците през 480 г. пр. Хр., упоменава и траки живеещи в Мала Азия, носещи пелти. От тук безрезервно и някак си a priori се възприема хипотезата, че този щит е тракийско откритие.
    Нещата се усложняват от Ян Бест, който в студията си за пелтастие, определя всички персонажи върху вази носещи шарени дрехи, високи ботуши и шапки за траки. Част от тях носят пелти и е разбираемо че тя е тракийски щит.
    Ако прочетем Ксенофонт ще се убедим, че със същите костюми са представени и малоазийските народи, съюзни на персите. Често в схватки с такива персонажи са изобразени и гърци върху червенофигурни вази, типаж станал любим след започването на Гръко-персийските войни. С такива костюми са представени и амазонките – вечният враг, живеещ на границата между диво и цивилизовано.
    От тук можем да изведем и първата хипотеза, че тези персонажи не са траки, а въобще чужденци, варвари. Като потвърждение можем да преведем и факта, че част от вазите са познати от Южноиталийските ателиета. Те са произведени през 5-3 десетилетие на 5 в. пр. Хр. Да, но траките масово са използвани като наемници чак във вторият етап на Пелопонеската война, след 421 г. пр. Хр.
    Има идея, че типажът на пелтаста навлязъл с траките докарани от Пизистрат в Атина в края на 6 в. пр. Хр., помогналиму да вземе властта. Остава открит въпроса как една малка група наемници толкова е впечетлила гърците, че те създават устойчив двувековен образ в своето изкуство?
    Втората хипотеза, е че луновидният щит въобще не е тракийски а има стари традиции. Виждаме го носен с изрязаната част надолу върху “Кратера с войните” от Микена датиран в 13 в. пр. Хр.
    Атина е представена често носеща егидата си върху лявата ръка като щит именно с луновидна форма.
    Върху вътрешният фриз на Партенона, строен между 447-432 г. пр. Хр., е изобразена Панатенийската процесия. Част от младите атински благородници яздещи там са облечени в облекло, дословно повтарящо “тракийското”. Странни са два момента: траките, както пишат древните не познавали Атина и в Панатенийските празници участвали само атински граждани. Нелогично изглежда, че най-богатата прослойка на обществото в този тържествен и сакрален момент носи един чужд, варварски костюм. Възможно е този тип костюм да е всеобща, стара традиция на Балкано-Анатолийският регион, а не тракийска в частност.
    Описвайки бойните действия в съчиненията си Тукидид и Ксенофонт говорят за пелтасти от островите и крайбрежието на Егейско море. Съдейки по имената на техните командири и на някой от бойците, може да се твърди, че са гърци.
    Значи, още в последните десителетия на 5 в. пр. Хр., пелтастите се разпространяват масово при елините.
    Изводи :
    1. Възможно е луновидният щит да е познат в региона на Гърция, Мала Азия още от микенско време.
    2. В Тракия, никъде няма археологически данни за този щит, такива каквито има например при скитите. Явно под пелтаст при траките се разбира пехотинец с лек щит, сражяващ се в разпръстнат строй, а не човек с луновиден щит. Самият Аристотел, пише за пелтата, че е с овална форма.

    2. Екипировката и оръжието, често описвани като тракийски от гръцките вази, най-вероятно изобразяват елементи от Ахеменидската армия.
    3. Пелтаст не трябва да се смесва с човек използащ пелта. Така върху златният гребен от Солоха, има спешен конник с шлем, ризница и луновиден щит. Част от амазонките върху гръцките вази, освен луновидният щит носят и ленени ризници. Пелтста е вид пехотинец, можещ да се сражава в разпръснат строй, тормозещ противниците си като ги обстрелва с дротици. В края на Пелопонеската война започват да използат пелтастите като алтернатива на хоплитите, строявайки ги в подобие на фаланга.
    Attached Files

    #2
    Още
    Attached Files

    Comment


      #3
      Ше почна с най-същественото: защо пелтата трябва да е луновиден щит. Когато старите автори говорят за пелта и пелтасти, обикновено разбират пехотинци с лек щит, без по никакъв начин да го свързват с луновидна форма.

      Остава открит въпроса как една малка група наемници толкова е впечетлила гърците, че те създават устойчив двувековен образ в своето изкуство?
      Иначе още по времето на Платон в Атина се чествали Бендидиите и имало храм на Бендида, която си е тракийско божество свързано с нощта и женското начало. На оброчни плочки се изобразява с факел в ръката и в мистериите е имало тощно факелно шествие на конници.

      Литературния образ за траките тръгва от Омир и Троянската война. Еврипид също е написал "Резос" - за оня трак. цар дето имал много злато по себе с Троян. война. Та траките присъстват доста по осезателно в гръц. изкуство от рисунки на няколко грънци.

      Comment


        #4
        Преведох нещо от Максим Нечитайлов, което ми се стори интересно по въпроса за пелтастите.
        Има различни хипотези за реформата на Ификрат, която е проведена някъде около 373 г.пр.Хр. Едни я обесняват като облекчаване на скъпото хоплитско въоръжение и превръщането на хоплитите в пелтасти, ако не на думи то на дела. Така смята Г.У. Парк, който отбелязва сходството на тези реформи с облика на македонските фалангити. В случея явно използва Диодор, който казва “ пехотинците, които по-рано се наричали хоплити, поради тежкият си щит, сега се прекръстили на пелтасти”. Трябва също да се прави разлика между гражданина, който съставя опълчението на полиса, можещ да си позволи скъпото хоплитско въоръжение и наемниците : хоплити и пелтасти, сред които доспехи имали само командирите. Diod., XIV.43.2-3;
        Други автори като Я. Бест смятат, че става дума за стандартизация и утежняване на пелтастите. Бест предполага, че такава реформа въобще не е имало, а древните са се мъчели само да си обеснят успехите на пелтастите под началството на Ификрат. Самата екипировка на “Ификратовият” пехотинец вече съществувала при пелтастите. Това последното е маловероятно, тъй като ленената броня не е използвана от пелтастите, но като цяло няма данни за използването на новият вид пехота на бойното поле. Д. Хэд посочва, че плановете на Ификрат така и не били изпълнени докато бил жив.
        От данните на Ксенофонт (Hell., VI.2.13-14) може да се създаде хипотезата, че Ификрат е извършил модернизацията си в редовете на атинската морска пехота. Така можем да си обясним и появата на дългото копие, лекият щит, махането на наколенниците. Новото преобразувание било изпитано на дело(Diod., XV.44.3) в хода на сухопътните кампании на Керкира и в Акарния (Xen. Hell., VI.2.27-38), това може да е превърнало като цяло гръцкият наемник в “Ификратов” хоплит.
        Интересно, е че във втората половина на 4 в. пр. Хр. за пелтасти споменават само Ксенофонт (Hell., VI.1.9) и Полиен(V.16.2).
        Една любопитна идея на Д.Т. Гриффит, според който Ификрат прекопирал това което видял докато служил при персите-“ египтяни с дълг копия” (виж. Xen. Cyr., VI.2.10; VII.1.33).

        Galahad написа
        Ше почна с най-същественото: защо пелтата трябва да е луновиден щит. Когато старите автори говорят за пелта и пелтасти, обикновено разбират пехотинци с лек щит, без по никакъв начин да го свързват с луновидна форма.
        Ideiata e na sega6nite istorici,a ne na drevnite, to4no tazi zabluda osporvam
        Last edited by gladiator; 17-10-2005, 13:40. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

        Comment


          #5
          mellisa написа

          Знам, че цитираш, аз просто коментирам слабостите, които намерих в текста.
          За египтяните в сражението на Кир с Крез, Ксенофонт описва, че с с ленени брони, дълги копия и големи щитове. Строявали се в гъсто построение, подобно на фалангата.

          Comment


            #6
            А от къде всъщност тръгва ситемата че пелтата в луновидния щит?Аз още от детските книжки помня описанието на тракийския пелтаст като воин с дортици луновиден щит "пелта" или "пелте" и от там пелтасти.А иначе с пелта съм виждал воини изобразени на вавилонски асирийски и персийски съдове както и на скитски битови предмети но войните съвсем не приличат на лека пехота някои дори са конници.
            ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

            Comment


              #7
              Araslan написа
              А от къде всъщност тръгва ситемата че пелтата в луновидния щит?Аз още от детските книжки помня описанието на тракийския пелтаст като воин с дортици луновиден щит "пелта" или "пелте" и от там пелтасти.А иначе с пелта съм виждал воини изобразени на вавилонски асирийски и персийски съдове както и на скитски битови предмети но войните съвсем не приличат на лека пехота някои дори са конници.
              Правилно и аз казвам, че при скити и перси го има, оттам гърците вземат идеята за облика на "варварина", който Ян Бест трактува като тракийци. Дори самият войн-пелтаст въобще не е тракийско откритие.

              Comment


                #8
                Освен пелтата братята траки са измислили ромфаята и "falx" - доста ужасяващи оръжия....
                Махайрата също е била широко употребявана....
                sigpic

                Comment


                  #9
                  Дори самият войн-пелтаст въобще не е тракийско откритие.
                  Пелтаста е тракийски воин с лек щит. А кой е измислил, че пелтата трябва да е с луновидна форма представа си нямам. Всъщност от цялата дискусия така и не стана ясно защо пелтата се свързва с луновиден щит. Както хоплита е тежковъоръжен гръцки воин, а не воин с кръгъл щит

                  Comment


                    #10
                    Както хоплита е тежковъоръжен гръцки воин, а не воин с кръгъл щит(
                    Проблемът, е че хоплонът е точно кръгъл щит.

                    Last roman написа
                    Освен пелтата братята траки са измислили ромфаята и "falx" - доста ужасяващи оръжия....
                    Махайрата също е била широко употребявана....
                    Махайрата не е тракийско изобретение.
                    Last edited by gladiator; 31-10-2005, 11:28. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                    Comment


                      #11
                      gladiator написа
                      Махайрата не е тракийско изобретение.
                      Изразих се неточно - мисля, че гърците са я измислили...
                      sigpic

                      Comment


                        #12
                        Last roman написа
                        Изразих се неточно - мисля, че гърците са я измислили...
                        По-скоро е някъде от степите. Вероятно самостоятелно се развива и в Италия и Испания.

                        Comment


                          #13
                          Гърците имаха някакви махаирофори... Мисля че етолийците са я използвали...
                          А и келтите също...
                          sigpic

                          Comment


                            #14
                            Както хоплита е тежковъоръжен гръцки воин, а не воин с кръгъл щит(
                            Проблемът, е че хоплонът е точно кръгъл щит.
                            Точно това казвам - колкото и често да е срещан кръгъл щит у хоплитите, определящото е, че те са тежки пехотинци.

                            Comment


                              #15
                              Това е друга глупост в историческия фолклор - щитът на хоплитите се нарича aspis,idos,(h)e, а думата (h)oplon, to значи доспехи, средство и чак накрая щит и то по-скоро в смисъл на защита. За махайрата - това пък е основната дума за "меч" в старогръцки, заедно с xifos, to. Kopos (kopto-сека) пък е дума или за меч на хоплит или за сабя от персийски тип. Като прибавим и половин дузина шлемове кашата става пълна. А за pelte се дава значение предимно на лек, кожен щит и в скоби (с лунна форма).

                              Comment

                              Working...
                              X