Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Наследниците на Теодосий и готите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Ето малко повече допълнителна информация по въпроса с повече конкретика http://doktora757.blog.bg/history/20...h-geti.1434493

    Това пък е от проф. Асен Чилингиров, който обяснява причините да избухне готско-римската война и защо е изгорен жив император Валент! Обръщам специално внимание на имената на 26-те християнски мъченици, почитани и до сега от Православната църква.
    http://doktora757.blog.bg/history/20...henici.1372305

    Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
    Съжалявам, че хабя пространството на форума, като копирам този пост, но като модератор на раздела и човешка личност изпитвам някакво чувство за дълг...

    Този пост е прекрасен пример именно за това, в което обвинява другите. Начинът на водене на спор на потребителя от самото начало (т.е. първият му пост в темата) следва схемата: "Не можете да опровергаете фактите и изворите и за това минавате безпомощно на лични нападки.", защото още първият пост беше нападка към Last Roman. След това във всеки следващ пост има поне по една лична нападка. Явно е, следователно, "че тая схема не е изтъркана".

    Тъжно е, прочие, че 1.шизофренични теории, като тази на бача ви Ганчо (Ценов) придобиха таква популярност в днешни дни. По-добре да беше Ерих фон Деникен, че да си говорим за извънземни и по-незапознатите читатели/слушатели да не се заблуждават толкова. Да, Йорданес през шести век може да си е мислил, че готите са гети, но днес сме малко по-запознати от него. Всъщност Йорданес не си го е мислел просто току-така от близостта на имената или това, че в един момент готите са обитавали И района около устието на Дунав, а е искал да даде на готите славен античен произход. По същия начин са постъпвали историците на десетки племена, народи, династии и фамилия из Европа, като почнем от Гибралтар и свършим с Литва и Москва. Не, не на десетки, а на стотици, може би и на хиляди! И това е самата истина. Как тогава да вярваме на Йорданес, който не дава абсолютно никакво обяснение как гетите от IV-I в. пр. Хр. стават идентични с готите, 2. чиято родина, забележете, е Скандза (т.е. Скандинавия) и пристигат в района най-рано през III в. СЛЕД ХРИСТА. Нима гетите пътуват до Скандинавия шизофренично, за да се върнат обратно като готи? Но защо?

    За съжаление в момента нямам време да продължа. А мога да кажа още много. Защото ми е противно да продължавам да гледам тези прояви на незнание и глупост из интернет и да ги виждам дори и тук!
    1. д-р Ганчо Ценов е историк, учил е в Германия и защитава дисертацията си там. Някои от книгите му са писани само на немски език и не са превеждани на български. Най-ключовото според мен е, че е работил по книгите си по оригинални извори и е събирал материали във Ватиканската библиотека като е плащал за всеки ползван документ! Това го знам лично от неговия племенник юриста Здравко Даскалов, с който се познавах. Ценов е бил в добро психическо зраве (не е бил шизофреник!) и е спечелил съдебното дело срещу историка Златарски именно по исторически спорове! Български историци работили във Ватиканската библиотека са само няколко човека - д-р Ганчо Ценов, акад. Иван Дуйчев, Божидар Димитров, проф. Аксиния Джурова и Асен Марчевски. Последния не е историк, а е бил преводач в нашето посолство в Рим. Ценов беше крайно неудобен на комунистическите историци и за това книгите му бяха забранявани и унищожавани. Силно се съмнявам, че си чел внимателно книгите му, а и кои книги, защото той е автор на няколко.
    2. Това за Скандза е мистификация, която тепърва трябва да се проучи, защото най-вероятно не става въпрос за Скандинавия, а за друго географско място носещо подобно име. Интересното е, че и при отец Паисий се среща същото наименование. Има древен източник и той трябва да се търси.
    Last edited by messire Woland; 28-02-2019, 09:00.
    "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

    Comment


      #32
      Всичко това е ясно, но няма отношение към темата. Да се правят сравнения за подобност между едни народи и други, полагайки в основата подобие на срички в имената им е наивно - сричките може да приличат, но тези сравнения, които съм гледал да поствате и в други форуми е като да сравнявате компютри с компоти и после да доказвате, че понеже през 19ти век е имало компоти, значи е имало и компютри. По един или друг начин тезите ви в крайна сметка опират точно до този порочен похват.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #33
        messire Woland написа Виж мнение
        Всичко това е ясно, но няма отношение към темата. Да се правят сравнения за подобност между едни народи и други, полагайки в основата подобие на срички в имената им е наивно - сричките може да приличат, но тези сравнения, които съм гледал да поствате и в други форуми е като да сравнявате компютри с компоти и после да доказвате, че понеже през 19ти век е имало компоти, значи е имало и компютри. По един или друг начин тезите ви в крайна сметка опират точно до този порочен похват.
        О-о, не става така - измъкване с общи приказки и тъпо лепене на етикети! Горе има конкретика и точни факти от книгата на Хаджи Димитрова и изворите, които съм анализирал много внимателно! Втория материал на проф. Асен Чилингиров е излючително важен и стойностен, особено ако се имат предивид и двете му специализирани книги за готите, КОИТО ТОЙ ДОКАЗВА ЧЕ СА ТРАКИТЕ ГЕТИ! Не само това, но той обяснява точната причина за сблъсъка между римляни и готи /гети/, който е основно на базата на сериозни религиозни противоречия между две течения в християнството. Нещо, което умело се премълчава от голяма част от историците, Ватикана и готоманите! Във връзка с това съветвам да се запознаете и с двете му книги за Българската Църква и изследванията му за Първа Юстиниана и император Юстиниан /истинското му име според документи е Управда/!
        С горния пасаж за уж правени сравнения за подобност базирани на срички и подобни думи се прави нагъл опит за принизяване на нещата и подценяване интелекта на изследователите! Никъде в книгите на цитираните автори и в моя анализ и коментар няма такива сравнения за подобност, базирано на срички и думи, компоти и компютри! Моля, не ме бъркай с Петър Добрев и езиковите му спекулации!...... При това точно е обяснено кога и по какъв повод император Каракала преименува гетите в готи!!!
        Има обаче нещо, което е важно, а именно, че определени народи през различните исторически периоди са носели различни имена, понякога и няколко - примерно самоназвание и име с което ги наричат околните народи. Примерно траките никога не са се казвали така; така са ги наричали гърците, даже не гърците а елините. А иначе траките си носят имената на съответните племена и цели народи говорещи сроден език /с различни диалекти/ и имащи обща култура: одриси, беси, кикони, дардани, мизи, гети, пеонци, фриги и т.н. /80-90 племена/. Гетите отсам Дунава са се наричали и мизи, а оттатък Дунава са известни и като даки. За това и днешните румънски учени често използват термина гето-даки. Известния английски историк Колин Макивиди в своите исторически атласи пък ползва /и не само той/ термина трако-кимерийци, което е от изключителна важност за нашата история.
        Чакам ясни и смислени коментари именно по темата и по въпросите, които съм повдигнал, а не общи приказки.
        Last edited by Доктор Ох боли; 28-02-2019, 14:23.
        "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

        Comment


          #34
          Доктор Ох боли написа Виж мнение
          О-о, не става така - измъкване с общи приказки и тъпо лепене на етикети!
          Съжалявам, но досега това само Вие го правите, още от самото си включване.
          Конкретика и точни факти все още не сте изложили в темата. Докато не го направите, няма как да се получи дискусия.
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #35
            Доктор Ох боли написа Виж мнение
            Бай Данчо не е бил фантаст
            Там те, когато се скитаха из пустинята, бидоха съгледани от нечисти духове, които се прегърнаха и съединиха с тях и по тоя начин произлезе тоя див род ...

            Дж. Р. Р. Мартин ряпа да яде

            Comment


              #36
              О, това ми е любимо, произходът ни... Отдавна трябваше да е изсечено с каменни букви на паметника на готите- основатели. Както е известно, от изворите, също, те имали български имена, а българите - готски. Тотила е гот, но се българее, за града, единственият кръстен на основателя на Българската държава просто ми е приятно винаги да споменавам - Исперих.

              Comment


                #37
                Sir Gray написа Виж мнение
                Конкретика и точни факти все още не сте изложили в темата. Докато не го направите, няма как да се получи дискусия.
                Но да! Ето, за начало: какво точно е открил д-р Ганчо Ценов във Ватиканската библиотека? Има ли връзка това, което е открил, с някоя от неговите теории и по какъв начин я подкрепя (доказва)?

                Аз лично обясних каква според мен е била мотивацията на Йорданес да напише това, че гети = готи. Защо според вас и авторите, които цитирате, Йорданес, който, както казахте, е гот и е свързан с остроготските управляващи кръгове, е супер точен за едно, но за друго е "мистификация"?

                Добре, стига толкова за Йорданес, да минем на Мавро Орбини (или, както го нарича Паисий, Маврубир) и неговия капитален труд "Царството на славяните". Някой чел ли го е? Защото аз съм. Верно, признавам си, първата част, която съм убеден, че на вас ви е безумно интересна, я минах по-скоро "отгоре-отгоре". Защото изрази като "славяните бяха най-великия народ в древността, най-смелия" и тн. и предположенията, че половината известни антични пълководци и племена са си "чисти" славяни ми звучаха (и продължават да ми звучат) като "Ех, Луно, Луно, земьо македонска!" Или като това, че Сандо Филипов от 1983 г. е пряк потомък на Александър Македонски от IV в. пр. Хр.
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #38
                  Преди да се говори въобще за т.нар. "готи" трябва да се посочи ясно техния произход, че това в никой случай те не са германски племена, а че става въпрос за тракийското племе гети! Йордан /самият той гот/гет по произход!/ е посочил ясно в своя капитален труд "Гетика" това, че готите е видоизмененото по заповед на императора Каракала име на тракийското племе гети, добре известно на античните автори. Всякакви други спекулации и твърдения са безмислени и лесно оборими. По тези въпроси категорично и доказано са се произнесли и нашите историци: проф. Ганчо Ценов, проф. Георги Сотиров, проф. Асен Чилингиров, акад. Цани Гинчев, изследователката Юлия Хаджи Димитрова и доста други независими изследователи на древната българска история. Всички факти от античните и ранносредновековните извори го доказват - ГОТИТЕ СА ТРАКИТЕ ГЕТИ! Нещо повече, ясно е вече и кои са траките - нещата са заковани с математическа точност от пет независими изследвания на българите с ДНК маркери, които доказват недвусмислено, че над 60% от съвременните българи носят гените на коренното население на Балканския полуостров - траките. Става въпрос за генетични маркери присъстващи в местното население отпреди минимум 10 000 години! Няма мърдане в тази посока, лакърдийте и локумите свършиха!.......
                  "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

                  Comment


                    #39
                    Доктор Ох боли написа Виж мнение
                    Всички факти от античните и ранносредновековните извори го доказват - ГОТИТЕ СА ТРАКИТЕ ГЕТИ!
                    Кои са тези "всички факти"? Може ли да ги опишете тук, да ги видим и преценим?!? Иначе мнението е тотално неподкрепено с нищо, сиреч празни приказки.
                    XV mile the sea brode is
                    From Turkey to the Ile of Rodez...

                    Comment


                      #40
                      След ДНК изследванията официозните историци и учени глави имат два пътя: или да се покаят и да хвърлят в коша за боклук дисертациите си или да продължават да се гърчат като червеи и целия свят да разбере какви нищожества са!
                      "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

                      Comment


                        #41
                        Sir Gray написа Виж мнение
                        Кои са тези "всички факти"? Може ли да ги опишете тук, да ги видим и преценим?!? Иначе мнението е тотално неподкрепено с нищо, сиреч празни приказки.
                        Мисля, че и само "Гетика" на Йордан е достатъчна - нали е официалната история на "готите"; никой до сега не я е отрекъл или заклеймил като фалшификат. Мога да изброя и други следновековни автори, на които може да се има доверие, а важен аргумент са и археологическите находки - такъв народ "готи" просто няма - измислен е! Има траки гети и всички пишат за тях - безброй древни свидетелства!
                        "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

                        Comment


                          #42
                          Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                          Но да! Ето, за начало: какво точно е открил д-р Ганчо Ценов във Ватиканската библиотека? Има ли връзка това, което е открил, с някоя от неговите теории и по какъв начин я подкрепя (доказва)?
                          Проф. Ганчо Ценов във Ватиканската библиотека е открил оригинални документи и извори по темата в пълен обем и е работил с тях, като си е плащал на "светите отци" за всеки ползван документ! Едно е да работиш с орязани преводи, манипулирани текстове и фрагменти, а съвсем друго е да работиш с оригиналните документи и да ги четеш в оригинал. Достатъчно е внимателно да се запознаете с ЛИБИ и ГИБИ изданията на комунистическия БАН, за да ви стане ясно как работи цензурата - абсолютни мошенници и манипулатори!
                          "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

                          Comment


                            #43
                            Йончев много обосновано показа, че Ценов никога и никъде не се позовава на неизвестни извори, с което тотално срина мита за фантасмагоричния достъп до неизвестни документи който Ценов божем получил в библиотеката на Ватикана.
                            Що се отнася до ГИБИ и ЛИБИ за съставянето им са ползвани същите издания на които се опира и Ценов, а грешките в тях най-често са редакторски (аз лично съм попадал на три или четири), не манипулации на самия текст, може да се спори и по качеството на някои преводи (в това отношение съм се сблъсквал с три такива случая), но като цяло обвиненията в умишлено фалшифициране и манипулации са също толкова безпочвени, колкото и твърдението, че Ценов ползвал неизвестни на науката извори. Досега нито един ценовист не е посочил такъв неизвестен до Ценов извор, който е въведен в научен оборот от него.

                            Твърденията на Ценов не отговарят на елементарните научни критерии, а може би най-важният от тези критерии е проверяемостта. Проверката обаче показва, че Ценов най-безсрамно лъже. И когато бъде уличен, стигаме до там да твърдим: 1. ползва неизвестен на науката извор, или 2. изворите са изопачени и само Ценов има познание за тяхното истинско съдържание; и двата случая измислени за оправдание на Ценов не допускат проверка на твърденията му, което е в противоречие с основно научно изискване, но не и с догмата за непогрешимостта и/или правотата на Ценов.
                            В сблъсъка история vs параистория виждаме как историческата наука решително губи от параисторическата вяра. Автохтонският прозелитизъм пуск...

                            Самоцитирам се, но това е положението.
                            Liberte, egalite, fraternite
                            Viva la revolution
                            Zalmoxis написа
                            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                            http://hristoen4ev.blogspot.com/
                            dibo написа
                            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                            Comment


                              #44
                              Ако се опитам да обобщя, хипотезата на Доктор Ох боли се базира на:
                              - един единствен извор, "Гетика" - към който очевидно трябва да се отнасяме с огромна доза критичност
                              - твърденията на Ценов - абсурдни логически и непроверими, виж мнението на boilad
                              - ДНК изследвания - без да е указано кои, на каква база са направени, как точно е извлечен "тракийският" геном и аджеба какво общо има това с темата?!?

                              Та предвид горното, не виждам защо се учудвате, че хипотезата поражда едиствено насмешка?
                              XV mile the sea brode is
                              From Turkey to the Ile of Rodez...

                              Comment


                                #45
                                boilad написа Виж мнение
                                Йончев много обосновано показа, че Ценов никога и никъде не се позовава на неизвестни извори, с което тотално срина мита за фантасмагоричния достъп до неизвестни документи който Ценов божем получил в библиотеката на Ватикана.
                                Що се отнася до ГИБИ и ЛИБИ за съставянето им са ползвани същите издания на които се опира и Ценов, а грешките в тях най-често са редакторски (аз лично съм попадал на три или четири), не манипулации на самия текст, може да се спори и по качеството на някои преводи (в това отношение съм се сблъсквал с три такива случая), но като цяло обвиненията в умишлено фалшифициране и манипулации са също толкова безпочвени, колкото и твърдението, че Ценов ползвал неизвестни на науката извори. Досега нито един ценовист не е посочил такъв неизвестен до Ценов извор, който е въведен в научен оборот от него.


                                В сблъсъка история vs параистория виждаме как историческата наука решително губи от параисторическата вяра. Автохтонският прозелитизъм пуск...

                                Самоцитирам се, но това е положението.
                                Никой не е казал, че проф. Ганчо Ценов е безгрешен, но трябва все пак внимателно да се чете. А и не всичко писано от него е излизало на български език. Знам за поне една негова двутомна история на България, която е излизала само на немски език. Преди Ценов има и други наши изследователи, които споделят подобни идеи, например Георги С. Раковски и някои др. Да се говори за "ценовисти" е много тенденциозно и омаловажаващо труда на този велик наш учен. Работил е дълго време в Германия в началото на 20 век и там са го оценили или смятате, че немските научни среди от онова време не са достатъчно компетентни и авторитетни?!? Насоките, които дава Ценов са изключително важни и тези идеи се развиват от Никола Йонков Владикин, акад. Цани Гинчев, Стоян Шангов, проф. Георги Сотиров /работил в Канада/, проф. Асен Чилингиров /който работи и живее в Германия/, Юлия Хаджи Димитрова /живее и работи в Швейцария/, Георги Петров, Александър Мошев, Павел Серафимов и цяла плеяда съвременни и независими наши изследователи и учени, включително и такива от официалната ни историческа наука /историци и археолози/. Примерно лично съм говорил с проф. Диана Гергова, която е специалист по гетите и от години работи и прави разкопки в резервата Сборяново. На директно зададения ми въпрос тя отговори недвусмислено: "Да, т.нар "готи" са траките гети"!
                                Въпроса е,че по високите нива в БАН и университетите все още се подвизават доста недоразумения /професори, академици и техните ученици и протежета/, които мултиплицират фалшификациите и манипулациите на нашата древна история! Правят го най-вече за пари /парични потоци влизащи от вън и разни съмнителни фондации от типа "Отровено общество"/ и заради научните им трудове писани преди 1989 г. Това е факт. За ГИБИ и ЛИБИ вече го казах яко са манипулирани и въобще не става въпрос за неточни преводи - нарочно са орязани цели пасажи от оригиналните извори, а други са преиначени и "редактирани", което често изцяло променя смисъла на казаното от древните автори. Да не говорим за манипулативните бележки под линия и др. такива правени с цел да объркват още повече читателите. За нашите собствени исторически извори и източници официалната наука мълчат като пукали, а има множество такива, не са само отец Паисий, монаха Яков и йеросхимонах Спиридон Габровски. Защо не проучат архивите на манастира "Нямц" в Молдова, където се съхранява библиотеката на Григорий Цамблак и патриарх Евтимий?!? Дори и на Атон има огромна запазена книжнина, която не е проучена; да не говорим за хиляди изнесени български книги и безценни ръкописи в Украйна и Русия. От наличните безброй палимсести /и във Ватикана и на др. места/, където има и множество старобългарски ръкописи маскирани под настоящия текст /а някъде даже и с двойно наслагване/ от нашите учени е проучена една нищожна част; почти нищо!
                                Не знам на каква възраст сте, но на времето преди 1989 г. имаше специални цензори и "редактори" на научната литература, назначени от официалната власт и без тяхно съгласие нищо не виждаше бял свят. А неудобните книги след 1944 г. просто ги унищожиха и претопиха за стара хартия, включително и книгите на д-р Ганчо Ценов!!!
                                Last edited by Доктор Ох боли; 18-04-2019, 12:15.
                                "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

                                Comment

                                Working...
                                X