Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Наследниците на Теодосий и готите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    В западната римска империя е имало трима изключително силни пълководци, Стилихон, Аеций и император Майориан. Аеций използва заселени в империята алански конни стрелци и така се противопоставя на конните стрелци на Атила. Според мен много успешна адаптация към противника. През 5 век западната римска империя е имала много федерати. Като цяло колкото и да е подценявана западната римска империя, не е чак толкова слаба. Аз имам въпрос, какви са били точно нейните войски защото не съм чак толкова запознат. На конница ли се е наблягало на пехота ли, имало ли е катафракти или конни стрелци, изобщо легионите на какво ниво са били?

    Comment


      #17
      Sir Gray написа Виж мнение
      Поздравления и от мен, прекрасно четиво

      Е, и кое и е "великолепното" на статията, след като е пълна със заблуди, абсурди, манипулации и нагли фалшификации на историята!?! Последния римлянин пак се изживява като всезнайко, ама искам да ми обясни на прост български език, как става така, че някаква "сбирщина от варвари", някаква си готска "банда" съумява да унищожи легионите на римската войска при Адрианопол, а после и да завладее Рим?!? Как стават тия работи, а и защо готския историк бай Йордан в известното си произведение "ГЕТИКА" твърди, че всъщност готите са траките гети!?! Някои съвременни учени твърдят същото /на базата на изворов материал и стари документи/, но немските професори и историци продължават да пеят фалшиви песни!.......
      "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

      Comment


        #18
        Доктор Ох боли написа Виж мнение
        ... статията, след като е пълна със заблуди, абсурди, манипулации и нагли фалшификации на историята!?!
        Би ли аргументирал по-подробно кое точно в статията е "заблуда, абсурд и фалшификация" и защо?
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #19
          Mitko Popov 8 написа Виж мнение
          В западната римска империя е имало трима изключително силни пълководци, Стилихон, Аеций и император Майориан. Аеций използва заселени в империята алански конни стрелци и така се противопоставя на конните стрелци на Атила. Според мен много успешна адаптация към противника. През 5 век западната римска империя е имала много федерати. Като цяло колкото и да е подценявана западната римска империя, не е чак толкова слаба. Аз имам въпрос, какви са били точно нейните войски защото не съм чак толкова запознат. На конница ли се е наблягало на пехота ли, имало ли е катафракти или конни стрелци, изобщо легионите на какво ниво са били?
          Да не би да твърдиш, че император Атила е загубил битката в Каталунските полета?!? Всъщност битката зъвършва наравно без победител с големи загуби и от двете страни, но това е победа за Атила, защото е убит краля на готите, а и битката се води на чужд терен! Доказателство за горното е, че войските на Атила запазват бойния си потенциял и на обратния път към Панония превземат и разоряват цяла Северна Италия! Папата е принуден да преговаря с император Атила и да моли за снисхождение и прошка за да не превзема Рим. Има една показателна картина във Сикстинската капела във Ватикана, където е показан този епизод; гледал съм я в натура на живо. По-късните интерпретации са само жалки опити за замазване на тези факти. А от гениалния пълководец Аеций просто се оттървават като подло го ликвидират в стила на "плаща и кинжала"!......
          Last edited by Доктор Ох боли; 27-02-2019, 10:19.
          "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

          Comment


            #20
            Към въпроса на сър Грей, за фалшификациите и манипулациите:

            1. Премълчава се, че т.нар. "готи" са траките гети, които са прадедите на днешните българи! Ето това се фалшифицира и то хвърля сянка на всичко останало.
            2. Като си отговорите на моя въпрос за "готските банди" ще изясните и останалото.
            3. Т.нар. "готи", нито са варвари, нито са езичници, защото това са най-старите християни покръстени още от апостолите!
            "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

            Comment


              #21
              Научни публикации, подкрепящи тази доста фантастична хипотеза?
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                #22
                Sir Gray написа Виж мнение
                Научни публикации, подкрепящи тази доста фантастична хипотеза?
                Това не е хипотеза, а факти! Бай Данчо не е бил фантаст, а придворен историк на византийския император! Самият той е от тракийското племе гети и пише историята на своя народ! За това и книгата му се казва "Гетика", а не "Готика"; ти чел ли си я в пълно издание?!? Съвременни учени и изследователи потвърждаващи, ЧЕ ГОТИТЕ СА ГЕТИ са д-р Ганчо Ценов /работил по въпроса във Ватиканската библиотека/, проф. Асен Чилингиров /автор на доста книги по въпроса/, Юлия Хаджи Димитрова, проф. Диана Гергова и др. Старите автори наричат също българите мизи и готи и това не е случайно! Почвай сега да разтегляш локумите на немските фалфишикатори и комунистическите историци от тоталитарната епоха!.......
                "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

                Comment


                  #23
                  Доктор Ох боли написа Виж мнение
                  Това не е хипотеза, а факти!
                  Факти все още не се показали никакви, в този форум, само бомбастични твърдения. Така че твърденията ти все още за мен са някъде между фантастиката и хипотезата. Естествено, готов съм да бъда убеден, с една аргументирана позиция и обяснение, в каквато и да е теза. Все още обаче не си пуснал синтезирана теза, само нещо че готите са гети, но за незапознат човек като мен, това нищо не ми говори.
                  Та отново, каква всъщност е тезата? Ако може пространно изложение, а не един ред, от който нищо не се разбира...

                  Доктор Ох боли написа Виж мнение
                  Бай Данчо... д-р Ганчо Ценов... проф. Асен Чилингиров ..., Юлия Хаджи Димитрова, проф. Диана Гергова и др.... немските фалфишикатори и комунистическите историци от тоталитарната епоха!.......
                  Всички тези хора не ги познавам. В полза на смислената дискусия и комуникация, понеже ти твърдиш, че те подрепят твоята теза (която все още не си описал, да припомним), ще е добре да изложиш техните хипотези и как те са аргументирани. За да можем тук всеки от нас да прецени доколко имат тежест.
                  XV mile the sea brode is
                  From Turkey to the Ile of Rodez...

                  Comment


                    #24
                    Sir Gray написа Виж мнение
                    Факти все още не се показали никакви, в този форум, само бомбастични твърдения. Така че твърденията ти все още за мен са някъде между фантастиката и хипотезата. Естествено, готов съм да бъда убеден, с една аргументирана позиция и обяснение, в каквато и да е теза. Все още обаче не си пуснал синтезирана теза, само нещо че готите са гети, но за незапознат човек като мен, това нищо не ми говори.
                    Та отново, каква всъщност е тезата? Ако може пространно изложение, а не един ред, от който нищо не се разбира...


                    Всички тези хора не ги познавам. В полза на смислената дискусия и комуникация, понеже ти твърдиш, че те подрепят твоята теза (която все още не си описал, да припомним), ще е добре да изложиш техните хипотези и как те са аргументирани. За да можем тук всеки от нас да прецени доколко имат тежест.
                    Сър Грей, съветвам те да започнеш с нашия човек бай Данчо, вече го има и на български език и без съкращения: Йордан "Гетика - за произхода и деянията на гетите", издателство "Гута Н", София 2017 г. Все още чакам някакво обяснение за "готските банди", които унищожиха непобедимите римски легиони и завладяха Рим; сигурен съм че не са ги били със шамари само. После се захвани с проф. Асен Чилингиров и неговите уникални изследвания за готите/гети. Той работи и живее в Германия и ползва тамошните библиотеки; работил е също на терен в България, Македония, Гърция и Албания. Книгите му ги има на свободен достъп в интернет, така че няма да имаш никакво оправдание. Виж и другите автори; няма нужда да ти преразказвам нещата. И не спори с мен, а с изворите и античните източници!
                    "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

                    Comment


                      #25
                      Доктор Ох боли написа
                      ...:
                      Тоест не можете да защитите по никакъв начин странните си твърдения? След като нямате аргументи, защо цапате темата?
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        #26
                        messire Woland написа Виж мнение
                        Тоест не можете да защитите по никакъв начин странните си твърдения? След като нямате аргументи, защо цапате темата?
                        Дал съм достатъчно "жокери" за по-будните и умните, които наистина търсят отговори и отстояват историческата истина! Поначало темата е зацапана от фалшификаторите издали десетки учебници и работещите с клишета, неверни неща и манипулации, като автора на темата! Последния римлянин може и да не го прави съзнателно и да си мисли, че е прав и пишейки тези неща прави богоугодно дело, но на практика нещата са точно обратното. Така само се налива вода в мелницата на фалшификаторите на историята! Не можете да опровергаете фактите и изворите и за това минавате безпомощно на лични нападки. Тая схема е изтъркана, смени плочата. Нищо не чух за "готските банди", които унищожиха непобедимите римски легиони и ликвидираха император Валент - неоспорим факт. Понеже никой не се осмелява да го коментира този факт, аз ще ви кажа, че явно готите/гети, които воюваха и с Александър Македонски са били по-добре въоръжени, по-многобройни и по-добри в тактиката, стратегията и военното дело от Рим......
                        "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

                        Comment


                          #27
                          аз ще ви кажа, че явно готите/гети, които воюваха и с Александър Македонски са били по-добре въоръжени, по-многобройни и по-добри в тактиката, стратегията и военното дело от Рим.
                          1. аз ще ви кажа е голям извор, аз пък ще ти кажа, че бая си се объркал, и като място за писане, и като начин.
                          2. готите/гети, които воюваха и с Александър Македонски кога това?
                          3. по-добре въоръжени, по-многобройни и по-добри в тактиката, стратегията и военното дело от Рим тук има зрънце правдоподобност но сдвояването на името на тези страшни бойци, със смяната на а в е, бая размива информацията.

                          Comment


                            #28
                            Доктор Ох боли написа Виж мнение
                            Дал съм достатъчно "жокери" за по-будните и умните, които наистина търсят отговори и отстояват историческата истина!
                            Всеки, който се уповава на "жокери", а не може да защити собствената си теза, звучи, ами, просто комично.
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              #29
                              Доктор Ох Боли, този начин на включване в дискусия във форума е неприемлив - имаме си правилник по въпроса. Ако искате да участвате - пишете каква Ви е тезата, подкрепяте с някакви аргументи и така. Подмятания, недомлъвки и прочее реторични похвати не се толерират тук. Сходно е отношението ни и към фамилиарности от типа на "бай Данчо".

                              Comment


                                #30
                                Доктор Ох боли написа Виж мнение
                                Дал съм достатъчно "жокери" за по-будните и умните, които наистина търсят отговори и отстояват историческата истина! Поначало темата е зацапана от фалшификаторите издали десетки учебници и работещите с клишета, неверни неща и манипулации, като автора на темата! Последния римлянин може и да не го прави съзнателно и да си мисли, че е прав и пишейки тези неща прави богоугодно дело, но на практика нещата са точно обратното. Така само се налива вода в мелницата на фалшификаторите на историята! Не можете да опровергаете фактите и изворите и за това минавате безпомощно на лични нападки. Тая схема е изтъркана, смени плочата. Нищо не чух за "готските банди", които унищожиха непобедимите римски легиони и ликвидираха император Валент - неоспорим факт. Понеже никой не се осмелява да го коментира този факт, аз ще ви кажа, че явно готите/гети, които воюваха и с Александър Македонски са били по-добре въоръжени, по-многобройни и по-добри в тактиката, стратегията и военното дело от Рим......
                                Съжалявам, че хабя пространството на форума, като копирам този пост, но като модератор на раздела и човешка личност изпитвам някакво чувство за дълг...

                                Този пост е прекрасен пример именно за това, в което обвинява другите. Начинът на водене на спор на потребителя от самото начало (т.е. първият му пост в темата) следва схемата: "Не можете да опровергаете фактите и изворите и за това минавате безпомощно на лични нападки.", защото още първият пост беше нападка към Last Roman. След това във всеки следващ пост има поне по една лична нападка. Явно е, следователно, "че тая схема не е изтъркана".

                                Тъжно е, прочие, че шизофренични теории, като тази на бача ви Ганчо (Ценов) придобиха таква популярност в днешни дни. По-добре да беше Ерих фон Деникен, че да си говорим за извънземни и по-незапознатите читатели/слушатели да не се заблуждават толкова. Да, Йорданес през шести век може да си е мислил, че готите са гети, но днес сме малко по-запознати от него. Всъщност Йорданес не си го е мислел просто току-така от близостта на имената или това, че в един момент готите са обитавали И района около устието на Дунав, а е искал да даде на готите славен античен произход. По същия начин са постъпвали историците на десетки племена, народи, династии и фамилия из Европа, като почнем от Гибралтар и свършим с Литва и Москва. Не, не на десетки, а на стотици, може би и на хиляди! И това е самата истина. Как тогава да вярваме на Йорданес, който не дава абсолютно никакво обяснение как гетите от IV-I в. пр. Хр. стават идентични с готите, чиято родина, забележете, е Скандза (т.е. Скандинавия) и пристигат в района най-рано през III в. СЛЕД ХРИСТА. Нима гетите пътуват до Скандинавия шизофренично, за да се върнат обратно като готи? Но защо?

                                За съжаление в момента нямам време да продължа. А мога да кажа още много. Защото ми е противно да продължавам да гледам тези прояви на незнание и глупост из интернет и да ги виждам дори и тук!
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X