Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стратегическа концепция, доктрина и състав на хипотетичен български ВМФ (в бъдещето)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    От друга страна обаче у подводничарите има съвсем реален страх от ПЛО авиация, срещу която са безпомощни. Дори самолетът ти да не е въоръжен с торпеда е достатъчно постоянно да хвърля хидро-акустични буйове и да следи неотклонно движенията на подводницата, за да скове действията ѝ.
    Повечето съвременни подводници или имат опция или направо готова възможност да ползват някакъв тип ПВО-ракети с малък обсег. Т.е. вече няма да са безпомощни, особено срещу стандартният тип ПЛО-самолет (или вертолет). Естествено, това не обезсмисля последните (далеч съм то тази мисъл), те ски остават най-ефективното средство за тази цел (за тези възможности).

    И на мен ще ми е интересно за артилерия с подобен обсег? Или имаш предвид реактивна? Проблем ще е разсейката, според мен, особено срещу бързо движещи се сравнително малоразмерни цели.

    Comment


      Единствената противокорабна артилерия с такива характеристики, за която се сещам в момента, е 127 мм с Volcano. Тя може да служи за подготовка на удар с ПКР, но самичка нищо няма да свърши. Да не говорим, че едно $50 000 на изстрел ще ни дойдат нанагорно.

      Comment


        Кухулин написа Виж мнение


        Я дай някакъв пример, че може да съм разбрал криво...
        Шведско-датската САУ Арчър с коректируеми в полет снаряди Екскалибур плюс РСЗО, при които също се въвеждат евтини управляеми боеприпаси. Да, знам че Екскалибур са скъпи, затова предпочитам РСЗО.

        Що се отнася до ПВО на подводниците единственият по-напреднал проект в тази насок беше немският за въоръжаване на подводниците клас 212. Доколкото знам падна курбан на поредните масови съкращения на разходите за отбрана на федералната република, наред с малоразмерните ПКР Полифем и още няколко проекта.

        Comment


          Duque de Caixas написа Виж мнение
          Шведско-датската САУ Арчър с коректируеми в полет снаряди Екскалибур плюс РСЗО, при които също се въвеждат евтини управляеми боеприпаси.
          Мани тия работи, дай да пишем за реални неща.

          Comment


            Duque de Caixas написа Виж мнение
            През това време една патрулна корвета за по-малко от 24 часа може да получи ПКР и да се отправи към зоната на действие. Пак ще е полезна, но не колкото фрегата....

            ...Сун Дзъ, Йентай не е ли "проект 054А+"?
            На нас не ни трябва да купуваме корвети. Ние си имаме таман три.
            Ще кажеш, че са фрегати, но не са. Строени са по времето, когато беше модерно да има фрегати, разрушители и крайцери УРО. Сега крайцерите не са на мода, а тонажа в отделните класове скочи до там, че съвременните есминци са почти крайцери, фрегатите - разрушители и нашите директно попадат в графата корвети.
            Трябва им само един капитален ремонт у нас (струващ пренебрежимо малко) и са готови да служат поне още 10 години. (Американците самолети експлоатират по над 50 години, а какво остава за тези кораби).
            Какви са ползите от това :
            1 - по-малък финансов шок за правителството, като поръчва 4 фрегати и 4 ПЛ;
            2 - оставяме си ги с името "фрегата" и с тях си изпълняваме задълженията към НАТО;
            3 - запазваме по този начин значително ресурса на новите си фрегати, защото няма да ги размотаваме около сомалийски и други подобни брегове ;
            4 - възможно е единият от трите кораба да не се модернизира и ремонтира, а да остане за канибализация в интерес на другите два - нещо много често практикувано по света... и т.н.

            "Сун Дзъ, Йентай не е ли "проект 054А+"? "

            Мисля не е "плюс". Освен ако не визираш електрониката, но за там честно не знам.
            Last edited by Сун Дзъ; 01-09-2012, 16:28.

            Comment


              Най-общо за десантните кораби - на нас НЕ ни трябват. Защо ?
              Защото хубаво ще десантираме някъде няколко роти кащик или маринки, ама с какво ще си развием после настъплението и още повече срещу какво ще бъдем изправени ?
              Никакъв шанс, никъде по цялото Черноморско крайбрежие, срещу никой от евентуалните противници. Само загуба на ресурси и .... мозъчни клетки
              На нас ни трябват елитни диверсионни части с визможност за стоварване от кораби, ПЛ и авиация.

              Comment


                Кухулин написа Виж мнение
                Мани тия работи, дай да пишем за реални неща.
                Panzerhaubitze 2000 с коректируеми снаряди V-LAP,
                Denel G6 с коректируеми снаряди V-LAP

                Или ти си от хората, които смятат, че съветската артилерийска школа преди и по време на ВСВ е постигнала максималното развитие на този тип въоръжение и нищо ново не може да се постигне?

                Comment


                  Сун Дзъ написа Виж мнение
                  На нас не ни трябва да купуваме корвети. Ние си имаме таман три.
                  Зависи каква концепция ще приемем за развитието на флота. Ако се действа така, както предложи Голъм - изграждане на боеспособен флот в рамките на 10 години - сегашните корвети и фрегати нямат място. Само ще дърпат ресурс, а ползата им в боя ще е никаква. Ако обаче се ориентираме дългосрочно - към бавно и стабилно изграждане на флот в рамките на 25-30 години, каквато е по принцип световната практика, то тогава сегашните съдове могат да се модернизират и да действат още десетина години.

                  Като цяло, според мен един бюджет от порядъка на 2 милиарда долара може да позволи следната комбинация основни съдове:

                  2 x Type 054A
                  2 x TF-100
                  2 x Ada
                  2 x Type 022
                  2 x Amur

                  Малко е шарен състава, но това е преодолим проблем. Затова пък според мен е много гъвкав и може да изпълни всички задачи, освен охрана на корабоплаването и разни десанти.

                  Comment


                    Duque de Caixas написа Виж мнение
                    Panzerhaubitze 2000 с коректируеми снаряди V-LAP,
                    Denel G6 с коректируеми снаряди V-LAP

                    Или ти си от хората, които смятат, че съветската артилерийска школа преди и по време на ВСВ е постигнала максималното развитие на този тип въоръжение и нищо ново не може да се постигне?
                    Значи, нещо не се разбираме. Аз не се учудвам на обсега от 60 км, който в момента не е нещо невероятно. Учудвам се на твърдението, че според теб посочените боеприпаси са ефективни срещу кораби.

                    Руската артилерийска школа в момента доста изостава, тъй че можеш да си спокоен по отношение на пристрастията ми

                    Comment


                      Сун Дзъ написа Виж мнение
                      Най-общо за десантните кораби - на нас НЕ ни трябват. Защо ?
                      Защото хубаво ще десантираме някъде няколко роти кащик или маринки, ама с какво ще си развием после настъплението и още повече срещу какво ще бъдем изправени ?
                      Никакъв шанс, никъде по цялото Черноморско крайбрежие, срещу никой от евентуалните противници. Само загуба на ресурси и .... мозъчни клетки
                      На нас ни трябват елитни диверсионни части с визможност за стоварване от кораби, ПЛ и авиация.
                      Сун Дзъ, от трите фрегати клас Дръзки едната и без друго е канибализирана, остават две, които са си изпели песента още преди ние да ги купим. За десантните кораби съм съгласен с теб. Затова и не съм включил такива. Нито си правя илюзии, че Абсалоните са такива, нито че сме в състояние да извършим морски десант. Както казах основното качество на Абсалоните е тяхното приложение в адски много различни задачи. Най-вече са идеални за база за специални операции. Освен това могат да симулират стоварването на десант при учения на наша територия. Освен това да могат да играят ролята на фрегати, подпомагащи основните фрегати. Освен това могат да се използват като военни транспорти. Ако към тях можем да прибавим един кораб клас Logistics Support Vessel (LSV) втора ръка от американската армия още по-добре.

                      Comment


                        Аз по принцип не съм превърженик на кораби със слабо ПВО, но какво ще кажете за Type 022



                        По осем ракети като на Type 054A, което е удачна унификация, само 12-14 човека екипаж, много мореходност, защото са катамарани, не намирам колко струват, но надали е много. Предполагам, че 6-8 ще са на цена на фрегата, фрегата и половина.

                        При една мисия срещу неприятелски флот или бряг със съединение от 4 Type 054A и 6 Type 022 получаваме 80 ударни ракети в залпа (срещу морски, наземни или срещу двата типа цели) и прикритие от 128 ПВО ракети. Звучи добре, нали ?

                        Comment


                          Сун Дзъ написа Виж мнение
                          не намирам колко струват, но надали е много
                          Скъпи са, защото е вкарана много пара в ниската им забележимост. По различни оценки между 20 и 40 милиона долара парчето. Много добра машина обаче, мощна.

                          Comment


                            Мисля, че отделяте твърде голямо внимание на ударните способности и недоглеждате способностите за разузнаване, наблюдение, патрулиране и целеуказване.

                            Comment


                              Duque de Caixas написа Виж мнение
                              Шведско-датската САУ Арчър с коректируеми в полет снаряди Екскалибур плюс РСЗО, при които също се въвеждат евтини управляеми боеприпаси. Да, знам че Екскалибур са скъпи, затова предпочитам РСЗО.
                              Не мисля че Ескалибура ще ти свърши работа за това за което го гласиш и то не заради цената. При дистанциите които си дал снаряда ще лети до целта около 2-3 минути. За това време фрегата движеща се с максимална скорост ще е на 2 километра от мястото по което си стрелял и на над 1 колометър ако се движи с крейсерска скорост. Това е друг квадрант от картата. Ескалибур е създаден за да се снижи КВО от стотици метри до десетки при дистанции от рода на 50 километра, а не да гони движеща се цел намираща се на над километър разстояние в някаква произволна посока. Няма как да стане. Ако пък ти трябва точкова отбрана и искаш да държиш вразите на разстояние извън видимият хоризонт защо не помислиш за нещо далеч по ефтино и създадено за целта, като руският "Берег" например? И ако някой е достатъчно луд да се приближи на разтояние под 20 километра от брега имаш шанса да попилееш кораб за половин милиард долара със снаряди от по 1000 лева бройката.
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                Кухулин написа Виж мнение
                                Скъпи са, защото е вкарана много пара в ниската им забележимост. По различни оценки между 20 и 40 милиона долара парчето. Много добра машина обаче, мощна.
                                Ами скъпи евтения. Значи 6-8 броя на цена на фрегата, а ударната ни мощ съпоставима с кой да е флот в Черно море.
                                Пък и ако под вода някъде в морето са четирите подводници...
                                Е горе-долу се вписахме в двата милиарда
                                Само трябват 2-3 тралчика и 2-3 танкера.

                                Между другото Type 022 може в мирно време да се използва като патрулна корвета. Катамараните са много мореходни, дизеларка е, като фрегатите (няма лакоми и трудно подържащи се газови турбини).

                                Comment

                                Working...
                                X