messire Woland написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Военните флотилии на балканските страни 1875-1915 г.
Collapse
X
-
Краси, колкото и да си приличат Хамидие и Меджидие, не са близнаци. Нищо че и двата са леки крайцери, строени по едно и също време. Хамидие е строен в Елсуик, Англия. И е най-добрата бойна единица на турския флот през Балканската война. Па и през ПСВ, като изключим Гьобен и Бреслау.
Меджидие го строят в Америка. През 1915 г. руснаците го потопяват пред Одеса. Вдигат го и зачисляват в техния флот. През 1918 германците превземат Севастопол и връщат кораба на турците.
Comment
-
Kramer написа Виж мнениеКраси, колкото и да си приличат Хамидие и Меджидие, не са близнаци. Нищо че и двата са леки крайцери, строени по едно и също време. Хамидие е строен в Елсуик, Англия. И е най-добрата бойна единица на турския флот през Балканската война. Па и през ПСВ, като изключим Гьобен и Бреслау.
Меджидие го строят в Америка. През 1915 г. руснаците го потопяват пред Одеса. Вдигат го и зачисляват в техния флот. През 1918 германците превземат Севастопол и връщат кораба на турците.
На 03.04.1915 Хамидие и Меджидие под командването на немеца Ernst Buechsel и още 4 кораба Muavenet-i Milliye, Yadigar-i Millet, Taşoz и Samsun тръгват към Одеса. Моята информация обаче е, че Меджидие попада на руска мина.
Възможно е и да греша, защото корабите неса най-силната ми страна (Интересите ми по-силно са насочени към подводните флотилии), а тук в Германия Хамидие и Меджидие ги водята като кораби-"сестри".Einigkeit und Recht und Freiheit
fuer das deutsche Vaterland!
(August Heinrich Hoffmann von Fallersleben. 1841)
Nationalhymne der Bundesrepublik Deutschland.
Comment
-
Krassi666 написа Виж мнениеДа, по моя информация Меджидие е строен от 1901 до 25.07.1903 година от William Cramp and Sons, Philadelphia (U.S.). На 06.06.1904 г. е предаден на Османската флота. Първоначално е бил въоръжен с оръдия на Bethlehem Steel Corporation със седалище в South Bethlehem, Pennsylvania. В началните месеци на 1915 е превъоръжен с 152мм/L45, 120мм/L45 оръдия Armstrong, 47мм/L43 и 37мм/L23 оръдия Hotchkiss.
На 03.04.1915 Хамидие и Меджидие под командването на немеца Ernst Buechsel и още 4 кораба Muavenet-i Milliye, Yadigar-i Millet, Taşoz и Samsun тръгват към Одеса. Моята информация обаче е, че Меджидие попада на руска мина.
Възможно е и да греша, защото корабите неса най-силната ми страна (Интересите ми по-силно са насочени към подводните флотилии), а тук в Германия Хамидие и Меджидие ги водята като кораби-"сестри".П.В.
Comment
-
De Ruyeter написа Виж мнениеМеждидие и Хaмидие са бронепалубни крайцери. По това време /80-90 години, че чак до 1906-7 няма леки крайцери.
Понятието "малък крейцер" официялно е въведено в k.u.k. и в Kaiserlichen Marine в края на 19. век. В Kaiserlichen Marine "малък крайцер" официално е въведено през 1899 година и е много широко. То класифицира крайцерите с водоиместимост до 5500 тона. Под него попадат:
-Avisos-Класа
-Напълно остарелите тогава Крайцери 3.Класа на Alexandrine-Класа.
-Незащитените крайцери 4.Класа като Schwalbe-Класа и Bussard-Класа.
-Крайцерите 3.Класа и приладлежащите към 2.класа крайцери от Prinzess-Wilhelm-Kласа, които от 1899 са включени към "Големите крайцери".(Нямат общо с леките и тежките крайцери.)
Но, както и да е - това ние всички го знаеме!
По-интересен за отбелязване е факта, че в ВММ във Варна е изложено едно от 37мм-овите оръдия на Bethlehem Steel Corp от 1903 на "Междидие". Това, че там то е представено като "Оръдие на подводница от тип UB I" да не ви притеснява. Грешката на директорката на музея и на още един доктор по история, който поимменно неискам да назовавам, в най-скоро време ще бъде поправена!
K.X.Last edited by Krassi666; 11-01-2013, 13:56.Einigkeit und Recht und Freiheit
fuer das deutsche Vaterland!
(August Heinrich Hoffmann von Fallersleben. 1841)
Nationalhymne der Bundesrepublik Deutschland.
Comment
-
Немската класификация е малко неточна - говоря за този период - тя класифицира и Шарнхорст и Роон и Дерфлингер и другите линейни крайцери като "големи крайцери", а това са два принципно два различни типа бойни машини. Но пък като се замисля англичаните си класифицират линейните крайцери до ноември 1911г като броненосниП.В.
Comment
-
Георгиос Авероф е броненосен крайцер от класа Пиза, но с английски главен калибър - 234мм, което го прави още по-добра бойна единица. Принципно е най-синия в региона до началото на ПСВ. В сраженията, в които участва срещу Торгут Рейс и Хайредин Барбароса /бивши немски броненосци Бранденбург клас от 90-те години на Х²Х век/ е несъмнено по-силен. Като ниво на броня и артилерия той се причислява към посследното поколение от броненосни крайцери от додредноутен тип. Други представители са Рюрик ²² /Русия/, Дифенс /Великобритания/, Валдек Русо, Жюл Мишле и Едгар Кине /Франция/, Блюхер /Германия/, Цукуба и Икома /Япония/ и Пенсилвания и Тенеси /САЩ/. Лошата новина е че тези кораби бидейки най-съвършените броненосни крайцери /дори някои могат да минат и за бързоходни броненосци/ са морално остарели в сравнение с корабите от дредноутен тип. Тъй като посочените по-горе кораби влизат в състава на флотовете през 1907-11г, когато и Англия, Германия и САЩ вече имат бойни кораби от дредноутен тип те автоматично остаряват. Виждайки, че Гърция започва да усилва значително флота си, Турция прави отчаяни опити да я настигне. Преговаря с Германия за закупуване на строящия се линеен крайцер Молтке, който е било решено да се достави без двете кърмови кули от главния калибър, а те да се транпортират по железницата до Истанбул. Финансовата криза в Осменската империя попречва да приключи договора. Освен това в Англия са поръчани линеен кораб с 10х343мм бъдещият Ерин /Решадие/ и Ейджинкърт /Султан Осман ²/- /14х305мм/. Ако се беше изпълнила амбициозната турска програма биха се получили интересни сражения.П.В.
Comment
-
Крамер,
не забравяй, че все пак макар и Гърция да разполага с множества острови и голяма брегова ивица, тя има и сухопътни граници с потенциалния противник и трябва да отделя средства и за армията. Гърците имат един бронепалубен крайцер - Елла. Той съвсем малко отстъпва като въоръжение на Хамидие, но е с по-добра защита.
Элле» (Helle) НИ 1910/4.5.1912/11.1913- погиб 15.8.1940
2600 т, 98,1x11,9x4,3 м. ПТ - 3, 3 ПК, 6000 л.с.=18 уз. 400/600 т уг. + 100 т нефти. Броня: палуба 50 — 25 мм. Эк. 232 чел. 2-152 мм/50, 4-102 мм/50, 2 — 76 мм, 6 — 47 мм, 2 — 37 мм, 2 ТА 450 мм.
Заложен в США по заказу Китая как «Фэй-Хун», но так и не выкуплен у фир*мы-строителя. В 1914 году приобретен Грецией. На ходовых испытаниях развил ход 21 уз. при мощности 8640 л.с. В 1916— 1917 годах плавал под француз*ским флагом. В 1926— 1928 годах пе*реоборудован в крейсер-заградитель. Потоплен 15.8.1940 итальянской ПЛ «Дельфино».П.В.
Comment
-
Абе то и ние е било добре да имаме поне три крайцера за лов на търговски кораби и борба с охраната им(такива през Румъния минават доста през войната), два монитора подобни на М29 или на Еребус(всъщност като се замисля и два стари руски броненосеца с 305 мм. оръдия са щели да свършат работа) и десетина ескадрени миноносеца(ала Новик - 6х102 мм. и три двутръбни 450 мм. апарата и скорост къде 28 възела), за да има kakво да води флангов огън по Чаталджа, да пречи на прекарването на подкрепления по крайбрежните пътища, да обстрелва Истанбул и да заглавичква Барбароса и Тургут Рейс да не обстрелват позициите на армията покрай Мраморно море, ама пусто да е хем сме били в затворено море, хем е трябвало да оборуваме, облечем и нахраним 606 хилядна действаща армия хем сме имали идиот с празна тиква за цар и мазник службогонец за началник на щаба на действащата армия(Радко Димитриев доста повече работа щеше да свърши на мястото на Михаил Савов), та не ни било писано явно. Но пък знае ли човек, наличието на горните неща(и на по-читав цар, който да назначи човек като Радко Димитриев за началник на щаба на армията) и примерно на два полка обсадна артилерия (примерно 30 305 мм. оръдия в двата общо) в Първа армия вероятно щеше да ни вкара във война с Англия понеже със сигурност за известно време поне част от Истанбул(най-вероятно всичко отсам Босфора) тогава щеше да се преименува на Цариград и да се управлява от български военен комендант със щаб в двореца Топ КапъLast edited by Sailor_Malan; 16-01-2013, 17:22.Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.
Comment
Comment