Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Поглед към Морската карта

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts



    Дори са два, а от династията им по-пиратска едва ли има

    Comment


      По описанието тръгнах да търся герба на Дориа, за Лузинян въобще не се сетих!


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        Аз пък никога не бях виждал това знаме и наивно смятах, че гербът и флагът на Люзинян са си все едно и също - Йерусалим, златен на бяло поле, с четири малки кръста.
        Луд на шарено се радва - цивилен блог

        Comment


          von Danitz написа Виж мнение


          Дори са два, а от династията им по-пиратска едва ли има
          Брависимо
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            Да продължим със забавлението и тази вечер. Сутринта ще видим какво можем да направим с пияния моряк- някак си само си ми дойде като тананикане. Но няма много общо с загадката ми. А тя е: Коя страна с вонноморска сила( в един период от историята, сред първите), е била в 385-годишна война, официално завършила с мирен договор и без победител, с малки и почти незабележими, но все пак добре известни, острови? Островите не са притежавали суверинетет, освен в кратък период на бунт срещу тяхното си правителство или по скоро контрареволюция.... Ако това е суверинетет, не се наемам да споря, та за това обявяването на войната май е обвито в мъгла от юридически контрааргументации и презумции. Но мирът е сключен горе долу след ²V века.

            Comment


              Франция и Нормандските острови?

              Comment


                Не съм чувал за такъв случай. Не.

                Comment


                  Така наречената "война" е между Холандия и островите Сили,точната и продължителност е 335 години(от 1651 г. до 1986 г.).

                  Comment


                    Да, това е правилният отговор. Driehonderdvijfendertigjarige Oorlog. През осемдесетте години на ХХ век излязоха на бял свят няколко такива конфликта, изтупани от прахта от историци-архивари. Другият пример е за войната между испанския град Хуаскар и Дания. Или за края на Първата световна през 1951, защото Андора не била поканена във Версай и подписа с наследника на Райха - Федералната република чак тогава.

                    Разбира се, след като раздухме за войната между Несебър и Созопол, Божо веднага спретна и мирен договор между тях.

                    Та за войната на Сили, става дума за губернаторът им сър Джон Гренвил с другарите си, въпреки, че Кромуел завладял Корнуел, си се укрупил и си разбойничел из тия води. Холандците, сериозна млада държава, веднага предприели мерки. Но докато дойде техният флот, парламентаристките сили вече си били върнали контрола и над островите. После забравили за мирен договор.

                    Comment


                      Току що, докато си четях, ми хрумна един интересен исторически паралел, който ми се струва подходящ да бъде зададен като въпрос в темата. Кое прочуто в миналото сирийско пристанище е най-близкият първообраз на Бейрут от 70-те и 80-те години на 20 век - в смисъл на голям град, обхванат от продължителен вътрешен конфликт и перманентни улични сражения между враждуващите граждански фракции? Кога се случва този конфликт и какво е неговото име? Като казвам "сирийско" нямам предвид в границите на съвременна Сирия, а в тези на историческата Сирия.
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        Триполи? Антиохия?


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Thorn написа Виж мнение
                          Триполи? Антиохия?
                          Nope, има си и име конфликта, подобно на онзи в Бейрут, макар че в неговия случай по-скоро самото название Бейрут се превръща в нарицателно.
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Минавам набързо през темата, Тир? Акра (ако ще си говорим за наистина оспорвано пристанище с всякакви групи в него)?

                            Comment


                              Войната на Свети Сава?


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                Май Латакия отговаря донякъде на описанието

                                Comment

                                Working...
                                X