Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Поглед към Морската карта

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Поглед към Морската карта

    Военноморски загадки сме си правили, но аз искам да ви предложа загадки от по-географско естество. Въпреки спътниците и гугъл, все още има странни и весели места, за които си заслужава човек да се поразрови, за да не му е скучно лятото, само на джин с тоник, и с флагщок насочен към малките акулки с късите полички

    Първата ми загатка е лесна, кой е най-отдалеченият от сушата остров на планетата. Терминът е уточнен с всички възможни справки, и е буквален превод от английски. Островът е норвежки, това е важна добавка, за да е по-интересно. Успех, ако се захванете.

    А, и правилата:
    1. без спам, моля, само по темата, в цели изречения с подлог и сказуемо...
    2. Позналият дава следваща загатка, ако иска, ако не, следваща загатка, само след като сте познали
    3. Че е познато казва, задалия загадката
    4. Лято е, дайте го по-лежерно, всички знаем, че сте гений

    #2
    Без да ползвам справки и гугъли...Bouvetøya?


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Позна, но много на норвежки го написа, все пак се нарича на френски Bouvet, мястото, където се биха Aliens и Predator Нарича се и остров Liverpool. Открит е през 1739 година, но е толкова самотен, че му сбъркали и местополежиението с няколко градуса, пак са го откривали 40 години по-късно и през 20 години, отново и отново. Опасно място, под нос Добра Надежда, но невключено в Антарктическия договор и за това Норвежко владение, част от кралството. Ти си

      Comment


        #4
        Отначало го написах нормално, но после все пак погледнах уикито и видях норвежкото име.

        Коя е най-дългата река?


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Нил?

          Comment


            #6
            Бе то нещо ново имаше за реките, май сега е Амазонка

            Comment


              #7
              Не знам, аз имам училищни спомени за Нил . А като знаем, че в училище ни учат какво ли не, често по инерция...

              Comment


                #8
                Голъме, наистина така се учеше, но я виж, просто има нови изследвания, учехме, че Амазонка е най-пълноводната, но там, в Перу , тя продължава http://news.ibox.bg/news/id_29112302

                Comment


                  #9
                  Даниц, приемам без да споря . Межу другото, интересно ми е как наистина изчисляват дължината, след като повечето реки имат навика а променят коритото си всяка година, добавяйки дължина към завоите или пък губейки такава.

                  Comment


                    #10
                    Според мен, логичното би било по "талвега". Със сигурност има някаква система, но на мен не ми е известна. Някои реки ги броят и с притоците, други не. Мисисипи винаги върви с притока си Мисури. Но Хуанхъ е такава, само до притоците си, после става разни други реки?!

                    Comment


                      #11
                      Едно време за най-дълга смятаха Нил с Кагера. Амазонка я брояха с Мараньон. Но ако я пресмятат с Укаяли и Урубабмба е по-дълга от Нил. Това го бях чел в някаква книга още преди 10-ина години.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #12
                        Добре, ако съм пак аз, а от личните съобщения виждам, че има интерес, следващият ми въпрос е съвсем лесен: Известна ви е Южно-американската република Еквадор. по конституция, тя се дели на 20 провинции. Бихте ли назовали най-западната от тях?

                        Comment


                          #13
                          Галапагос?


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #14
                            Ей, много се форсира, да, категорично

                            Comment


                              #15
                              Малко извън темата - научно е доказано, че в обозримо бъдеще Мисисипи почти ще изчезне. Мързи ме да търся текста в българския превод на книгата, тъй че ви оставям с английския оригинал и с прескачане към интернет-търсачка за автора:
                              In the space of one hundred and seventy six years the Lower Mississippi has shortened itself two hundred and forty-two miles. That is an average of a trifle over a mile and a third per year. Therefore, any calm person, who is not blind or idiotic, can see that in the Old Oölitic Silurian Period, just a million years ago next November, the Lower Mississippi was upwards of one million three hundred thousand miles long, and stuck out over the Gulf of Mexico like a fishing-pole. And by the same token any person can see that seven hundred and forty-two years from now the Lower Mississippi will be only a mile and three-quarters long, and Cairo [Illinois] and New Orleans will have joined their streets together and be plodding comfortably along under a single mayor and a mutual board of aldermen. There is something fascinating about science. One gets such wholesale returns of conjecture out of such a trifling investment of fact.

                              Comment

                              Working...
                              X