Нека да разгледаме въпроса, отнасящ се до военноморските доктрини на Великите сили от периода 1890, еволюцията им до 1914г /писна ми тая ВСВ!!!!Като че ли всичко започва и свършва с нея. Та нека да разгледаме доктрините и прякото им отражение на концепциите за строителство на крайцери в Русия, Великобритания, Германия, Италия, Франция, Австро-Унгария / а по-късно и на САЩ и Япония/
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Съответствие на крайцеростроенето във Великите сили с техните доктрини
Collapse
X
-
Защо?Какво против имаш?
а и за какво крайцеростроене може да говорим във вторестепени и десетостепени държави.Аржентина и Бразилия си поръчват кораби в чужбина и то за да си мерят п.......те.Испаннците са същите. Шведите си имат броненосци за брегова отбрана и крайцери не им трябват.Китайците нямват концепция за флота си - поне през този период. Холандските са някакъв хибрид между мореходни канонерки ималки крайцери - да пазят колониите.....гръцките......ъъъъъ за какво са им - не е ясноП.В.
Comment
-
Нека и да е крайцер....ако искаш
Говоря че доктрината на английския флот е обвързана със защита на многобройните й колонии и затова крайцерите се строят като унищожители на спомагателни кпайцери, леки и бронепалубни. Такива са повечето броненосни, без трите последни поколения и големите, 1-ви ранг. Руснаците се опитватда си строят крайцерите като рейдери /дори и Пересвет го правят такъв/. Японците тъй като си нямат колонии строят първите си крайцери /строят им ги/ иликато бързоходно крило от бойната линия или скаути - бронепалубните.Австро-унгарците май ги строят щото и другите строят. Италианците си имат специален клас колониални крайцери "Либия". Броненосните са предназначени за бой в линия - макар че и броненосците им да се чуди човек как да ги класифицира - Италия, Реджина Мария, Реджина Маргарита - малко ми звучат като имена на пици. Френските са предназначени да си пазят колониите.Американските нямат ясна концепция, както и германските - брега ли да пазят, рейдери ли да бъдат......П.В.
Comment
-
Да ловят турски гемии в затворено море или хайде полузатворено като Средиземно ли? А и те са май два Елли /Елада бронепалубен с 18 възлова скорост /към 1912-13 май дори и последните поколения до-дредноути развиват по 19 възла!!! и Георгиос Авероф - броненосен, строен в Италия - флагман на гръцкия флотП.В.
Comment
-
За коя от гръко-турските войни говориш - тази от 1897г. или от 1912-13г?
През първата гърците имат три броненосеца за брегова отбрана - Псара, Хидра и Спетсай с 3х270мм и 5х150мм, скорост 16-17 възла.Турците имат Месудие и още няколоко по-малки стари броненосци.
При втората 1912-13 турците имат модернизирания Месудие, Торгут Рейс и Фридрих Барбароса бивши немски тип Бранденбург, крайцери Междедие и Хамидие
гърците имат Георгиос Авероф, трите стари броненосеца, Елли /с вече ниска бойна стойност/. По-късно купуват два хубави "модерни" американски броненосеца, преименувани в Килкис и Лемнос, които обаче не участват в бойните действияП.В.
Comment
-
А не трябвали да се почне по ред, от идеята за бронепалубния, мисля че се казва, кръстосвач "Джовани Бузан" и четирите му побратими, всичките без рангаут и почти без такелаж. А "Есмералда" на Чили? Това са май истинските изстребители на търговията в края н по-миналия век. И май винаги малки държави са ги строили?!
Comment
-
Т. нар Ерсуикски крайцери - строени за поне десет и повече държави са кораби мечта за последната декада на 19 век. Малко водоизместване- 3500-4500 тона, тежки оръдия и сравнително висока скорост. Броня нямат, защото не е още толкова съвършена, че хем да се изтъни дапокрива по-голяма част от корпуса, хем да е здрава няма още харвеева и крупова стомана.
Тези бронепалубни крайцер с тежки оръдия 8-10" и дори 12.6" са били наречени Battleship destroyer. Тъй като струват по-малко от стандартните броненосци малките държави са мислели, че ако противопоставят няколко на един броненосец, ще могат или да го потопят или да го повредят тежко.Иначе не са имали идея да ги ползват като рейдери, най-малко заради радиуса им на плаване - твърде малък еП.В.
Comment
-
Айде сега Гърция с "Доктрина". Тя "Мегали идея" май не стига по-далеч от Константинопол.
За руската доктрина от 19-ти век и началото на 20-ти съм писал преди седмица тук - http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=9014
Американците до началото на 20-ти век нямат смислен флот и интереси. Германия тъкмо прохожда в корабостроенето, Австро-Унгария се затваря на сушата. Останаха Англия, Франция и Япония. За последната май си струва нещо да се напише.Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
Неизвестен руски адмирал
Comment
Comment