Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Разстояние между осите на цевите на линкорите и разсейка

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    "Тежък калибър" е равносилно на "основен калибър", поне аз както се го представям, за въоръжението на тежки крайцери и нагоре (дреднаути и прочее). Т.е. може би следва да се включат и калибри надолу до 203 мм. Макар че това е малко или повече въпрос на определение, де. Май (поне за периода от 20-та година нататък) няма въобще оръдие от тези калибри, които да не са с разделно зареждане, т.е. метателният заряд е организиран на отделни "елементи", като използваното количество е според нуждата (търсената далекобойност) и варира в определени граници. Ако има някаква съществена разлика между отделните държави, то е в това дали порциите метателен заряд се зареждат директно (дали като торби или под друга форма) или пък се слагат в гилза, която след това се зарежда. В обсега 150-203 мм най-често оръдията са с разделно зареждане на два готови елемента: снаряд и гилза с метателен заряд. Фиксирани снаряди се използват за калибрите под 140 мм (или някъде там), където най-важна е скорострелността, а не маневреността на огъня, във всеки случай, където оръдията се използват като универсални - противоминни и зенитни.
    Това съвсем общо и приблизително и го пиша не толкова, за да съобщя нещо, което на някого не е известно (ясно е, че това е известно за всекиго, които дори бегло, като мен, се интересува от артилерия), а по-скоро за да предложа някакво определение, че гледам се получава някакво объркване с понятието "заряд", защото то може да се използва както за "метателен заряд" - зарядът, който придава енергия на бойната част, която е "снаряд" (тук пак може да има объркване, защото "снаряд" се използва и за означаване на фиксираните боеприпаси). А винаги в този тип оръдия самият снаряд, т.е. бойната част, съдържа някакъв заряд, който нанася разрушения когато снарядът попадне в целта.
    А, предполагам, огромно множество различни фактори оказват влияние върху точността на оръдията на кораб, но те със сигурност могат да се подредят според значението им. Въпросът е как ще се направи това подреждане и къде ще се паднат въпроси като "температурата на зарядната камера" в сравнение с обсъждания тук въпрос или с други, като стабилността на кораба като артилерийска платформа, качетвото на огневия контрол и инструментите и уредите за прицелване, подготовката на артилеристите и прочее.

    Comment


      #32
      Исках да кажа друго, може би не ме разбрахте,стрелял съм с нашите брегови батареи, някой от тях вече "покойници". Самия снаряд можеше да се набие в цевта веднага след изстрел, но ако имаше пауза между залповете заряда се поставяше непостредственно преди изстрела. Знаете че когато е загрят от метала в камерата гори по бързо и дава различен практически прав изстрел, става дума за 130 мм оръдия
      Last edited by Imperial; 11-10-2008, 19:43. Причина: малко граматика да вкарам.

      Comment


        #33
        Lz2xl написа Виж мнение
        Определено е така,вероятно сте се занимавали с артилерия голям калибър,температурата на заряда е много важна,особенно за оръдия с разделно пълнене,дали зарядната камера е топла от предния изстрел и до колко,виждам че почти няма оръдия голям калибър с унитарен патрон,в смисъл калибри над 100 мм
        za това с има таблици които го отчитат (как то и кп други неща) щом си артилерист знаеш.
        А проблемът с различнататемпература на метателният заряд се проявява (без голяма възможност за корекция) когато самите заряди са с различна температура, примерно в носовите и кърмовите погреби, тогава става манджа с грозде...особенно характерно е за кораби при които между машинит еи котелното има кула и паропроводите минват покрай погреба. Съ ссигурност се сочи като недостатък на част от американските линкори, теоретично и останалите трябва д аго имат (мързи ме да изброявам поименно) но не съм срещал да се споменава.

        Comment


          #34
          Проблемът е в подготовката на артилеристите. Виждате, че данните на британските са близки до италианските. За всички е ясно, че германците са друга категория като хора и подготовка, за тях въобще не говорим.

          Comment


            #35
            Някой може ли да даде информация за пожара в оръдейната кула на "Ню Джърси" преди двадесетина години?

            Comment


              #36
              Май имаш предвид Iowa.
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #37
                Kramer написа Виж мнение
                Някой може ли да даде информация за пожара в оръдейната кула на "Ню Джърси" преди двадесетина години?
                Само мога да ти кажа, че е през 1982, на Iowa e и се случва при учебни стрелби. Горе долу това и ще научиш от повечето книги посветени на ВВ-61 на които попаднеш
                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                Comment

                Working...
                X