Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканска алтернативка

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Балканска алтернативка

    Русия губи във войната '04-'05 г.= вътрешна нестабилност. Има нужда от нещо токлоняващо вниманиетоот вътрешните проблеми. Какъв по-очевиден начин от победа във ойна? Война с кого? Или за какво? Ами за Босвора. Кога? Хммм а защо не по-дейно участие в Балканската война?
    Което пък може да доведе до по-ранно избухване на ПСВ, при това с друго разпределение на силите. Защо? Ами много просто Англия ще е твърдо против руски достъп до средиземно море, това включва и Франция, което нА практика дава възможност на Русия и Германия да са в един лагер, позиция която е изгодна и за двете страни понеже им осигурява фланговете и да3ва възможност да се съсредоточат върху първостепенните си задачи.

    #2
    Инетесно вметка
    Заключив летом 1907 г. договор с Англией, который, как полагали в России, позволит надеяться на е¸ невмешательство в "босфорские дела", надеясь на полюбовное соглашение с Австро-Венгрией на Балканах при пассивности Германии и Франции, российская политика перешла к практическому воплощению замысла - силовому давлению на Турцию с общей задачей овладения зоной проливов, или, по крайней мере, изменения их режима. Однако дело окончилось Боснийским кризисом (март 1909 г.): страна чуть было не вступила в войну с Австро-Венгрией, за спиной которой маячила мощная фигура Германии, в то время как союзная Франция Россию не поддержала, отказавшись считать войну за проливы уважительной причиной для выступлени
    и още една
    2/3 российского вывоза и 4/5 ввоза шло через Ч¸рное море; оставаясь пока по преимуществу аграрно-сырьевым экспорт¸ром, Россия вывозила 1/3 всей производимой в стране пшеницы, почти 90% которой шло через проливы. Как писал историк, "по своему капризу, одним росчерком пера обладатель Константинополя может... одновременно вызвать пертурбацию как в земледельческой жизни России, так и в продовольственном снабжении многих европейских народов".

    Comment


      #3
      още малко инфо:
      Потерпев дипломатическое поражение, в России были вынуждены переменить тактику. Идея вооруж¸нного захвата проливов была на время оставлена. На планах же развития Черноморского флота это сказалось в том смысле, что уже в августе 1909 г. на совещании военного и морского министров с участием начальников штабов было решено "на ближайшее десятилетие ограничиться наличными силами линейного флота", добавив лишь некоторое количество л¸гких сил современного типа - 9 эскадренных миноносцев и 6 подводных лодок.

      Однако эта ситуация не продержалась и двух лет. В конце сентября 1911 г. Турция объявила о закрытии проливов в связи с началом вооруж¸нного конфликта с Италией. Момент приш¸лся на реализацию урожая зерновых, в связи с чем положение российских экспорт¸ров стало критическим. Только в порту Таганрога скопилось около полумиллиона тонн не вывезенных грузов, из которых 70% составляла пшеница. Убытки российских хлеботорговцев, экспорт¸ров угля и марганца ежедневно исчислялись миллионами рублей, экономика империи получила болезненный укол. В апреле 1912 г. Турция опять закрыла проливы, вновь чувствительно задев российские промышленно-экономические интересы.5

      Апрельский 1912 г. демарш оттоманского правительства только подтвердил для России необходимость подготовки к силовому решению проблемы проливов, какой бы путь непосредственно не прив¸л к решению этого узлового вопроса мировой политики. Уже с конца 1911 г. генеральная линия, просуществовавшая до самого начала мировой войны в августе 1914 г., была неизменно ориентирована на вооруж¸нную аннексию зоны проливов как результат совместной операции армии и флота, чему должно было предшествовать планомерное развитие соответствующих сил и средств.

      Comment


        #4
        Интересна идея:
        В России исходили из того, что в случае развития критической ситуации вокруг проливов (чего приходилось ожидать в любой момент в силу общей слабости и политических шатаний "Блистательной Порты"), чреватого вмешательством крупных европейских держав, Турция неотвратимо будет вовлечена в сферу влияния Тройственного союза. В этом случае через проливы ожидали появления "вооруж¸нной морской силы Австрии, которая, в случае европейской войны, введ¸т свой флот или часть его в Ч¸рное море, обеспечив ему базирование на турецкие и румынские порты"
        Австро-Унгария встъпва във война с Русия заради проливите и/или Балканите, Германия няма полза от Руско-Френски съюз нито от втори фронт, застава на страната на Русия, Англия повече споменати причини подкрепя Турция+Австро-Унгария.

        Comment


          #5
          Хе хе
          Другое дело, что окончательное решение "босфорской проблемы" становилось для империи Николая II безотлагательным вопросом (в 1913 г. пришлось даже заявлять о своей полной поддержке южного соседа, чтобы остудить воинственный пыл Болгарии, армия которой стояла уже под Константинополем и готовилась захватить его).

          Comment


            #6
            Как си предствяш дизпозицията на силите:
            Англия+Франция подкрепят Турция за проливите.Вероятно Италия, наскоро победител над Турция няма да я подкрепя, а ще запази неутралитет.
            От другата страна са Германия, Русия /Австроунгария може да се надява също на неутралите, защото общо взето има големи апетити към Балканите и България, Сърбия и Гърция.Действието се развива 1912г.Немците нямат търговски и военен съюз с Турция не са продали никакви броненосци.Значи, кой с какви сили ще разполага?
            П.В.

            Comment


              #7
              Имайте предвид, че почти няма ситуация (или поне аз не мога да си представя), в която Австро-Унгария и Русия ще се окажат на една и съща страна - по отношение на Балканите те ще са противници. Позицията на Германия по-принцип е донякде свободна, на практика обаче е обвзързана с Австро-Унгария, така че Австро-Турско-Руска война бръзо ще прерастне в Европейска. А ако се намеси Германия, то веднага Франция ще се включи на страната на Русия. Т.е., пак ще си имаме ветовна война и пак по повод на разпри за Балканите .

              Comment


                #8
                Е аз май го писах, но Англия е твърдо против излизането на Русия в средиземно море, което ги посртавя в различни лагери, франция върви с англия и къса съюзът с русия, това позволява на последната да е заедно с германия за която един такъв съюз е по изгоден от този с Австро-унгария, италия евентуално е с германия разчитайки да се облажи за сметка на австро-унгария и/или франция.

                Comment


                  #9
                  Хъм, Франция е повече с Русия отколкото с Великобритания като начало (тя е икономически и финнасово твърде здраво вързана с Руската имеприя, за да развали тази връзка самоволно, да не говорим, че разглеждат (и с право) Русия като единствения си континентален саюзник срещу Германия). Второ, пропускаш човешкия фактор, а той в такива неща е решаващ - кайзер Вилхелм няма да остави Австро-Унгария и ще продължава да си държи на нея въпреки логиката (горе-долу сходен проблем има и Русия на това ниво). Така че този вариант е що-годе възможен ако предвидиш перди това смяна на управниците в двете империи. инак нещата ще вървят по същата схема малко или много.

                  Comment


                    #10
                    Добре, нека се сменят управниците на двете страни.Интересно ми е как биха действали Русия+Германия срещу Турция подкрепяна от Франция и Англия

                    Това е хипотетична война, така че нека не се опитваме да търсим причини за влизане или не, защото иначе не би избухнала никога.Просто да приемем разпределението по лагери за дадено
                    П.В.

                    Comment


                      #11
                      Т.е., интересува ни чисто военната страна, а политическото осигуряване на алтернативката няма да бъде разработвано?
                      В такъв случай бих казал следното по отношение на сухопътната страна на войната: Германия би събрала основната маса от силите си срещу Франция (вероятно с около 5% повече, отколкото през реалната ПСВ) и малка групировка срещу Австро-Унгария. Русия би нанесла основния си удар върху Австро-Унгария и пак биха и останали достатъчно сили да се прикрие от Турция и да изпрати достатъчно голям експедиционен корпус в Иран. Резултатът би бил с висока степен на вероятност разгром на Франция и Австро-Унгария и те ще излязат от войната някъде на 80-90 ден. При това положение Великобритания ще продължи сама (валко вероятно) или ще преговаря за мир, което е по-вероятно.

                      Comment


                        #12
                        Ne]o ne go wivdam Великобритания да остави проливите току така, пък и какво ще я принуди да сключи мир? Това би станало само ако проливите останат Търски, в такъв случай Русия няма да е доволна и евентуално ще продължи войната независимо то мирът сключен от Германия (ако предположим че това стане.)

                        Comment


                          #13
                          Защо мислиш, че Фрация ще сдаде фронта толкова бързо?Освен това англичаните могат да пратят помощ на турците - построените за тях дредноути - Решадие, Ейджинкърт, Канада.
                          П.В.

                          Comment


                            #14
                            Ако Германия и Русия са в съюз (нали казахме, че няма да разглеждаме молитическата невероятност), то Великобритания няма шанс на континента. Така ще се получи една интересна ситуация, за която Наполеон само би мечтал
                            Не мисля, че владенията на Британската империя в Азия ще успеят да бъдат запазени, ако войната продължи повече от 2-3 години. А съюзът на Германската и Руската Империя ще има достатъчно ресурси хем да не допусне англичаните в Европа, хем да започне постепенна инвазия на юг. Италия в този случай ще бъде твърдо срещу Великобритания.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #15
                              Ехееее 2-3 години, че то икономиката им няма да изтрае на тези двете, още повече че Британия няма какво да чини на континента а Германия и Русия колкото и да се напнат повече от северно море няма къде да отидат.
                              Инвазията на юг: какви точно ресурси се имат предвид?
                              Италия: като ка смятате да я задържите? територии от Австро-Унгария? и каква би била ползата от нея? Двуединната империя дАли ще падне толкова лесно? Балканските страни 'що ще ги чиним?

                              Comment

                              Working...
                              X