Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каюткомпания-място където офицерите пият чай и си приказват

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ровя тука по Гугъла, но не мога да намеря информация - при обсадата на Ленинград издадена ли е заповед за потапяне на Балтийския флот?

    Comment


      Ако е издадена, щяла е да бъде изпълнена. Но предварителни указания за подготовка за взривяване не може да не е имало.

      Comment


        Като говорим за адмирали защо да не посочим контра-адмирал Какуда. В боя при островите Санта Круз поема командването от Нагумо и гони американците до дупка. И това е 4 месеца след Мидеуй. Праща на дъното Хорнет, поврежда Ентерпрайз, Саут Дакота и Сан Хуан. Даже без малко да плени тежко повредения Хорнет, ама американците да избегнат позора си го довършват.

        Comment


          Саут Дакота
          Ааааййй тоя резил да не го беше споменавал по-добре. То бива сватбарска торпедна стрелба, бива ама екипажа на повредения линеен кораб да разбере за изстреляните по него 34 торпеда едва след войната никъде го няма. Или не са ги пускали във ветрило или така са изчислили залпа, че между "перата" на ветрилото е имало огроооомни дупки. И в двата случая подчинените на адмирала прекрасно са се издънили. За едни девет снаряда (до един където трябва) и после "Айде да си ходим, че отметката на артилерийския радар изведъж стана на няколко и после взе, че изчезна" да не споменаваме. Докато служителите на адмирал Какута са се занимавали някакси аджеба да уцелят Саут Дакота(отгоре на всичкото за техен срам, на едва кретащия кораб успяват да пуснат аварийното електрозахранване и част от артилерията и радарите) и да го довършат, взели че пробляли Уилис Лий и неговия флагмански кораб, след което в крайна сметка освен с един куп леки кораби, накрая се оказват на минус и с Киришима, тотално зарязват всякакви опити да обстрелват Хендерсън Фийлд и цялата работа приключва с една перфектна евакуация. Но ако трябва да цитираме Чърчил, никой не е спечелил война с евакуация.

          Та страхотна реклама му направи на единия от хората загубили Гуадалканал просто. И то даже не срещу Спрюънс или Митчър, а срещу Хелси. Срамота!
          Last edited by Sailor_Malan; 15-05-2009, 00:20.
          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

          Comment


            Сейлъре, то бива едностранчивост, ама ти вече се оливаш. Кои са ти виновни, японските пилоти ли? Какво сбъркаха те, с безупречните си атаки? И Дакотата ли гонеха главно? А дакота пък специално дето от бомба била прасната по кула, от бомба или от самолет с бомба е фрасната? А адмиралите на джапанките гледат по-общо, това е така, ама как пък си свършиха работата американците специално в това сражение, та горяха техните самолетоносачи. То и Одзи беше написал, че победата при Санта Крус била американска, ама него го разбирам, щото стратегията като че ли трябва през 20 минути да се пресмята, все едно всеки в щаба не лейтенанти ами по трийсет историка има... Нагумо сменен, ми че той си е бил за смяна доста преди това. А кой атакува японците с разузнавачи, супер-технолозите ли?

            И кой кого гонеше накрая в това сражение, искам да попитам като будала, специално, в това сражение? на кой миноносците цопнаха противников самолетоносач, пак специално в споменатия случай, и как това ще докаже всемогъществото на опонентите им? При Санта Крус?
            Last edited by von Danitz; 15-05-2009, 01:32.

            Comment


              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                Чета и си задавам следния въпрос - от каква позиция някои съдят, по изложения начин, който и да е от адмиралите? Били ли сте до тях когато са вземали решенията си? Знаете ли какви са аргументите им, за да приемат едно или друго решение?
                За нас е лесно от разстоянието на годините да бъдем и компетентни и умни, но сме ТУК, а не ТАМ. И можем само да обсъждаме алтернативни варианти, но личността на приелият решението е най-малкото невъзпитано да коментираме. Поне по начините, по които това се среща тук-там в предишните постове.
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  Те хубаво американците вадят от строя Киршима, но също така и напускат полесражението, независимо че не са поразени от торпеда, тъй като очевидно не искат да изпитват съдбата. А саут Дакота е с възстановено ел. захранване след като вече е духнал
                  П.В.

                  Comment


                    Радвам се, че Одзава се върна към същината на дискусията относно това кой има право да бъде произвеждан в адмирал и кой не. Преди няколко постинга някои от уважаемите събеседници твърдяха, че в руското адмиралтейство след Нахимов и Ушаков било пустиня и че всички там били фигуранти.

                    Прибрах се от командировка и си направих труда да се поровя в дебелите книги и няколко интересни имена на хора със забележителни достижения изплуваха от там. Ето ги и тях и с няколко думи за делата им:

                    1. адмирал Николай Оттович Ессен (1860-1915 г.). През 1911-1915 г. командващ Балтийския флот. Обезпечил качествено превъзходство на Балтийския флот над германските съединения. Всепризнат организатор и много популярен сред подчинените си.

                    2. адмирал Петър Егориевич Чистяков (неизв.-1862 г.). В 1824-25 г. като капитан на кораба "Елена" плава от Кронщад до Руска Америка. В 1826 г. основава на остров Ахта от Алеутския архипелаг селище. В 1828 г. овладява в полза на Русия Южно-Курилските острови.

                    3. адмирал Александър Иванович Русин (1861-1956 г.). От 1899 до 1904 г. е военноморски агент в Япония където събира огромен материал за състоянието на японския флот, които обаче не са използвани пълноценно от руското командване през Руско-японската война. След 1908 г. командва учебния флот на Морския корпус и допринася много за възстановяването на последиците от войната. В 1916 г. началника на Морския щаб при ставката на върховното командване. Много активен в емиграция.

                    4. вицеадмирал Степан Осипович Макаров (1848-1904 г.). В 1890 г. става най-младия адмирал в руската история. 1893 г. внедрява нов вид снаряди. Командва флотските действия Индийския океан, Средиземно море. Ръководи полярна експедиция, освобождава от ледената прегръдка 29 кораба в 1899 г. при замръзването на Балтийско море и създава много теоритични трудове по морска тактика и водене на огъневи действия на скорост за сметка на бронията на кораба. Проектира в 1896-99 г. кораба "Ермак", който е свален от служба през 1964 г. Първия руски адмирал загинал в морско сражение на 31 март 1904 г.на ескадрения броненосец "Петропавловск".

                    5. адмирал Феодор Петрович Литке (1779-1882 г.) Прави няколко околосветски обиколки и открива много непознати острови в Тихия океан. Основател на руското географско общество. ПОчетен член на Руската Академия на науките.

                    6. адмирал Михаил Петрович Лазарев (1788 -1851 г.) 1808 се проявява в Шведската война като капитан на "Благодател". Във войната с франция охранява рижското пристанище и организира бомбардирането на Данцинг. Открива Суворовските острови в Тихия океан и е първият официален руски представител посетил Перу. Прави околосветско пътешествие по време, на което открива 29 неизвестни острови. В 1828-29 г. командва морската блокада на Дарданелите.

                    Има и още достойни хора сред руските адмирали, но трябваха примери, а тези са достатъчни. Ще ми е интересно да чуя коментари, но се надявам те да са обективни и сериозни така, че да не се стига до профанации.
                    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                    Гюстав Льо Бон

                    Comment


                      De Ruyeter написа Виж мнение
                      Те хубаво американците вадят от строя Киршима, но също така и напускат полесражението, независимо че не са поразени от торпеда, тъй като очевидно не искат да изпитват съдбата. А саут Дакота е с възстановено ел. захранване след като вече е духнал
                      Kво се очаква да правят? Така и така вече са издънили опитите за обстрел на Хендерсън Фийлд, време е било за ремонт на Саут Дакота и посръбване на мохито и дайкири, не за безцелно мотаене из Iron Bottom.

                      Били ли сте до тях когато са вземали решенията си?
                      E уви няма как, иначе адски би било интересно да изкара човек един ден на флагманския мостик на CV-10 заедно с Митчър и Арли Бърг или до Уилис Лий на ВВ-56 или примерно до Арън Мерил на мостика на Кливланд.

                      За нас е лесно от разстоянието на годините да бъдем и компетентни и умни
                      Винаги е така. След петдесетина години и на нас някой така ще ни се присмива и няма какво да се направи по въпроса.

                      Пък и японските адмирали са леко поограбени от технологичната политика на страната си и прекаленото разчитане на наблюдатели(които несъмнено са били добри, но явно са били ограничен брой и са гледали в Саут Дакота). Ако имаха радар, Вашингтон надали щеше да успее да се домъкне на 5800 ярда и да успее да вкара един пълен бордови залп в Киришима, плюс още приличен брой 127 мм. снаряди.

                      Не, че и американците нямат технологични проблеми - всичките 4 Саут Дакоти имат калпава електроинсталация, която се случва да изключва и от сътресенията от стрелбата с 9х406, е след тоя бой всичките 4 кораба+Айова, Ню Джърси, Мисури и Уискънсин минават през сериозна модернизация, екраниране на кабелни магистрали, осигуряване на работещо аварийно захранване и т.н.

                      Сори за лекото отклонение, но като се задълбае човек малко назад в историята преди ВСВ и може да се види, че всъщност морската война в Пасифика се печели от 2 или 3 класа постъпили в Анаполис в началото на ХХ век и минали през Naval War College след ПСВ. А японското военноморско образование малко ми прилича на опит за надграждане върху британското такова от началото на века(изключвам единствено Ямамото), та от там и леко калпавата технологична политика(прилични кораби, самолети и оръдия и майната им на средствата за дистанционно откриване, щото самурая вижда надалеко и на него радар му не трябва) и типичните black shoe aдмирали.
                      А може би проблема на японците е точно, че не е имало кой да им направи голяма услуга и да им потопи или повреди големите стари линкори и те твърде много са разчитали на тях.
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        Преди няколко постинга някои от уважаемите събеседници твърдяха, че в руското адмиралтейство след Нахимов и Ушаков било пустиня
                        Уви не успявам да видя как дадените от тебе примери показват, че в руското адмиралтейство не е пустиня, но пък и причината не е само в адмиралите. Русия има огромна и нереформирана армия, която гълта голяма част от разходите, а и основните противници на Русия са на континента.

                        Иначе безспорно големи учени и конструктори, но от адмиралите се очаква преди всичко да печелят войни. Иначе примерно ако Макаров не просто беше проектирал Ермак, а го имаше по някое време, до Цушима можеше и да не се стигне примерно, да не споменаваме и не особено добрата корабостроителна политика(срещу японската търговия действат цифром и словом три(3) крайцера), която допълнително пречи на руските адмирали и ги кара да се справят някакси с каквото има в наличност
                        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                        Comment


                          Сейлъре, точно това е основата на спора. Аз твърдя, че за да си адмирал не е нужно да печелиш сражания и войни, а е достатъчно да допринесеш много, за да направи това някой друг след теб.

                          В случая с Русия количествените натрупвания водят до качествени. По твоята логика по времето на Студената война и днес адмирали в Щатите и СССР/Русия не трябва да има, защото няма нито една истинска морска битка, която да е спечелена по добрия стар класически начин.

                          Знаем обаче колко много е постигната от тогава до сега в областта на морските въолъжения, стратегия и тактика. Зад това стоят все хора, какви рангове трябва да носят те според теб?
                          Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                          Гюстав Льо Бон

                          Comment


                            има голяма разлика между изобретатели и техните нововъведения в областта на морскот дело и велики адмирали. Не е необходимо адмиралите да бъдат изобретатели на друго освен нестандратна тактика водеща до победа. Никой от адмиралите от 17-19 век до Кримката война е е способствал за подобряване на въоръжението на корабите или ветрила и т.н., но въпреки това са едни от най-великите флотоводци.Обратно сър Пърси Скот, измислил системата за централно управление на огъня, Джеки Фишър, по чието настояване е построен Дредноут, Круп и неговите инженери внедрили първи качествени закъснители на бронебойните снаряди - какви велики адмирали са????
                            Есен e е добър адмирал но под негово ръковоство флотът не просъществува дори и година. Макаров е измисли бронебойния "макаровски" калпак. Е и обърнал ли е хода на руско-японската война. Дори да са били снабдени броненосците с такива снаряди в изобилие / а те не са/ едва ли щяха да нанесат нянакав съществена вреда на японските кораби, тъй като повечето взриватели са дефектни
                            П.В.

                            Comment


                              Моряк каза:"А може би проблема на японците е точно, че не е имало кой да им направи голяма услуга и да им потопи или повреди големите стари линкори и те твърде много са разчитали на тях."
                              Ами ако Ямамото беше влязъл с "Ямато" в пролива Слот. Американците биха ли докарали "Вашингтон" и "Дакота" там?
                              __________________

                              Comment


                                а в прореза Пролив? А в разреза Цепнатина? Изобщо как му викаме на български на този булевард за линейни кораби насред Соломоновите острови?

                                Comment

                                Working...
                                X