Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каюткомпания-място където офицерите пият чай и си приказват

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин, мисля, че не разбра какво казах - не съм против строежът на самолетоносачи, против съм направата им на тройни цени с цел да се изхранват хора във веригата които нямат общо с направата на самолетоносачите
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      Разбирам те и съм напълно съгласен с теб, просто си разсъждавам за същността на процесите, хмм... на пределно ниско ниво

      Иначе ситуацията е такава не само при самолетоносачите, а в целия флот. Изключенията са може би в размер до 10% от бюджета за капиталови разходи, не повече. Останалите 90% са със същата ефективност като самолетоносачите. Ще взема по-нататък да напиша нещо за атомните им подводници, там пък каква бакия е...

      За съжаление нямам детайлен поглед върху другите клонове на въоръжените сили - USAF, Army и т.н. - но предполагам, че и при тях положението не е по-различно.

      Comment


        Мисля че се забрави откъде тръгна разговора, което не е проблем само по себе си (този разговор може да бъде интересен), но е проблем по отношение на "критиката". Никой не твърди, че няма нужда от ВПК и държавни поръчки, нито пък че те са безмислена работа. Разговорът тръгна от друго - по-точно, от твърдението (което аз намирам за неточно, затова и възразих), че ВПК и държавните поръчки в него сами по себе си са в САЩ стълбът, на който се държи цялата им икономика, иначе казано, че САЩ са богати защото държавата поръчва и купува все нови и нови оръжия и боеприпаси в огромни количества и харчи стотицимилиарди за въоръжените си сили. Твърдението е на Мировк.
        Аз критикувах, че макар и да има определени индиректни икономически ползи от влагането на държавни пари във ВПК (споменах ги още тогава, след това разговорът се разви върху тях), по отношение на държавата и обществото това си е дупка, която (в чисто финансов план - или икономичеки) трябва да се изливат огрочмни средства, за сравнително малка възвръщамеост (мизерна директна и по-голяма индиректна). Ясно е, че всички тези оръжия са нужни, за да играят определена политическа роля, а тя на свой ред може да се връща под формата на икономически дивиденти.
        Т.е. основната ми теза е, че за да имаш силна, модерна и добре въоръжена армия, за да разработваш все нови и нови оръжия се иска много силна икономика, чиято сила идва от другаде, не от ВПК. Силна икономика => богата държава => много пари за преразпределяне => големи политически нужди => огромни суми във ВПК и въоръжените сили. А не огромни суми във ВПК => силна икономика => Богата държава.
        Т.е. не става номерът със самозациклянето - ако си представим държава-хегемон (а ла САЩ), тя има нужда от огромни суми за да поддържа най-големите и модерни въоръжени сили, икономическата й сила идва от влагането на тези суми във ВПК, т.е. ВПК се самофинансират, че и генерират огромни печалби за държавата . В тази ръзка веднага се сещам за СССР през втората половина на миналия век, т.е. огромни средства затворени във ВПК и огромни въоръжени сили върху слаба икономическа база, не само че водят до задълбочаваща се икономическа криза, но и тези въоръжени сили не дават никакъв смислен икономически резултат в геополитически план, дори напротив, водят до нови икономически загуби (вярно, можем да кажем, че това е специфично, защото се преследват политически цели, но от друга страна в една среда, в която не се преследва икономическия интерес, а политическия (всичко се подчинява на нуждите на ВПК) това може да се окаже правило).

        Comment


          Съгласен съм с Голъм, само ще допълня нещо от моята гледна точка.
          Военно-промишления комплекс има отношение към икономиката само доколкото:
          а.) е място, към което изтича голям част от държавния бюджет и което би трябвало (по идея) да бъде контролирано и периодично ревизирано, тъй като навсякъде, където има секретност, има и разхищение и корупция, заради самата природа на непрозрачните за обществото сделки. Т.е. - неизбежно е в някаква степен.
          б.) в него работят по идея висококвалифицирани кадри, които е желателно за държавата и обществото да бъдат запазени, защото веднъж загубени, след това се създават трудно, или поне - значително по-трудно, отколкото примерно офицерският корпус.
          Реално за икономиката е по-важно дали има работни места за висококвалифицирани професионалисти, които да не се ограничават само с финансовата сфера. Наличието на технически експерти, каквито навремето са били изградени покрай индустрията навремето даваше гръб и на останалите области. Сега индустриите на развитите страни (не всички, но повечето) са изнесени към бившия "Трети свят" и съответно делът на този тип технически експерти е намалял значително. Еволюция - нормално явно, която обаче намалява силата и опората на икономиките на развития, бивш "Първи свят". Бивш - защото икономическата криза, когато един ден приключи, вероятно много ще размести картите и това, което се е подразбирало под "първи" или "трети" свят през 70те-90те години на ХХ век просто вече няма да е валидно (вече не е, всъщност).
          Всъщност, ВПК е страничен спрямо връзката между индустрия (високотехнологични производства + технически кадри) <=> технически висши учебни заведения (технически кадри, обучавани във връзка с нуждите на въпросната индустрия). Тъй като всичко в нашия свят се променя и явно делът на индустриалното производство в "Първия свят" продължава да пада за сметка на останалите отрасли на икономиката, ВПК в някакъв момент ще е в известен смисъл като оазис за определени типове технически специалисти. Кой знае ...
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            USS Moosbrugger



            USS Cowpens



            Comment


              Российские кораблестроители выходят на советские темпы производства

              Журналистите пак са изписали бая, хмм, неточности, но не това е важното. Хубаво е, че е заложен четвъртия корпус за ЧФ, понеже имаше доста силни съмнения в това. Лошото е, че спускането на Адмирал Григорович се забавя - според някои данни може би над половин година. Все пак нещата се движат в добра посока, видно е.

              Comment


                Малко в страни от дискусията, това на снимката фотошоп ли е ?

                Comment


                  Честно казано не успявам да разгадая даже кои са лодките на снимкатa. И много сериозно намяза именно на фотошоп
                  Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                  Comment


                    Фотошоп е, но реално сравнява бъдещия японски 22DDH с Хюга (малкия).


                    Comment


                      Пък аз се зачудих защо толкова си приличат. Само ми е чудно защо им е вертолетоносач с такива размери. Там по-скоро би подхождал F-35
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        Sailor_Malan написа Виж мнение
                        Само ми е чудно защо им е вертолетоносач с такива размери. Там по-скоро би подхождал F-35
                        От политкоректност. Ако е самолетоносач ще напомня за ВСВ.

                        Comment


                          Кухулин написа Виж мнение
                          Российские кораблестроители выходят на советские темпы производства

                          Журналистите пак са изписали бая, хмм, неточности, но не това е важното. Хубаво е, че е заложен четвъртия корпус за ЧФ, понеже имаше доста силни съмнения в това. Лошото е, че спускането на Адмирал Григорович се забавя - според някои данни може би над половин година. Все пак нещата се движат в добра посока, видно е.
                          Знае ли се защо са планирани само 6 броя от това хубаво корабче? Финансови причини, или не им трябват повече? Може пък да е защото и Талварите са също 6. Сигурно продават на индийците с такава надценка, че от печалбата от един продаден кораб, строят един за себе си.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Sailor_Malan написа Виж мнение
                            Пък аз се зачудих защо толкова си приличат. Само ми е чудно защо им е вертолетоносач с такива размери. Там по-скоро би подхождал F-35
                            А на тях отпадна ли им забраната да строят самолетоносачи?
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Amazon написа Виж мнение
                              Знае ли се защо са планирани само 6 броя от това хубаво корабче? Финансови причини, или не им трябват повече? Може пък да е защото и Талварите са също 6. Сигурно продават на индийците с такава надценка, че от печалбата от един продаден кораб, строят един за себе си.
                              Оф, ами въпроса е сложен. От една страна са негативите:

                              1) не е сигурно, че корабчето е много хубаво по съвременните стандарти - проекта е доста стар;
                              2) не е сигурно, че корабчето е най-подходящото за задачите на ВМФ;
                              3) бая скъпо излиза, май към $500 милиона последно.

                              От другата страна седи решаващия позитив - поточната линия действа доказано ефективно тук и сега, което дава възможност експресно да се запълнят най-тревожните дупки във флота. Същевременно се строят много по-модерни проекти, обаче темповете са...

                              Comment


                                А японците защо го строят това чудо... ами то си пише - за противолодъчна отбрана и за хуманитарни мисии

                                Comment

                                Working...
                                X