Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каюткомпания-място където офицерите пият чай и си приказват

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сун Дзъ написа Виж мнение
    По мое време началника на морското беше контрадмирал. Така че като заместник дядо ти няма как да е чакал адмиралски пагони.

    Кои години е бил там, да не се окаже, че дядо ти ме е юркал някога
    Съмнявам се. Пенсионирал се е някъде краят на 70-те, началото на 80-те. По скоро са го "пенсионирали" защото през главите на министерството е разрешил на курсантите да се женят докато са в морското. Преди това са нямали право. Шефовете са били бесни, но не са отменили заповедта му. На погребението му преди 2 години, морското изпрати официални представители (извън офицерите дошли на собствен почин). Викали са му "стареца".
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      ОК, явно не е той. По мое време беше кептън първи ранг Халачев (Халата), човек строг, но справедлив
      Много държеше на устава, дисциплината и ...строевата подготовка. като се сетя що крак сме набивали...

      Comment




        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          Фотошоп.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Интересен анализ на икономическите ефекти от хипотетична война между САЩ и Китай. Може би твърде оптимистичен.

            The ongoing competition between the People’s Republic of China and the United States in the Pacific is at a low simmer. Despite public friction over the
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              Напоследък търговията и войната вървят ръка за ръка. Ако се сбият САЩ и Китай, това най-вероятно няма да засегне силно стокообмена. Някой ще спре да купува китайски стоки, някой ще спре да застрахова, но като цяло бизнеса ще продължи. А някъде по морето корабите ще се пуцат и подводниците ще се дебнат. Но едва ли ще се пуцат много дълго.

              Comment


                Останал съм с впечатлението, че основният поток от товари от и към Китай минава по море. Просто по суша няма откъде, като изключим непосредствените съседи, разбира се. И пак вероятно до Москва примерно е по-лесно да се прекара стока с кораб, отколкото с влак, въпреки че е в съседна държава.
                Съответно при такава хипотетична война, ако Щатите решат, че гражданските цели са легитимни, не смятам, че ще имат особени проблеми с разрушаването на всички морски пристанища в Китай дори и без ядрено оръжие.

                Comment


                  Мисълта ми е, че никой няма да закача гражданските цели. Търговските кораби ще си плават, бойните ще се пуцат.

                  Comment


                    Кухулин написа Виж мнение
                    Мисълта ми е, че никой няма да закача гражданските цели. Търговските кораби ще си плават, бойните ще се пуцат.
                    Няма нужда да ги закача. Достатъчно е да включат големите логистични компании в ембарго.
                    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                    Comment


                      bsb написа Виж мнение
                      Останал съм с впечатлението, че основният поток от товари от и към Китай минава по море.
                      Да, всичко което има някакво значение за икономиката минава само и единствено по море. И някъде над 80% от целият търговски поток на планетата се подържа от около 1000 големи контейнеровоза, собственост на 3 компании. Останалото са
                      дребосъци и една китайска държавна.

                      Огромната част от контейнерите пътуват между Китай/Азия, САЩ и Европа. До толкова потока на стоки се доминира от тях, че реално Китай, ЕС и САЩ създават регулациите в сектора, слагат забрани за сливания и т.н.

                      Ако някой вземе да потапя тия кораби и те спрат да плуват всичко замира. Не мисля че е преувеличено да се каже че ще настъпи малък апокалипсис. Помислете си колко държави могат да се самозадоволят за дълъг период от време със всичко важно и имат суровините и технологиите за това. Аз мога да ги изброя на пръстите на едната ръка. Храни, лекарства, машини, суровини, тоалетна хартия ако щете. Хайде, важни неща като лекарства може и със самолети, но не за всички, не и апаратура. Отделно че икономическата криза ще е безпрецедентна.

                      pnp5q написа Виж мнение
                      Няма нужда да ги закача. Достатъчно е да включат големите логистични компании в ембарго.
                      Точно така. Трите големи компании(Мърск, MSC, и третата сега ми изкочи от главата), всичките италианска или итало-американска собственост. Ако те пуснат кепенците всичко свършва.
                      Че отгоре на всичко техни са не само корабите, ами и терминалите...
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        pnp5q написа Виж мнение
                        Няма нужда да ги закача. Достатъчно е да включат големите логистични компании в ембарго.
                        С каква цел?

                        Comment


                          Кухулин написа Виж мнение
                          С каква цел?
                          Китай спира да може да внася медна руда от България. Или да продава в България играчки за елха с които да плати за рудата.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Amazon написа Виж мнение
                            Китай спира да може да внася медна руда от България. Или да продава в България играчки за елха с които да плати за рудата.
                            Това ще заболи, няма спор, обаче тая болка надали ще повлияе някак на оперативната ситуация около съответния остров. Виж, на мен ще повлияе - често поръчвам разни неща оттам и ще ме лишат от удоволствието да се псувам с разни китайци

                            Comment


                              Кухулин написа Виж мнение
                              надали ще повлияе някак на оперативната ситуация около съответния остров.
                              Тя може да бъде обвързана пряко с формулировката на ембаргото, имхо - "Освободете търговските пътища от военното си присъствие", примерно. Та нали точно по тоя повод сега американците им наобикалят новозастроеното островче.
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment


                                pnp5q написа Виж мнение
                                Тя може да бъде обвързана пряко с формулировката на ембаргото, имхо - "Освободете търговските пътища от военното си присъствие", примерно. Та нали точно по тоя повод сега американците им наобикалят новозастроеното островче.
                                Не разбирам. Да допуснем, че възниква военен конфликт заради някакъв остров - стрелят се, топят се и т.н. Как ембаргото ще помогне за разрешаването на този конфликт?

                                Comment

                                Working...
                                X