Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каюткомпания-място където офицерите пият чай и си приказват

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Те ако се замотат за някакви удобни странични позиции под огъня на главния калибър, цялата работа верно може да излезе ялова

    Comment


      gollum написа Виж мнение
      а под 10 км определено ще си стигнат табличните 2 в минута
      Олее, аз съм прочел по един залп на две минути и така съм ги смятал... По два в минута на тия дистанции... то направо ще е грозна гледка

      Comment


        Те ако се замотат за някакви удобни странични позиции под огъня на главния калибър, цялата работа верно може да излезе ялова
        То въпросът не е дали ще го правят, а че така се стреля с торпеда (преди да имаш управляеми) - пускаш "ветрило" (залп) изчислено така, че да съвпадне с курса на кораба след съответното време. Не знам някой въобще да стреля от подобна позиция (зад кораба, догонващ, на максимална скорост). За стрелба по единична цел особено си трябва съвсем друга позиция. Т.е. ако допуснем цялата шантава ситуация "преследването" (което въобще е невероятно, щото както отбелязах, "Айовата" има радар и ще ги види доста преди те да имат шанс да я видят, т.е. преди да се намират на 30 км едни от други (а на тях ще им трябва и по-малко разстояние, ад не говорим, че има и един друг момент: нормално корабите се движат с крайцерска скорост (нещо от типа на 16-18-20 възела), за да я вдигнат до "бойна" (максимална) ще им е нужно бая време (тогавашните двигатели са различни от днешните в това отношение)), то по-скоро трябва да изглежда нещо като картинката, която прикачам. Ако въобще е възможно. Защото май идеята за торпедна стрелба е да се стреля от позиция напред по курса, т.е. да няма догонване на кораб от торпедото.

        Кухулин написа
        По два в минута на тия дистанции... то направо ще е грозна гледка
        Имай предвид, че тези вероятности за попадение са за пълен залп и за по-лесна цел. Макар че след 44-та (някъде) когато имат радиовзриватели наистина ще е грозна гледка.
        Attached Files

        Comment


          Трудно ми е да си представя какъв разход на торпеда ще е нужен при тази схема. Достатъчно е линкора да намали скоростта с 10%, за да отиде всичко на кино. Да не говорим за други маневри.

          А пък в случая имаме стрелба от 7-8 км с трите кули. Те тия артилеристи кьорави да са, хич да не е 1 попадение на залп трябва да отчетат. Два есминеца в минута фира. Ако сметнем и малкия калибър... не знам. Направо разстрел ми се вижда.

          Comment


            Трудно ми е да си представя какъв разход на торпеда ще е нужен при тази схема. Достатъчно е линкора да намали скоростта с 10%, за да отиде всичко на кино. Да не говорим за други маневри.
            Не стрелят така - в "догонване". Реално водят залпов огън (всички торпедни апарати в един залп) като дават различен ъгъл на разпръсване на залпа в зависимост от дистанцията (може да е там 30, 60 градуса - нещо от сорта беше), скоростта и курса на целта, като идеята е залпът така да покрива курса на целта (целите), че да има вероятност той да се пресече с този на част от торпедата в нужния момент. Винаги се допускат неща като скорост и бъдещ курс (способност за промяна на скоростта и курса), затова и се "залага" подобен "разход" (виж в статията, към която дадох линк каква е реалната точност). Не гледай подводниците - там е малко по-различно, щото гърмят от много по-малка дистанция по значително по-бавно движеща се цел. Но общо взето винаги се решава такава задача:
            Click image for larger version

Name:	FiringGeometry.png
Views:	1
Size:	49.8 КБ
ID:	536515
            Сложна задача, имат си различни помощни инструменти, но и при подводниците (които стрелят от по-малки дистанции почти винаги, по сравнително бавни цели) попаденията не са гарантирани. И това като оставим настрана проблемите с взривателите (макар че при японците това е общо взето решено). За разлика от по-новите торпеда, пир повечето използвани тогава трябва директен контакт (попадение).
            Разликата е в условията: разрушителите като правило се бият във формации (колони), на бойна скорост (около максималната) и се стреля по формацията, като при подобна скорост и маневреност обикновено разширяването на ветрилото ще е доста широко (с идеята нещо да попадне в целта). При движение във формация маневреността е ограничена в сравнение с единичен кораб. Но оръжието си е неточно. Но от друга страна, когато се ползва от близо дава доста впечатляващи резултати (има няколко нощни сражения между формации от разрушители и крайцери и от двете страни, там дистанциите са малки и резултатите от артилерийския и торпедния огън са добри)

            А пък в случая имаме стрелба от 7-8 км с трите кули. Те тия артилеристи кьорави да са, хич да не е 1 попадение на залп трябва да отчетат. Два есминеца в минута фира. Ако сметнем и малкия калибър... не знам. Направо разстрел ми се вижда.
            На такава дистанция - да. Но командирът на разрушителите трябва да е луд за да влезе в подобна ситуация. Нали ти казвам, идеята е била да стрелят с торпедата по приближаващия противник, а не по бягащия. Реално след като са пуснали "рибките" те повече нямат съществена функция в сражението (затова и по доктрина стрелят отдалече), т.е. цялата формация обръща и се измъква, евентуално под прикритието на димна завеса като могат да презаредят и да пробват пак. Не в тази ситуация, разбира се.

            ПП Ако успея тези дни да подкарам GNB5, мога да създам такъв сценарий и да видя какво ще сметне компютрото.
            Между другото, всичко започна от смешния сценарий във филмечто. При такива разстояния никой не може да пропусне - впрочем, разрушителите най-вероятно ще са в мъртвата зона на оръдията.

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              На такава дистанция - да. Но командирът на разрушителите трябва да е луд за да влезе в подобна ситуация.
              Целия въпрос е на каква дистанция са стреляли срещу маневрена цел и с какъв успех.

              Torpedo attack was the cornerstone of the night attack, and a critical element of the day attack intended to rectify Japan’s initial 3:5 and worsening deficit in numbers. The night attack force was to launch an intricately coordinated long-range salvo of 130 torpedoes from 11 different groups using half their ready torpedoes. This salvo was designed to converge upon and hit 10 American capital ships with 20 weapons (a rate of ~15%).

              Ако това се отнася до дистанция "пуск - поражение" 20 км по групова неманеврена цел, значи шанса срещу единична маневрена ще е към 0 (нула).

              Comment


                Ако това се отнася до дистанция "пуск - поражение" 20 км по групова неманеврена цел, значи шанса срещу единична маневрена ще е към 0 (нула).
                Аз нали това се замислих още няколко поста по-рано - май никога не се е и предвиждала стрелба по единична цел на бойна скорост (няма значение дали маневрира, защото рядко може да се разбере, че са пуснати торпеда по нея, но при артилерийски бой така или иначе се предвижда известно маневриране, за да се затрудни стрелбата на противника). Или ако се случи, ще е от много по-малка дистанция. Там пускат от 20 км, но срещу цели ескадри и, вероятно, с доста голямо разпръскване. Срещу единични по-бавни цели стрелят подводници, но от малки дистанции и се смята, че идеалната позиция е с предварение напред по курса на целта, като обикновен се стреля странично, а не по курса (корабът представлява по-голяма цел).
                Доколкото си спомням, разрушителите стрелят залпово със сравнително голямо разпръскване, така че отделните вектори на торпедата в залповете да пресичат на много места възможните курсове на целта и така вероятността че поне едно торпедо ще я удари се увеличава (затова и не стрелят с единични торпеда). При неуправляеми торпеда иначе няма големи шансове за успех.
                Целия въпрос е на каква дистанция са стреляли срещу маневрена цел и с какъв успех.
                Между другото, в Great Naval Battles 5 (бя време съм я играл някога) беше голяма забава подобно сражение, особено когато забележат първите дири от торпеда. Обикновено в такъв случай вече е късно да се опиташ да маневрираш с целия строй и в един момент ти остава само да се надяваш, че отделните кораби ще успеят с индивидуално маневриране някак си да се отклонят. Голяма забава. С японците беше по-лесно, защото можеше да обстреляш противника от безопасна дистанция. Мисля че шансовете за успех бяха горе-долу реалистични. Игра е, разбира се, но става за някаква симулация.
                Та там редовно съм пускал торпедата от 10-тина км разстояние - при сражения между две групи разрушители - корабите едва са навлезли в обсега на артилерията си и все още обикновено няма попадения. Ако си с японците можеш безопасно и сравнително точно да удариш със залп. С американците беше доста по-неприятно, защото трябва да дойдеш много по-близо, за да сториш същото и по това време обикновено си получил първите неприятни доклади ("torpedo spotted, sir") след което или продължаваш със зададения курс, за да изведеш совите кораби в позиция за торпедна атака (обаче може и да загубиш половината) или пробваш спешно да ги разсредоточиш, но тогава противникът може да пробва да съсредоточи артилерийския огън върху отделен кораб.

                The night attack force was to launch an intricately coordinated long-range salvo of 130 torpedoes from 11 different groups using half their ready torpedoes.
                Затова и предполагах, че са имали някакви средства за координация между отделните кораби в групата и насочване на огъня. Обаче това е само един от методите - в реална обстановка се гърмят от доста по-малко разстояние - особено при нощните сражения. Те демонстрират и друго - невинаги наличието на радар помага.

                Comment


                  gollum написа Виж мнение
                  Аз нали това се замислих още няколко поста по-рано - май никога не се е и предвиждала стрелба по единична цел на бойна скорост
                  В статията към която даде линк, има изброени двайсетина битки. Не може в някоя от тях да не са се случили условия, близки до нашите. Но трябва някой запознат с материята да ги погледне, просто не знам за каква става въпрос във всяка от тях.

                  Comment


                    Не може в някоя от тях да не са се случили условия, близки до нашите. Но трябва някой запознат с материята да ги погледне, просто не знам за каква става въпрос във всяка от тях.
                    Няма - няма атаки срещу единичен кораб - навсякъде се бият дивизии от кораби, в строй. Впрочем, в нито едно от сраженията не помня да има сблъсък между разрушители и линкори (директен). Между разрушители, леки и тежки крайцери - да. Просто те действат и се сражават в строй (разрушителите, като ако има крайцери, те или ги пазят, или крайцерите действат като лидери). Мисля че и дистанциите са доста по-малки. Лошото е, че данните рядко са особено пълни, щото доста от корабите не оцеляват.
                    Last edited by gollum; 01-07-2013, 23:37.

                    Comment


                      gollum, не мога нещо да ти "цитирам" картинката, но не мислиш ли, че ако разрушителите са на по-малки групи (не по пет) ще е по-интересна ситуацията с торпедните залпове.
                      Не знам (не се сещам) от къде точно, но ми се струва, че японците типово са с по четири кораба в дивизион, но може и да бъркам.

                      Comment


                        Е, аз съм ги дал съвсем условно, по-скоро за да имат някаква бойна устойчивост (т.е. да остане нещо от дивизиона след загубите). Не знам по колко са "типично", попадал съм и по четири и по пет. Иначе в някаква що-годе реалистична ситуация по-скоро ще имаме 4-5 дивизиона, като поне два-три би трябвало да се опитат да "прехванат" по курса линкора за да излязат в позиция за торпеден залп. Т.е. повече като "мрежа", отколкото като общ преследващ отряд. Ако успея да подкарам GNB5 такъв сценарий ще пробвам.

                        Comment


                          Кухулин написа Виж мнение
                          Опровержение:

                          КОРАБЕЛЫ ОСК В СООТВЕТСТВИИ С КОНТРАКТОМ ЗАВЕРШАЮТ ИЗГОТОВЛЕНИЕ КОРМОВОЙ ЧАСТИ ДВКД «МИСТРАЛЬ»

                          В этой связи, ОАО «ОСК» отмечает, что информация о переносе во Францию строительства кормовых блоков первого из двух строящихся для России ДВКД типа «Мистраль» не соответствует действительности.

                          Явно се клепат едни-други.
                          Кухулин написа Виж мнение
                          Ето я и нея:

                          Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                          26.06.13
                          спустили на воду.
                          http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                          Comment


                            Auction 52 japanese used cars swept away in storm marine ship

                            Comment


                              Целта на занятието дали е експериментална, или по-скоро спортна-колко коли моат да паднат за определено време.

                              Comment


                                Нещо не се справиха много добре. Можеха да го залюлеят по-сериозно, да поразчистят палубата от тия бангии

                                Comment

                                Working...
                                X