Те японците като са диванета и използват подводниците си като подводни войскови транспорти, на чушкат американския подоз, какво да ги правиш - самурайска му работа!Одзава теб не искам да те обидя
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Япония, САЩ , Тихия океан
Collapse
X
-
Plamen каза:
[B]Идеята ми е друга В пърите години отделни подводничари са бележели големи цифри потопен тонаж, но сс въвеждането на глутниците от 1940, те някак се размиват, биват изибт, нивото спада и вичики се движата около някакви средини резултати, без особено големи изхвърляния.
-
Е, причината за това не е само в това, че японците използват подводниците си като транспорти. Те не ги използват и срещу цивилни кораби, а почти само срещу военни. В допълнение, те нямат никакъв шанс да прекъснат американската моска търговия и превози, за разлика от сащския подводен флот, който си води съвсем необезпокояван тотална подводна война, потапяйки всичко, което срещне. И на практика прекъсва изцяло комуникационните линии на японците, с което задушава островитяните.
А навсякъде трябват не толкова отделни асове, колкото професионално подготвени военни и масово производство на сравнително качествено въоръжение и екипировка.
Comment
-
Тая държава не я знам, но предполагам, че става дума за САЩ, чиийто икономически потенциал е огромен.Всъщност няма какво да се учудваме - икономиката на Япония е съизмерима с тази на Холандия по БВП.
В тази връзка бих искал да кажа, че съжалявам, че холандиците не са построили трите линейни крайцера проект 1047П.В.
Comment
-
Да, защото при все че загубите във техника са почти еднакви при Гуадалканал горе долу по 25 кораба, даже американците губят 1 или два повече, това е мах на японците.Промишлеността им издъхва, човешкият им ресурс е напрегнат до край, психиката им се руши.Американците в този момент набират сила - унищожените край Гуадалканал тежки крайцери ги наваксват много бързо с новия клас Балтимор, а потопените есминци с Флетчъри, самолетоносачите с Есекси.Японците вече не могат да вкарат нито един тежък крайцер в строя, нито един линкор, самолетоносачите, които вкарват са ескортни или леки освен Тайхо, есминците са малко.Така, че САЩ не изглеждат никак зле, май, а Гоги?П.В.
Comment
-
Това са СССР флота не разбрах в какъв контекст ми го каза.
За мен Япония си губи още с поражението при Мидуей, стигат до средата на пътя (тук има игра на думи) препъват се и почва спускане (да не кажа падане) към дъното. Просто там те губят инициативата и ударния си потенциал, икономиката им не е в състояние да им осигури ударна мощ а подритата психика инициатива..
Comment
-
4 самолетоносача от 22 не са кой зана каква загуба, по-голям е психологическия удар.Япония се лишава от опитни пилоти, а самураите нямат материална бааза да провеждат моного часове полети с новаците и ги пращат с по 20 часа зад гърба.Американците изпращат пилот в Тихия океан след 100-150 часа полетиП.В.
Comment
-
Е, хайде сега... не винаги американците имат превъзходство.При Коралово море силите са равни.При Мидуей японците ги превъзхождат тотално по самолетоносачи.При Гуадалканал има едно авионосно сражение и там силите са почти равни.В боя за Марианските острови америакнците превъзхождат японците по самолетоносачи, но не многократно.Главният минус на джапанките е че не могат да наваксат загубите на опитните пилоти.Вече при Лейте е стрелба по мишениП.В.
Comment
-
Забравяте нещо - Япония се ориентира дефанзивно още преди Мидуей (а при подобна разстановка тя автоматично отстъпва инициативата на САЩ, които от своя страна могат да играят дълга игра - а Япония не може). Мидуейската операция е нещо като компромисно решение по пътя за връщане на офанзивния дух. Именно затова е толкова съществена загубата там (освен това, че това са елитните пилоти и персонал, които вече няма с какво да бъдат заменени).
Плюс това, на Ямамото му е ясно, че Япония може да победи единствено в кратък конфликт - в рамките на около година. За това време тя трябва да убеди САЩ, че са загубили (за да не им даде време да осъзнаят, че няма как да загубят ). Това изисква офанзивни операции, в които да бъде унищожен американския авионосен флот и да бъдат овладени базите му в Тихия океан. Само при товаположение може дасе разчита САЩ "да клекнат".
Одзава, защо мислиш, че след Мидуей японците все още имат някакъв шанс? Аз не виждам каква печеливша стратегия биха могли да реализират, а си мисля, че и Ямамото не е виждал.
И за Локууд - не го превъзнасям толкова, нещо повече - след като прочетох мемоарите му изпитвам известно отвращение към него, въпреки доблестната му постъпка при процеса срещу Дьониц. Но не може да се отрече, че добре планира и води операциите си и към 1944 г. неговите подводници вече са в състояние да "задушат" Япония с блокада. И това би могло да стане и по-рано, ако американските операции се бяха провеждали с приоритетна цел да се осигурят бази за подводния флот на удобни места (а не да се задоволява тщеславието на МакАртър). Още повече, като се има предвид, че японския флот разполага с много малко ескортни кораби и въобще - противолодъчни, така че не може да осигури нужното прикритие на комуникациите си.
Но май наистина много се отклонихме от темата за руския флот .
Comment
Comment