If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
До Пламен. Понеже те гледам че не си четеш личните (пък ме мързи да ти звъня по тела.) : вземи се вестни в "моделизъм" в общите дискусии се намира. Или да си направим тема тук?
Аз очаквах Пламен да го напише това ама очевидно аз ще трябва да го свърша.
Такаа, смятам да пиша за "бързите" и "бавните" оръдия. По какво се различват те? Ако приемем че двата типа оръдия имат еднаква дулна енергия, то тя при "бързите" се постига за сметка на по-високата скорост на по-лек снаряд, при "бавните" обратно - те изтрелват по-тежки снаряди но с по-ниска начална скорост. Съответно двете схеми имат различна балистика която определя както техните силни така и слабите им страни. ...Абе по-късно ще продължа.
Недостатъците на "бавните" оръдия:
те постигат максимална ефективност н големи дистанции където тяхната пробиваемост по палуба е голяма, но в това е и техния основен недостатък, поради ниската си начална скорост и голямата дистанция полетното време се увеличава и достига до 1мин. за това време кораб със скорос 30 възела изминава 926 м, при това ако този кораб "бяга от залпа" (така се нарича приома) то попадението в него става крайно проблематично, този ефект допълнително се засилва и от по-малката проекция която трябва да се порази. допълнителен фактор е че този тип снаряди имат по-ниска честота на въртене и от там допълнително снижение на точността. Нещо също важно е че в северно море (мисля вече обсъдихме защо само там може да действа линеен кораб като такъв) дистанциите на боя са доста ниски (справка боят при норд кап) а там този тип оръдия допълнително губят поради по-слабата си пробиваемост на бордова броня. Предимства на тази схема са :
- по-бавна загуба на еднергия на снаряда.
-по-голям ресурс на цевта
- на големи дистанции практически абсолютна пробиваемост.
При по висока начална скорост, снарядът е по-лек и по-точен, но живучестта на ствола е по-малка.Освен това взривното вещество на по-лекия снаряд е по-малко, а и кинетичната му енергия е по-слаба.Едно е да те удари снаряд на Шарнхорст, друго е КГV поразиите ще са по-големи
По-леките оръдия имат плюсове, че са:
по скорострелни са - като се пристреляш минаваш на мах скрострелност и отвяваш противника си;
по-малко разсейване имат /или поне няки видове, защото на Ришельо оръдията определено не са точни, а за британските 15/42 на можем да кажем че са неточни.Просто са конструирани за различни театри на бойни действия
Ей. май говорехме за оръдия от един и същи калибър но конструирани по различна концепция. Тогава разлика в масите на оръдието няма. А кинетичната енергия е еднаква, просто се получва от други статии във формулата. Недостък на "бързите" оръдия е ,както ти посочваш, по ниската живучест на ствола и това че техните снаряди (при еднакви други условия) по-бързо губят енергия, но за сметка на това на близки и средни дистанции са несравнимо по-точни. Недостък е траекторията на полета: при нея може да се постигне загуба на боеспособност на противниковия кораб, но е сравнително трудно да бъде потопен (Бисмарк, Шарнхост). Точно тук е предимството на "бавните" оръдия че пораженията нанесени от тях са значително по-опасни (ама първо трябва да има попадения:nut: )
Хъм, може ли няколко въпросчета.
Когато говорите за "бавни" и "бързи" оръдия, всъщност имате предвид не толкова балистиката на самите оръдия (макар и тя да има значение в случая), колкото характеристиките на снаряда - тежест, форма и маса и тип на метателния заряд. А в подобен случай най-ефективни като дулна енергия са средните като маса (за калибъра) снаряди, а по-принцип - по-голямо влияние върху дулната енергия има началната скорост, отколкото масата на снаряда (съотношението е приблицително 2:1). Т.е., снарядът изстрелван с по-висока начална скорост ще има и по-висока дулна енергия, дори и да е по-лек (освен ако не говорим за снаряд, който е повече от два пъти по-лек). Така че това за "равната дулна енергия" ми се вижда малко изкуствено като изходна предпоставка.
Това, разбира се, ако имаме предвид оръдия с един и същ калибър (или принципно - едно и също оръдие).
А инак съм съвсем съгласен, че цевта на оръдието, при което се достига по-висока начална скорост, ще се износва по-бързо. Или пък за съотношението между масата на снаряда и скорострелността.
Но пък не съм съвсем съгласен, че масата на снаряда е определяща при изчисляване на ефективната далекобойност - загубата на енергия не е пряко свързана с тодзи фактор, а зависи от комплекс, където масата е само един от факторите. Съотношението между калибър и маса дава по-добра външна бастика на по-тежкия снаряд, но съществен фактор е и формата на самия снаряд (а тук масата няма чак такова значение). Принципно е възможно тежките снаряди да губят по-бавно енергията си от леките, но връзката не е пряка.
Що се отнася до по-леките снаряди - при тях е по-лесно да се постигне по-висока начална скорост (но отново не е задължително) и ако това е така, то и точността им ще е относително по-висока. Но, разбира се, по-висока начална скорост може да се постигне и при тежък снаряд - естествено, самото оръдие ще се промени - ще бъде по-тежко и дълго. Но отново - събраността на попаденията не е пряко свързана с това, колкото с външни фактори - такива снаряди само ще летят по-бързо до целта си. И ефекта им, разбира се, ще е по-малък (макар че при драстична разлика в началната скорост ще имат по-висока бронепробиваемост).
Гоги, с каквито и оръдия да стреляш по Бисмарк и Шарнхорст ще е трудно да го потопиш, поради схемата на брониране пояс+скос.Не забравяй, че Родни е с оръдия с висока начална скорост 797м/сек
Това в какъв контекст го пишеш?????? И изобщо няма нужда да го потапям, стига да го направя небоеспособен и тогава ще се приближа и ще се изгавря от съвсем близко.
прочети си постинга по-горе, че бавните оръдия ще нанесат по-големи поражения, ако улучат Бисмарк или Шарнхорст, тъй като летят по-бавно и т.н., ще го направят небоеспособен, но по-скорострелните ще бъдата по-смъртоносни.Аз ти казвам, че идвата типа са еднаква неефективни
На Ам-гъл. Скоростта е на квадрат във формулата за кинетична енергия, и говорим за оръдия с еднаква дулна енергия но образувана от различни статии във формулата. Загубата на енергия е свързана с напречното натоварване на снаряда, а то е по-голямо при тежките снаряди, и те губят енергия по-бавно. Но това за по-голямата далегобойност все пак е донякъде условно.
Gaden Gogi каза:
[B]Това в какъв контекст го пишеш?????? И изобщо няма нужда да го потапям, стига да го направя небоеспособен и тогава ще се приближа и ще се изгавря от съвсем близко.
И при какво съотношение на силите смяташ да го напраиш???
Англичаните успяха при съотношение 4линкора, 5 тежки и 10 леки крайцера, 2 самолетоносача 21 разрушителя.
Tolkowa sa imali, tolkowa sa izpolzuwali, i kogato go potapqt sa samo 2 linkora. A Шарнхост е само срещу един. На Пламен Любимата схема с вътрешен наклонен пояс и "всичко или нищо" е направена така че корабът да може да бъде обезвреден без дори да бъде пробит броневия пояс при това такъв кораб е уязвим за практически всичко което плава по океана.
Comment