Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови бойни кораби

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Duque de Caixas написа Виж мнение
    Едни и същи кораби да изпълняват и двете категории задачи или по-скоро профилиране?
    На мен ми се струва, че модерна корвета от порядъка на 2кт без проблем ще може да участва в международни мисии. Тоест, първия вариант ми се вижда по-разумен в условията на крайна бедност

    Comment


      Идеята не е да конструираме форумни кораби според собствените си представи за корабостроене, а да намерим реални примери. Казваш примерно - за тия пари купуваме два броя 11356 като индийските - ще вършат по-добра работа от четири френски корвети поради това и това. Или нещо друго.
      Купуваме проекта(или част от него). Вече написах че при нашето финансово положение, да излеем толкова пари в чужд ВПК е престъпление. А иначе поне половината от парите ще останат в България, което вече е приемливо. Дори остава някаква вратичка за износ, ако коритото е успешно.

      Идеята не е да конструираме форумни кораби според собствените си представи за корабостроене, а да намерим реални примери.
      Едното в никакъв случай не противоречи на другото.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Amazon написа Виж мнение
        Олеле!!!! Аз съм бил страшен апологет на френските тенекии! Кухулин, гледай какво става:




        Пак от там:
        http://forum.boinaslava.net/showthre...гати/page4
        Звучал си като лобист на заплата в Армарис

        Comment


          Amazon написа Виж мнение
          Купуваме проекта(или част от него). Вече написах че при нашето финансово положение, да излеем толкова пари в чужд ВПК е престъпление. А иначе поне половината от парите ще останат в България, което вече е приемливо.
          Не разбирам какво ще купуваме и какво ще наливаме, при положение, че щяхме да строим корабите тук. Или може би за първата корвета ти е съвестно?

          Comment


            За 400-те милиона ми е съвестно. И за първата корвета също. И за това че е чисто боен кораб и няма удобства за SAR, примерно док за гумени лодки. И че този СТЕЛТ излишно оскъпява проекта.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Кухулин написа Виж мнение
              На мен ми се струва, че модерна корвета от порядъка на 2кт без проблем ще може да участва в международни мисии. Тоест, първия вариант ми се вижда по-разумен в условията на крайна бедност
              От една страна от икономически съображения - да. От друга за едни стабилизационни операции, примерно Аталанта за да е достатъчно многоцелеви корабът, за да е в състояние да изпълнява и бойни задачи и стабилизационни (борба с пиратството, контрол на морския трафик, оказване на хуманитарна помощ и т.н.) трябва да е към 5 000 - 6 000 тона като Де Зеевен Провинсиен, Абсалон или Заксен примерно. Иначе тежка ракетна корвета 2 000 тона да кажем първо няма достатъчно място за комфортни условия за увеличения екипаж (бординг тим, подсилен медицински екип, вертолет, БЛА разчет и т.н.) и второ голяма част от въоръжението го мъкне като баласт - ПКР, ЗРК, торпеда...
              Примерно ако приемем вариант:

              1) строим 4 тежки корвети с водоизместване 2 200 тона +/- и два големи патрулни кораба с водоизместване 3 000 тона +/-. Корветите си ги въоръжаваме с всичко необходимо, патрулните "фрегати" да са изпълнени основно с артилерийско (ОТО Мелара 76мм, Маузер 27мм, дистанционно управляеми бойни модули с тежки картечници...) и по-леко ракетно въоръжение (примерно УВС с ракети Игла, морските модификации на ПТУРС, или ПКР Пингвин за щатния вертолет), мореходните характеристики да са оптимизирани и за Източното или Централното средиземноморие. Заявяваме тези патрулни кораби като основен принос на страната по линия на съюзническите ни задължения в НАТО/ бойните групи на ЕС/ стабилизационни операции на ООН. Правим си разчетите - "Основно тези кораби ще се използват за контрол на корабоплаването от ВМБ Суда, Крит или от ВМБ Сигонела примерно, предвижда се плаването да продължава еди колко си денонощия, след което се прибира в базата за предно базиране, там се зарежда с ГСМ и провизии и вторият екипаж излиза за плаване..." и т.н... Корабите да са по-добре бронирани срещу обстрел с автоматично оръжие и РПГ-та, два вертолетни хангара, всеки да може да приема морски вертолет с капацитет двама пилоти и осем напълно екипирани бойци, единият хангар да може лесно да се трансформира за да приема БЛА система с команден модул, 3-5 БЛА и катапултна релса. Зад вертолетната площадка да има две телескопични мачти с мрежа, която да може хем да се ползва за улавяне на връщащите се от мисия БЛА, хем да могже да я използва при нужда бординг екипа за слизане до/ качване от лодките. Корабът да е оборудван с две лодки за бординг операции... Разбира се освен за стабилизиращи операции тези патрулни кораби ще имат и своята роля в операции по отбраната на бреговата ни ивица, но в тази роля ще са на втора линия зад бойните кораби.

              2) строим 2-4 тежки ракетни корвети към 2 000 тона водоизместване и 4-2 по-леки ракетни или патрулни корвети към 1 000 - 1 400 тона или направо 4-6 еднотипни бойни кораба. И в двата случая бойните способности ще са основни и способностите за операции като тези по линия на Аталанта или тази край Либия или подобни ще са между другото и корабите няма да могат да ги изпълняват добре.

              Кой от нас към кой вариант клони? Аз честно казано клоня към първия, но от друга страна говоря общи неща наизуст. Та затова ми е интересно вие какво ще кажете.

              Comment


                Duque de Caixas написа Виж мнение
                Кой от нас към кой вариант клони? Аз честно казано клоня към първия, но от друга страна говоря общи неща наизуст. Та затова ми е интересно вие какво ще кажете.
                Те и германците клонят към първия, затова допилват F125. Ама БВП им е Х трилиона

                Comment


                  Amazon написа Виж мнение
                  И че този СТЕЛТ излишно оскъпява проекта.
                  Стелт в базовия (геометричен) вариант не е лукс, а абсолютна необходимост. Ако беше излишен, нямаше да го ползват

                  Comment


                    Кухулин написа Виж мнение
                    Половината свят кара само на дизели и не се оплаква. Е, друго си е да имаш турбина и да набичиш 32 възела при нужда, но не е чак толко наложително.
                    Става въпрос за движителите, а не двигателите - т.е. два винта, вместо двата джета, предлагани от французите.
                    Турбината наистина си е полезна, но пък питайте на белгийките колко често ги ползват..... ресурс, преглед, сертифициране и т.н.

                    Amazon написа Виж мнение
                    Ами аз написах вече по-назад в темата. По-елементарен корпус, без стелт извивки, строен изцяло в България. Въоръжението също го споменах. Подобно на Гоуинда, но с по-малко оръдие, 4-8 ПКР и някакъв потентен CIWS, по възможност RIM-116, за да компенсира донякъде липсата на ПВО. То и тия Mika на Гоуинда са едно ПВО...
                    Ако парите стигнат за осмица А-50, ХАС и някакви торпеда, стигнат, ако не - без тях. Може и една корвета да е с ХАС, а друга без, но с А-50. Да се комбинират. Едната ПЛО, другата ПВО. Ходят си заедно ако стане лошо. Останалото време и двете са си чист OPV и SAR.
                    Защо с по-малко оръдие ? Кое му е предимството пред 76 мм. ??
                    Ако ще даваме пари за кораб без възможност да държи под контрол (условно казано) въздушното пространство, на поне 30 км. около себе си (или конвоя), колко дълго ще издържи с RIM-116 или Mica ?! Профилирането на корабите само в ПЛО или ПВО възможности, за мен, е грешка. При ремонт/дефект/авария/поразяване от противник губиш едната си функция (приемам, за нуждите на дискусията,че корабите са само два).

                    И покрай ПВО-то имам един въпрос,или по-скоро ми е интересно мнението ви .... Вариант 8+8 Астер 15 и 30 като вторите изпълняват и ПКР; корабът FFBNW RBS-15 Mk. III, а самите RBS-15 са брегово базирани ???
                    Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                    Comment


                      Аз съм голям фен на обстоятелството, че ракетите Астер могат да бъдат базирани и на кораби, и на сушата и на изтребители, но мисля, че за да качим Астер 30 на кораб водоизместването му трябва да е минимум 4 000 тона. Най-малката УВС, която ги поддържа е SYLVER A50, с габарити:
                      - 2,6 метра
                      - 2,3 метра
                      - 6 метра обща височина (на силозите 5 метра)
                      - 10 тона и минава през три палуби, с 8 ракети Астер 30 я сложи 13,5 тона установката с 8 Астер 15 я сложи 12,5 тона.


                      Иначе е много примамливо изграждането на единна бойна информационна система на изтребителите, базата за ПВО на ВВС и ПВО на флота. В противен случай ако корабите са твърде малки, за да ги въоръжим с Астер 30, то предпочитам да им сложим ESSM от новите блокове, с далекобойност 50-55 километра. За ПКР не мога да преценя доколко ще са ефективни дозвукови ракети, пък били те и RBS-15 Mk.3.

                      Comment


                        Ако не можем да използваме Астер 30, като ПКР и то заради тегло, а RBS-15 няма да са ефективни ... тогава какво ??
                        Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                        Comment


                          Ама аз не казвам, че RBS-15 няма да са ефективни. Казвам, че така ми се струва. А моето мнение се базира на малкото, което съм прочел. Ти ми кажи достатъчно ефективни ли са или не, komuso да каже... Със SYLVER нещата изглеждат по следния начин (разбира се с уточнението, че А35 е с 4 клетки, останалите с по 8):

                          Click image for larger version

Name:	SYLVER.jpg
Views:	1
Size:	294.0 КБ
ID:	538939

                          MICA VL (далекобойност 20км.)
                          VT1 (ракети Кротал Навал в конфигурация 4 ракети в клетка, далекобойност 11км.)
                          CAMM (УВС вариант на ASRAAM, далекобойност 25км.)
                          Umkhonto (далекобойност 20км.)

                          За Астер е ясно, а за останалите ракети от графиката не говорим в момента.

                          Съжалявам, че не мога да увелича графиката.
                          Last edited by Duque de Caixas; 18-02-2014, 19:36.

                          Comment


                            Кухулин написа Виж мнение
                            Погледнах набързо какво е положението във флота. Сигурно има грешки в данните (интернет ), но според мен върши работа за грубо описание на картината.

                            Към днешна дата (полу)активния боен състав на българския флот е:

                            - две фрегати тип Дръзки: 2 х 2430 т.
                            - фрегата Смели: 1670 т.
                            - две корвети тип Бодри: 2 х 495 т.
                            - Мълния: 455 т.
                            - миночистач Цибър: 605 т.
                            - три миночистача Соня: 3 х 420 т.
                            - два миночистача Оля: 2 х 64 т.

                            Общ боен тонаж: 9 968 тона.

                            (Полу)активния боен състав на румънския флот е:

                            - фрегата Marasesti: 5790 т.
                            - две фрегати тип Regina Maria: 2 х 4850 т.
                            - четири корвети тип Tetal: 4 х 1660 т.
                            - три корвети тип Zborul: 3 х 455 т.
                            - три катера тип Epitrop: 3 х 230 т.
                            - три речни катера тип Mihail Kogalniceanu: 3 х 550 т.
                            - пет речни катерта тип Brutar: 5 х 370 т.
                            - дванадест речни катера тип VD 141: 12 х 97 т.
                            - четири миночистача тип Musca: 4 х 790 т.
                            - един заградител тип Cosar: 1450 т.

                            Общ боен тонаж: 33 459 тона.

                            Това хубаво. Лошото е, че българския флот обслужва 9 968 тона бойни кораби с 3 500 военнослужещи или по 2.85 тона на човек.

                            Румънския флот обслужва 33 459 тона бойни кораби със 7 150 военнослужещи или по 4.68 тона на човек.

                            Не е изключено да има резон в идеята за брутално съкращаване на състава.
                            Наистина е много раздут щата. На ум сметнато екипажите по корабите са 700-800 човека, ракетния дивизион - 200, полиция, тил, ремонтни групи да са още 300-400 човека. Щаб ? Примерно 100 и общо 1400-1500 души.
                            Значи поне половината са заети с нещо незнайно, но при всички случаи безполезно на този етап. И щом 70% от бюджета е за заплати май около 50-60-70 милиона лева годишно отиват на вятъра.

                            И що имаме 800 моряка, значи точно екипаж за 8 корвета.

                            Comment


                              Duque de Caixas написа Виж мнение
                              ...за да качим Астер 30 на кораб водоизместването му трябва да е минимум 4 000 тона. Най-малката УВС, която ги поддържа е SYLVER A50, с габарити:
                              - 2,6 метра
                              - 2,3 метра
                              - 6 метра обща височина (на силозите 5 метра)
                              - 10 тона и минава през три палуби, с 8 ракети Астер 30 я сложи 13,5 тона установката с 8 Астер 15 я сложи 12,5 тона.
                              - Корабите с Астер 30 наистина са над 4000 тона, но колко пускови имат тези кораби ? При нас ще са две.
                              - 6 метра височина.... кое пречи да стърчат над палубата ?
                              - тежки са...ами аз пиша за кораб 2500 + тона (пълно, около 3000)

                              А дали RBS-15 са ефективни - ами никой не знае, но там има врътка .... При условие, че съм пуснал два-три Астера по противниковата цел, вероятноста да съм го "позаслепил" доста се повишава, т.е. разчистил съм път за RBS-15. Освен това, ракетата има опция за удари по наземни цели - качени на камион, могат да бъдат в помощ и на сухопътни войски.
                              Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                              Comment


                                Сун Дзъ написа Виж мнение
                                Наистина е много раздут щата. На ум сметнато екипажите по корабите са 700-800 човека, ракетния дивизион - 200, полиция, тил, ремонтни групи да са още 300-400 човека. Щаб ? Примерно 100 и общо 1400-1500 души.
                                Значи поне половината са заети с нещо незнайно, но при всички случаи безполезно на този етап. И щом 70% от бюджета е за заплати май около 50-60-70 милиона лева годишно отиват на вятъра.

                                И що имаме 800 моряка, значи точно екипаж за 8 корвета.
                                Това по разчети от времето на есминец "Г.Димитров" ли е ??? Хайде по-реални сметки.....

                                800 моряка за 8 корвета, и ???? На тралчиците ? На спомагателните ? И после кой раздувал щата
                                Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                                Comment

                                Working...
                                X