Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските фрегати

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    1951 написа
    Като говорим за изтребители да уточним, че не става въпрос за чист изтребител-прехващач, а за модерен многоцелев изтребител. Който може да се използва за завоюване на превъзходство във въздуха, еър полисинг, непосредствена авиоподдръжка, нанасяне на стратегически удари, въздушно разузнаване и какво ли още не.
    Изтребителната авиация е много по-гъвкава от ЗРК. Зениткаджиите могат само да унищожават цели, а изтребителната авиация може да опознава визуално и ако се наложи сваля, ескортира, помага и така. Освен това, даже по време на Варшавският договор не е имало пълно ЗРК покритие на страната, а само на три стратегически района на страната. Сега ситуацията е още по-рехава.
    Фиктивната ситуация с турски F-16 е не лош пример и мога да ви кажа, че ако има кой да се справи с такава заплаха това е изтребителната авиация, а не ЗРК.
    И въобще това, че имаме самолет отклонил се от маршрута си не значи, че някой е тръгнал да се забива в Народното събрание. Ситуацията трябва да се изясни.

    Имайки се предвид, че модерен щурмови вертолети струва към $20 млн. парчето по-добре да си седим с Ми-24, които въобще не са лоши вертолети.
    В Ирак има един паднал полски Ми-24, но то бе небоен инцидент. Иначе, наистина по полски данни са се представяли чудесно машините.
    А на нашите Су-25 им изтича ресурса около 2015 г. Тоест до там са.
    И стигаме до началното положение - Хорнетът е безумно скъп, Грипен също и оставаме до разумен според мен вариант - втора ръка F-16 на политическа цена.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #47
      Англичаните казват скъпото излиза евтино.Въпроса е дали можем да си го позволим.

      The end of the world came pretty much as we predicted.Atomic spark,struck by human hand raged out of control.Great cities were reduced to dust,burning continents were absorbed by boiling oceans.The spirits of the dead faded in the background radiation that blanked the Earth.

      The 2 minute war - FallOut

      Comment


        #48
        Thorn написа
        И стигаме до началното положение - Хорнетът е безумно скъп, Грипен също и оставаме до разумен според мен вариант - втора ръка F-16 на политическа цена.
        И това е вариант, но само и единствено ако цената е много "политическа" - почти подарък. Иначе печелим само повишени ударни възможности, спрямо варианта с ремонта на 29-ките. За ПВО и Еър Полисинг двата самолета са идентични. А и много зависи какъв ще е остатъчния ресурс на F-16. Иначе не отричам, че за нашите финансови възможности, и задачите, които ще изпълнява самолетчето си е супер. Дори и да не е от последните блокове.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          #49
          Долното е взето от форума на vif2ne.ru Въпреки подигравателния тон смятам, че "доктрината" е правилна.

          Группа офицеров и политиков убедила высшее руководство
          в необходимости флота - в конце концов флот это
          земля, недвижимость и источник металлолома.

          В дальнейшем при грамотном Кучме смогли ситуацию разрулить
          - набор коробок (за содержание которых надо платить)
          поделили на части и 2 из них отдали России
          (одну в порядке взаимозачетов) а 1 одна отошла Украине.
          Быстро выяснилось что для представительских целей
          столько (из купняка 3 СКР 1135 и 1135М + 1 11351 + 2 БДК + "Славутич") не нужно. Однако офицеры вошли во вкус - формировали бригады и цепляли звездочки.
          Бюджетом их потихоньку поджимали - они экономили на ремонте и боевой подготовке - деньги проедались.
          Дело за исключением разных выбрыков вроде сдачи флоту
          пары МПК киевской постройки (там свое лобби) аккуратно идет к финишу.
          Должна остаться представительская группа кораблей для участи в международных мероприятиях.
          1. Корабль который может дойти до берегов США с размещением начальства в комфортных условиях
          2. 1-2 корабля для мелких действий по Черному морю и Средиземке

          Постоянная боевая подготовка нафиг не нужна - поскольку локальные проблемы
          с Румынией например можно решить силами авиации.
          (краткосрочный конфликт пока не будет найдено политическое решение)
          В конфликте с НАТО или Россией флот не поможет никак.
          Нужны только учения (желательно совместные - не за свой счет)
          для руководства для демонстрации наличия флота.

          Сейчас на позиции 1. стоит "Сагайдачный" но он по слухам требует ремонта.
          Позицию 2. обеспечивают тральщики и корветы
          - один волевым усилием всегда можно привести в чуство и вытолкнуть в море.

          Перспектива - если все будет позападнее чем сейчас - купить подержанный американский или британский фрегат для позиции 1.
          (поступить как поляки или румыны - страны всяко более морские нежели Украина)
          Если все будет как есть - списать все и остаться без фрегатов.
          Ходить на учения НАТО в Средиземку можно и корветами.
          (2-3 корвета Украина в состоянии финансировать и бодаться с болгарами за право занимать почетное 4е место на Черном море после Турции, РФ и Румынии)

          Политически пока второй вариант вырисовывается.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #50
            2-3 корвета Украина в состоянии финансировать и бодаться с болгарами за право занимать почетное 4е место на Черном море после Турции, РФ и Румынии
            А ние и в туй море ли пак сме повод за присмех?Е, амън, с украинец-адмирал да се сравняваме, ми ние кви сме?

            Comment


              #51
              както знаем ние сме традиционна морска сила!


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #52
                разумен според мен вариант - втора ръка F-16 на политическа цена
                Само не това, един Ф-16 блок 40 ще ни закопае съвсем авиацията - че то нашите МиГ-29 по никакъв начин не отстъпват на такъв Ф-16. Само ще харчим пари на поразия да правим ремонти и да купуваме ракети и техника за поддържане... Ако ще се купува нещо, да не е на 30 години, иначе смисълът е никакъв.
                По-добре да вземем нещо ново, макар и не много евтино. Да върши работа, да е лесно за поддържане, да има потенциал за модернизация. А не нещо което се сваля от въоръжение от всички останали по света.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #53
                  Бааааси... (виж картинката)

                  Нещо за фрегатите някой? Или Ф-овете имат и "фрегатна" модификация?
                  А последния пост беше толкова съвсем абсолютно безсмислен, че го махнах
                  XV mile the sea brode is
                  From Turkey to the Ile of Rodez...

                  Comment


                    #54
                    Нещо скачаме от тема в тема - лошо няма.
                    Относно изтребителя.
                    Да се твърди, че онова е скъпо или евтино можем ако човек има цените на самолетите в ръцете си. Доказано скъп, от изтребителите, които ни се предлагат, е Еurofighter.
                    Super Hornet е от евтините варианти. Мога да кажа защо, ако на някой му се чете.
                    Иначе най-добрият изтребител (както и кола) е новият.

                    За флота.
                    По план 2015 трябва да имаме шест (6) бойни кораба, 17 кораба за бойна поддръжка и шест спомагателни кораба. Подводници нема.
                    Бойните кораби са ясни - две фрегати втора ръка и четири корвети.
                    Големият въпрос е какви ще са корветите...
                    Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                    Comment


                      #55
                      На мен би ми било интересно да прочета за изтребителите, 1951, но може би в отделна нарочна тема?
                      А по отношение на флота бих си позволил да задам въпорс до знаещите, каква всъщност е разликата между фрегата и корвета? Поразгледах различни съвременни фрегати и корвети (ясно че първата по идея е малко по-голяма от втората, но ми се иска нещо повече) и забелязах, че първо разликата в размерите на моменти почти липсва, а и май няма и особена разлика във въоръжението. Т.е. съвременните такива изглеждат като многоцелеви кораби със сходно въоръжение и малки разлики в размерите.

                      Comment


                        #56
                        1951 написа
                        За флота.
                        По план 2015 трябва да имаме шест (6) бойни кораба, 17 кораба за бойна поддръжка и шест спомагателни кораба. Подводници нема.
                        Бойните кораби са ясни - две фрегати втора ръка и четири корвети.
                        Големият въпрос е какви ще са корветите...
                        Е, не ... това вече не е план а е безумие. Ако наистина ще се реализира такава гавра с Българския флот съм съгласен с Торн - ДА СЕ ЗАКРИЕ.
                        Няма никаква логика да се изгражда флот само за да участва в задгранични мисии на НАТО. Ако флота не е балансиран по отношение на всички кораби неговото съществуване е безсмислено, защото:
                        1. Няма как да се защитава нашата икономическа зона
                        2. Няма как да се гарантира морския трафик по посока Новоросийск (нефта), Сулина (трафика Дунав-Черно море) и Истанбул (мисля че от там върви повече от половината на морските ни превози)
                        3. Простата максима, че няма вечни съюзници - има вечни интереси. Спомнете си че само преди 17 години България беше член ан Варшавския договор, сега е член на НАТО. Ами ако след 20 г. сме член на някакъв друг съюз - кой ще ни защитава?
                        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                        Неизвестен руски адмирал

                        Comment


                          #57
                          Одзава, ти пак се доближи до фундаменталния въпрос - ами ако се случи марсианско нашествие, нашата армия какво предвижда срещу него. И съответно що пък да не похарчим ......милиона за бластери? Ей така, за всеки случай!


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #58
                            Thorn написа
                            Одзава, ти пак се доближи до фундаменталния въпрос - ами ако се случи марсианско нашествие, нашата армия какво предвижда срещу него. И съответно що пък да не похарчим ......милиона за бластери? Ей така, за всеки случай!
                            Торн, на Марс няма Марсианци и ние не можем да произвеждаме бластери. Ако и двете условия бяха на лице, щеше да е логично, да похарчим няколко милиона за бластери - ИМХО.

                            Одзава, защо са ни толкова нужни подводници? Или не съм те разбрал правилно, че това те притеснява? Две-три дизелови такива, ще струват много пари, а реално могат да се използват само при война. Не стават за патрулиране, конвоиране, първа линия на ПВО, или поне не са особено подходящи за това.
                            Не е ли много по-логично парите да отидат за фрегата/корвета, които са по-универсални и могат да изпълняват разнообразни задачи и в мирно време?
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              #59
                              Odzava хипотетично според теб,след 5 години какъв би трябвало да а състава на българските ВМС?И би ли дал пример с държава с подобно по големина население и по-силни ВМС?

                              Няма никаква логика да се изгражда флот само за да участва в задгранични мисии на НАТО
                              И срещу коя страна в региона ние можем да водим самостоятелно бойни действия даже с по-силен флот?



                              ОТ:1951 писах едно мнение за Ф-18 в темата където е спомената австралийската покупка.Ако искаш може да продължим някъде разговора.Хорнета ми е крайно антипатичен самолет....

                              Comment


                                #60
                                Хм ... ми аз съм хидрофил - факт.
                                Подводниците ни са необходими не само за война - трябват и за трениране на корветите.
                                Примерния състав на флота - не го определям аз - ако бех аз мисля 10-15 самолетоносача щяха да са добре дошли, Сега сериозно - 2 фрегати, 4-6 корвети, 2 дивизиона БТЩ (тралщици - примерно 8-12 кораба), 2 дивизиона РТЩ (рейдови тралщици), 10-12 ракетни катера, 2-4 подводници. Но според мен за 5 години не става. Трябва да се подготвят екипажите. Това е състав за 10-15 г.Съответните обслужващи кораби също влизат в съображение.
                                За това дали ще воюваме с Марс - може, стига марсианците да си навират антените в нашите работи.
                                По въпроса за страните - Оман, Катар, Холандия, Белгия ако искате, може и Дания, може и Швеция. За Норвегия, Гърция и прочие не говоря.
                                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                                Неизвестен руски адмирал

                                Comment

                                Working...
                                X