Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови бойни кораби

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    Сила.
    Пак все същият проблем. Не знам как го финализираха, но в началото беше 2.8 милиарда долара за 6-те корвети
    В български левове, това прави към 700 милиона на кораб. Предполагам в сделката влиза абсолютно всичко, ама все пак...
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Amazon написа Виж мнение
      Пак все същият проблем. Не знам как го финализираха, но в началото беше 2.8 милиарда долара за 6-те корвети
      В български левове, това прави към 700 милиона на кораб. Предполагам в сделката влиза абсолютно всичко, ама все пак...
      Това не е проблем, а оправдание. Офертирали са такъв пакет, клиента е приел и се работи. На нас ни предложиха евтини корвети, но нямаше файда.

      Comment


        На нас ни предложиха евтини корвети, но нямаше файда.
        Наистина нашата оферта беше с около 200 милиона по-ниско (не знам какво е включвала), но все още не бих нарекъл това "евтина корвета". Още повече че първата щеше да се строи изцяло във Франция. А след първата я камилата я камиларя. Предполгама че щяхме да си останем с нея.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Amazon написа Виж мнение
          Наистина нашата оферта беше с около 200 милиона по-ниско (не знам какво е включвала), но все още не бих нарекъл това "евтина корвета".
          Френската корабостроителна компания “Армарис” може да предложи на българските военноморски сили модерни корвети “Гоуинд-200” (Gowind-200), съобщи в четвъртък в София  генералният мениджър на...


          Сметката не е трудна.

          Amazon написа Виж мнение
          Още повече че първата щеше да се строи изцяло във Франция. А след първата я камилата я камиларя. Предполгама че щяхме да си останем с нея.
          Няма полза от такива предположения.

          Comment


            Статията която си пуснал е изключително древна. Преди да замразят проекта цената беше вече 750 млн. евро и имаше опасения, че това няма да остане така. Вече написах че нашата оферта изглежда по-добра от малайзийската, но не е правилно да ги сравняваме, не знаем какво включват. Просто не съм съгласен че можем да наречем близо 400 млн. лева на кораб "евтино".
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Amazon написа Виж мнение
              Просто не съм съгласен че можем да наречем близо 400 млн. лева на кораб "евтино".
              Това може да се разбере само при сравнение с другите опции. Ти как по-ефективно би изхарчил милиард и половина лева за флота?

              Comment


                Amazon написа Виж мнение
                Наистина нашата оферта беше с около 200 милиона по-ниско (не знам какво е включвала), но все още не бих нарекъл това "евтина корвета". Още повече че първата щеше да се строи изцяло във Франция. А след първата я камилата я камиларя. Предполгама че щяхме да си останем с нея.
                1х 76мм., 4х ММ-40 block II, 8x VL Mica, торпеда MU90, задвижване CODAD с два винта, без СТЕЛТ покритие, за сензорите не знам
                Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                Comment


                  Sea Dog написа Виж мнение
                  1х 76мм., 4х ММ-40 block II, 8x VL Mica, торпеда MU90, задвижване CODAD с два винта, без СТЕЛТ покритие, за сензорите не знам
                  Имаш ли представа дали това е пълното въоръжение по проект, или е бил fitted but not with още 4 Екзосе и едим модул УВП?

                  Comment


                    Това е решението на експертна група, от наша страна - какво да се сложи, ако стигнем до сключване на договор. Целта е била да се намали цената, поръчвайки най-наложителното, замествайки някой "екстри" съобразно местната реалност (визирам задвижването и стелт покритието).
                    Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                    Comment


                      А ето един въпрос, пряко свързан с концепцията за нов корабен състав на ВМС. Ясно е, че задачите на евентуални нови бойни кораби на ВМС се разделят в две основни категории:
                      - защита на бреговата ивица на страната с прилежащите национална територия и морска акватория
                      - изпълнение на мисии по линия на международни организации, на които България е член (мисии основно извън Черноморския басейн)
                      В този смисъл какво предвиждате? Едни и същи кораби да изпълняват и двете категории задачи или по-скоро профилиране? Какво имам предвид?

                      Да вземем за пример финландските ВМС. Разбира се те са много различни от нашите, като вземем предвид, че са изградени основно от наборници, имат доста значителен наземен компонент, нямат морска авиация и т.н. НО - имаме примерно ракетните катери клас Хамина, които са добре въоръжени, но са с доооста малко водоизместване, доста малък екипаж, съответно имат малка автономност и като ход, и като денонощия, съответно могат да изпълняват единствено задачи по отбрана на бреговата ивица на страната. От друга страна минните заградители клас Похянмаа са доста полезни за редица операции и финландците ги използват по линия на силите за бързо реагиране на ЕС, за анти-пиратски операции, в учения на НАТО на по-голямо отдалечение от Финландия...

                      Comment


                        Sea Dog написа Виж мнение
                        Това е решението на експертна група, от наша страна - какво да се сложи, ако стигнем до сключване на договор. Целта е била да се намали цената, поръчвайки най-наложителното, замествайки някой "екстри" съобразно местната реалност (визирам задвижването и стелт покритието).
                        Ясно, значи FFBNW. Това е много ценна информация, понеже показва две неща: 1) цената е включвала боекомплекта и 2) запазили сме си възможността за ъпгрейд според нуждите.

                        На мен лично компромисите ми се виждат мъдри. Половината свят кара само на дизели и не се оплаква. Е, друго си е да имаш турбина и да набичиш 32 възела при нужда, но не е чак толко наложително. А покритие много малко страни ползват - поддръжката сигурно е някакъв ад.

                        Comment


                          Кухулин написа Виж мнение
                          Това може да се разбере само при сравнение с другите опции. Ти как по-ефективно би изхарчил милиард и половина лева за флота?
                          Ами аз написах вече по-назад в темата. По-елементарен корпус, без стелт извивки, строен изцяло в България. Въоръжението също го споменах. Подобно на Гоуинда, но с по-малко оръдие, 4-8 ПКР и някакъв потентен CIWS, по възможност RIM-116, за да компенсира донякъде липсата на ПВО. То и тия Mika на Гоуинда са едно ПВО...
                          Ако парите стигнат за осмица А-50, ХАС и някакви торпеда, стигнат, ако не - без тях. Може и една корвета да е с ХАС, а друга без, но с А-50. Да се комбинират. Едната ПЛО, другата ПВО. Ходят си заедно ако стане лошо. Останалото време и двете са си чист OPV и SAR.

                          Ако кажеш че това не може по никакъв начин да се постигне с 250-300 млн. лева на кораб, няма да споря с теб, щото може и да си прав, пък и нещата по сметки от нета трудно се правят.

                          Но това си е моето виждане. Иначе, аз бях най-големият защитник на сделката за Gowind във форума едно време. Ето доказателство: http://forum.boinaslava.net/showthre...гати/page4
                          То и цялата тема де. Направо дали не са за сливане тези две теми.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Кухулин написа Виж мнение
                            Е, друго си е да имаш турбина и да набичиш 32 възела при нужда, но не е чак толко наложително. А покритие много малко страни ползват - поддръжката сигурно е някакъв ад.
                            Писаха едно време че с тия дизели ще развива до 27 възела. Което за корвета е повече от прилично.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Amazon написа Виж мнение
                              Ами аз написах вече по-назад в темата. По-елементарен корпус, без стелт извивки, строен изцяло в България. Въоръжението също го споменах. Подобно на Гоуинда, но с по-малко оръдие, 4-8 ПКР и някакъв потентен CIWS, по възможност RIM-116, за да компенсира донякъде липсата на ПВО. То и тия Mika на Гоуинда са едно ПВО...
                              Ако парите стигнат за осмица А-50, ХАС и някакви торпеда, стигнат, ако не - без тях. Може и една корвета да е с ХАС, а друга без, но с А-50. Да се комбинират. Едната ПЛО, другата ПВО. Ходят си заедно ако стане лошо. Останалото време и двете са си чист OPV и SAR.

                              Ако кажеш че това не може по никакъв начин да се постигне с 250-300 млн. лева на кораб, няма да споря с теб, щото може и да си прав, пък и нещата по сметки от нета трудно се правят.

                              Но това си е моето виждане. Иначе, аз бях най-големият защитник на сделката за Gowind във форума едно време.
                              Идеята не е да конструираме форумни кораби според собствените си представи за корабостроене, а да намерим реални примери. Казваш примерно - за тия пари купуваме два броя 11356 като индийските - ще вършат по-добра работа от четири френски корвети поради това и това. Или нещо друго.

                              Comment


                                Олеле!!!! Аз съм бил страшен апологет на френските тенекии! Кухулин, гледай какво става:

                                Amazon през 2007-ма написа
                                Прав си Торн, че нямаме никаква работа около Ливан. Ако питаш мен, българин в униформа и със заредено оръжие, няма абсолютно никаква работа извън българските граници и територялни води.
                                Просто ми се стори, че обсъждаме темата от малко по-различна гледна точка. А именно, че е нецелесъобразно изцяло да затрием флота, или който и да е род войски. Не можем да кажем, че имаме флот, ако той разполага само със стражеви катери, миночистачи и спомагателни кораби/какво точно ще спомагат тия кораби, при това положение, не е много ясно/.
                                И след като така и така, ще се харчат пари, нека се изхарчат оптимално.
                                Без да съм специалист, много ми харесва универсалността на въпросните корвети. Ще се опитам да се аргументирам:
                                1. Много силно и много модерно въоръжение, съответстващо по-скоро на фрегата.
                                2. Много силно ПВО. Шест броя такива корвети, ще могат да покрият половината от крайбрежието ни с непробиваема, първа линия на ПВО/25*6 = 150 км./. Четири броя, ще покрият най-вероятните направления, на влитане на ракети, или самолети.
                                3. Едни от най-модерните/както се твърди/ сонари и торпеда, което ще изгради и ПЛО линия.
                                4. Разполага с едни от най-доказалите се противокорабни ракети. Отгоре на всичко новият Блок 3 на Екзосет разполага с пълни възможности за стрелба и по наземни цели.
                                5. Твърди се, че разполага, със най-модерния радар слаган някога на кораб от подобен клас - колко е вярно, божа работа.
                                6. Моряците ни ще се обучават на по-модерен кораб от американските си колеги.
                                7. При всички тези възможности има само 80 човека екипаж!
                                8. Един кораб струва по-малко отколкото един Еворофайтер Тайфун, а не мисля, че бойната му полезност е много по-малка.
                                10. Нов кораб с 30 години ресурс - поне според производителите.
                                11. Чакам някой по-запознат да се произнесе за офсета. Защото ако е вярно, че 3 от корабите ще се произведат тук...ами няма изобщо какво да обсъждаме


                                Пак от там:
                                http://forum.boinaslava.net/showthre...гати/page4
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X