Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военноморски сражения в израелско-арабските конфликти

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    П-15 няма как да се даунгрейдне за експорт - няма накъде. При П-15М вече е друго.

    Comment


      #32
      Общо-взето, цари неяснота, но май като най-вероятен се очертава вариантът за експорт да са пращани първите П-15 (през 1962 г. в съветския ВМФ приемат на въоръжение П-15У), а вече при варианта П-15М да се появяват и специалните експортни П-20/21 (май според ГСН)
      Last edited by кало; 16-09-2013, 19:11.

      Comment


        #33
        Да, П-15 се използват в конфликта, без буквички.

        Comment


          #34
          Преди два дни RIZAR беше пуснал клипове от Ю-туба за стрелби с брегови ПКР в района между Новоросийск и Кримския п-в. Не знам що ги изтрихте клиповете, но точно там се вижда мишената на понтони и ракетата точно на ква височина преминава и улучва кораба-мишена.

          Comment


            #35
            А, по същество П-15 естествено, че има различни версии, но разликите не са отразени в днешните медии- по-добре е да се потърси в специализираната литература.
            Косвените докателства за това са предостатъчно.
            Комплекс принят на вооружение в 1960 году, хотя производство катеров, вооруженных ракетами П-15 началось в конце 1958 года.
            В 1961 году П-15 модернизировали, крыло стало складным, а ракета получила название П-15У. Чуть позже барометрический высотомер, был заменен на радиовысотомер.
            После постоянных модернизаций комплекса П-15, в 1972 году был принят на вооружение комплекс П-15 "Термит". Комплексом вооружались ракетные катера проетов 206МР и 1241, большие противолодочные корабли проекта 61М, экспортные корабли проекта 61-МЭ и эсминцы проекта 56-У.
            P-15MC: Essentially a P-15M, coupled with a Bulgarian-made electronic countermeasure package for that country's navy.
            Last edited by gollum; 16-09-2013, 22:19.

            Comment


              #36
              ETH BEHTI написа Виж мнение
              А, по същество П-15 естествено, че има различни версии, но разликите не са отразени в днешните медии
              Разликите са отразени дори в най-повърхностния обзор на техниката. П-15У е с друга геометрия, с друга платформа, а въпросната платформа се появява в Сирия пет години след конфликта. Ерго, по израелците са пускани базови П-15.

              Comment


                #37
                gollum написа Виж мнение
                между другото, нещо интересно - пише, че разстоянието за "намиране" на цел от тип "есминец" е 24 км, т.е. би трябвало да е сложно да се изстреля по значително по-малка цел на по-голямо разстояние?
                В Уикипедия нещо са омотали нещата. 24 км е гарантираната дистанция, на която ракетния комплекс (разбирай РЛС Рангоут) открива есминец. Реално е много повече заради разни вълноводи близо до повърхността.

                Comment


                  #38
                  Благодаря, Кухулин, мен тази работа много ме изненада, но имам едно на ум по отношение на "Уики", особено когато не може да се проследи източника на информацията. Особено след като прочетох по-подробно за сраженията и дистанциите, на които се откриват и стрелят (рядко са по-големи, но пък целите са доста по-малки).

                  Да обобщим до момента:

                  1) и в двете войни (нали?), т.е. 67-ма и 73-та са използвани все базовите П-15, а не някакви по-късни експортни версии на П-15У или П-15М.

                  2) катерите също не са "маймунски" версии, възможно е нещо от тях да е било сваляно или заменяно непосредствено преди предаването, но не е сигурно дали е така.

                  3) най-вероятно причината за ниската ефективност на П-15 са защитните средства (пасивни) и РЕБ.

                  4) в конфликти, в които такива не се прилагат, ефективността на П-15 е много по-висока.

                  Comment


                    #39
                    gollum написа Виж мнение
                    1) и в двете войни (нали?), т.е. 67-ма и 73-та са използвани все базовите П-15, а не някакви по-късни експортни версии на П-15У или П-15М.
                    Това сочат фактите.

                    gollum написа Виж мнение
                    2) катерите също не са "маймунски" версии, възможно е нещо от тях да е било сваляно или заменяно непосредствено преди предаването, но не е сигурно дали е така.
                    Катерите са пар екселанс маймунски, но не заради експортните практики, а заради арабската експлоатация.

                    gollum написа Виж мнение
                    3) най-вероятно причината за ниската ефективност на П-15 са защитните средства (пасивни) и РЕБ.
                    + възможността да се приложат ефективно тези средства <= голяма дистанция на пуск / достатъчно време за реакция <= Габриел с убийствени характеристики в рамките на хоризонта.

                    gollum написа Виж мнение
                    4) в конфликти, в които такива не се прилагат, ефективността на П-15 е много по-висока.
                    Еми да.

                    Comment


                      #40
                      Потопяването на INS Eilat е няколко месеца след Шестдневната война, по време на т.нар. "Война на изтощение" (1967-1970), но това е само уточнение без особено значение.

                      Да се самокоригирам, израелските ВМС са имали 3 разрушителя - 2 купени от Британия (INS Eilat и INS Yaffo) и плененият от Египет, който става INS Haifa. След потопяването на "Ейлат", другите два са използвани за мишени на "Габриел" през 1968 г. и 1970 г.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #41
                        gollum написа Виж мнение
                        Благодаря, Кухулин, мен тази работа много ме изненада, но имам едно на ум по отношение на "Уики", особено когато не може да се проследи източника на информацията. Особено след като прочетох по-подробно за сраженията и дистанциите, на които се откриват и стрелят (рядко са по-големи, но пък целите са доста по-малки).

                        Да обобщим до момента:

                        1) и в двете войни (нали?), т.е. 67-ма и 73-та са използвани все базовите П-15, а не някакви по-късни експортни версии на П-15У или П-15М.

                        2) катерите също не са "маймунски" версии, възможно е нещо от тях да е било сваляно или заменяно непосредствено преди предаването, но не е сигурно дали е така.

                        3) най-вероятно причината за ниската ефективност на П-15 са защитните средства (пасивни) и РЕБ.

                        4) в конфликти, в които такива не се прилагат, ефективността на П-15 е много по-висока.

                        Интересен факт е, че при обстрел от израелска страна с ПКР арабите не ползват никакви средства за РЕБ.

                        Comment


                          #42
                          кало написа
                          Интересен факт е, че при обстрел от израелска страна с ПКР арабите не ползват никакви средства за РЕБ.
                          А разполагали ли са с такива? Иначе поне при един от сблъсъците израелците също стрелят с ПКР, но не улучват нищо (въпреки липсата на РЕБ при египетските катери).

                          + възможността да се приложат ефективно тези средства <= голяма дистанция на пуск / достатъчно време за реакция
                          Аха, съгласен съм, но трябва да се отбележи, че не във всички случаи египтяните/сирийците стрелят от максимална или "голяма" дистанция с ПКР. За израелците спомага и интеграцията на РЕБ средствата и удобството за използването им. А и самите катери очевидно са по-модерни и с доста по-добри възможности (включително и артилерия).

                          За мен интересно е, че египтяните така и не вкарват в действие нито морската си авиация, нито пък "виждат" полза от многобройните си подводници. Не ми е много ясно и каква е въобще ползата от торпедните катери, а арабите разполагат с доста такива.

                          Comment


                            #43
                            gollum написа Виж мнение
                            А разполагали ли са с такива? Иначе поне при един от сблъсъците израелците също стрелят с ПКР, но не улучват нищо (въпреки липсата на РЕБ при египетските катери).


                            Аха, съгласен съм, но трябва да се отбележи, че не във всички случаи египтяните/сирийците стрелят от максимална или "голяма" дистанция с ПКР. За израелците спомага и интеграцията на РЕБ средствата и удобството за използването им. А и самите катери очевидно са по-модерни и с доста по-добри възможности (включително и артилерия).

                            За мен интересно е, че египтяните така и не вкарват в действие нито морската си авиация, нито пък "виждат" полза от многобройните си подводници. Не ми е много ясно и каква е въобще ползата от торпедните катери, а арабите разполагат с доста такива.
                            Ако се хвърли един бегъл поглед върху конструкцията на израелските катери, ще се установи, че въораженост и водоизместване/големина са почти равни на руските т.нар. СКР и МРК (малки ракетни кораби) , по сигнатура на НАТО, възприета днес и от българските ВМС - корвети.
                            Оттук и възможността да използват и РЕБ оборудване с каквото явно арабите не разполагат. Дали пък, именно заради артилерията и средствата за РЕБ, Израел решава да използва построените във Франция корвети, като ракетни катери ???

                            Comment


                              #44
                              ETH BEHTI написа
                              Дали пък, именно заради артилерията и средствата за РЕБ, Израел решава да използва построените във Франция корвети, като ракетни катери ???
                              Според мен, "корвети" е много силно казано. Хайде, за двата големи "катера" (Saar-4) - става общо взето, като за тогава
                              , но останалите са си по "катерен" проект (немски) и не мисля, че могат да се определят като "корвети" - във всеки случай, по размери и водоизместване не са много по-големи от "Оса ²" (и не виждам как ще са "ковети" със своите 210 т.). Те си ги поръчват и строят именно като бързоходни ракетно-артилерийски катери, но са по-нови, в много по-добро състояние и значително по-добре оборудвани от съветските ракетни катери, с които разполага другата страна. Да не говорим, че си разработват и ги въоръжават със собствена ПКР, значително по-малка, специализирана за типа война, която предстои (борба с малки маневрени цели).
                              А и как иначе да ги използват, че да си задаваме такива въпроси?
                              Липсата на средства за РЕБ и защита на съветските катери (поне на проект 205, но мисля че и на 183-Р) по-скоро е въпрос на концепция и възраст на дизайна, не на липса на място. Същото важи и за липсата на артилерийско въоръжение (поне на първия тип РК). Те не са мислени за борба със себеподобни в сложни условия и близо до брега. Може би е грешка на Египет, че не ги преоборудват или че не разработват тактика за действие съвместно с авиацията или по-големи кораби с артилерийско въоръжение. Или поне с торпедните катери? Но пък при по-лошата им подготовка и през нощта, едва ли щеше да се получи по-добре.
                              Last edited by gollum; 17-09-2013, 21:03.

                              Comment

                              Working...
                              X