Dinain написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
ВВС на България - избор на изтребител
Collapse
X
-
И като споменахме поляците, ето нещо прясно за тях:
"О модернизации польских истребителей МиГ-29"
bmpd
April 29th, 1:04
Интересные подробности о парке истребителей МиГ-29 ВВС Польши приводятся в статье «Baltic Guardians» за авторством Martin Scharenborg и Ramon Wenink, размещенной в апрельском номере журнала "Air International".
Так, польские истребители участвовали в недавнем патрулировании воздушного пространства прибалтийских стран в рамках операции «Orlik». В последней их них – «Orlik-6» приняло участие четыре МиГ-29.
Эта четверка самолетов относилась к недавно модернизированным польским авиаремонтным предприятием Wojskowe Zaklady Lotnicze 2 (WZL-2) и израильской компанией Israel Aerospace Industries (IAI) самолетам в рамках контракта стоимостью 44,5 млн долл. Было модернизировано 13 одноместных МиГ-29 и три «спарки» МиГ-29УБ.
Модернизация включала установку нового бортового компьютера, навигационной системы, шины обмена данными MIL-STD-1553, модуля доступа к ПО для снарядов и ракет, модернизированной системы GPS и новых многофункциональных экранов. Самолеты были также оснащены миниатюрной камерой с правой стороны от кабины пилота, которая помогает идентифицировать перехватываемые самолеты. Данная программа модернизации является частью планов по поддержанию летной годности парка польских МиГ-29 до 2025 года.
По словам командира польского подразделения подполковника Петра Ивашко, «наши МиГ-29 имеют хорошие и надежные двигатели, а также отличаются высокими показателями вертикального маневра – скороподъемность составляет не менее 330 метров в секунду. МиГ-29 очень маневренный самолет, который может нести разнообразное вооружение, например, ракеты Р-73 и 30-мм пушку со скорострельностью 1800 выстрелов в минуту»
Comment
-
Според мен сума от порядъка на 80 милиона лева за поддържане на МиГ-29 за 4 години не е непосилна и може да бъде осигурена от българския бюджет. Да си спомним с каква лекота бяха "намерени" 100 милиона за поправка на магистралните участъци в лошо състояние. Да, преди предоставянето им имаше кратък период на напрегнато управленско говорене, но това беше по-скоро PR подготовка на операцията по "спасяването" на магистралите, а не същинска драма. Целта по мое мнение беше насочване на общественото внимание към грижата за инфраструктурата и чрез него политическо консумиране на пропагандния ефект на събитието в максимална степен. Поради това съм склонен да мисля, че проблемът с МиГ-29 има два по-скоро нефинансови аспекта. Първият е свързан с местните избори през есента и нежеланието на управляващите да дадат повод за популистка опозиционна атака срещу тях заради разходите за превъоръжаване. (Впрочем след края на Консултативния съвет за национална сигурност Михаил Миков направи изказване в точно такъв дух, противопостави се на постепенното увеличаване на бюджета за отбрана, защото така щели да бъдат пренебрегнати други, граждански и социални нужди.) Не зная обаче дали тази логика би престанала да действа след края на местните избори. През втория мандат на ГЕРБ систематично се прилага стратегия за обезсилване на БСП, като вместо рязко затягане на финансовата дисциплина и замразяване на социалните разходи се използва типичния за "левицата" подход, съчетаващ символично увеличаване на социалните плащания с умерен бюджетен дефицит. Ако тази размиваща границата между "дясното" и "лявото" политика продължи и в следващите няколко години, то към непопулярна сред голямата маса материално притеснени граждани мярка като купуване на нова ескадрила може и изобщо да не се пристъпи, а преминаването към охрана на въздушното пространство от НАТО би могло да е електорално по-поносима цена. Напомням, Бойко Борисов спомена, че за изтребители ще може да се мисли едва след една, две или три години, тоест решението ще зависи от логиката на политическата целесъобразност, а не военната технология. Вторият аспект ми изглежда като свързан с външен натиск колкото може повече да се намали използването на военна техника съветско производство и съответно да се ограничат съпътстващите поддръжката й връзки с Русия. Допускам, че някои наши западни партньори не вярват в устойчивостта на прозападната ни ориентация и желаят да смекчат евентуалните проблеми, които биха се появили при хипотетично идване на власт на по-благосклонни към Русия партии. Това би направило плавния преход към новопридобити изтребители много по-труден или невъзможен и отново ще е следване на политическа, а не отбранителна целесъобразност.Last edited by Shenandoah; 29-04-2015, 10:12.
Comment
-
Dinain написа Виж мнениеВсъщност това за слабите армии сигурно важи и за почти всички държави от ЦИЕ.
Да, числеността на армиите е намаляла спрямо времето на студената война ( с изключение на американската) но те са боеспособни, обновяват техниката и създават обучен резерв.
При нас имаме силно намален състав, унищожени ударни средства, практически нулева авиация и силно редуцирани танкове, артилерия и тн. За това, че най-новите са на 30 години, е отделна тема.
Т.е от задачата да направим малка боеспособна армия, ние направихме само първата част.Сънят е слаб заместител на кофеина!
Comment
-
Dinain написа Виж мнениеСъщо така, никога и българската държава не е била членка на толкова мощен военен съюз като НАТО.
Comment
-
Нямало пари за изтребители и за армия, здравеопазване и кавото и да е щото са били платили депозитите от КТБ.И ПИБ били спасили.Хм, преди време и Великобритания спасиха банки, и САЩ,ама възстановиха до 75% от лошите кредити, раздадени от банките, просто намериха обезпечението на тези кредити, колкото и да са лоши-поне 75% възстановиха.А в територията България колко ще възстановят-клони към 0%?Ясно-прокуратурата не става, ама могат да наемат агенции от гореспоменатите държави с опит точно в това и срещу комисионна ще свършат работата, щом прокуратурата не може.
В САЩ като спасяваха банки подобно на ПИБ-ликвидност срещу 10 % годишна лихва им даваха-побързаха да върнат парите, а не като тук.Пък и държавата взела кредити и наляла пари във фонда за гаратнтиране на кредитите и дотам.Ами да пипнат закона и за един ден могат да увеличат годишните вноски на банките и да възстановят парите, наляти от държавата за 1-2 години.Още повече, че можеха като в Кипър включат и депозиращите към плащащите мастафа за окрадената банка-там ЕС и ЕК не ги спряха, нали?Ама тук не може.
За всичко има пари, желания няма!Да не говорим за безсмислени проекти като саниране на панелки срещу сума за добра ескадрила многофункционални самолети, пак с кредит от ББР.
Малко се ядосвам, но все си мисля, че на стари години ще се наложи пак да емигрирам или да вода партизанска война.
Сори за офтопика, или може би не е съвсем офтопик...
Comment
-
Angelmr, напразно напомняш, НАТО е по-мощен от всичките изброени съюзи (които до един са загубили войните си, просто обективна реалност). Просто този път е в съюз с победителите."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Dinain написа Виж мнениеAngelmr, напразно напомняш, НАТО е по-мощен от всичките изброени съюзи (които до един са загубили войните си, просто обективна реалност). Просто този път е в съюз с победителите.
Comment
-
Dinain написа Виж мнениеAngelmr, напразно напомняш, НАТО е по-мощен от всичките изброени съюзи (които до един са загубили войните си, просто обективна реалност). Просто този път е в съюз с победителите.
Оста е изглеждала непобедима много време; Великобритания е била могъща империя, включвала 1/4 от сушата на Земята и е била в съюз с победителите. И какво - сега от империята не е останало много, а самата държава има в пъти по-малка роля даже и без да е губила войни. Варшавският договор беше изграден също около една от двете световни сили и изглеждаше непоклатим ... до самото си внезапно и бързо разпадане.
В политиката нещата често се обръщат неусетно. Сега все още сме в еднополюсен свят, в който НАТО е най-могъщият военен съюз. Обаче света изпада във все по-голям хаос, икономиката - също. И никой не знае какво ще е след 10-20 години положението.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Ами аз не съм никак амбициозен в изказванията си. Написал съм нещо конкретно и лесно разбираемо, но както често става, се търси някакъв друг смисъл, дето всъщност го няма. Например "непобедим" не съм споменавал никъде.
И централните сили през ПСВ, и Оста през ВСВ, и Варшавския договор, имат своя противовес в лицето на съответните вражески съюзи, които могат "да ги гътнат" (и в края на краищата го правят). НАТО такъв противовес в момента няма. Също така нито номинално, нито относително, никой от гореизброените съюзи не може да се сравнява с НАТО в момента - като човешки ресурс, като индустриален капацитет, военна мощ или като територия, ако щете.
В природата има хищници, за които се казва, че "нямат естествени врагове". Това не значи, че не могат да хванат някой паразит и да умрат, разбира се. Така че не виждам какъв е проблемът да се каже, че досега България в новата си история не е членувала в толкова мощен съюз като НАТО. Това си е факт. Пък какво ще стане след 10 или 20 години можем само да предполагаме. Говорихме за положението в момента и съответното положение на БГ армията."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Добре го е написал Воланд. Ако утре по някаква причина, вътрешна или външна САЩ се оттеглят от НАТО, НАТО автоматично става колос на глинени крака. Това без дори да споменаваме че вторият по сила член на алианса - Турция е в различна степен на лоши отношения с всички останали членове и директен враг с Гърция. При този сценарий Западна Европа ще се спаси поединично, а ние ще увиснем на милостта на съседите си.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Amazon написа Виж мнениеДобре го е написал Воланд. Ако утре по някаква причина, вътрешна или външна САЩ се оттеглят от НАТО, НАТО автоматично става колос на глинени крака. Това без дори да споменаваме че вторият по сила член на алианса - Турция е в различна степен на лоши отношения с всички останали членове и директен враг с Гърция. При този сценарий Западна Европа ще се спаси поединично, а ние ще увиснем на милостта на съседите си.
Не че не трябва да имаме армия, ама ако е само тя, ще идем на вариант КНДР. Не виждам смисъл от това...
Comment
-
ValBo написа Виж мнениеТук изобщо не съм съгласен!
Да, числеността на армиите е намаляла спрямо времето на студената война ( с изключение на американската) но те са боеспособни, обновяват техниката и създават обучен резерв.
При нас имаме силно намален състав, унищожени ударни средства, практически нулева авиация и силно редуцирани танкове, артилерия и тн. За това, че най-новите са на 30 години, е отделна тема.
Т.е от задачата да направим малка боеспособна армия, ние направихме само първата част.
Гледам примерно Полша. Сега армията й е 120,000 души. През периода на соца, армията й е била около 400,000 души. Дали тогава е била по-боеспособна от сега или обратното е вярно, е по-сложен въпрос. Но аз смятам, че сега е по-слаба (ей така, на око)."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Super_Hornet написа Виж мнениеНе че не трябва да имаме армия, ама ако е само тя, ще идем на вариант КНДР. Не виждам смисъл от това...This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
Comment