Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВВС на България - избор на изтребител

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Super_Hornet написа Виж мнение
    Аха, значи Турция ни е враг, така ли? Щото знам, че сме съюзници с тях, а и с други държави от Балканите...
    До колкото ми е известно, Турция е единствената държава в която съществуват настроения свързани с териториални претвнции към държавата ни. Следователно е и основния потенциален противник, който трябва да вземаме предвид при обсъждане на отбранителни сценарии. Това че по някакви документи сме съюзници е без значение.

    Comment


      Angelmr написа Виж мнение
      До колкото ми е известно, Турция е единствената държава в която съществуват настроения свързани с териториални претвнции към държавата ни. Следователно е и основния потенциален противник, който трябва да вземаме предвид при обсъждане на отбранителни сценарии. Това че по някакви документи сме съюзници е без значение.

      Чудесно, колега, току-що отписахте една огромна част от значението на международните договори, особено тези с отбранителен характер.

      Иначе, макар че навлизам в пълен офтопик, ако обсъждаме подобен хипотетичен конфликт, то, ще се повторя, но значение имат и още много други фактори.

      Comment


        Super_Hornet написа Виж мнение
        Вундервафета не ми е известно да има, та и с нея е така. Да, в операция от типа 1000-1, или срещу папуаси, може и да е най-важното, но срещу развит противник, дали?
        Забелязал съм, че употребата на термина "папуаси" е сигурен признак за безполезност на конкретния междупотребителски диспут. В този смисъл, моля да ме извиниш.

        Amazon написа Виж мнение
        ако ще се правим на трудна хапка за Турски пълзновения, СВ са най-важни а авиацията е важно допълнение
        Важни, важни, но нито от провокации ще ни опазят, нито сами себе си ще опазят в някакъв конфликт. Важни са на етапа партизанска война. Затова и търсим да купим самолети, а не танкове и ПВО.

        Comment


          Кухулин написа Виж мнение
          Забелязал съм, че употребата на термина "папуаси" е сигурен признак за безполезност на конкретния междупотребителски диспут. В този смисъл, моля да ме извиниш.


          Важни, важни, но нито от провокации ще ни опазят, нито сами себе си ще опазят в някакъв конфликт. Важни са на етапа партизанска война. Затова и търсим да купим самолети, а не танкове и ПВО.

          Ваша воля, колега.

          п.с. Ролята на СВ, които са част от редовната армия, са важни на горния етап...

          Comment


            Кухулин написа Виж мнение
            Важни, важни, но нито от провокации ще ни опазят, нито сами себе си ще опазят в някакъв конфликт. Важни са на етапа партизанска война. Затова и търсим да купим самолети, а не танкове и ПВО.
            Това не го разбрах. Оставям на страна партизанската война в която не вярвам, но как авиацията ще ни помогне при такъв апокалиптичен сценарий?
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Amazon написа Виж мнение
              Това не го разбрах. Оставям на страна партизанската война в която не вярвам, но как авиацията ще ни помогне при такъв апокалиптичен сценарий?
              И аз така. Или по-точно - стана ясно, че редовните СВ участват единствено в партизански войни...

              Comment


                П.П: Понеже темата малко тръгна натам, пък и Кухулин ми припомни, ето линк към малка част от онази прочута алтернативка.
                http://forum.boinaslava.net/showthre...ВС-и-ПВО
                Пилот, Голъм и Моряка разглеждат потенциалната роля на ПВО от българска гледна точка. Според мен е ценно и е свързано с темата за избор на изтребител. А и Пилот е написал някой доста ценни неща (някой скоро питаше какво на практика представлява РЕБ).
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Amazon написа Виж мнение
                  Това не го разбрах. Оставям на страна партизанската война в която не вярвам, но как авиацията ще ни помогне при такъв апокалиптичен сценарий?
                  Не знам какъв апокалиптичен сценарий имаш предвид. Мисълта ми е, че 10 самолета ще са по-силен възпиращ фактор за Турция, отколкото 100 танка. Или хайде да го кажем така - при един конфликт 10 самолета могат да нанесат повече щети на Турция, отколкото 100 танка. Танковете са голяма сила, ако въздуха е свой, оттам и ролята им в боя е съвсем друга.

                  Comment


                    Интересно е 100 к тави с локум, какъв ли ефект биха имали...

                    Иначе, а какво ще направят 10-те самолета, ако им разбомбят летището, или пък склада с боеприпаси/ГСМ...

                    Comment


                      Super_Hornet написа Виж мнение
                      Иначе, а какво ще направят 10-те самолета, ако им разбомбят летището, или пък склада с боеприпаси/ГСМ...
                      А какво ще помогнат танковете в случая?

                      Comment


                        Кухулин написа Виж мнение
                        А какво ще помогнат танковете в случая?
                        Вероятно с нищо, или не повече от 10-те самолета, 20-те джипа, плюс 50-те тави с кадаиф. Вече си дадох мнението по този въпрос, но ако държите да го обсъдим, то нека да е в отделна тема. Бих я илюстрирал така: времеви отрязък, разполагаеми сили и средства, възможност за използването им, цели на страните-участнички, позиция на съседните нам държави и държави-членки на НАТО/ЕС...

                        Comment


                          Кухулин написа Виж мнение
                          Не знам какъв апокалиптичен сценарий имаш предвид. Мисълта ми е, че 10 самолета ще са по-силен възпиращ фактор за Турция, отколкото 100 танка. Или хайде да го кажем така - при един конфликт 10 самолета могат да нанесат повече щети на Турция, отколкото 100 танка. Танковете са голяма сила, ако въздуха е свой, оттам и ролята им в боя е съвсем друга.
                          Зависи какво търсим като ефект. Ако искаме да разрушим някоя джамия в Инстамбул, или министерство в Анкара и жертваме за това всичките ни десет самолета, може и да се получи. Обаче за какво?
                          Ако искаме обаече да спечелим време и да удържим нашествие 100 танка грамотно използвани могат да "купят" няколко дни, дори седмица докато ги изпука турската авиация и армия. Особено ако ги пази някакво ПВО и въпросните 10 изтребителя.

                          А за мен много по-възпиращ фактор е редовен поток на войници в чували обратно към Турция, отколкото някакъв въздушен удар, който даже ще има обратен ефект. Да не говорим че при над 100 боеготови самолета у противника, удара ще е самоубийствен.

                          А под апокалиптичен сценарий имах в предвид "партизанска война". Стигне ли се до там...
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Amazon написа Виж мнение
                            Ако искаме обаече да спечелим време и да удържим нашествие 100 танка грамотно използвани могат да "купят" няколко дни, дори седмица докато ги изпука турската авиация и армия.
                            По принцип съм съгласен, СВ могат да изиграят ключова роля, ако решаващия фактор се окаже времето. За съжаление днес е трудно да се разиграе конфликт тип "Отечествена война" с бой до последна капка кръв. Загубиш ли въздуха, обричаш инфраструктурата на унищожение и държавата кляка бързо. Безконтактна война...

                            Comment


                              Последно, изберете си - плашим гаргите, поддържаме армия, способна да ни защити от Империята на тъмната страна, или пък протакаме, за да се случи чудо!

                              Comment


                                Super_Hornet написа Виж мнение
                                Чудесно, колега, току-що отписахте една огромна част от значението на международните договори, особено тези с отбранителен характер.

                                Иначе, макар че навлизам в пълен офтопик, ако обсъждаме подобен хипотетичен конфликт, то, ще се повторя, но значение имат и още много други фактори.
                                Колега, Гърция и Турция също са съюзници и то от много години. Но това не им пречи да си играят и от време на време да си свалят самолети. И за двете страни другата е основен потенциален противник.
                                С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

                                Comment

                                Working...
                                X