Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Дюк, благодаря за превода на схемата(а на Сун Дзъ за самата схема) на подобренията. Явно швейцарците искат чисто нов самолет, който отдалеч, по очератния, ще напомня за Грипен. Gripen NGS

    А това тук не е точно военна авиация, но показва колко яки са съвременните пътнически самолети:


    Ето и цялата статия, с едно още по-невероятно кацане:
    http://sploid.gizmodo.com/seriously-...ium=socialflow
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Amazon написа Виж мнение
      Явно швейцарците искат чисто нов самолет, който отдалеч, по очератния, ще напомня за Грипен. Gripen NGS
      Напомня ми за швейцарския Дракен в кожа на Мираж или швейцарския Мираж с мозък на Дракен, зависи от гледната точка.
      Явно от тогава си мечтаят да забършат нещо швеЦко.

      Comment


        Amazon написа Виж мнение
        Явно швейцарците искат чисто нов самолет, който отдалеч, по очератния, ще напомня за Грипен. Gripen NGS
        Аз се чудя каква ще е цената на финала за такъв Грипен. Може да се окаже, че на Швейцарците ще им излезе по-изгодно да се наредят на опашката за F-35.

        Comment




          Комшиите никакви скруполи нямат Добре изглежда в този камуфлаж.

          Comment


            За швейцарците цената не е проблем, но голям проблем е да пръскат пари напразно. Широко известен факт е, че Хорнетите са били най-скъпият вариант за нов изтребител на времето, а са избрани след референдум. Също широко известен факт е, че на няколко референдума отхвърлиха намаляването на данъците и на работната седмица. Имат си обществена инициатива, която агитира населението против купуването на нови изтребители, но си имат и друга, агитираща точно за обратното. Гледай:

            Народна инициатива против закупуването на нови изтребители:



            Информационна група ЗА нови изтребители
            Die Informationsgruppe PRO-Kampfflugzeuge befürwortet den Kauf von Kampfflugzeugen für die Schweizer Armee.

            Тези още са информационна група, защото не са били изслушани в парламента и не са внесли петицията си.

            Не са стиснати, а си ценят парите. Междувпрочем си вадят и поуки от предишни грешки, защото на времето са избрали Дракен за изтребител, после са се отказали, заради високата цена, поръчват Миражи и те в крайна сметка след поръчаните от швейцарците доработки стават най-скъпият вариант, далеч по-скъп от шведската опция.
            Last edited by Duque de Caixas; 20-02-2014, 18:49.

            Comment


              Сун Дзъ написа Виж мнение
              Аз се чудя каква ще е цената на финала за такъв Грипен. Може да се окаже, че на Швейцарците ще им излезе по-изгодно да се наредят на опашката за F-35.
              Ами тя уж цената е финализирана. Референдума съвсем ще я закове. Топката ще остане в полето на шведите.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                1970s: “The Flying Pulpit”
                Click image for larger version

Name:	1153.jpg
Views:	1
Size:	37.0 КБ
ID:	538961
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  Сун Дзъ написа Виж мнение
                  Комшиите никакви скруполи нямат Добре изглежда в този камуфлаж.
                  Аз разправях навремето, че готвят джихад за освобождаването на Кърджали Ей ги е, даже и хеликоптера са го белязали "муджахидински"

                  Comment


                    Да ви кажа накратко как се стига до поръчката на Мираж III за Швейцария (станала нарицателна в страната като Аферата Мираж, смятайте...)

                    Пътят към поръчката на Миражите започва с прекратяването на програмата за разработката на швейцарски боен самолет P-16 Arbalette oт страна на парламента през 1958г. В следващата година се изменя цялостната стратегическа концепция на федералната армия. По нея се предвижда и закупуването на нов боен самолет (изпитателната програма на британски, шведски, италиански, американски и френски модели започва още през 1957г.). През ноември 1960г. изборът се свежда до Saab J-35 Draken и Dassault Mirage III. На 28 декември парламентът избира Миража и през 1961г. двете камари одобряват за закупуването на 100 изтребителя кредит от 871 милиона франка. За изпитания на въоръжението в швейцарски условия през 1962г. е закупен единичен Мираж IIIC на френските ВВС, а през 1964 са закупени и два Мираж IIIBS за приучване на инструктори и по-нататък за обучението на строеви пилоти.

                    Аферата Мираж
                    Швейцарската страна решава да не закупува стандартно оборудвани и въоръжени Миражи, а да инсталира на своите самолети скъпият радар за управление на въоръжението и навигация Hughes TARAN, принципно ново разузнавателно оборудване за варианта Мираж IIIRS, както и адаптирането на самолетите за съкратено излитане и кацане и доработката на самолетите за използване на стартови ракетни ускорители. Това води до отпускането на допълнителен кредит от 576 милиона франка през 1964г. или оскъпяване от 66%. Това става известно като "Аферата Мираж" и коства постовете на редица високопоставени политици и военни, включително началника на ВВС (по онова време Въздушния корпус) дивизионер (ген.-майор) Етиен Примо (уволнен), както и на началника на Генералния щаб (ген.-лейт.) Якоб Аназоон и на самия министър на отбраната Пол Шоде (двамата подават оставки). Особено в случая с дивизионер Примо назначената парламентарна комисия за разследване излиза със заключението „Докладът на Въздушния корпус, предаден на парламента през 1961г. е от части тенденциозен, от части недобросъвествен, а в отделни части откровено подвеждащо изготвен.“ Впоследствие Примо е напълно реабилитиран, а високото качество на самолетите Мираж е признато, че до голяма степен се дължи и на неговите действия.


                    На 21 септември 1964г. допълнителният кредит е отменен с решение на парламента, както и броят на изтребителите е намален на 57, за да се вместят в одобрения първоначален кредит, но все пак през следващата 1965г. е гласуван допълнителен кредит от 150 милиона франка. През 1965-66г. са проведени изпитания във френската авиобаза Истр и впоследствие в американската авиобаза Холоман, където основно е интегрирана ракетата HM-55S Falcon, шведски лицензен вариант на американската полу-активна Hughes AiM-26 Falcon. След това през 1967г. в авиобаза Казо, Франция е проведена интеграцията на френските ракети въздух-земя Nord As.30 (NORAS).

                    През 1964г. парламентът одобрява Ойген Щудер за нов командващ на Въздушния корпус и войските за ПВО. Основната част от поръчаните самолети - 36 Мираж IIIS са произведени в Швейцария по лиценз и от 1966г. започват да постъпват на въоръжение. Назначен за отговорник за приемането на изтребителите на служба във ВВС е полк. от ГЩ Артур Мол, по-късно достигнал до поста командващ ВВС и ВПВО. Той води курса за приучване на инструктори и строеви пилоти от Ескадрата за въздушно наблюдение (авиобригадата в повишена готовност за ПВО и авиоразузнаване, вкючваща професионалните пилоти, останалите подразделения на ВВС и ВПВО са на милиционен принцип).

                    Бъдещият командващ ВВС и ВПВО Фернан Карел, започва кариерата си във ВВС през 1967г. след завършването като инженер на Федералното висше техническо училище в Лозана като капитан от милицията, пилот-изпитател на Мираж, ангажиран основно с развитието на нови тактически прийоми за бойното използване на самолета. През следващата 1968г. кап. Аридио Пеланда става командир на първата строева авиочаст с Мираж в швейцарските ВВС - 17та Ескадрила на Ескадрата за въздушно наблюдение, базирана в Пайерн. Също в Пайерн под командването на кап. Гион Безола работи и симулаторът SIMIR. Пристъпва се и към усвояването на стартове с ракетни ускорители (до 8 твърдогоривни, монтирани в долната част на фюзелажа), за намаляване на разбега до под 300 метра. Това позволява евакуирането на самолета от частично разрушена авиобаза. За бърз разгон и набор на височина до екстремните 20 000 метра също под фюзелажа се монтира ракетен мотор SEPR. От тази височина Миражът е в състояние да атакува високолетящи стратегически бомбардировачи със своите две ракети HM-55S Falcon. За близък въздушен бой самолетът носи и две 30мм оръдия DEFA, както и две ракети Sidewinder AIM-9P-5 (местно означение LL63/91 SIWA).


                    През 1968г. е формирана и демонстрационна ескадрила начело с кап. Пеланда. Със своите 5 Миража тя изнася две запомнящи се представения в Дюбендорф и Женева, но след това командването на ВВС решава, че все пак самолетите трябва да са изцяло на разположение на ПВО на страната и е разпусната.

                    През 1969г. завършва лицензното производство на 36те бойни Мираж IIIS, а през 1970г. - на 18те разузнавателни Мираж IIIRS. Така заедно с изпитателния Мираж IIIC и двата учебни IIIBS е достигната планираната бройка от 57 машини, след което през 1969 и 1971г. от Франция е закупен по един Мираж IIIBS, a през 1983г. отново от Франция са закупени още два Мираж IIIDS. След сериозен инцидент в Пайерн през 1974г. със звено от 4 Миража при тренировка на полет на пределно малка височина във формация (един задира пистата в разстояние на 150 метра, а други два бръснат околни храсти (!!!)) е въведено ограничението това да се прави изключително от единични самолети, в краен случай от двойка.

                    От общо произведените 61 швейцарски Миража между 1964 и 99 година са загубени 11. Седем от тях са S-прехващачи, а по два са разузнавачи RS и спарки BS (заменени от двете спарки DS). Трима пилоти и една странична жертва губят живота си. Причините са преди всичко пилотски грешки, но и сблъсък с птица, повреда в двигателя и метеорологични условия.

                    По едно време при изпитанията по бойни възможности Grumman F11F-1F Super Tiger изпреварва всички останали кандидати (Saab Draken, Lockheed F-104 Starfighter, Dassault Mirage III, Fiat G-91), но швейцарците правилно преценяват, че той и Старфайтърът ще са изключително трудни за пилотаж при отказ на двигателя, а Фиатът е най-слабият конкурент от всички участници. Така се стига до двата финалиста - Миражът и Дракенът. Швейцарците дори първоначално още веднага през 1958г., непосредствено след прекратяването на програмата за P-16 поръчват J-35H, но впоследствие анулират поръчката и така Миражът се оказва щастливата първа резерва.
                    Last edited by Duque de Caixas; 21-02-2014, 11:20.

                    Comment


                      Click image for larger version

Name:	Plane.jpg
Views:	1
Size:	82.5 КБ
ID:	538983
                      1940s: Boeing XB-15

                      c.1946: Northrop Flying Wing
                      Click image for larger version

Name:	936.jpg
Views:	1
Size:	174.3 КБ
ID:	538984
                      Click image for larger version

Name:	1027.jpg
Views:	1
Size:	632.3 КБ
ID:	538985
                      Click image for larger version

Name:	07.jpg
Views:	1
Size:	83.9 КБ
ID:	538986
                      Click image for larger version

Name:	843.jpg
Views:	1
Size:	24.9 КБ
ID:	538987
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        Две с половиной тонны топлива в секунду...

                        Comment


                          Винаги е била много интересна машина за мен (YB-49). Въобще самолетите тип "летящо крило". Мисля, че края на 40-те години за витловите самолети е като началото на 40-те за корабите - епогеят на един род кораби (линейни кораби) и замяната им с друг род машини (самолетоносачи). Тези огромни стратегически бомбардировачи са си като линкори в небето.
                          Този период (края на 40-те) обаче няма да е пълен без B-36 "Peacemaker", истински T-Rex сред другите динозаври

                          Click image for larger version

Name:	YKBwi.jpg
Views:	1
Size:	240.9 КБ
ID:	538991

                          Click image for larger version

Name:	b36-336687.jpg
Views:	1
Size:	127.8 КБ
ID:	538992

                          Click image for larger version

Name:	B-36+b78yt6r5rrrrrrrrrrrrrr.jpg
Views:	1
Size:	498.0 КБ
ID:	538993
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Филмче за процедурите за прехват на Ту-95Н от F-15C над Аляска след студената война. Пилотите на Ту-95Н показвали на американските си колеги, че четат Нюзуик и пият кока-кола
                            Чудя се дали някой от тези "тренировки" не са съгласувани.

                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment




                              Миниране с хеликоптер.

                              Comment




                                Доволен е

                                Comment

                                Working...
                                X