Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Авиация и партизани

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Бедата е там, че тая снимка може да е всичко - автентична, фалшива, нагласена после или от друг момента.
    Най-малкото ще е реконструкция на сражение от соц. периода. Нещо като сегашните за Шипка и Варненската битка.

    Ами епопея си е. В сравнение с другото (обирите на мандри). Все пак си е истинско сражение, а не обикновен обир.

    Comment


      #32
      Авиация срещу партизани? Това звучи смешно! Голям зор ще да са видяли за да ползват самолети Аз лично не съм срещал данни в литературата които да ме карат да мисля,че авиация е ползвана срещу български партизани.

      Comment


        #33
        В Балванската битка с положителност е ползвана. За това съм категоричен. Както стана дума в случая не става дума само за четено от червени книжки, а и за чуто от видели.

        Comment


          #34
          Galahad написа
          Най-малкото ще е реконструкция на сражение от соц. периода. Нещо като сегашните за Шипка и Варненската битка.

          Ами епопея си е. В сравнение с другото (обирите на мандри). Все пак си е истинско сражение, а не обикновен обир.
          Не се знае какво може да е, може пък и истинско да е, макар че кой ще ти прави снимки на партизанска битак ???

          Истинско сражение е, да. Макар мащаба му да е никакъв в сравнение с "военните" такива от участието във ВСВ после.

          Galahad написа
          В Балванската битка с положителност е ползвана. За това съм категоричен. Както стана дума в случая не става дума само за четено от червени книжки, а и за чуто от видели.
          ПП
          Снимката да не е от някой филм? Много са лъскави пушките ...

          Има май такова нещо - един или два самолета /познайте след 9-ти какво е станало с пилотите/. Митка Гръбчева много отдавна разправяла на един мой чичо, че се спасила само защото залегнала добре. Две други нейни колежки партъизанки легнали, но не си скрили краката и самолета им ги натрошил с картечница. Не знам за Балван ли е било или не, разправяха ми го като дете, но май че да. После Митка Гръбчева едвам се прибира ранена в нейното село, там близките й й копаят гроб в двора да я погребват като умре, но оздравява.
          Така че, сражение си е било. Ама от комунистически писания и "епопеи" може ли човек да отсее реалността?
          Last edited by ; 03-12-2005, 01:23. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            #35
            СМЕРШ написа
            Авиация срещу партизани? Това звучи смешно!
            Смешно?Я ги питай все още останалите живи дядовци от Балван какво е ставало там. Едно ято "Врани" и едно ято "Щуки" версия R2 са били използвани срещу шумкарите.Също така активно авиация е била използвана в Нишко-там сме били пратили ято "Догани" и ято"Врани" срещу титовите партизани.В Беломорието пък са действали "Ураганите" и "Жеравите".така че имаме използвани самолети срещу партизаните.
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #36
              Естествено, че и имало и сражения (или да ги назовем "въоръжени сблъсъци"). Вярно далеч от мащаба на тези в Югославия, още повече на фронтовите. Между другото, наистина са им много "лъскави" оръжийцата, а и малко ме съмнява да е имало кой да снима. От дядо ми, който (тогава точно завършвал гимназията) е бил партизанин, знам че на пракитка почти не са имали оръжие - някои от тях въобще никакво, други са имали по някой пистолет или по-рядко пушка. Почти без боеприпаси. Така че не са могли да се сражават с воъсковите подраделения кой знае колко, освен в самия край.

              Comment


                #37
                От дядо ми, който (тогава точно завършвал гимназията) е бил партизанин, знам че на пракитка почти не са имали оръжие - някои от тях въобще никакво, други са имали по някой пистолет или по-рядко пушка. Почти без боеприпаси.
                Имали са проблеми с оръжието и боеприпасите, но не е било чак хич. Не са обирали само мандри (на тях най-много наблагали). Нападали са и места където има оръжие и боеприпаси и така си набавяли.

                Comment


                  #38
                  Mеста, където има оръжие са нападали "умерено", защото те са охранявани - това са полицейските участъци, казармите /където е било не-мис-ли-мо да се появи партизанин, камо ли да нападат/.
                  Снабдявани са по разилични начини, вкл. от англичаните по въздуха и разни канали, от някои кражби на оръжие и пр. Имаше един случай с откраднат камион с оръжие, който обаче се обръща на Враждебна и от някоя и друга жертва - кмет, полицай.

                  Comment


                    #39
                    Оръжието не е било чак толкова проблемно. Това е след поредица от въстания - Войнишко, след 9-юнския преврат, септемврийско въстание. Тъй че и по къщите е останало нещичко. За Войнишкото си го набрали направо от фронта, едва ли всички са били разоръжени успешно. За другите 2 Стамболийски е бил създал "Оранжева гвардия" - нещо като частна партийна армия - въоръжена.

                    Е, пушките не били последен писък на модата, но за партизанска дейност - стават.

                    Comment


                      #40
                      Основното все пак е снабдяването по разните канали на БКП, доколкото ги е имало. И англичаните са помагали с каквото могат.Войнишкото въстание си е по същество военен бунт и е приключило във Владайското дефиле, разбито от рота германци и от курсантите от Военното училище /което показва мащаба му/, но оръжието му няма как да е стигнало до партизаните - малко е, прибрано е след разгрома, и между него и БКП няма нищо общо.
                      Пушките по къщите - донякъде, но в България не всеки който е имал чифте е станал партизанин. Напротив, такива са ставали точно хора без оръжие..

                      Поначало въпросът за доставянето на оръжие, пари и т.н. на партизаните в Бг. е за отделна тема, че и изследване на някого, но не знам отворени ли са вече архивите на полицията отпреди 44-та и ако да, налице ли са.

                      Comment


                        #41
                        Galahad написа
                        Е, пушките не били последен писък на модата, но за партизанска дейност - стават.
                        Напротив имали са доста модерни пушкала.От Сърбия Тито снабдява нашите партизани в Западните ни краища с италиански пушки Манлихер-Каркано със Сръбски Маузер, от вътрешността те са били въоръжение с Манлихер М88 и М95, някои от командирите са имали и картечни пистолети.
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #42
                          gollum написа
                          Естествено, че и имало и сражения (или да ги назовем "въоръжени сблъсъци"). Вярно далеч от мащаба на тези в Югославия, ...
                          Абе тя и югославсата е една - показано е в "Ъндърграунд".
                          Имам спомени на един човек, крайно първично изложение, капитан Илиев, който е бил в Югославия. Описва се случай, в който 1000 (!) Титови партизани обграждат 16 български войника в една застава, и то така, че пушките и патроните остават в сграда извън обсега им, а те остават и 16-те в сграда, в която има само няколко сандъка ръчни гранати.
                          И с тия ръчни гранати само, 16 човека задържат и после пръсват 1000 партизани

                          Comment


                            #43
                            KG125 написа
                            Абе тя и югославсата е една - показано е в "Ъндърграунд".
                            Егати Ъндърграунда щом ънкъл Хитлер трябва да отделя дивизии за тях, като се има в предвид, че жабарите са там,хърватите също, а Тито пък воюва едновременно с тях и с Анте Павлич ако се нелъжа :sm186: :nut:
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #44
                              Тези спомени на капитан Илиев значи ще да са директно за раздел легенди.

                              Comment


                                #45
                                )

                                Galahad написа
                                В Балванската битка с положителност е ползвана. За това съм категоричен. Както стана дума в случая не става дума само за четено от червени книжки, а и за чуто от видели.
                                Най-несигурните данни са тези) И знаеш ли защо: Защото един партизанин в първото издание на спомените му говори , че са били обкръжени на поляна от100 полицая,а във2-то те са 200 ,а в третото издание500...аман от полиция )

                                Comment

                                Working...
                                X