Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Авиация и партизани

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Parabellum написа
    Това имах в предвид .Значи във Криле спорехме за обозначенията на самолета, които са меко казано странни.................!
    Като го засека колегата Маком във ICQ-то обещавам да го питам до къде е стигнал с разследването
    may the Force be with you

    Comment


      #17



      Та, няма начин на царски офицер да се издадат спомени преди 89-та, без намеса. Самият факт на издаването говори или за някакви отношения с властта (щото как така ще издава "фашистки" офицер книги!) или по-вероятно е станало следното. Поставил се е въпроса за история на авиацаията. За този период са намерили в случая този летец, аташирали са му някой мръсен пропагандистки лъжец и той е наредил текста според клишетата
      Оплюваш човека без да знаеш нищо за него. Книгите на Михаил Григоров са издадени през 90-те години. Самия той е бил ограничаван поради това че е бил царски офицер. Трябва да ти кажа че е бил добър пилот и има свалени американски самолети (то дори само заради това трябва да му се издигне паметник). Друг е въпроса че понякога се отнасяше и обичаше да разправя лакърдии. Но това не го прави по-малко достоен защитник на България от англо-американската измет!:fire: :fire: :fire:
      НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

      Comment


        #18
        Не го оплювам, а само разсъждавам какви ще е тази сеч с перки на гръцки, моля ти се, селяни. Въобще не оспорвам достойнството му, ако е свалял крепости. Но от колегите му никой не написа такива неща. Не съм чел и книгата, мислех, че е отпреди 89-та. Макар че и след 89-та се издаваха разни такива писания, да ти хвръкне шапката. Може да е симпатизирал на БСП, може да е разтягал лакърдии, не знам. Но определено не звучи правдоподобно този специално епизод.

        Думата "измет" я употребяваш неправилно - нито една армия не е измет, може би с малки изключения, не е "измет". Така може да се охарактеризират издаите заповедта за бомбардировки над София, но ако не се прави разлика, мисленето страда, вярвай ми.

        Comment


          #19
          Ехей, не се карайте. Няма смисъл да се спори за безмислени неща.Аз съм чел спомените на Мишо Григоров и там той наистина пише, че въпросният Стефанов уж тръгнал да пикира с преката да отреже селянина. Но явно така са му го разправили-незнам не съм бил там за да кажа какво се ес лучило.Явно е имало саботаж самолета е паднал на една нива където е имало селяни и те са загинали с екипажа, после някой си е втълпил че така е станало и работата ясна
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #20
            В книгата си "Ние бранихме тебе София" Стоян Стоянов пише, че уж пилотите били отказали да извършват полети против партизаните. То и при този зор с летящите крепости си е направо глупаво...

            Comment


              #21
              Parabellum написа
              Ехей, не се карайте. Няма смисъл да се спори за безмислени неща.Аз съм чел спомените на Мишо Григоров и там той наистина пише, че въпросният Стефанов уж тръгнал да пикира с преката да отреже селянина. Но явно така са му го разправили-незнам не съм бил там за да кажа какво се ес лучило.Явно е имало саботаж самолета е паднал на една нива където е имало селяни и те са загинали с екипажа, после някой си е втълпил че така е станало и работата ясна
              A, не се караме, спорим си.
              Едно не ми дава мира - по-нормалното предположение е точно твоето - паднал в нивата и загинали и хора на земята. Отде го изсмукват това, че искал да ги сече, и то селяни! Български офицер за какво му е да сече селяни с перка?! Не ми харесва като логика въобще, и то не ми харесва, защото не прилича на грешка, а на измислица или на преразказване на такава.

              Comment


                #22
                Ето един самолет, който според сп. "Полицай" от 1942 г. е за борба с партизаните. Обаче, кои точно партизани, не е отбелязано. Нито конкретни случаи на борба.
                Самолета е Чучулига // КВ-4
                Attached Files
                От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                Comment


                  #23
                  Ех, ако щете вярвайте, още преди да видя надписа "Самолетъ за полицейско разузнаване" бях търгнал да пиша, че тоя самолет става само за наблюдение.
                  Тия "Чучииги" чешки или полски бяха?

                  valo написа
                  В книгата си "Ние бранихме тебе София" Стоян Стоянов пише, че уж пилотите били отказали да извършват полети против партизаните. То и при този зор с летящите крепости си е направо глупаво...
                  Отдавна я четох и не помня. Ако получат такава заповед, няма как да не я изпълнят. По-скоро шефовете на ВВ не са приемали да съдействат на полицията, ако въобще такова нещо е имало. Армията не се е занимавала с партизани, освен в изключителни случаи /имало е цял "Правилник за реда за оказване на съдействие от войската на полицията" или нещо такова/. Списаревски участва в някаква гонитба на двама партизани като дежурен офицер на летището в Карлово, май, за което и майка му е лишена от пенсия след 1944 г. :evil: но това са инцидентни действия.

                  танкиста от Харков написа
                  сп. "Полицай" от 1942 г.
                  това списанйице тъй случайно откъде може да се намери?
                  Last edited by ; 08-11-2005, 23:39. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                  Comment


                    #24
                    KG125 написа
                    ...Тия "Чучииги" чешки или полски бяха?
                    КБ = Капрони Български. "Чучулигата" е произведена е в България.
                    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                    Comment


                      #25
                      Та какви типове самолети са използвани срещу партизаните в Балванската битка?
                      За самолетите не знам, защото не съм ги виждал. Но паметника съм го виждал (даже имах и снимка, но не знам къде съм я запилял)и на него има 1 или 2 свода символизиращи самолетите атакували по въздух габровско-севлиевския отряд. Във всеки случай на моята баба и направили впечатление не толкова самолетите, колкото труповете на убитите партизани.

                      Comment


                        #26
                        Nick написа
                        КБ = Капрони Български. "Чучулигата" е произведена е в България.
                        Сърдечно благодаря! :nworthy:

                        Comment


                          #27
                          :mike: Списание "Полицай" го има в НБКМ - сигнатурата е в каталога на периодиката. Излиза от 1928 до 1944 г. Много е готино и има хубави снимки. :nworthy:
                          От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                          Comment


                            #28
                            И на тебе "Сърдечно благодаря!" :nworthy: :nod:

                            Comment


                              #29
                              Поразрових се за снимки и намерих една за Балван. битка. Не е на самолети, но мисля, че ще е интересно. Текста към нея не ми е много ясен, затова го слагам тук целия:

                              Партизани от Оабровско-Севлиевския отряд в бой. Момент от Балванската епоея, 28-29.²²².1944г. (Снимката е възпроизведена.)
                              Attached Files

                              Comment


                                #30
                                Бедата е там, че тая снимка може да е всичко - автентична, фалшива, нагласена после или от друг момента.
                                "Балванската ЕПОПЕЯ" ... /т.е. това сражение е равно на Шипка/.

                                Интересно, тия хора стрелят по нещо пред тях, а някой ги снима отстрани. Интересно би било да се види кои са и кой е фотографът/списъците на отрядите не са тайна след 09.09.44-та, даже са основа на привилегиите на АБПФК/.

                                Comment

                                Working...
                                X