Sharana написа
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Съвременна бойна авиация
Collapse
X
-
-
Sharana написа Виж мнениеОткакто руснаците правят двойка като американците (F-15 тежък и F-16 лек), която е Су-27 (тежък) и МиГ-29 ("лек").
При положение, че при F-16 C/D (блок 30/32) се добавя all-weather capability не мога да приема, че още първите модели са толкова "многоцелеви"
Колкото до "all-weather capability" то няма нищо общо с много функциалноста, виж това че фъ-16 още от първите блокове носи Мейвърик е това което го прави многофункционален.
Comment
-
Sailor_Malan написа Виж мнениеКухулин ако ти следвам логиката, че ползващите конвенционални боеприпаси не били стратегически бомбардировачи
Comment
-
gollum написа Виж мнение- "стратегически": разбира се, въпрос на обсег и въоръжение, но на първо място е концепцията, т.е. за нанасяне на удари в дълбокия тил по обекти със стратегическо значение (в рамките на "стратегията" като ниво, но и с добавката "тил" (т.е. с икономическо и политическо значение)). Естествено, появата на атомното оръжие добавя своите промени към концепцията, но основното си остава. Всичко останало (обсег, въоръжение, защита и прочее) е функция на основната задача и съответно възможните нейни обекти (държави и възможности на ПВО).
gollum написа Виж мнениеНякои от тези неща могат и да се заместят с технически нововъведения, но основния проблем си остава: действие в среда, в която своите и чуждите са "омешани" и ключово е сигурното разпознаване на целите.
Comment
-
Sailor_Malan написа Виж мнениеTу-22М2/М3 според класификацията е "далечен бомбардировач" системи за дозареждане никога не са му монтирани, въпреки че тази възможност е предвидена още с проекта, за да го "вмъкнат" в договора START (2 ako не ме лъже паметта) и да не се налага да кълцат нови новенички бомбардировачи.
Ночью 14 мая 1976 года на серийном Ту-22М-2 под командованием В. Борисова выполнен испытательный пол¸т на максимальную дальность с одной воздушной дозаправкой. Дальность пол¸та самол¸та составила около 7000 км. Пол¸т был зафиксирован американскими разведывательными спутниками, и уже на следующий день карта пол¸та была предоставлена американской делегацией на переговорах в Женеве по сокращению стратегических наступательных вооружениях ОСВ-2. Несмотря на все старания делегации СССР под руководством Министра иностранных дел А. Громыко, американцы настояли на включении Ту-22М2 в список стратегических сил СССР, хотя, по сути, этот самол¸т не мог работать по территории США. После долгих и тяжелых переговоров была достигнута договор¸нность о демонтаже со всех машин штанг дозаправки и ограничении серийного производства Ту-22М на уровне 30 машин в год.
Явно сегашните М3 никога не са били със система за дозареждане. Не знам дали има техническа възможност да се монтира бързо.
За М4 съм чел, че като основно подобрение се е предвиждала възможност за полет на ПМВ. В това отношение го отменя по-скоро Су-34.
Comment
-
Gaden Gogi написа Виж мнениеЯ че интересно, от кога МиГ-29 е лек? че той е колкото Фъ-15...по маса поне, по потенциал е ...хе хе "хотели сделать лучше а получилось как всегда"
Колкото до Фъ-16 - още първите са многоцелеви,
Иначе първите F-16 много слабо се различават по многоцелеви възможности от МиГ-23М/МС примерно. Може да влачи някакви бомби ама толкоз. А за управляеми и дума не става до появата и усъвършенстването на LANTIRN, до такава степен, че израелците предпочитат да замерят реактора Озирак с най-обикновени неуправляеми Мк.84 вместо да вържат някой да се занимава с подсветка на целитеКървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.
Comment
-
Gaden Gogi написа Виж мнениеКолкото до Фъ-16 - още първите са многоцелеви,
Gaden Gogi написаЯ че интересно, от кога МиГ-29 е лек? че той е колкото Фъ-15...по маса поне, по потенциал е ...хе хе "хотели сделать лучше а получилось как всегда"
П.П: Колкото до многоцелевите изтребители, французите като рекламен трик за Рафал въведоха ново понятие "omnirole fighter". Не знам как ще се преведе на български но идеята е че такъв самолет може в една мисия да изпълнява няколко роли (изтребителна, ударена, разузнаванеа и т.н.).Last edited by Amazon; 26-08-2013, 18:28.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Кухулин написаЗа да нанесеш удар с голямо икономическо и политическо значение в тила на врага, трябват сериозни боеприпаси и сериозен обсег. Защото всички знаем кой е врага
Кухулин написаИменно тази задача силно се влияе от техническия прогрес.
Comment
-
gollum написа Виж мнениеАз не знам
Comment
-
Gaden Gogi написа Виж мнениеайде сега почнахме да ги делим и по товароподемност, още първите носят ракети Мейвърик което ги прави многоцелеви за тяхното си време...първите серийни, да уточня. за фъ-16 иде реч
Първите серии имат AIM-9 и чугунки.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Това намерих в укито за ъпгрейда на блок 15:
Beginning in January 1988, all Block 15 F-16A/B were delivered with an Operational Capability Upgrade (OCU). The Block 15 OCU aircraft incorporate the wide-angle HUD that was first introduced on the F-16C/D Block 25, more reliable F100-PW-220 turbofans, updated defensive systems, the ability to fire the AGM-65 Maverick air-to-ground missile
Иначе за лазерно насочваните бомби, то общо взето след един момент всички си имат тая възможност което не ги прави многоцелеви.
Мавериците ги тестват на F-4 и A-10 особено на последният където си е главният калибър а F-4 e първият който ги използва в бойна обстановка. Ама бая се отклонихме. Няма спор че F-16 е един от първите "наистина многоцелеви" изтребители, ако не и първият. И ИМО става такъв след блок 30. Горе-долу и тогава усилват конструкцията и двигателя и може да носи много и много тежки неща.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
Comment