Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Създаване и използване на танк "Меркава"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Stefan написа
    Как бе ето:
    По утверждениям представителей сирийского командования, в боях лета 1982 года не был потерян ни один танк Т-72.
    Коствено потвърждение за това е че големият задокеански брат придобива Т-72 от Ирам, а не от Израел...значи или евреите са много стиснати или просто не са виждали такова нещо на по-малко от километър. от друга страна пъкл всякаква друга техника са си шеркали с Батето.

    Comment


      #17
      Т-72 и Меркава никога не са се срещали в бой.
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #18
        абе в тая статия ми се стува че има доста противоречиви неща


        [QUOTE]По отзывам сирийских танкистов, в боях 1982 года танки Т-72 показали высокую эффективность. Даже по оценке израильских специалистов, они оказались малоуязвимыми как от танкового, так и от авиационного оружия (в отличие от Т-55 и Т-62, сравнительно легко поражавшихся ударами с воздуха). Так, появившиеся в западной печати непосредственно после боев утверждения о том, что израильские сухопутные войска уничтожили несколько Т-72, были практически опровергнуты высокопоставленными представителями ВВС Израиля. Лобовая броня "семьдесятдвоек" оказалась не по зуба и наиболее мощному западному противотанковому ракетному комплексу TOW.

        По утверждениям представителей сирийского командования, в боях лета 1982 года не был потерян ни один танк Т-72.




        малко не ми са връзва нали уж нито 1 Т-72 не са им гръмнали пък как са разбрали че лесно се запалвал



        [QUOTе]Т-72 легко загорается. Взрывное распространение пламени может быть связано с открытым хранением боезапаса в танке, что необходимо для работы автоматической системы заряжения пушки. В результате, любой пробивший броню снаряд взрывается в боеукладке и вызывает ее детонацию, приводящую к сильнейшему пожару башни и всего танка;



        и още нещо
        [QUOTE]любопытно, что несмотря на значительное количество танков Т-72, принявших участие в боевых действиях, им не удалось уничтожить ни одного израильского танка, однако, это стало возможно главным образом из-за плохой подготовки сирийских танкистов.


        арабите сичките изрелски танкове с рпг-та ли са ги гръмнали ???


        [QUOTE]Израиль потерял 60 танков, половина из которых могли бы быть отремонтирована и снова вступить в строй. Также представляют интерес следующие факты:


        може и да се бъркам нещото щото руския ми е под всякаква критика такче ако нещо греша поправете ме
        No job
        No money
        No girl
        No problem

        Comment


          #19
          Вината е моя : домързя ме да превеждам статията.
          Преди това което fichev цитира има:
          "Представление о том, как интерпретировались результаты боев Ливане в западной печати, дает приведенная ниже статья, опубликованная в европейском военной журнале "Милитэри Текнолоджи" в 1984 году:......"
          Демек цитират "Military Technology" и опровергават (доколкото могат).
          Това са цитати от гореспоменатото списание.

          Comment


            #20
            Imperial написа
            Т-72 и Меркава никога не са се срещали в бой.
            Мисля че това е най-вероятно. Тъй като и двете машини са все още в сравнително малки количества, шансът да се срещнат е малък. Още повече намалява и ако се приеме, че като нови образци, командванията ще са много предпазливи в използването им, за да не попаднат в плен на противника.

            60(30) загубени танка за Израел ми се струва по-реалистичната цифра. Със сигурност повече са били унищожени от ПТ ракети, отколкото от арабски танкове. А тези данни в началото на статията - 150 загубени машини на първия ден, 160 на втория :sm186: това го изкараха направо битката за Курск бе!
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #21
              Допълнителна информация за Меркава:

              В/у конструкцията на танка “Меркава” оказава силно влияние стратегията на израилтяните да водят основно отбранителни действия от позиции, подготвени на скатовете на височини. В резултат на това се предполага висока вероятност от попадения на противникови снаряди в областта на купола.
              Поради това при разработката на новия танк основната цел се с състояла в преноса на възможно най-голяма величина от бойното отделение от купола в корпуса, а също в максимално намаляване на фронталния силует на самия купол.
              Други фактор, който оказва влияние на конструкцията на танка, се явява изискването за най-голяма вероятност за оцеляване на экипажа при попадение. Поради тази причина экипажа е поместен по-ниско, отзад, а двигателя и трансмиссията отпред и са защитени от тежки лят броневи детайл, от вътрешната страна на който на известно разстояние е разположен втори броневи лист с дебелина 60 мм. Пространството между тях заема горивен резервуар. След двигателя се намира още една бронева преграда дебела 20 мм.
              По такъв начин на екипажа е осигурена достатъчна защита от фронтални попадания в корпуса. Целия корпус се явява единна отливка. По-голямата част на съставните елементи на купола е също лята, от сварни листи се състои само предната част на купола, която се стеснява към ствола на оръдието.
              В конструкцията на самия купол също са вложени оригинални решения. По-голямата му част е защитена с два слоя разнесена лята стоманена броня. В предната част, между двата броневи листа (с дебелина по 76 мм), има празнина със същия размер, използван и за разместване на патронните кутии за къртечниците. След първите боеве е Ливан 1982, обаче става ясно че приетата компановка на бронирането на купола е недостатъчно ефективна и не осигурява необходимата защита. Заради това на модернизирания вариант-Мк 2 в качеството на усиление са монтирани допълнителни листове, крепящи се към купола с болтове, а за защита на кърмата от ПТУР и РПГ е исползвано оригинално решение: стоманени топки, висящи на вериги. За същите цели на купола е монтирана кърмова ниша, към коятото те се закрепят.
              На доработка също са подложени и бордовите екрани танка. Сложността на обслуживането им предопределя изменението им към упростяване, освен това бойните действия от 82-ра показват, че разстоянието от бортовия екран на “Меркава Мк 1”, до страничната част на корпуса е недостатъчно за разсейване на кумулaтивнaта струя при попадание на гранати ПГ-7В от гранатомета РПГ-7. Поради това в модификацията “Мк 2”, заедно с усилването им това разстояние е увеличено с 50 мм .
              Attached Files

              Comment


                #22
                В/у конструкцията на танка “Меркава” оказава силно влияние стратегията на израилтяните да водят основно отбранителни действия от позиции, подготвени на скатовете на височини.
                Това не е ли тактика използвана от всички армии? Откакто ПТ оръжия станаха толкова ефективни и разпространени и из най-бедните армии, не останаха ли "танковите вълни" а-ла Курската Дъга в миналото? Вече всеки използва естествено прикритие и/или подготвени позиции за танковете...
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #23
                  Предвид резултатите от поредицата успешни за Израел войни, а и самата му концепция за водене на военни действия през 70-80те, справедливо се предполага че арабите ще се хвърлят първи в атака, както казваш "ала Курската дъга". От друга страна Израел си е осигурил сравнително лесно отбраними позиции на главните направления (от Север и Изток, Египет вече е "укротен") и няма "мерак" за завладяване на нови земи от съседите си . Поради това "Меркава" е по-скоро пригоден за отбрана, а не нападение. А иначе по принцип не винаги се удава да се използват естетвени прикрития, при настъпление особено.
                  Като пример могат да служат съветските танкове от този период. Предназначени за последен, "апокалиптичен" марш към Ла-Манша имат ярко изразени настъпателни характеристики (изключителни ходови характеристики, силно диференцирано брониране и т.н.)
                  Та войната през 1982 за това не е толкова успешна за Израел (танковите му войски). Едно е да стоиш закопан до купола на Голанските възвишения, съвсем друго да тараниш подготвена в противотанково отношение противникова отбрана.

                  Колкото до това дали са се срещали "Меркава" и Т-72...
                  Това е едно от малкото неща, за което има консенсус м/у евреи и сирийци.
                  Last edited by Stefan; 29-01-2006, 15:49. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                  Comment


                    #24
                    Не, не става дума точно за "закопаване" на танка. Просто танковете (а и всяка друга машина) може да използва окоп при защита, както пехотинеца, а в атака да "тича" през полето - както пехотинеца

                    Това е естествена реакция, също както докато пушечния огън не се е сгъстил достатъчно армиите са крачели изправени една срещу друга. С появата на скорострелни пушки и картечници веднага се появяват и окопите. Та за машините е същото, след като армиите се насищат с противотанкови оръжия, танкът на открито става прекалено уязвим и при възможност се използват окопи - като правило всички са дълбоки опред (откъде се очаква да атакува врага). Така в най-предно положение танка е максимално "дълбоко", т.е. минимална част от него стърчи над земята (купола и оръдието). Отзад пък окопа е полегат, за да може танка на заден ход да излезе бързо при нужда. Артилерийски окоп пък например има издълбано продължение от съответната страна, за да се трупат празните гилзи и т.н.

                    Исках да кажа, че тези способи се използват от всички армии, не само от Израел. А дори и без окопи, танковете се прикриват зад някакво възвишение и хребета се използва за прикритие. Танка тръгва напред, докато има линия на стрелба, стреля, връща се назад (скрива се зад хребета) за презареждане или смяна на позицията и т.н. С една дума престрелка, само че с танкове Главно от такива "престрелки", траещи часове и дни, се е състояла войната Йом Кипур например (Сирийския фронт).

                    Та войната през 1982 за това не е толкова успешна за Израел (танковите му войски). Едно е да стоиш закопан до купола на Голанските възвишения, съвсем друго да тараниш подготвена в противотанково отношение противникова отбрана.
                    Не е толкова просто. То е естествено, че нападение там няма да протече както мълниеносните битки в Синай, като се има предвид разликата в терена. Южен Ливан - много хълмове, рекички, силно залесен район и много населени места. За Синай знаеш.
                    Last edited by Dinain; 29-01-2006, 17:52. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      #25
                      Леко се отклоняваме от темата. Добре ще е да се направи отделна тема за танковите сражения в арабо-израелските войни-виждам има интерес.
                      Та да разкажем по-подробно и за следващите версии на "Колесницата":

                      “Меркава Симан 1” (“Меркава Мк.1”)-първоначалния вариант, участвал в "Мир за Галилея"

                      “Меркава Симан 1 Бет” (“Меркава Мк.1В”)-Частична модернизация на вече построените Мк.1 до Мк.2. На "кошницата" на кърмата на купола е навесен противокумулативен екран във вид на синджири с топки(вечего споменахме); заменени бордовите екрани; СУО(система за управление на огъня) “Матадор Мк.1” е модернизирана на Мк.2.

                      “Меркава Симан 2” (“Меркава Мк.2”)
                      Втория модел, пуснат в серийно производство. СУО “Матадор Мк.2”, нови бордови екрани, нова трансмисия (фирма “Ашот”), допълнително брониране на купола, 60-мм миномет във вътрешно изпълнение .

                      “Меркава Симан 2 Бет” (“Меркава Мк.2В”)
                      Сменя Мк.2 в серийното производство, има усъвършенствана СУО (в състава и е въведен топловизъор).

                      “Меркава Симан 2 Бет дор Далет” (“Меркава Мк.2В с броня 4-то поколение”)
                      Модернизация на вече построените “Меркава Мк.2В”; основно отличие - допълнително брониране на корпусаи купола с “броня 4-то поколение” (“дор” на иврит - “поколение”). “Меркава Мк.1” има броня 1-во поколение, Мк.2 - второ, а Мк.3 - трето. Танкът има лесно забележими допълнителни бронелистове на бортовете на корпуса, над бордовите екрани, а също и на лявата страна на челната част на корпуса (над мястото на механик-водача).

                      “Меркава Симан 3” (“Меркава Мк.3”)

                      Въпреки ефективното окачване, мощността на форсирания двигател все пак не стигат на 61т. машина (съсредоточена мощн. само 15,2). Израелското командване, във връзка с появата на ново поколение руски танкове в Сирийската армия, поставя въпроса за усъвършенстването на “Меркава” на първо място. Частично решение става появата на “Меркава Мк 2”. Обаче е ясно, че е нужно да се търси друг път, в частност, повишаване на защитеността на танка, тъйкато поставянето на по-мощен двигател и на новото 120-мм оръдие е било вече решено. За това на новия танк- “Меркава Мк 3”, е применена така наречената “модулна броня”, крепящасе към танка със специални болтови съединения. В състава на “специалната броня” се исползва многослойно брониране. При поражение на такава броня от попадение на противников снаряд тя може да бъде лесно заменена в полеви условия на друг комплект. Учитвайки опита от боевете в Ливан, където част от танковете е безвъзвратно загубена заради детонация на боеприпасите след попадение на противотанкови гранати в кърмата на машината, дъдето се намира почти целия боезапас, на “Мк 3” са поставени в уязвимите части специальные "кошници". Отвън са прикрити с алуминиеви пластини, а вътре в тях се превозват ЗИП или друго имущество. Бортовите екрани по конструкция са аналогични на “Мк 2”, но допълнително от вътрешната страна, до средата на екрана, се крепи броневи лист с дебелина 25 мм.
                      Друг фактор, повишаващ "оцеляемостта" на “Меркава Мк 3”, се явява применението на датчици за откриване на РЛС от милиметровия диапазон и лазерно излъчване, което исползват расчетите на противотанкови средства,авионаводчиците за подсветка на авиационни боеприпаси, применяеми против танкове. Това дава на екипажа време за приемане на решение за исползване на средства за маскировка или противодействие с помощта на щатното въоръжение.
                      Примененото на “Мк 3” 120-мм оръдие MG251 се явява вариант на германскaтa 120-мм системa, отличиетo се състои в това, че израилтяните разработват малогабаритно противооткатно устройство и усъвършенствуват ежектора. За израелското оръдие могат да се исползват както американските, така и немските боеприпаси. Количеството изстрели, в сравнение с варианта на танка с 105-мм оръдие, е умалено до 48 изстрела. Допълнителното въоръжение е аналогично на “Меркава” Мк 2.
                      Системата за управление на огъня на новия танк е сходна по състав и архитектура със СУО на М1 “Абрамc”. Командирът има отводи на оптически разклонения на дневния и нощния канали на прицела на мерача. В последния се использва вграден лазерен далекомер и вертикална стабилизация на полето на видимост на прицела. Командирът има възможност да взема управлението на огъня с помоща както на своя перископически прибор за наблюдение, така и чрез основния прицел, да дава целеуказание на мерача. Електрохидравлическите приводи за насочване на оръдието на танка са заменены на електромеханически, налице е и ръчно дублирано упр.. На предишните “Меркави” ръчно механическо няма. Отсътствието на независим повдигащ механизъм прави системата за насочване на ранните “Меркави” ненадеждна. Откази в работата, повреждения на общите за ръчното и основното управление хидравлически прибори или утечка на масло от хидросистемата в боя, водят до загуба на огневата ефективност на танка. Поради това на “Мк 3” са въведени механически приводи за насочване.
                      Подвижността на танка е повишена за сметка на поставяне на 1200-силен двигател AVDS-1790-9AR на “Теледайн Континентал” форсиран до 1200 к.с. и с усъвършенствана хидромеханическа трансмисия.
                      Първите танкове “Меркава Мк 3” постъпват в частите в началотона 1990 г по цена за един екземпляр 2,3 млн. долара. Танкът “Меркава” никъде не е експортиран. Сега Израел има 1,050 “Меркава-2” и 700 “Меркава-3”.
                      После ще напиша по-подробно и за останалите варианти.
                      Attached Files
                      Last edited by Stefan; 30-01-2006, 15:54.

                      Comment


                        #26
                        Първите танкове “Меркава Мк 3” постъпват в частите в началотона 1990 г по цена за един екземпляр 2,3 млн. долара. Танкът “Меркава” никъде не е експортиран. Сега Израел има 1,050 “Меркава-2” и 700 “Меркава-3”.
                        Сигурен ли за цената? В мои източници се посочваше $900 000, но не съм сигурен за кой модел ставаше дума. Към бройките "Меркава" можеш да прибавиш и 100-ина Мк. 4 вече произведени. Произвеждат се по 50 на година и плана е за 400 общо. Има и преговори с Китай и Индия за износ на танкове, но засега наистина не е продаван, вероятно поради голямото тегло.

                        бортовете на корпуса
                        Не знам това дали е някакъв тех. термин, ама не трябва ли да е "борДове"?
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #27
                          Чакай, ве! Не съм стигнал до Мк 4.
                          Не знам, кой ти предлага Меркави по 900 000 $, ама е добре да се възползваш.
                          Щом за Abrams цената е над 2 млн, то за Меркава едва ли ще е по евтино. Тя се слави като един от най-скъпите основни танкове, затова именно и се радва на такъв пазарен "успех". Още никой освен Израел не си я е купил.
                          Колкото за борт или борд: това е чужда дума в българския, ако го възприемеш като заемка директно от немски: bord-външна странична стена на най-често кораб, тогава е с "д", иначе в руския си е с "т", техн. книги които ползвах са руски и английски . Както и да е, поправих го в последния ми пост.

                          Comment


                            #28
                            Момент само - аз говоря за цена на производство на Меркава, цена на продажба нищо не значи. Те СССР едно време и без пари раздаваха тенекии, да не значи че са безплатни

                            За борДа ясно. Английски, немски или руски източници, знам че се пише с "д" на български. Взех да се чудя какъв ще е този непознат танков термин
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #29
                              Mnogo интересантна снимка, остава да познаете къде е правена

                              Comment


                                #30
                                Е, за мен е очевидно, ама няма да развалям изненадата
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X