Лухс, няма как да "хвръкнат във въздуха", това да не е дървена барака, че да се разхвърчи? Нали сам виждаш колко тона метал са машините? Голъм ти е привел колко боеприпас има в 150мм снаряд, а явно аз ще трябва и да ти помогна - виж колко са 150мм (15 сантиметра, измери ги с линийка ако искаш), виж какви са габаритите на търсения от теб танк в метри и помисли малко ...
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
КВ-1
Collapse
X
-
Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
-
Лукс, "хвръкна във въздуха" си е ежедневен , разговорен израз. Не го тълкувай буквално. В специализираната литература трудно ще го срещнеш, руснаците обикновено използват " подбит" . А и защо ти е да разпарчетосваш един танк ? Да го извадиш от строя има начини болQuae fuerant vitia, mores sunt.
Comment
-
Хъм, ето и малко факти по темата (реших да опресня спомените си ):
Укороченная гаубица М-10Т посылала 52 кг снаряды с начальной скоростью 436 м/с. Для стрельбы применялись только фугасные снаряды с уменьшенным зарядом. Теоретически допускалось применение морского полубронебойного снаряда, но он применялся только во флоте и на складах РККА отсутствовал, поэтому отсутствовал и в боеукладке КВ-2. Вопреки некоторым публикациям, стрельба бетонобойными снарядами от полевой гаубицы М-10 категорически запрещалась о чем было специально указано в руководстве службы танка КВ-2. Связано это было с тем, что при выстреле у танка заклинивало башню. Вплоть до начала войны для КВ-2 пытались отработать специальный бетонобойный боеприпас (предполагалось иметь по 6-8 снарядов на танк), но так и не успели. А после прекращения выпуска КВ-2 свернули работы и по бетонобойным боеприпасам для него. К тому же опыт войны показал, что осколочно-фугасные снаряды большого калибра оказались более эффективными против танков, чем бетонобойные.
(...)
Почему же остановили производство КВ-2? Следует сказать, что КВ-2 советскими военными рассматривался не как обычный линейный танк, а как штурмовой, проще говоря, как САУ, призванным "усилить осколочно-фугасное действие танковых пушек". Надобность в этом танке отпала с появлением проекта КВ-3 со 107-мм пушкой, мощность которой в 1941 году считалась вполне достаточной.
...К сожалению, все технические проблемы связанные с ходовой частью и трансмиссией танков КВ-1 в полной мере коснулись и КВ-2. Это, а также плохая подготовка танкистов сказалось на огромных потерях танков КВ-2 в первые месяцы ВОВ. Кроме того танковые части практически не были укомплектованы боеприпасами. Порой единственным оружием танкистов становились гусеницы.
По същество КВ-2 е импровизирана щурмова артилерийска установка, въоръжението е съответствено. Това, че се е използвало срещу танкове е резултат на принуда, а не че идеятае била такава (оръдие с подобна ниска скорострелност, малък боекомплект и ниска начална скорост на снаряда, не е добро срещу танкове).
По другата тема (за "попаденията от 152 мм снаряд, след който остава картер и куп отпадъци"), ето какво означава "напълно разрушен танк":
Pz II (тежко повреден)
Pz III (унищожен от тежък снаряд)
Pz III (унищожен от тежък снаряд)
Pz IV (напълно разрушен)
Pz IV (напълно разрушен)
T-34 (унищожен)
T-34 (унищожен)
Както се вижда, макар напълно унищожените танкове (причината е не друго, а детонация на боекомплекта) да представляват понякога и "купчина отпадъци", то не става въпрос аз "хвръкнали във въздуха", освен в много сепцифични сулачи и дори и в тях не е от енергията на улучилия ги снаряд, а от пораженията, нанесени от него върху боекомплекта (или други взривоопасни "неща"). Това, че при попадение от 152 мм снаряд леките танкове "хвърчат във въздуха" или се унищожават дотолкоав, че от тях остава само кратер, е мит.
Comment
-
gollum написапредставляват понякога и "купчина отпадъци", то не става въпрос аз "хвръкнали във въздуха",.
Comment
-
Причината поради която руските дизелови двигатели са се представяли по добре от германските бензинови е тази, че дизеловият двигател работи при много голяма степен на сгъстяване на въздуха в цилиндрите.Връснатото от дюзата гориво се самозапалва.Което ще рече,че е нужно коляновият вал на двигатела да направи буквално четвърт оборот.Дизеловото гориво през зимата не замръзва, тъй като се разрежда с газ / същата газ от газената лампа/.Този номер с разреждането рашаните го правят и в момента.Друг е въпроса,че танковият дизел е пречистен и бистър като сълза.В него няма парафин който да замръзне и разни серни съединения,които да го оцветят.На канският студ бензиновият двигател повърти,повърти,скапе акомулатора и е до там.В това време Т-34 вече се хили съвсем на близо.
Comment
-
Ако някой се интересува от производството на тежкия танк КВ-1 през 1940-та година, ето го!
Понеже забелязвам обърканост в производствената номерация, която ще обърка и вас, реших да постна файла, който направих за мен. Той обяснява недоразуменията! По-късно ще добавя такива и за другите файлове!Last edited by еМГето; 23-08-2009, 17:46.
Comment
-
А тук е производството на тежкия танк КВ-1 през 1941-ва година.Last edited by еМГето; 23-08-2009, 17:45.
Comment
-
Ето и производвените данни за КВ-2 за същия период:Last edited by еМГето; 23-08-2009, 17:47.
Comment
-
А откъде си взел данните?Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Според книгите и статистиките, с които аз разполагам, производството е доста по-различно.
Да сравним:
по моите данни:
1. за КВ-2 до 22.06.1941 г. са произведени общо 213 броя, от които:
- КВ-2 с висока кула: 46 броя (известен е и като КВ-2, модел 1940), въоръжен с гаубица М-10 (152.4 мм), в кула тип МТ-1, без картечно въоръжение, макар че впоследствие на част от танковете са добавени зенитни установки П-40 (1 х 7.62 мм). Произвеждан е само през 1940 г.
- КВ-2 с по-ниска кула, проиизведени общо 167 машини, до 22.юни.1941 г. Произвеждан е през 1940 и 1941 г. Кулата е модел МТ-2. Освен оръдейното, вече има и картечно въоръжени.
Общо за КВ-2: 46+167=213 машини.
По представената от теб статистика, общо произведените машини са само 204. Затова и питам, откъде е източника на тези документи, който без съмнение трябва да е на руски.
За КВ-1 по тези документи са произведени 398 машини (1940, 1941, включително целия юни). По моите данни до 22.06.1941 г. са произведени общо 424 танка от различните модификации на КВ-1
Реално разликите може би идват оттам, че танковете от серията "КВ" са произвеждани не само в ЛКЗ (Ленинградски Кировски завод), а и в ЧТЗ (Челябински тракторен завод), където през 1941 г. са произведени общо 486 машини от различни модели КВ.
Моят основен източник е "Отечественные бронированные машины", т.1 и т.2.
Така че, ако източникът ти е в интернет, дай връзка. Ако е на книга, дай точното заглавие на руски. Ако е в електронен формат, можеш да кажеш откъде си я взел.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Не е от интернет.
Издателството е:
ASKM (OOO Strategia KM), Moskwa, Rossia
Заглавието е: КW vol. III (на английски) издадена 2009 г.
Тук се говори само за Кировския завод! Изглежда си прав. Аз обикновено не чета увода на книга, но този път го прочетох. Информацията дадена тук се отнася само за Кировския завод в Колпино, край Ленинград.
Малка корекция - в Колпино са правили корпусите, а сглобката е в Кировския завод!Last edited by еМГето; 25-08-2009, 03:47.
Comment
-
Kramer написа Виж мнениеЕ какво искате да кажете, че ако някой 152мм осколъчно-фугасен улучи Т I или Т II, в моторното отделение, няма да предизвика експлозия на бензина и танка няма да изгори?
във ВСВ почти няма танк, който да оцелее при пряко попадение на 152мм ОФ. проблемът е, че е трудно да бъде улучен именно с това.
Comment
Comment