Съобщение

Collapse
No announcement yet.

КВ-1

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Gaden Gogi написа
    Еми странен човек си ти, хем искаш текст, като ти намеря текст, не ти изнасял и не го приемаш. После това те съмнявало, онова си искал клетви.... Е на мене ми звучиш точно като този тип субекти които не искат да чуят или приемат нищо което не им изнася. А иначе не виждам какво толкова чудно има в това да се счупи корпуса? сам си сметни колко кинетична енергия има 30 тонен танк движещ се с 10 м/с, казвам да си го сметнеш сам защото аз не намирам за нужно да се кълна над инженерната си диплома.
    E, ми то исках текст от любопитсвто и защото имам някои съмнения. Аз инженерна диплома нямам, но съм ги виждал тия машини много отблизо. Не точно тях, де.

    Сега, като ми пращаш статии, аз не съм длъжен да се съгласявам, нали тъй.

    Ако имаш някаква сериозна информация, със снимки и пр. - кажи; ако ще сме в сферата на гаданията - тогава да сме.
    30 т. по 10 м/сек може да се сметне, ама здравината на удряния корпус как ще се сметне, като не я знаем?

    Дай го по-лежерно, прав е Империала.

    Comment


      #47
      Еми много елементарно се смята, особенно за корпус с толкова прости образуващи. Сериозна информация? Какво точно е сериозна информация? Все пак ти освен един съмнение друго не си споделил, но имаш претенции към другите.. Та за да е "сериозна" информацията значи най-добре сам да си я намериш че да ти отговаря на критериите.
      Вийдал си бил танкове, ама не били съвсем таки, е аз пък съм ги виждал точно тези (Т-34 и Pz.IV) дори от празно любопитство съм се врял из тях.
      So успех при търсенето на "сериозна" информация.

      Comment


        #48
        Ами като няма къде да я търся. Статиите за "воинския героизъм" са пълни с неточности.
        Прости образуващи? Искаш да кажеш, че някъде има данни колко издържа корпуса и заварките на отделните модели?
        Вярно, че тия, дето съм ги "виждал" са други, ама те си приличат, може да се правят сравнения.
        В Т-34 съм се возил, не че значи нещо, а също съм лазил из тях, но не толкова много. Пз-4 - само от военния музей и книгите. Оттам са ми и съмненията, съчетано с това, че данни за тия тарани така или иначе не видях. Сега "изтаранили" батареи и самолети... Някой храст таранили ли са, или са го подминали. Нали разбираш какво имам превдид.
        Всъщност, never mind.

        Comment


          #49
          Я вижте тука, току-що намерих в Криле ей тия снимки на "катастрофи" с танкове. Едната е между "свои" 2 немски, а другата е Т34 с немска. (От 34-ката немците с лост и пищови вадят един "таранещ" руснак):

          ей още
          Attached Files
          Last edited by ; 26-02-2006, 01:26. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            #50
            По отношение на КВ-2 не мисля че е изгъзица просто машината е била създадена за строго специфична задача а не като общовойскови танк, КВ-2 е създаден за пробив на силно укрепени защитни лини от типъ на Линията Манерхайм и Мажино и според мене има някой предимства пред немските щугове като въртящ се купол и съответно недостатъци като голяма височина съответно голяма мишена въпреки че един КВ-2 е държал цяла немска дивизия няколко дена доста немски консерви е гръмнал както и една противотанкова батарея авияцията го е бомбандирала няколко пъти е накрая са победили немците ноа на каква ценаа що се отнася до КВ-1 добър танк със кофти трансмися добър двигател ,мощно оръдие дебела броня но кофти трансмисия през 1941 година КВ-1 е бил за немците това което е бил Тигъра за руснаците 1943 година

            Comment


              #51
              Luchs написа
              ...един КВ-2 е държал цяла немска дивизия няколко дена
              Я пак!
              Recalibrating my lack of faith in humanity...

              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

              Comment


                #52
                Ей тука са разнищили нещата.



                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #53
                  Вижте, за танка и дивизията, имам книгата на Раус, Танковите операции, руснаците претендират, че не дивизия, а цяла танкова група са държали с едно КВ.

                  Но...

                  1.било е на мост край Руской
                  2.не е няколко дни , а няклоко часа
                  3.било е бойна група от 1 т.батальон чешки Рз35т и два мото-пешаци от 6 танкова дивизия
                  4. авиацията е оправила нещата

                  Comment


                    #54
                    КВ-2 не е нещо друго, а принудителна импровизация на тема самоходна щурмова артилерийска установка, каквото впоследстиве се и създава. Естествено, че един танк няма как да задържи "цяло дивизия", което е достатъчно очевидно за всеки (поне според мен), още по-малко пък за "няколко дена". Митичната история, която скита из книгите и интернет пространството има совите реални прототипи, но там става въпрос за часове и не за дивизия, а за подразделения на дивизия. Впрочем, като се има предвид размера на боекомплекта на КВ-2 и фактът, че част от него са бетонобойни снаряди... ясно е, че няма как да става въпрос за "няколко дена". Впрочем, подобни танкове (особено единични) са унищожавани със средствата на дивизионната артилерия или в комбинация от нея и пионерно подразделение.

                    Виждам, че Даниц ме е изпреварил. Мисля че имаше поне още един подобен случай, но не беше на мост, а край кръстопът, първо танкът бе задържал май танков взвод и рота мотопехота или нещо подобно (унищожавайки час тот нея). Немците се изтеглят и пробват да го унищожат с май две 88 мм ПВО оръдия, но не успяват (разполагат ги твърде близо и танкът унищожава едното и избива разчета на другото). След това го обездвижват с попадения на 105 мм дивизионни гаубици и работата е довършена от пионерен взвод, който взривява танка с мини отблизо. Мисля че случката държи пътя затворен няколко часа, не помня точно колко. Естествено, това означава забавяне на дивизията (или по-точно на част от нея) с няколко часа, ака че танкът е "заменил" гибелта си добре.
                    Last edited by gollum; 07-08-2006, 13:50. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                    Comment


                      #55
                      von Danitz написа
                      Вижте, за танка и дивизията, имам книгата на Раус, Танковите операции, руснаците претендират, че не дивизия, а цяла танкова група са държали с едно КВ.

                      Но...

                      1.било е на мост край Руской
                      2.не е няколко дни , а няклоко часа
                      3.било е бойна група от 1 т.батальон чешки Рз35т и два мото-пешаци от 6 танкова дивизия
                      4. авиацията е оправила нещата
                      Според Раус все пак е два дена и не е авиацията, а ах ах!



                      Почва в предишния брой.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #56
                        Определено не е авиация а е един флак 88 който му минава в тил докато отпред разиграват танкова атака обездвижен е едната верига рабита от инжинерен пионерен взвод но след като окосва една част от тях те си дигат партакешите авицията не постига попадение в КВ-2 ката

                        А да и когато 152мм снаряд удари някой от немските танкове на местото на танка остава кратер или купчина метални отпадъци все пак това е гаубичен снаряд с разделно пълнене не противотанков
                        Last edited by Luchs; 07-08-2006, 15:04. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                        Comment


                          #57
                          А да и когато 152мм снаряд удари някой от немските танкове на местото на танка остава кратер или купчина метални отпадъци все пак това е гаубичен снаряд с разделно пълнене не противотанков
                          Ще ме прощаваш, но това е пълна глупост. Много ми е интересно как по-гточно снаряд с тежест около 50 кг може да постигне подобно нещо, да не говорим за кинетичната му енергия, сравнена с масата на танка. Хайде да оставим приказките за детската площадка. Единственият начин танк от онова време да се разруши напълно е след детонация на боекомплекта. Или ако предположим, че бъде уцелен пряко от големокалибрен снаряд на корабна артилерия.
                          Впрочем, ако погледнеш в тази статия има и друго нещо - как снарядите на 150 мм гаубици не успяват да поразят КВ-1 (а тези санряди, какот и гаубиците, са с много сходни характеристики със 152 мм гаубица на КВ-2 (впрочем, част от тези танкове са били и с по-малокалибрени гаубици)).

                          Comment


                            #58
                            У пос¸лка Войсковицы Гатчинского района на постаменте стоит танк ИС-3 с бортовым номером 864. Он был поставлен здесь двадцать один год назад в память о беспримерном подвиге танковой роты старшего лейтенанта Зиновия Колобанова, уничтожившей в бою 19 августа 1941 года на подступах к Гатчине (тогда город назывался Красногвардейском. - А.Е.) пятью танками КВ-1 сорок три(!) вражеских танка, три бронемашины и более сотни танкистов вермахта. Двадцать две фашистские машины из них уничтожил экипаж Колобанова!
                            Попробуем только предположить, что было бы, не окажись на пути фашистской группировки недоукомплектованная - пять вместо одиннадцати боевых машин - танковая рота Колобанова. Гатчина, скорее всего, пала бы в тот же день, а не почти месяц спустя, что повлекло бы за собой куда более тяж¸лые последствия для Ленинграда
                            - Старшему лейтенанту Колобанову был дан приказ - любой ценой не пропустить танковую группировку противника на Красногвардейск, - рассказывает корреспонденту "Парламентской газеты" председатель Совета ветеранов 1-й Краснознам¸нной ордена Суворова II степени отдельной танковой бригады Ленинградского фронта Владимир Мельников. - Командир роты приказал экипажам готовиться к выполнению тяж¸лой задачи, так как наступавшая танковая группировка насчитывала около сотни единиц боевой техники. Было решено вести огонь из засад. Для этого каждый экипаж вырыл по два капонира - основной и запасной, куда должны встать танки таким образом, чтобы над поверхностью земли оставалась только башня с орудием.
                            С кингисеппского направления вели три дороги: одна шоссейная и две грунтовые. Их предстояло закрыть всего пятью танками КВ-1. Для определения мест установки танков командир роты лично с несколькими разведчиками отправился на рекогносцировку местности. Колобанов хорошо знал тактику гитлеровских танковых атак и настолько умело расставил свою боевую пят¸рку, что все наши машины остались целыми, конечно, с вмятинами от вражеских снарядов, но без единой пробоины. Мощная все-таки была броня у КВ.
                            - Первыми вступили в бой экипажи лейтенантов Евдокименко и Дегтяря, - продолжает рассказ Владимир Ф¸дорович. - Они уничтожили пять танков и три бронемашины авангарда. После повторной неудачной попытки прорваться на шоссе, где они потеряли ещ¸ две машины, фашисты решили перейти на соседнюю дорогу, хотя она была и неудобна для них. И тут Колобанов проявил себя прекрасным тактиком, дав команду не стрелять без его приказа. Лишь когда головной танк врага поравнялся с выбранным ориентиром, он скомандовал: "Огонь!" Его артиллерист-наводчик Андрей Усов бь¸т точно в цель. Машина загорелась и стала разворачиваться, полностью перекрыв узкую дорогу, справа и слева от которой были топкие болота. Усов поджигает второй, третий танки. Колобанов командует: "Огонь по последним!" Усов разбивает и два последних видимых танка. Колонна оказалась запертой по всей длине дороги, а колобановский танк продолжал методично истреблять вражескую технику
                            Ну а что же было дальше? За тот беспримерный бой Колобанову вручили орден Красного Знамени, посчитав награду вполне достаточной. Старший лейтенант вскоре получил тяжелейшее ранение. Почти три года он лежал, прикованный к койке. Врачи утверждали, что он уже никогда не сможет ходить - из-за повреждения позвоночника. Но Колобанов не сдался: сначала, как реб¸нок, ползал по полу, потом учился ходить с помощью ходунков. И пош¸л. И вернулся в строй, завершив войну под Берлином.
                            После войны подполковник Зиновий Колобанов занимал различные командные должности в танковых частях. Выйдя в отставку, долгое время жил в коммунальной квартире в Минске, пока о его подвиге не написали в Минский горком КПСС. Там ничего об этом не знали. А когда узнали, тут же его семье выдали тр¸хкомнатную квартиру. Умер герой в 1994 году, похоронен в Минске.
                            И вс¸ же - почему он не был удостоен "Золотой Звезды"?
                            Владимир Ф¸дорович Мельников рассказал, что Колобанов никогда для себя ничего не требовал, не стремился что-либо доказывать тем, кто не верил в произошедшее 19 августа 1941 года. И только в 1992-м, за два года до смерти, признался своим однополчанам в том, что он был Героем Советского Союза! И даже показывал фотокарточку со звездой на груди.
                            Да, был в его жизни эпизод, о котором Зиновий Григорьевич старался не вспоминать. Это случилось в марте 1940-го, в день окончания советско-финляндской войны. Он прош¸л всю войну, в числе первых штурмовал линию Маннергейма, брал Выборг. Тем не менее среди финских военачальников о н¸м распространилось мнение не только как о грамотном и храбром командире, но и как о справедливом, совестливом человеке.
                            Так вот эта совестливость и сыграла с ним злую шутку. Финские солдаты, узнавшие раньше красноармейцев о подписании Московского мирного договора, двинулись с белыми флагами к месту дислокации танковой роты Героя Советского Союза Колобанова, и он, капитан, принял капитуляцию. Позже выяснилось что он не имел права этого делать, и бдительные политработники тут же донесли в НКВД о неблагонад¸жности капитана, который, по их убеждению, должен был либо уничтожить вчерашнего врага, либо отступить вместе с танками КВ, которые только-только появились на вооружении Красной Армии, считались сверхсекретной техникой, и потому никто, тем более солдаты чужой, пусть и разбитой армии, не должен был видеть их вблизи.
                            Колобанова лишили звания Героя, понизили в воинском звании и приговорили к длительному лагерному сроку. Оттуда его выпустили летом 1941-го: война нуждалась в таких профессионалах.
                            Правда, рассказывая мне о фотографии, на которой Колобанов изображ¸н с "Золотой Звездой", Владимир Ф¸дорович Мельников подчеркнул, что документально его звание нигде не подтверждено. Но тут же добавил, что фронтовые товарищи, разыскавшие личное дело Колобанова в архиве Министерства обороны в Подольске, обнаружили вырванный лист. Как раз на 1940-м, когда он и был представлен к заслуженной награде.
                            Возможно, где-нибудь когда-нибудь найд¸тся документ, подтверждающий, что Зиновий Колобанов был удостоен высшей награды страны, но рассказанная история объясняет, почему за беспримерный подвиг под Гатчиной он не удостоился звания Героя Советского Союза.
                            Я стою перед памятником в Войсковицах и жалею лишь об одном - что на постаменте стоит не колобановский танк КВ. В 1984-м, когда увековечивали подвиг Колобанова, не нашлось ни одного целого танка КВ. А "Иосифа Сталина" - танк ИС-3 - нашли на подмосковном полигоне Таманской дивизии. Его подарили гатчинскому Совету ветеранов. Железная дорога бесплатно доставила 49-тонную махину к месту того дал¸кого боя. Танку присвоили колобановский номер 864 и возвели на постамент, чтобы память о подвиге жила в веках. О Зиновии Колобанове в пос¸лке Войсковицы напоминает и улица его имени, недавно названная по ходатайству Совета ветеранов 1-й отдельной танковой дивизии. Скоро Колобановская улица появится и в Петербурге. Решение об этом принято.

                            Comment


                              #59
                              хахахах е тука се изказа неподготвен какво мислиш ще остане от един PzI kaкво ще остане от неготой ще си е цял и невредим така ли>?хех няма такъв фим 35(т) и38(т) не са много по различни от 1 цата

                              Comment


                                #60
                                Между това един танк да бъде неизползваем или "унищожен" (т.е. да няма смисъл да се възстановява) след попадение в него и това "на мястото на танка да остава кратер (!) или купчина метални отпадъци", разликата е доста голяма. Пак повтарям само сравни количеството взривно вещество в 152 мм гаубична граната - 6-8 кг взривно вещество (или кинетичната енергия на бетонобойния 152 мм снаряд) и масата на танк - дори и Pz 35(t) (около 10 тона) , Pz 38(t) (9,4 - 9,8 тона) или Pz I (4-5 тона) и помисли как по-точно това количество взривно вещество ще превърне съответната маса в комбинация от разхвърляни отпадъци и кратер. Че подобен танк след попадение от 150 мм гаубица ще бъде повреден до степен на невъзстановимост е почти сигурно, но това въобще не е равносилно на "ще остане само кратер и куп отпадъци от него".
                                Last edited by gollum; 07-08-2006, 16:14.

                                Comment

                                Working...
                                X