Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Особени и малкоизвестни (вкл. след-ВСВ)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Разбира се, американците домъкват по някой и друг танк на островите, но решаващ и за тези сражения все пак е флота.
    И авиацията, в която между другото японците са на съвсем прилично ниво, макар в края на войната самолетите им да изостават по технически показатели от най-новите попълния в бойната авиация на САЩ, Германия и СССР. В началото на войната, обаче, самолетите им, произвеждани от Мицубиши и Накажима са измежду най-добрите...
    "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

    Comment


      Съгласен съм и с двама ви, но ми се иска ако ще водим подобна дискусия, да е в самостоятелна тема. И, впрочем, за тези неща със сигурност вече сме разговаряли поне на няколко места .

      ПП Когато обсъждаме една или друга държава-участничка, е добре да си припомним и какви са икономическите й възможности. В случая с Япония те са многократно по-малки от тези на която и да е от останалите основни държави-участнички във ВСВ (с изключение на Италия). Това се съчетава с огромен по мащаби фронт (най-общо казано) и разнообразни ТВД. За работата, за която са създадени, японските танкове се представят добре. То за такива задачи и не трябва повече. Единствените места, където могат да се водят големи полеви сражения, в която да се включат танкови и въобще мобилни съединения и обединения, срещу Япония стои съветската армия. А със СССР има сключен договор, който почти цялата война се уважава и от двете страни. А и няма как да очакваме Япония да може да се конкурира в надпревара на сухопътните въоръжения със СССР.

      Comment


        Единственото място, където японците се опитват сериозно да използват бронираните си консерви срещу американците е Гуадалканал.
        Резултатът показва пълната неадекватност на японските танкове срещу съвременна армия.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          Thorn написа
          Единственото място, където японците се опитват сериозно да използват бронираните си консерви срещу американците е Гуадалканал.
          Резултатът показва пълната неадекватност на японските танкове срещу съвременна армия.
          Абсолютно, но там главният фактор е друг - флота. Е, и авиацията, както писа Stormbringer. Чак след това идват сухопътните сили. Ако флотът печели сражениято - всичко е наред, на сушата нещата все някак ще се решат. Ако флотът загуби - няма значение какво ще стане на сушата. А самите тежки танкове биха били излишен лукс за страна като Япония - скъпи и с малко области на приложение. Както и Голъм написа - страната няма да издържи икономически и военно, ако реши да прави армии, които са въоръжени като тези на САЩ или СССР - възможностите на Япония не са сравними по какъвто и да е начин с тези на СССР, а какво остава за сравнение със САЩ.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            Въпреки това и те имат разработки на тежки танкове. Вярно е, че имат по-голяма прилика с Т-35, а не с Тигър, но идеята са я имали.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              О, да, идея са имали - в армията. И за средни танкове (за танкови дивизии), също. Така както във ВВС идея за стратегическа авиация и разработки на тежки бомбардировачи също е имало. Търсенията, идеите и разработките изобилстват навсякъде. Друг е въпросът кое реално е можело да се реализира и, още повече, какви средства са се отделяли всяка година и за какво са били предназначени. Идеите са били едно нещо (и японските военни са наблюдавали какво става по света), възможностите - съвсем друго. И така твърде голяма част от бюджета на страната е отивала за военни цели.

              Comment


                въпросът сперед мен не е дори до възможности, а до необходимост, Бирма приемрно е сухопътен фрон, но просто теренът в онази част на свет ане предполага използването на тежки машини, просто те са неприложими в джунгли и блата, отделно при едно дебаркиране биха изисквали специални съдове за доставка до брега, а след това биха представлявали логистичен проблем поради по-голямата нужда от ГСМ като и резервни части (нисък ресурс породен от голяма маса).
                Средни и тежки танкове биха били необходими при война с СССР, евентуално.
                По островите къд епо-ефективен би бил панцерфауст.

                Comment


                  Да, съгласен съм, аз нещо в този стил написах малко по-рано в темата. За война със СССР така или иначе няма как да са добре подготвени - няма да им стигнат ресурсите, не и ако искат да имат силен флот (а последният им е къде-къде по-нужен и важен). А за Бирма или островите са им напълно достатъчни леки машини за поддръжка на пехотата, т.е. с леки гаубици, картечници и огнемети. И то не в голямо количество, нито пък организирани в танкови съединения.
                  За борба с танковете на противника - някакво достатъчно леко противотанково оръжие на пехотата. "Панцерфауст" би вършил добра работа, съгласявам се. Но пък (Воланд вече го отбеляза), ако загубиш флотските сражения островните гарнизони са така или иначе обречени.

                  Comment


                    Къде бяхме писали за Мидуей и за капитан Макклъски, който лично носи главната заслуга за изхода на войната в Тихия океан?


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      Напълно съм съгласен, че за Япония не е било проблем проектирането на среден танк - можели са просто да получет чертежите на Pz-IV или на Pz-V и да ги изкопират /на по-ниско технологично ниво разбира се/ така както са направили с двигателя DВ-601 , с целия Ме-262 или с други немски машини, но за масово производство с наличните ресурси, индустриални възможности и военни приоритети не е можело да става и дума

                      Comment










                        Палестински брониран булдозер.... :1087:
                        Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                        Comment


                          Само дето това е багер
                          И не е брониран, а миниран (брандер). Случката беше преди няколко дни, една от многото.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Ako трябва да издребнеем още повече, да отбележа, че на тези машинки едно време им казвахме фадроми.
                            Иначе Dinain какво се е случило, че моя иврит е изключително слаб...
                            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                            Comment


                              "Фадрома" е багер, както "Ксерокс" е копирна машина

                              Ми багер-бомба, трябвало е да се взриви на някое КПП, но го забелязват навреме. То не е за пръв път де. Имаше опити с БТРи-бомби, камиони-бомби, коли-бомби, магарета-бомби и т.н.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Ако някой има нещо да напише по темата - моля. За другата дискусия си потърсете (според предпочитанията) форум за земекопна техника или лингвистичен форум.

                                Comment

                                Working...
                                X