Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дали Калашников дупчи релси

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Добре, Динайне, така е - ако бронята не защитава от нищо, това е проблем. Въпросът обаче е в друго - дали бронята "не защитава от огъня на леките огнестрелни оръжия" или по-скоро не осигурява достатъчна защита от бронебойните винтовъчни куршуми на някои от специализираните пушки, които са на въоръжение в някои армии. За бронебойните патрони за леките картечници не е много ясно как стоят нещата. Та мисълта ми е, че защитата от специализирани бронебойни средства е едно нещо, от небронебойни патрони на автоматичното оръжие - друго нещо.
    Но за едно съм сигурен - обсъждането на този въпрос е за отделна тема.

    Comment


      #17
      Динайн, засега само израелската армия има тежки бронетранспортьори, че в някакъв теоретичен смисъл и Меркава е такъв. М113 също ли се оказва „картонен” за съвременните условия?


      Иначе концепциите са били ясни. БТР не е танк, а такси, което да достави войниците до полесражението, където те да се спешат. Т.е. – хич не му е работа да се навира на място, където ще го стрелят отблизо.

      БМП действа заедно с танковете, с неофициална идея да се ползва след ядрен удар, където едва ли са оцелели някакви пехотинци. Т.е. да прекараме нашата пехото през зоната на заразяване, като я предпазим от осколките от артилерийски обстрел.

      По-неясно ми е защо основни танкове, като Леопард 1 и AMX-30, че даже и М60 са доста леко бронирани. За първите два даже бих казал екстремално леко


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #18
        Thorn написа Виж мнение
        Лично аз многократно съм чувал от разни хора, включително от военни, че „Калашников 7.62” пробива релса. Е поне този мит е опроверган. Дори при най благоприятни условия, релса се пробива само от някои модели винтовки със специални бронебойни ВИНТОВЪЧНИ, а не 7.62Х39 патрони.
        аз съм виждал нови дупки по релси които държат мишените след стрелба. въпросът е къде са били тези дупки. в най - долната и тънка част на релсата.
        Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

        Comment


          #19
          Сигурен ли си, че това са ЖП релси, а не някакви строителни стоманени профили?


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #20
            Е, то въпросът е, че от "релса" до "релса" има голяма разлика - ва материала, дебелината и т.н.

            Comment


              #21
              Торн написа
              М113 също ли се оказва „картонен” за съвременните условия?
              Разбира се! Виж му развитието - непрекъснато се добавят разни комплекти броня (armor kits). В сравнение с по-новите, най-старият модел от 1960 г. си е наистина "картонен".

              Забележка: Голъм, относно първият модел, този от 1960 г. - не че съм го изпробвал, но се говореше че от упор се пробива от АК-47 (страничната броня). За 7.62 мм и 12.7 мм картечници да не говорим. Когато видиш колко е тънък листът, не ти се струва никак невероятно (доста по-тънък е от тези 18.5 мм на релсата, освен това е от алуминий, а не стомана!).

              Торн, не знам какво разбираш под "тежки бронетранспортьори", но не мисля че си прав. Бронята на БТР-80 е проектирана да издържа на 14.5 мм куршум и като че ли това е стандарт през 70-те - 80-те години. Първият модел на Брадли - също. Брадли M2A2 (1988 г.) вече има подобрена броня, "защитаваща от 30 мм бронебоен снаряд и РПГ" + възможност за окачване на реактивна защита. Тенденцията мисля че е ясна.

              ПП Но трябва да приключваме, защото Голъм ще ни се скара. Да говорим за релси
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #22
                Thorn написа Виж мнение
                Сигурен ли си, че това са ЖП релси, а не някакви строителни стоманени профили?
                да. но и стари има значение. там където са пробити не е дебело /вястото на прикрепване за траверсата/.
                Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                Comment


                  #23
                  Dinain написа Виж мнение

                  Торн, не знам какво разбираш под "тежки бронетранспортьори",
                  Ахзарит, Нагмашот, Накпадон , Пума, Намер и подобните им.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #24
                    Вижте сега в казармата войниците ,които не разбираха ,казваха на всичко "Калашников", спомням си ,че един кашик ,който стреляше с КПВТ -14,5 мм и казваше "Калашников".
                    Съмнявам се дори ,че 7,62 -мм бронебоен куршум изстрелян от картечница "ПК-Пулемет Калашников" ,може да пробие релса.
                    Инъче 12,7 ммм ДШК,НСВ и НСВТ безпроблемно я дупчат ,да не говорим за крупнокалибрената 14,5 мм КПВТ.
                    Чувал съм ,че в Афганистан с такова чудо ,афганците са унищожавали и Т-55/62 ,може и да е легенда,но не е изключено .

                    Comment


                      #25
                      Но трябва да приключваме, защото Голъм ще ни се скара.
                      А, ще ви се скарам - Одзава да се кара в този раздел. Само предупреждавам, че темата от мита, на който я е посветил Торн, бързо ("ще" или по-скоро "се") се прехвърли върху поредната раздумка за бронетехника и средства за унищожаването й. А такива теми сигурно има 10 само в този раздел.

                      Comment


                        #26
                        Thorn написа Виж мнение
                        Ник, събуди се и чети внимателно.
                        ОК, пушката била идентифицирана.
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          #27
                          М 113 може да мине за "картонен". Корпусът му е излят от алуминиеви
                          сплави. Имам добър каталог за него, но в България!

                          Comment


                            #28
                            Данни за "картонената" броня на бронетранспортьорите от серията М113: http://afvdb.50megs.com/usa/m113.html

                            А пък тук http://scitation.aip.org/journals/do.../054902_1.html са обяснени свойствата на закалените алуминиеви сплави, използвани при М113. За еМГето давам опростено резюме - това не е същиата алуминиева сплав, от който е направена лъжица му.
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              #29
                              Аз тука освен пици и хамбургери друго не ям! Често и лазаня, но с вилица! А за Кентаки фрайд чикен, то няма нужда от нищо!
                              Нищо не видях колко е яка. Пък щом израелските са покрити с допълнителни брони е повече от ясно. На моя каталог ги има тези данни, но ще трябва да почакаме до догодина, когата ще се прибера. Ще си бъда в България поне две години и ще има време за всичко!

                              Comment


                                #30
                                Nick, втория линк е само за регистрирани
                                А колко е здравината на тия 3.18 см алуминиева сплав не става ясно... както и на мен ми се струва че бордовете са доста по-тънки, но може и да греша.
                                Last edited by gollum; 10-07-2008, 10:11.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X