Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дали Калашников дупчи релси

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Първо здравейте на всички във форума!
    Отдавна чета темите тук и виждам, че има доста хора, които се интересуват от оръжие, бойна техника и всичко свързано с армията. Реших и аз да се включа с няколко реда, като искам да се придържам към темата, защото ми се струва, че малко се поизмести... Та така, дали автоматът "Калашников" пробива железопътна релса? Не искам да разочаровам някой, или пък да предизвиквам еуфория у друг, но отговорът е еднозначен и категоричен - да, пробива я! Пробива я и още как, бих добавил! Във военното училище във Велико Търново (полигона на село Беляковец) подвижната рама, държаща мишените за стрелба с автомат на 100 м. дистанция беше направена от жп релса (да, точно жп релса, а не някакъв друг профил) и тая същата беше надупчена като швейцарско сирене от стрелбата при изпълнение на началното упражнение с АК-47! Куршум - обикновен, обр. 1941 г. със стоманен сърдечник! Естествено, че куршумът пробива тънката част на профила на релсата, но не мисля, че тук някой си мисли за друго... Никакви бронебойни или други усилени патрони - просто началното упражнение с автомат от курса за стрелбите включва водене на огън от положение легнал по мишена ¹ 4 ("Гръдна фигура") и винаги се изпълнява с обикновен боеприпас.
    А, забравих само да добавя, че не мога да твърдя, че дебелината на "шийката" на релсата е 18,5 мм., както са описали братята руснаци в изследването си... Но нека да повторя разстоянието - 100 (сто) метра!
    Last edited by Soldat; 17-08-2008, 00:07.

    Comment


      #32
      Не го вярвам това нещо... Имам преки впечатления от провеждането на многобройни стрелби с АК и АКМ и добре знам със стандартните патрони какво пробива. Вероятно пробойните са били от стрелба с ПК или СВД. Автоматът в този случай може най-много да направи дълбоки ями в метала, но да пробие 18mm супер здрава стомана с обикновен куршум - НЕ!

      Comment


        #33
        Всеки е свободен да вярва в каквото си иска, нямам намерение да агитирам никого, нито пък да влизам в спор, който за мен лично е безсмислен... Аз например предпочитам да вярвам на очите си!
        Искам да припомня - не твърдя, че дебелината на "шийката" на релсата е 18,5 мм., (даже като се замисля по-скоро е доста по-малко) просто никога не ми е минавало през ум да я премеря. Нищо чудно да има разлика в БДС и ГОСТ (който е пътувал с влак до бившия СССР знае как се сменяха вагоните на границата). Щом имаше разлика в ширината на релсите, възможно е да има и разлика в самия профил.
        Колега AYB, нали не смяташ за сериозно воденето на стрелба с ПК и СВД на разстояние от 100 метра! Предназначението и на двете оръжия е да поразява противника на средни и далечни дистанции.
        А що се отнася до опита с различни стрелкови оръжия - мисля, че след 17 години в армията и аз съм видял някои интересни неща! Просто реших да изразя мнение по конкретния въпрос, а не да влизам в полемика. Желая успех на всички, четящи и пишещи в този форум!

        Comment


          #34
          Това е графика за бронепробиваемостта на твърда стоманена броня от винтовъчен куршум калибър 7.92mm с мек стоманен сърдечник (гледаме тази която е дадена с пунктир!). За АК не мисля, че са по-високи резултатите. Куршумът 7.62mm на 100 метра има скорост около 622m/s, засичаме по нея и ето какво излиза:


          Comment


            #35
            [QUOTE=Soldat;226120]... но отговорът е еднозначен и категоричен - да, пробива я! Пробива я и още как, бих добавил! QUOTE]



            А някой може ли да отговори колко вида железопътни релси се използват в РБ и какви са характеристиките им ?
            Солдатино чудесни , вашите релси в търновско са били по-меки , нашите в плевенско явно са били по-твърди , щото АК си заваряваше стоманения сърдечник по тях ... Тъй , че - Не . Не ги пробива . Теоретична справка - наставлението за работа с АК , раздел за пробивната му способност .

            Comment


              #36
              Възможно е пробивите по релсата да са в резултат на дублирани попадения. Звучи абсурдно, но при изстрелването на хиляди патрони е напълно вероятно в някоя образувана вече вдлъбнатина да попадне нов куршум и това да доведе до пробив.

              Comment


                #37
                Калашников не дупчи релси пробвал съм от 20/25 метра

                Comment


                  #38
                  Преди 15-тина години в едно варненско поделение,дежурния старшина реши да излови новобранеца който се хвалел,че редовно спи на пост.Идиотчето,въпреки всички инструкции измислило да държи автомата зареден на предпазител и така да си подремва,а ако стане нещо да дава предупредителен.Резултата беше :- един много бесен старшина,един напикан от страх новобранец и.... една продупчена релса,на крана на поделението.Крана продължи да си работи с дупка в релсата до закриването на складовата база.Случката определено не беше събитие и се размина с няколко доклада и наказания.Автомата беше стандартен,патроните също.Хлапето се било устроило да спи на завет между релсите.Изстрела е бил произведен когато старшината посегнал да отнеме автомата на часовия докато спи.В това няма никакъв фолклор.Не направи и особено впечатление на някого тогава.Позабравил съм номера на поделението и имената на участващите,но ако се разровя из старите бумаги почти сигурно ще ги намеря.

                  Comment


                    #39
                    Най-вероятно пробива железопътна релса

                    Comment


                      #40
                      С бронебоен куршум, който има волфрамов сърдечник може и да успее от няколко десетки метра, но с обикновен куршум няма как да стане...

                      Comment


                        #41
                        Занчи, моя начин на разсъждение е следния: АК 'Калашников' не би следвало да може да пробие която и да е бронирана машина от 1947г. насам, предполагам и от преди това. Най-малкото защото, никой не би направил такава машина (визирам БТР), която да може да бъде уязвима от АК дори и при изстрел от упор. Имайки и предвид техническото и инжерено 'презастраховане' от сорта на дистанция и евентуално използвано оръжие ми се струва абсурдно някой да допусне бронепробиваемостта на мшината си от масово, основно и леко стрелково оръжие, каквото между впрочем е и АК.
                        В противен случай би било безпредметно да се призвеждат и констурират скъпоструващи и материалоемки бронирани машини, просто щяха да ги правят от обикновена ламарина и тайничко да се надяват на пътя им да не застане освирепял пехотинец с автомат.
                        Четейки по-горните постове се убеждавам и в това, че има огромно значение дебелината, профила и стоманата, от която е произведена въпросната РЕЛСА.
                        И освен това, нека се замислим: защо му е някой да пробива релси с АК? Не е ли достатъчно това, че оръжието се справя перфектно с целите на предназначението си, за което се е постарал чичко Михаил навремето - с лекота пробива каски, черепи както и двете в комбинация.
                        Last edited by peterpetroff; 19-08-2008, 15:50.
                        GOTT MIT UNS!

                        Comment


                          #42
                          Хубава картинка е постнал AYB, обаче там пише "Зависимость бронепробиваемости...", а релсата не е броня все пак... А както казва и Todor Pavlov може пък и търновските релси да са били по-меки... Ще взема да си припомня и "Наставлението за работа с АК", ама там май не пишеше, че не пробива релси...

                          Comment


                            #43
                            Soldat написа Виж мнение
                            Хубава картинка е постнал AYB, обаче там пише "Зависимость бронепробиваемости...", а релсата не е броня все пак...
                            Броня е, броня... И то от много здравите! Висококачествена стомана създадена да издържа на огромни напрежения.

                            Comment


                              #44
                              Soldat написа Виж мнение
                              Ще взема да си припомня и "Наставлението за работа с АК", ама там май не пишеше, че не пробива релси...
                              Провери и за консервените кутии, тенджерите "алпака", винкелите, водопроводните тръби и др.

                              Comment


                                #45
                                Добре де 3- ма души ви свидетелствахме, че сме видели продупчени релси, още хора ли да водим или кво?
                                Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                                Comment

                                Working...
                                X