Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сравнение на някои типове леко пехотно оръжие

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    майор написа Виж мнение
    NICK: 1.Мосин 2.Маузер 3.Маузер89 4.Манлихер 5.Каркано или?...
    "Мосин", "Маузер" и "Каркано" не са модели, а аз питах за моделите...

    И не, номер 3 не е Маузер М1889 (но си близо).
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      Nick написа Виж мнение
      Невярно.

      Номер 2 не е 91/24 (91/24 е карабина)
      Номер 3 не е 91/38, нито пък е 7.35 (Как пък тазбра калибъра само по снимка?) И т.н.

      Но въпросът беше за прогресивните нарези и за това кои от показаните модели го имат и кои го нямат.

      Ето добра литература по въпроса за Каркано - една книга на немски, една на английски и една на италиански. Английската дори е с автограф, имах щастието да се срещна с Ричард Хобс на едно изложение.
      Ползвах енциклопедията на Жук.

      Comment


        tconiotconev написа Виж мнение
        Ползвах енциклопедията на Жук.


        Жук е само рисувач на пистолети. От пушки и щикове разбира толкова, колкото аз от китайски. Тези раздели в книгата му просто бъкат от грешки.
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          За ¹1 предполагам-Мосин'91/съмнявам се,че е руско производство: ¹2Много прилича на Маузер98 :¹4 може би е Манлихер1888/89 : ¹5 е евентуално Каркано91: за ¹3 щом не е Маузер нямам въобще идея...
          "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

          Comment


            No. 1 - Финландски Kivaari 28/30 (за Suojeluskunta, Гражданската Гвардия)
            No. 2 - Mauser K98k (само определителят 98 е недостатъчен, има Gew 98, Kar 98a, Kar 98b, K98k и т. н. "98")
            No. 3 - Белгийски Mauser M1889/36 (доста интересна модификация, някой знае ли какво точно е това?)
            No. 4 - Mannlicher M.88-90 (моделът 88/89 съществува само във въображението на Жук)
            No. 5 - Carcano Fucile M1891
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              А може би е:Kиvaari М/27/28/кивеери М91/24/27/28...-Все пак са на базата на Мосин-Наган.Това няма значение.И още нещо: интересува ме моделът на STEYR-MANNLICHER 95M - 7.92х56R... Грешките на Жук са факт,но е някаква информация...
              Last edited by майор; 09-05-2009, 22:27.
              "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

              Comment


                майор написа Виж мнение
                А може би е:Kиvaari М/27/кивеери М27/91/24-Все пак е на базата на Мосин-Наган.И още нещо: интересува ме моделът на STEYR-MANNLICHER 95M - 7.92х56R...
                Няма никакво "може би". Не пиша за неща, които не са ми ясни и за които трябва да гадая. М27 е друга пушка, за финландската армия (Suomi Armeia). Такова чудо пък като М27/91/24 въобще няма. Вземи прочети някоя книга (К-Х. Вробел на немски, Марку Палокангас, ако вдяваш финландски, Терънс Лапин на английски...), че да не пишеш такива неща.

                Модел Steyr-Mannlicher 95M не съществува. Има Mannlicher M.95M, която е югославска модификация на М.95, произведени както в Steyr, така и в Budapest. Писал съм доста и съм показвал доста за тях, ето една снимка на някои от моите М.95М сравнени с пехотна М.95 (горната пушка):

                ПП. Бранко Богданович е писал малко нещо за М.95М (още известна като М.95/24) в тази си книга:

                ППП. Ако пък действително се интересуваш, отиди в "Традиция", там съм отворил отделна рубрика само за Манлихер, който е основният фокус на колекционирането ми.
                Attached Files
                Last edited by Nick; 09-05-2009, 22:42.
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment


                  Искаш да кажеш: STYER M.95 M В някои източници се посочва,че имало Кивеери:М/91 М/24: М91/30: М/27: М28:М28/30:М/39. Източниците са руски и нетни...
                  "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                  Comment


                    майор написа Виж мнение
                    Искаш да кажеш: STYER M.95 M В някои източници се посочва,че има Кивеери:М/91 М/24: М91/30: М/27: М28:М28/30:М/39. Те пък са руски...
                    Искам да кажа това, което казах. Steyr и Budapest са производителите на модела - можеш ли да направиш разлика между завод-производител и модел? Манлихерите, произведени в Будапеща модел Budapest M.95 ли са? И откъде черпиш тези "знания" ми е интересно?

                    Kivaari означава "пушка" на финландски. Обаче защо изброяваш другите модели? Да речем, че знам за тях, дори имам и някои от тях.
                    Last edited by Nick; 10-05-2009, 03:15.
                    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                    Comment


                      майор написа Виж мнение
                      Искаш да кажеш: STYER M.95 M...
                      Запознат ли си с долния Манлихер, правен в Брно, като си тръгнал да ме поучаваш? Ако следвам твоята "логика", този модел също не е Манлихер М.95, ами "Брно":
                      Attached Files
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        О.К разбрах те. Можеш ли да снимаш на твоите модели надписа?
                        "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                        Comment


                          По-горе пишехте за патронните тенекийки. В началото на 90-те, когато беше приет 5,45 мм АК и РПК на въоръжение в Българската армия, към комплекта на оръжието влизаха т.н. пластини и преходник към тях, които служеха за по-бързо налентоване на празните пълнители. В интерес на истината не си спомням случаи да са използвани. Към 7,62 мм АК въобще такива няма.

                          Comment


                            На кои модели кои надписи? За всичките е изключено, трябва да напусна работата, за да имам време да ги снимам. Ето някои български Манлихери (не са включени гръцките, румънските, холандските, португалските и т.н.)
                            Attached Files
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              Nick написа Виж мнение
                              No. 3 - Белгийски Mauser M1889/36 (доста интересна модификация, някой знае ли какво точно е това?)
                              Mauser Mle 1889/36 -7.65-1099мм-секторен мерник вместо рамков при оригинала-защитена мушка за разлика от оригинала-5 патрона. За разлика от Mauser Mle 1889 e по-къса със 171мм и е с горна полуложа и без охлаждащ кожух...
                              "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                              Comment


                                кало написа Виж мнение
                                Не е ПБС, а е на базата на ПБС.

                                Това второто си е чисто заяждане, на което няма смисъл да отговарям .
                                Няма да споря - след като можеш да виждаш някой мнения като "откровенни глупости" значи можеш да ги виждаш и като "заяждания". Аз просто се чудя дали не можеш просто да кажеш: "Това и това е заглушител за еди какво си а този е за СВД" например. Би елиминирало всякакви спорове в зачатъка им.
                                След като повтаряш толкова често, че са ти казвани неща от реални участници в това и онова, питай - те поне не би трябвало да имат проблем да посочат точните означения. Питам от чисто любопитство, не се ласкай, че се заяждам точно с тебе.

                                Comment

                                Working...
                                X