Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военна промишленост в България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    НВС написа
    И понеже специално ме интересува производството на радиостанции за воиската, може ли някаква информация за производството на Военно-инженерната работилница край София - май беше в Божурище? В периода около ВСВ. Извинения ако е оффтоп. :1087:
    http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=9095
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #32
      Odzava написа
      Сглобявали сме Т-55 според запознати. За Т-62 не съм чувал. А Т-72 не сме правили със сигурност.
      А танка беше онова устройство с дългата тръба отпред, нали? :p

      "Бетонпомпи" от посочените типове събираха в един завод в град Търговище.Ако не ме лъже паметта наричаше се "ТРЗ Хан Крум".После пак там нарязаха стотици годни машини между които и не малко Т-34 в движение. "Каква загуба за военноисторическите ни музеи господи".Виждал съм доста 72-ки там при това не само с български опознаватрелни знаци.Имаше и такива с Чешки и Източногермански.Тогава бях прекалено малък,за да задавам въпроси на които някой да си направи труда да отговори,та така и не разбрах чий го търсят там.Интересното е,че преди десетина години бяха докарали една камара БТР-и с типично руска конструкция,но с !!!Турски !!! опознавателни знаци.

      Comment


        #33
        ТРЗ значи танкоремонтен завод. А турските БТР са бивши ГДР-ски.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #34
          После пак там нарязаха стотици годни машини между които и не малко Т-34 в движение. "Каква загуба за военноисторическите ни музеи господи".
          ОТ:
          Когато дядо ми е бил във Военното в Търново, Т-55 тъкмо е бил въведен на въоръжение. Разказвал ми е, че са пазели такава секретност, че при техническата му документация, ходиш придружен от двама войници които те следят през цялото време. Та тогава използвали Т-34-ките и някакъв танк, на който той му вика "Майбах" ( предполагам Pz-II ), за тренировъчни мишени - стреляли по тях с Т-55-ците. Е на това му викам загуба за музеите! Кой знае колко машини са попиляли...
          "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

          Comment


            #35
            Майбах си е популярен като Pz-IV или Т-4.По онова време те както и Т-34/85 са били просто стара техника.Но запазени 34-ки до последните години на миналия век вече са си експонати.Само дето у нас по традиция никой не го е грижа ако няма далавера.А да вземе да се погрижи за производство на нещо или не дай боже да хвърли пари за разработка.....абсурд.Терем правеха пачка докато имаше от къде и какво да се крадне,после ...станаха история.

            Comment


              #36
              В интерес на истината в България е имало много малко Т-55.
              Масово са доставяни Т-54, които през годините са се обновявали и са докарвани до стандарта Т-55.
              Т-34/85 може да е бил стар танк, но реално до към средата на 60-те е основния боен танк на НРБ.
              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

              Comment


                #37
                55 бяха оkoло половината от съременните танкове

                1951 написа
                В интерес на истината в България е имало много малко Т-55.
                Масово са доставяни Т-54, които през годините са се обновявали и са докарвани до стандарта Т-55.
                Т-34/85 може да е бил стар танк, но реално до към средата на 60-те е основния боен танк на НРБ.
                Не съм убеден ,че бяха малко! В края на 80-те по официални данни имахме около 4000машини( не съм 100% сигурен, ако не съм прав поправете ме!) От тях Т-72 бяха около 6-700( 1996г. получихме като подарък 100 72-и М1 от Русия,така че това е числото ,с което варират горните). Имахме до 1988-9г. 2 бригади с Т-62(oколо 200-250 машини) и останалите бойни машини бяха 55-и.Вярно е ,че всички 54-ки бяха преоборудвани в 55-и . Лесно се разпознаваха- например по отвора за курсовата картечница. Трябва да отбележа ,че втория комплект на всяка част и съединение бяха Т34-85(за 60-те години си абсолютно прав). Например 9-а бригада ,в която служех, имаше около 130-40 бр. 72-ки и толкова 34-ки.
                Какъв е % на чистите 55-и не е от толкова голямо значение защото разликите с Т-54 са почти козметични- веригата ГМШ, ежектора на оръдието, картечницата ПКТ( но старата СГМТ остана широко да се използва,изпитвах истински ужас от нея), няколко подобрения в уреди и агрегати..........
                Last edited by SSmart; 04-06-2008, 22:39. Причина: правопис

                Comment


                  #38
                  Колега, грешно съм се изразил явно.
                  Не споря, че Т-54/55 бяха в огромно количество. Мисълта ми беше, че Т-54 са повече от Т-55. Говоря в оригинал. Ясно е че всички после станаха Т-55.

                  А иначе ми се струва, че Т-72 бяха точно 333 броя.
                  Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                  Comment


                    #39
                    А иначе ми се струва, че Т-72 бяха точно 333 броя.
                    плюс 100-те подарени от Елцин


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #40
                      Може би не съм бил съвсем точен - интересува ме самата Военно-инженерна работилница - история, снимки, производствена номенклатура...Благодаря все пак че ми помогна да изровя стария архив за радиостанциите.
                      "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                      Comment


                        #41
                        Имам някакви откъслчени данни - ще трябва да ги сглобя и да видя какво ще излезе.....следващата седмица обаче, че уикенда ме няма
                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          #42
                          ЗА Т-72

                          1951 написа
                          Колега, грешно съм се изразил явно.
                          Не споря, че Т-54/55 бяха в огромно количество. Мисълта ми беше, че Т-54 са повече от Т-55. Говоря в оригинал. Ясно е че всички после станаха Т-55.

                          А иначе ми се струва, че Т-72 бяха точно 333 броя.
                          Отначало ( във времето на великата секретност) си мислехме ,че даже са по-малко. Но истината е по-друга.Ето малко прости сметки:Три танкови бригади(9-а,13-а,24-а) с по минимум 131 танка( 3ТБх40 машини + танкова рота в МсБ 10-13 машини+командирския на Комбрига, някой бригади ,например 9-а, имаха два МсБ); 65-и учебен ТП (и там съм служил,3 роти по 10 машини+ командирската- тук трябва да се каже,че бойните му машини бяха Т-55, а учебните 72-ки,получени временно от бригадите, но те бяха нещо като свръх щат там защото щата беше попълнен, имаше няколко десетки машини и в ШЗО ,и във ВНВУ машини ) .....

                          Comment


                            #43
                            И трите танкови бригади ли са били с Т-72?
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              #44
                              dibo написа
                              И трите танкови бригади ли са били с Т-72?
                              Да , и в трите! В края на 80-те г. 72-ки имаше ,както казах,в школата в Плевен- приблизително рота, и във ВНВУ- пак толкова. Първата модификация( тези с оптическия далекомер) още тогава беше полека лека заменена и отиде някъде за съхранение ли, за учебни машини ли , не съм сигурен, но в бойните части от тях не останаха. Както и да ги смятаме Т-72 в началото на 90-те бяха минимум над 400 ,ако не и над 450........
                              Last edited by SSmart; 05-06-2008, 20:56. Причина: правопис

                              Comment


                                #45
                                Интересно SSmart, интересно.

                                Вероятно си прав, но аз ще направя една проверка сред моите познати и приятели в кемафските среди.
                                След това ще докладвам.
                                Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                                Comment

                                Working...
                                X