Съобщение

Collapse
No announcement yet.

възможно ли е това

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Няма стандарти на НАТО за ОБТ. Няма изобщо такова нещо - танк или бронирана машина по натовски стандарт. Има стандарти за определен тип защитеност, за разни видове ГСМ, калибри, комуникационно-информационна техника, безопасност и прочее, и прочее... НО 1. те варират значително 2. не се отнасят до цели образци военна техника като танк, самолет, ПВО-система, кораб и т.н. 3. често не са задължителни или са условни



    Затова, би било добре, когато обсъждаме танкове, да не споменаваме глупости като "танк по натовски стандарт". По-скоро има сладолед по натовски стандарт...

    Comment


      #17
      кало в този форум най-малко с теб искам да се заяждам или споря(то да се заяждам не искам с никого де) но със сигурност знам , че има задължителни стандарти или поне в особено голяма степен "препоръчителни" за оръжията и боеприпасите им конкретно, не съм на 100% сигурен но такива има и в други направления , като споменатите от теб гсм , комуникационни възможности и съвместимост, динамични изисквания, степен на бронираност и т.н., това са ми беглите спомени от преди 20 години от шзо-то, в съвкупност това според мен образува и изпълва със съдържание термина "натовски стандарт", и изобщо не съм имал предвид че има заложени в доктрината ТТ данни на които задължително трябва да отговаря един танк и ако не ги изпълни то не може да е на въоръжение в армия на страна членка на нато, мисля , че ме разбираш за какво става дума, и освен това сега си спомних, черазлика в стандартите имаше даже в жп- колея на руските железници, камо ли за нещо друго. То част от идеята когато са разработвали т-72 и другите соц и екс варшавски образци оръжия и въоръжение западните армии да не могат да ги използват при пленяване, а соц техниката да може с минимално преправяне да позва западни такива. Доколкото си спомням това е една от причините танковите оръдия да са калибър 125 мм, тоа позволява ползването на западни образци боеприпаси докато в 120 мм оръдие 125 мм по никакъв начин не може да се сложи.Това са ми беглите спомени, все пак тогава бьх прост школник зает със задачата да уплътни-проспи загубеното в армията време.( не съм бил кемаф, и единствения път когато се опитах да се напъхам в танк се уплаших да не се заклещя, иначе имам много и много близки срещи с БТР 60 ПБ и МТЛБ, от вторите съм възхитен)

      Comment


        #18
        Бе по-добре не опитвай да набутваш 120 мм. снаряд в 125 мм. оръдие щото много голямо количество фактори могат да се омажат. То е все едно да натикаш 7.65 мм. патрон от АП в Глок-17 gen 4 set. Най-малкото компресията няма да е същата и ще си свалиш далекобойността, а и други простотии можеш да си направиш
        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

        Comment


          #19
          Темата е интересна !
          може би следва да се оформи в нова - КАКВИ МОДЕРНИЗАЦИИ НА БОЙНАТА ТЕХНИКА В БА СА НЕОБХОДИМИ
          За осъдените на живот и смъртта е приключение!

          Comment


            #20
            ckaiyokar написа Виж мнение
            Доколкото си спомням това е една от причините танковите оръдия да са калибър 125 мм, тоа позволява ползването на западни образци боеприпаси докато в 120 мм оръдие 125 мм по никакъв начин не може да се сложи.
            Пък аз си спомням как 120 мм е разработено СЛЕД руското 125.......просто спомен, и ако пренебрегнем че това е фрапираща дивотия си спомням че едното е с унитарни снарядим другото с разделнозареждане...и много други неща мога да си спомня. Иначе кактоима стандарти така има 3 различни системи оръдия, без да броя 105 мм-вите.

            Comment


              #21
              Gaden Gogi написа Виж мнение
              Пък аз си спомням как 120 мм е разработено СЛЕД руското 125.......просто спомен, и ако пренебрегнем че това е фрапираща дивотия си спомням че едното е с унитарни снарядим другото с разделнозареждане...и много други неща мога да си спомня. Иначе кактоима стандарти така има 3 различни системи оръдия, без да броя 105 мм-вите.
              Теоретично руснаците може да са предвидили, че 120мм ще е следващия натовски стандарт, все пак калибърът не е от вчера.
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #22
                Е, ако ще обсъждате този въпрос, то същите басни се разправят и за ВСВ, как РККА въвела 82 мм миномети и 76,2 мм оръдия видиш ли щото немските миномети били 81 мм (и ако за минометите криво-ляво поне хронологически това може и да "мине", то за оръдията - не), а оръдията - 75 мм и така в РККА можело да се използват немски боеприпаси, но обратното - не. Т.е. това е устойчив мит, който се повтаря отново и отново.

                Comment


                  #23
                  В тоя дух - перспективното НАТО танково оръдие за танковете 4 поколение е 140мм а руското 152мм! Само дето не виждам как 125 мм ще стреля с 120 мм унитарен снаряд - /ша скъса гилзата и ша заклини/ да не говорим заперспективните оръдия!
                  Едва ли ще да е боеприпаса проблема - по-скоро с по-големият калибър руснаците се опитват да компенсират повече взривно вещество - сътветно по - висока пробивна сила - т.е. според мен да наваксат -защото при еднакъв калибър руските оръдия имат по слаби характеристики.
                  За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                  Comment


                    #24
                    Едва ли ще да е боеприпаса проблема - по-скоро с по-големият калибър руснаците се опитват да компенсират повече взривно вещество - сътветно по - висока пробивна сила - т.е. според мен да наваксат -защото при еднакъв калибър руските оръдия имат по слаби характеристики.
                    Съвременните подкалибрените снаряди които се използват срещу броня нямат експлозив.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #25
                      Да де ама все имат метателни заряди, надали изхвръкват от цевта с крилца
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        #26
                        Amazon написа Виж мнение
                        Съвременните подкалибрените снаряди които се използват срещу броня нямат експлозив.
                        По него време кумулативните са по-популярни. Имено заради тях се преминава на гладки оръдия, А рашките първо пробват със 115 мм ан оригиналният т-64 но после зорът ги напъва да минат на 125.
                        И просто за протокола хеш-овете са си баш с експлозв и баш срещо броня се ползват.

                        Comment


                          #27
                          Gaden Gogi написа Виж мнение
                          А рашките първо пробват със 115 мм ан оригиналният т-64 но после зорът ги напъва да минат на 125.
                          Имат още да вдигат калибъра докато стигнат "Зверобой". Нали това се говори от много време.

                          Comment


                            #28
                            Имат още да вдигат калибъра докато стигнат "Зверобой". Нали това се говори от много време.
                            Хе, "Зверобоят" няма много общо (там не е от хубаво, а и компромиса е твърде голям). Главният проблем пред минаването на такива калибри е не друго, а боекомплекта. Т.е. трябва да се мисли за повишаване на точността, а това в един момент ще върне пак старата дилема за ракетните танкове . Да не говорим, че първо трябва да се появи нужда от тях, т.е. това ще е необходимо при значително повишаване на защитеността. В крайна сметка, може да се окаже ракетния подход (така или иначе реализуем ако ще говорим за такъв калибър) по-добър, защото позволява избор на проекция, която да се порази, а съвременните ОБТ трудно могат да се защитят ефективно от подобно нещо отвсякъде. Не знам, мисля си, че дълго време ще си останат в пределите на 120-130 мм, най-малкото до поредната надпревара във въоръжението и сериозна промяна в технологиите.

                            Comment


                              #29
                              не разбрах защо се отклони темата в посока на калибъра на боеприпасите, просто направих една забележка и то по спомени както казах, нито съм го чел нито съм казал , че е така, просто някакви такива спомени имах, но както посочи колегата колегата по-горе вероятно това е мит, а относно това , че стандарти има съм убеден, и винаги е по-добре една армия да е въоръжена с еднотипна техника и оръжия отколкото с различни такива, то иначе нямаше да има "щатно" въоръжение, а всеки щеше да пуца с каквото му харесва.

                              Comment


                                #30
                                Ако не се лъжа, минават на 125 мм за да могат да изтрелват ракети през него.
                                Сънят е слаб заместител на кофеина!

                                Comment

                                Working...
                                X