Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Правене на плетени доспехи

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Тук в щатите майстори има доста и лесно ще намеря някой, който да ми направи каквото искам, вкл. с дръжка, ножница и украси както искам от какъвто си избера материал. Проблемът е че е далеч над финансовите ми възможности, понеже най-евтината сабя ще е към поне $2,000, а най-вероятно и доста повече ако искам по-луксозни материали. Да не говорим, че българската сабя за тях ще е нещо съвсем ново като проект. Отделно трябва да се чака към няколко години, че много от тези майстори са затрупани от поръчки. С други думи при добро стечение на обстоятелствата ще имам хубава българска сабя след поне десетилетие
    Затова е интересно какви са родните възможности в това отношение.

    Comment


      #32
      Хора, я кажете къде мога да си намеря железар да ми напражи всичките 5000-10000 халки. Много работа да ги режа сам, а време малко...

      Comment


        #33
        Питай Багатура, той беше писал за някакво място близо до Софиа, където правят пружини и намотки. Но е по-интересно да си правиш всичко сам, защото самото правене на халките не е толкова трудно и отнема много малко време в сравнение с плетенето.

        Comment


          #34
          Не в София. В Стара Загора!..
          "СД ВАРИАНТИ" е името на фирмата.
          Ако някой реши да се свържи с нея, ще се постарая да и открия телефона. А направо мога да го заведа.
          защото самото правене на халките не е толкова трудно
          Като направиш 15 000 ще те питам пак!



          ...
          ..И кажи ми ти страннико,
          чувал ли си звук,
          по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

          Comment


            #35
            BAGA_TUR написа
            Не в София. В Стара Загора!..
            "СД ВАРИАНТИ" е името на фирмата.
            Ако някой реши да се свържи с нея, ще се постарая да и открия телефона. А направо мога да го заведа.
            защото самото правене на халките не е толкова трудно
            Като направиш 15 000 ще те питам пак!



            ...
            Аз не ги правя наведнъж, а си правя малко, после си ги плета, после пак и така. Самото плетене е най-времеемко.

            Comment


              #36
              Шефът на варненския медиевистки клуб прави плетени ризници по 300 лева парчето.Биват не са като западните бутафории направи за битка стават не знам обаче кога ще ме черпи за безплатната реклама :drink:
              ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

              Comment


                #37
                Рядка система

                Е то как изглежда типичен японски халкичест елемент со-кусари. Обърнете внимание, че се състои от два вида халки. Едните халки- нака-кусари са кръгли лежат лежат в плоскостта на елемента, а другите- каке-кусари са овални и се намират под прав ъгъл на тях. Такава конструкция има предимството, че лесно се свързва с пластини, които са основата на средновековното японско защитно въоръжение. Халките не са със занитени а със вободни краища, в случая се разчита на здравината на метала и конструкцията.
                Не оръжията,а хората убиват. И да не забравямe, че войната е нещо наистина ужасно!

                Comment


                  #38
                  Съфорумници, туй да си прави човек, сам/В България/ плетена ризница хич не е евтина работа. Когато отидох в оръжейния магазин и поисках да си купя разтвор за студена оксидация, за да обработя халкичките /защото са от въглеродна стомана/ те, за едно шишенце, голямо колкото капки за очи, ми поискаха 7 лева! Ама на мене ми трябват поне 15 - 20 ... За 10 000 халки!? :?
                  Килото на въглеродната стомана върви 4 - 5 лева, а хромникеловата е в пъти по - скъпа! Някой от четящите това да знае евтин начин за оксидация или никелиране? Благодаря предварително!


                  ...
                  ..И кажи ми ти страннико,
                  чувал ли си звук,
                  по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                  Comment


                    #39
                    Не знам начин за оксидация, но вместо хром-николова стомана няма ли по-проста поцинкована?

                    Comment


                      #40
                      Поцинкован тел се намира лесно, но той е по-мек!
                      А аз искам ризницата да е здрава.
                      С поцинкован, сега да правя втората.
                      ..И кажи ми ти страннико,
                      чувал ли си звук,
                      по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                      Comment


                        #41
                        Re: Тоз който се страхува...

                        Добре де, защо искаш плетената ти ризница да е здрава? Колкото и здрава да е тя, ако те халосат с нещо тежко-я меч, я боздуган пак ще те заболи. Целта е да си я направиш бързо нали? Поне аз така си мисля.
                        А колкото до оксидирането, по добре не го прави. Ако намажеш ризницата си с тази пасти, няколко пъти след това звено по звено ще трябва да го минаваш със смазка, защото иначе ръждясва и то много бързо за няколко часа. . Това съм го пробвал лично, плюс това тази паста мирише много гадно и цапа. Ако искаш истниска оксидация дай си ризницата в някой военен завод за да ти я топнат във ваната с оксидиращият разтвор или си направи сам такава вана и си оксидирай сам железните работи.
                        Но защо искаш да оксидираш нещо, което никога не е било оксидирано? Няма ли да е смешно средновековен войник с оксидирана ризница?
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #42
                          Изобщо не е грозно.Даже много е готина ризница с черно-лилави оттенъци.Сега като си изплатя компютара следващата ми покъпка ще да е плетемата ризница.Лъкът ще почака повечко
                          ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                          Comment


                            #43
                            Защо искам да е здрава?..
                            Ще я използвам за тренировка в школата "Бага-тур" , и при едно сериозно млатене ще трябва всяка вечер да я поправям.
                            Ако ще е гарга, да е рошава!
                            Т.е ризницата си е ризница!
                            Мисля да я оксидирам, единствено заради ръждата. Като росне малко дъжд, и веднага ще хвнене ръжда. Ако бяха няколко повърхности, лесно бих ги почиствал. Ама това са хиляди и хиляди халкички.. Не ми идва на ум как древните са успявали да се справят с този проблем. :?
                            Ако някой знае как са си почиствали доспехите едно време, и по специално плетените ризници, моля да сподели.
                            или си направи сам такава вана и си оксидирай сам железните работи
                            Това страшно ме заинтригува! Бих си направил, ако имам повече "инфо" за този метод!


                            ..
                            ..И кажи ми ти страннико,
                            чувал ли си звук,
                            по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                            Comment


                              #44
                              Даже много е готина ризница с черно-лилави оттенъци
                              Прав си. Омръзнаха ми еднотипните ризници дето ги дават всеки път. Нека има малко разнообразие.



                              ..
                              ..И кажи ми ти страннико,
                              чувал ли си звук,
                              по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                              Comment


                                #45
                                С тая ризница ще да си като Моходу Хеу Черния Багатур
                                ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                                Comment

                                Working...
                                X