Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Правене на плетени доспехи

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Правене на плетени доспехи

    Започнах да правя плетено покривало за глава. Не е лесно, но аз сега се уча, предполагам че с опита ще е по-лесно и резултатите ще се подобрят. Отнема адски много време във всички случаи. Ето малко картинки:

    Уръдия на труда: две клещи (по възможност тънки) и клещи за рязане на тел

    Намотки (самото намотаване още не съм го усвоил идеално, както се вижда

    Готови халкички (отделянето на халкичките от намотките е най-лесната работа)

    Плетиво: самото плетене е най-трудната част, особено съвсем в началото, когато всичко се оплита; после като вече бъдат закачени достатъчно халкички нещата стават далеч по-лесни.

    Засега съм напреднал малко с работата, в сравнение с последната снимка и имам 4 редички и към дузина колонки, в плетка 4 в 1 (във всяка халка влизат по 4, с изключение на крайните, разбира се).
    Last edited by TVV; 01-12-2004, 19:26.

    #2
    Интересна работа тече там... :twisted:
    На нож!

    Comment


      #3
      Амбициозен си браво.Аз съм доста сакат и такова нещо трудно ще измайсторя по ме бива да размахвам юмруци :twisted: А колко горе долу халки ще са ти нужни за цяла ризница?И какви са тия пружинки там ква им е ролята?!
      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

      Comment


        #4
        Според мен, просто от тези пружини /то това не са пружини, а просто навита тел/ се отрязват халките. Просто телта се навива около нещоллл молив ли... пръчка ли... нещо с подходящ диаметър. Нали така?
        На нож!

        Comment


          #5
          Да, капитанът е прав: телта се навива с помощта на единия чифт клещи около метален прът, който трябва да е гладък и по възможност стоманен. Диаметърът трябва да е около 1/4 инча, което е към 6-7 милиметра. След като се намотае, после пружината се изхлузва и от нея с клечите за рязане на тел се отделят халкичките.
          За изплитането на едно покривало за глва (то това не е баш шлем, не знам как е правилната дума) най-верочтно ще трябват хиляди халкички. Един сегмент от около 5 Х 3 см е към 4 редици от по 10 халкички, т.е. 40 халкички, значи правете сметка за цялото нещо. Една дълга ризница с дълги ръкави която да стига до коленете някъде четох че била към 45,000 халкички...
          Като цяло правенето на ризницата си е добро упражнение, мен сега дланите още ме болят. Не се изискват някакви сериозни умения, освен мерак, търпение и яки ръчички. Като се има предвид тея неща колко струват, както и че над 50 метра тел е 5 долара, скоро не мисял да се отказвам.

          Comment


            #6
            Абе няма ли да ти е по лесно ако намериш готови халки?"Само" плетенето ще ти остане
            ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

            Comment


              #7
              Бравос!!!!
              Въпросченце:
              Като ги направиш тези плетени работи, как ще запоиш хлакичките ?
              Няма ли да се изхлузят ако не са запоени?
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #8
                Поздрави!
                Добро занимание за укрепване на търпението и силата.
                И аэ съм се навил да си правя плетена ризница. 8)
                Но, тя ще бъде съчетана с метални плочки защитаващи жизненоважни органи - гърди, гръб.
                Относно броят на халкичките - той зависи от:
                1. Метода на свързване на халкичките - 1/4, 1/6, 1/8. Съотношението показва колко елемента преминават през всеки един. Първите са значително по- леки, но тези с по- гъста оплетка повишават степента на защита.
                2. Зависи и от площа която ризницата защитава.
                Цифрите които срещам се въртят около 20 000 - 30 000.

                Дебелината на тела от който са направени халкичките, влияе най- вече на теглото, и на устойчивоста им на деформации.
                Интересно ми е какъв материал използваш за халкичките?
                А за тяхната направа - навярно мога да ги обобщя в 4 извесни на мен метода:
                1. С помоща на 2 чифта клещи ги оформяш една по една - неблагодарна работа!
                2. Навиваш тела около подходящ сърдечник, изхлузваш готовата "пружина" и я нарязваш със секачките. - Мисля, че така работиш? Все пак не е много ефективно!
                3. Навиваш пружините с помоща на приспособление.
                а) правиш си го сам - не е толкова сложно- с удобна ръкохватка, и навиваш халкички до безкрай.. Ще поровя малко в архива и ще дам няколко линка в които има описание на подобни устройства.
                б) намираш струг, закрепяш стоманения прът, вземаш един топ тел и започваш серийно производство.. :lol:
                4. Ами.. в покрайнините на града намерих фирма която произвежда пружини и халкички всякакви размери. :idea: Даваш скица или мостра, плащаш и си ги прибираш с голямата торба. .. А и вида на материала си избираш!
                ..И кажи ми ти страннико,
                чувал ли си звук,
                по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                Comment


                  #9
                  Абе и аз това имах в предвид да се намери фирма която готови халки да даде.А пък плетенето мога на някоя по амбициозно бабе да го повера(тук визирам мойто си).Според мен ще се справи с изработването по добре от мен примерно.
                  ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                  Comment


                    #10
                    По въпроса на Парабелум: общо взето не би трябвало да се изхлузват, а не искам да ги заварявам защото нямам как. В средновековието са правили дупка на мястото на свръзка и в нея са слагали малко клинче, така че да е по-здрава ризницата. Преди да се заема с такива сложни неща, първо искам да направя възможно най-елементарната ризница, което засега хич не е лека работа.
                    После вече като придобия опит и умения, и като се преместя да живея в къща с камина и гараж, тогава може и да се замисля за по-сложни изработки.
                    Багатур: Засега видях голям зор с 4 в 1 в началото, когато са свързани да речем 4-5 халкички и те непрекъснато се оплитат и е много трудно да схванеш къде да сложиш следващата. 6 в 1 би трябвало да е още по-сложно, да не говорим че тогава тежестта ще се увеличи многократно. Иначе за струга идеята е добра, ама аз тук нямам такива ресурси на разположение. Тук има сайтове, които продават готови халкички каквито искаш, ама ако сметна колко ще ми излезе да платя за поне няколко хиляди такива, по-добре направо да си купя готова ризница. освен това се губи тръпката.
                    Араслан: бабите са добри с куките и преждата, ама имай предвид че металните халки са бая труднички за огъване. Без да искам да подценявам която и да е юначна българска баба, струва ми се че тая работа си е за мъж, но ти си знаеш.

                    Comment


                      #11
                      BAGA_TUR написа
                      Поздрави!
                      3. Навиваш пружините с помоща на приспособление.
                      а) правиш си го сам - не е толкова сложно- с удобна ръкохватка, и навиваш халкички до безкрай.. Ще поровя малко в архива и ще дам няколко линка в които има описание на подобни устройства.
                      Дай насам скица на такова приспособление, определено ще ми е от полза, а и на други ентусиасти, които биха прочели темата.

                      Comment


                        #12
                        Ето линк:http://hedin.km.ru/11/23_1.html
                        Имах още един, но картинките някъде са се затрили! В някои от папките ми цари хаос. Попаднах на интересни неща докато се ровех. Бях забравил какво съм свалял!

                        TVV написа:
                        Засега видях голям зор с 4 в 1 в началото, когато са свързани да речем 4-5 халкички и те непрекъснато се оплитат и е много трудно да схванеш къде да сложиш следващата
                        Промуши през халкичките от първия ред тънко въже или по - добре стоманен тел. Закрепяш го на стойка и нанизваш елементите последователно по редове или колони. По този начин веднага ще разбереш ако нещо се обърка. А също така, придобиваш визуална представа за изделието..
                        ..И кажи ми ти страннико,
                        чувал ли си звук,
                        по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                        Comment


                          #13
                          Благодаря за линка. Ще опитам да си намеря или направя такава машинка за навиване на тел. Съветът за промушване на тел през халкичките в началото е доста добър също.

                          Comment


                            #14
                            Абе нещо много сложно ми изглежда туй плетене.Няма ли да е по просто да редиш халките като мрежа например 300 хоризонтално и 300 за тях вертикално?Може плетката да стане доста смешна ама нали искаш в началото да се доизкусяваш
                            ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                            Comment


                              #15
                              4 в 1 е била стандартната плетка в Европа и Близкия Изток. 6 в 1 се е позлвала по-рядко, за двойна защита да речем на гърдите и други уязвими и важни жизнени органи, в случай че не е имало ламинарна броня да ги покрива. 4 в 1 е като че ли оптималния вариант за достатъчно добро покритие, без прекалена тежест и сложност. Така или иначе не мога да затварям връзките в хлаките, но поне мога да копирам автеничната плетка.
                              Араслане: не знам как си го представяш 300 реда хоризонтално и от тях 300 надолу вертикално. Освен надолу тези халки трянва да са свързани помежду си, иначе вместо ризница ще е нещо като съвкупност от вериги, които летят всяка на където си поиска. Ако ги свъжеш, значи всяка халка ще е свързана с халките под и над нея, както и вляво и вдясно от нея. С други думи през нея ще минават 4 халки, т.е. пак стигаш до 4 в 1. Излиза че 4 в 1 е минималния брой връзки, за да се държи ризницата.

                              Comment

                              Working...
                              X