Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Митът, че войната стимулира икономиката

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Митът, че войната стимулира икономиката

    Джоузеф Стиглиц
    "Гардиън"

    Широко е разпространено мнението, че войната е свързана с кономическо благоденствие. Втората световна война често пъти е споменавана като събитието, извело света от икономическа депресия, затова след нея тя/войната/ си спечели репутацията на стимул за икономически разстеж.Някои дори предполагат, че на капитализма са необходими войни, и че без тях рецесията винаги ще изплува на хоризонта.
    Днес обаче всички ние знаем, че това са празни приказки.Бумът през 90-те години показа, че мирът е много по-полезен за икономиката от войната.Войната от Персийския залив през 1991 г. показа, че войните могат всъщност да се отразят зле на една икономика. Този конфликт имаше голям принос за раждането на рецесията от 1991 г. (която вероятно е била ключовият фактор за това, че президентът Буш-баща не бе преизбран през 1992 г.).
    Настоящата ситуация е много по-сходна с войната в Залива, отколкото с войни, които може да са допринесли за икономически растеж.
    Всъщност икономическите последствия от втора война срещу Ирак вероятно ще бъдат далеч по лоши.Втората световна война призова за пълна мобилизация и се нуждаеше от всички ресурси на една страна.Именно това сложи край на безработицата. Тотална война означава тотална заетост.
    Преките разходи за военна атака срещу режима на Саддам обаче ще бъдат нищожни по отношение на цялостните разходи на САЩ. Повечето анализатори изчисляват всички разходи на войната на не повече от 0,1 % от БВП, като най-високата прогноза е 0,2 % от БВП. Освен това по-голяма част от тази сума включва употребата на боеприпаси, които вече са налице, което предполага, че това ще е много малък или почти никакъв стимул за днешната икономика.
    Несъмнено колебливата политика на Буш по отношение на финансовото благуразумие означава, че много, ако не и повечето от военните разходи ще бъдат компенсирани със съкращаване на бюджета на други сектори. Почти сигурно е, че инвестициите в образованието, здравеопазването, научните изследвания и опазването на околната среда ще бъдат източени. Така че една война без съмнение ще има отрицателно влияние върху това, което наистина е от значение, а именно стандарта на живот на обикновенните хора. Америка ще бъде по-бедна, както сега, така и в бъдеще. Очевидно ако това военно приключение бе необходимо за гарантиране на сигурността, както защитниците му твърдят, и ако можеше да се окаже толкова успешно, колкото те се надяват, тогава то може би щеше да си заслужава.Но това е друг въпрос. Аз искам да развенчая мита, че е възможно едновременно да бъдат постигнати целите на една война и да се облагодетелства икономиката.
    Съществува също факторътна несигурността. Разбира се, това не е причина да бъде превзет Ирак преждевременно, защото цената на всяка война е висока и не трябва да бъде измервана само в икономическо отношение. Ще загинат хора -може би много повече от тези в атаките от 11 септември.
    Но чакането на една бъдеща война увеличава несигурностите, които вече тежат на раменете на американската и световната икономика - несигурности, породени от нарастващия бюджетен дефицит на Америка и данъчни съкращения, които тя не може да си позволи; несигурности, породени от неприключилата "война срещу тероризма"; несигурности, свързани с корпоративните отчети и банковите скандали, и половинчатите усилия на Буш за реформи, в резултат на които никой не знае каква е стойността на американските корпорации; несигурности, свързани с тежкия търговски дефицит на Америка, който достигна рекордно високи стойности.
    Дали чужденците ще искат да продължават да кредитират САЩ, ако това ще изисква допълнителни милиарди долари на ден? Несигурности, свързани с Пакта за стабилност на Европа. Дали той ще оцелее и дали ако оцелее , това ще бъде добре за Европа? И накрая несигурности, свързани с Япония: дали тя най-накрая ще оправи банковата си система и ако го направи, какви ще бъдат последиците в краткосрочен план?
    Някои предполагат, че САЩ може би отиват на война, за да обслужат петролните си интереси. Малцина могат да се усъмнят във влиянието на тези интереси върху президента Буш- вижте енергийната политика на администрацията, в която се акцентира врху увеличаване на производството на петрол, а не на опазването на околната среда.
    Но дори от гледна точка на петролните интереси една война срещу Ирак е рисковано начинание: не само, че влиянието върху цените е твърде несигурно, но другите производители на петрол няма да могат да бъдат лесно игнорирани.
    Всъщност, ако САЩ започнат война, никой няма да може да предвиди ефекта върху петролните запаси. Един мирен, демократичен иракски режим може да бъде установен. Отчаяно търсещ средства за възстановяване, този нов режим би продавал големи количества петрол и това ще доведе до спад на световните цени на петрола. От друга страна, недоволството из мюсюлманския свят може да предизвика нарушаване на петролните доставки, което ще увеличи цените. Това ще се хареса на петролните производителки в други части на света, но ще има лоши последствия за глобалната икономика, сходни с резултатите от петролната криза през 1973 г.
    По какъвто и начин да погледнем на този въпрос, икономическите последствия от война с Ирак няма да бъдат добри. Пазарите ненавиждат несигурността и непостоянството. Войната и очакването на война съдържат в себе си и двете.Трябва да бъдем подготвени за това.
    ------------
    авторът е професор по икономика и финанси в Колумбийския университет, носител на Нобелова награда за икономика за 2001
    knowledge is power

    #2
    Митът, че войната стимулира икономиката

    Това всичкото сигурно е съвсем вярно (аз не разбирам кой знае колко от икономика) - за тази конкретна война. Но, напр., ВСВ определено се е отразила благоприятно, макар и по косвен начин. По време на война (особено глобална, която изтисква повечето ресурси) се търсят (и намират) нови по-ефективни начини за добив, производство, организация на икономиката. Наред с това се достига бърз прогрес в повечето научни области пряко или косвено свързани с войната. Всичко това впоследствие стимулира мирната икономика (макар, разбира се, самата война да е свързана с предимно военно производство, което има ценност само в нея).
    Но статията определено е интересна.

    Comment


      #3
      Войната погледната от един по-циничен(мъдър?!) ъгъл се явява основен двигател на человеческото развитие, особено напоследък. Както и друг път съм казвал другаря Гатлинг има по-голям принос за развитието на съврененната медицина от куп други светила в тази хуманна дисциплина.... Освен това всяко откритие, нововъведение или както там да се назове ако не е направено по поръчка на военните(малко вероятно), веднага се гледа дали ще има някакво приложение в армията.
      Така е и с икономиката - вдн война ще изисква разширяване производството във ВПК -> повече и по-големи поръчки съответно по-голяма заетост на работещите в този отрасъл, евентуално нови рабони места, по-големи печалби за съответния отрасъл и т.н. и колелото се завърта. Пък и $ е без златен паритет т.е. стойността му е относителна, за разлика да речем от Иракския петрол :twisted: и възможността за по-голям контрол в този край на света...

      Comment


        #4
        Когато четох поста на Шерлок аз сериозно се исплаших да не би той да го е написал това, да не би... :o Но накрая моите съмнения исчезнаха
        ----
        Безспорно интересна статия. :tup: Не знам какво кара Храста да иска война - перол ли, лични сметки с Садам. Не знам. Вие кво мислите?
        Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

        Comment


          #5
          Имаме цяла тема за бъдната война в Залива - там кой квото могъл - написал

          Comment


            #6
            Много интересна статия, признавам. Най-интересното в случая е нейният автор. Какво друго може да се очаква от преподавател в Колумбийския университет. Аз определено не подлагам на съмнение неговите знания, но просто човека е научен и знае какво трябва да пише. Никой американец няма да си признае, че войната е най-големият стимул и най-вече средство за продоляване на кризите в икономиката. Не мога да твърдя, че съм голям специалист в икономиката, но е очевидно за всеки, който проследи развитието на САЩ след ВСВ, че войната е нещото, което се прибягва в случаи на криза. Кризите, от своя страна, се състоят във свръхпроизводството и излишъка в БВП. В един момент той бавно и сигурно започва да оказва влиянието си и води до рецесия. Има нужда от пазарна ниша, където да изхарчи парите си. Не е ли войната изход? И кой може да ни убеди, че САЩ не загива от рецесията, след като войните на американците толкова много зачестиха? :twisted:
            Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

            Comment


              #7
              Човека признава значението на световната война, четете по-внимателно.Просто според него тя е изключение, което много хора приемат като правило.А това не е така.
              Името на автора е на първо място, Уханов, не мисля, че има място за съмнения.Пък и не те разбрах нещо, какво имаш предвид?
              knowledge is power

              Comment


                #8
                Шерлок, просто статията не беше написана в твой стил. Прекалено сериозно написана. :tup:
                Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

                Comment


                  #9
                  Шерлок, съгласен съм, че той отделя ВСВ като по-особен случай, но четейки статията му, оставам с впечатление че той има предвид единствено двете войни на САЩ в Залива. Т.е., изводите му са също толкова ограничени и частни. Т.е. - може би не става въпрос за два отделни случая, а за две различни правила, едното засяга глобалните войни, а другото - регионалните.

                  Comment


                    #10
                    Тук навлизате в тясната ми образователна специалност: Стопанско управление. Що се отнася до познанията ми по макро- и микро- икономика, оценките ми от съответните изпити са съответно 5 и 6. Но за петицата по макроикономика, следва да се има предвид, че ми преподаваше един от най-стриктните преподаватели не само в катедра "Обща икономическа теория", но и в целия университет.
                    Едва ли аз съм капацитета, който да постави под въпрос мнението на една толкова виднса фигура, но в мнението му има някои неточности. Говори се за икономическата криза от началото на 90-те. Явно не се споменава, че това е криза обхванала Азия. После всеки имащ представа от скоростта, с която макроикономическата с-ма реагира на промените и съществения "lag" в икономиката ще се усъмни, че едн действие от 1991г. може да бтде двигател на криза от 1992г. Още по-малко пък, когато това действие е спечелена коалиционна война. Говори се, по-нататък за колебливата политика на Буш младши. Нека ви кажа нещо за него. В САЩ има тест за интелигентност. Максималните точки са 45. Президента Клинтън е изкарал 48 (!!!), докато Буш младши - 18 :lol: . Коментара е излишен.
                    Що се отнася до въздействието на войните в/у икономиката има си формули (които няма да помествам тук, просто това не е час по макроикономика) които недвусмислено оказват въздействието на увеличените д-вни разходи в/у БВП. Само ще ви кажа, че въздействието е положително.
                    Пък и нека погледнем реално на нещата. Войната, ако я има, ще я спечели коалицията. Садам-а ще му фръкне зелката, САЩ ще овладеят нефтените зележи. Цените на нефта ще паднат, ще живне позакъсалата американска авто-индустрия. Но преди това САЩ ще продадат скъпо (ако вече не са го направили) запасите от нефт, които аз не се съмнявам, те са добили преди кризата в Ирак и събитията във Венецуела (които по всяка вероятност са предизвикани от ЦРУ, като част от петролната "циркулация", която описа америкаското правотелство).
                    Ами и в заключение. На емриканците това им трябва за да живнат враг. Те си го намериха и една евнтуална война ще засили американската икономика. А на въпроса защо тя е в криза? Ами това е нормалното развитие на икономиките по цял свят, но тук мястото е малко и материята твърде специализирана за да се впусна в по-подробни разяснения. 8)
                    "Войната е продължение на политиката с други средства" Генерал Карл фон Клаузевиц

                    Comment


                      #11
                      Всички коментари по темата са добре аргументирани, доколкото е възможно това. Само едно не мога да разбера - защо си мислите, че САЩ го правят това заради петрола. Да не би във Виетнам или Югославия да имаше петрол????????
                      Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                      Comment


                        #12
                        Ми драги, Тоширо, в Югославия петрол няма. Във Виетнам имаше коммунисти и президент Айк много точно формулира опасенията си в ефекта на доминото. Що се отнася до Ирак... Ти явно подценяваш петрола като стратегически ресурс. А и американците имат доста да доказват пред света, алед събитията от 11-и. Чрез войната (ако я има) с/у Ирак, те защитават не само икономическите си инереси. Те доказват, че са достойни и способни да бъдат единствен световен полицай. Друг е въпроса, доколко този подход е най-удачния.
                        "Войната е продължение на политиката с други средства" Генерал Карл фон Клаузевиц

                        Comment


                          #13
                          Ако не греша в Косово има някакви петролни залежи 8)
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #14
                            Виж сега, Фашо, аз не отричам, че петрола е от интерес за САЩ. А и ти сам си отговаряш на въпроса каква е причината - ролята на световния полицай, която САЩ възприема. Проблемът на полицаят е,че разполага с много куршуми и твърде малко цели, а трябва да оправдае заплатата си.
                            Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                            Comment


                              #15
                              Анархията, именно АНАРХИЯТА е най-големия враг на ДЪРЖАВАТА. А анархията се побеждава от органите на реда. В това число попада и полицията. Аз драги Тоширо съм фашист. За мен ДЪРЖАВАТА е висша ценност. Световната цивилизация не би могла да съществува извън ДЪРЖАВАТА. Всяка заплаха срещу реда, срещу закона и държавата трябва да се смазва светкавично и безапелационно. Това е задължене на ПОЛИЦАЯ. Т.е. на САЩ. Друг е въпроса доколко всички действия на настоящия световен полицай са насочени към укрепване на общото благо и колко към защита интересите на един определен кръг хора.
                              "Войната е продължение на политиката с други средства" Генерал Карл фон Клаузевиц

                              Comment

                              Working...
                              X