Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЮРИДИЧЕСКИ ДИСКУСИОНЕН КЛУБ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Премного благодаря!
    Имам една колежка, от години не може да си уреди този въпрос.
    Мъжа й, все едно, е отлетял на друга планета...
    Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

    Comment


      #32
      Надявам се да сме помогнали ! За жалост такива екземпляри като екс-съпругът се навъдиха много из нашите земи. Грозна и жалка гледка е да видиш мъж, който бяга от отговорността си пред своите деца :evil: :evil: :evil: :evil:
      SEMPER AGRESSUS

      Comment


        #33
        Много ви моля, ако някой знае, да ми каже, според българското законодателство, ако намеря съкровище, каква част от него остава моя собственост?
        "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
        Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

        Comment


          #34
          Съгл. чл. 91 от ЗС, заровените в земята, зазидани или скрити по друг начин вещи, собственикът на които не може да бъде открит, стават собственост на държавата. Лицето, което ги е открило, има право на възнаграждение в размер на 25 % от стойността им.
          SEMPER AGRESSUS

          Comment


            #35
            mellisa написа
            Много ви моля, ако някой знае, да ми каже, според българското законодателство, ако намеря съкровище, каква част от него остава моя собственост?
            Благодаря за комплимента! Получаваш ме целият.
            Dulce et decorum est pro patria mori

            ОТТУКА ЗАПОЧВА РОДИНАТА -
            СЪС ГРОБ НА НЕЗНАЕН ЮНАК,
            НАД КОЙТО СМЪРТТА Е ПРЕМИНАЛА,
            СМЪРТТА НЕ И ВРАЖИЯ КРАК.

            Comment


              #36
              Neonix написа
              Благодаря за комплимента! Получаваш ме целият.
              Елегантно и красиво :nworthy:

              На твое място бих внимавала, ами ако реша да приема? :teu24:

              HELLCAT написа
              Съгл. чл. 91 от ЗС, заровените в земята, зазидани или скрити по друг начин вещи, собственикът на които не може да бъде открит, стават собственост на държавата. Лицето, което ги е открило, има право на възнаграждение в размер на 25 % от стойността им.

              Хелкат, това важи ли и за намереното под вода?
              Last edited by mellisa; 30-06-2005, 14:20. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
              "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
              Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

              Comment


                #37
                Трябва да направя справка с КТК !

                Глава XIV
                ИЗВАЖДАНЕ НА ПОТЪНАЛО ИМУЩЕСТВО
                Приложно поле
                Чл. 329. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2002 г.) Имущество (кораб, части от кораб, предмет от корабно стъкмяване, товари и други), потънало в териториалното море, вътрешните морски води и вътрешните водни пътища на Република България (в това число имущество, изхвърлено на плитковина или на брега), подлежи на изваждане или изтегляне при условия и по ред, определени в наредба на министъра на транспорта и съобщенията.
                Изваждане на собствено имущество
                Чл. 330. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2002 г.) Собственик на потънало имущество, който има намерение да извади това имущество, трябва да извести за това Изпълнителната агенция "Морска администрация" в едногодишен срок от потъването на имуществото.
                (2) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2002 г.) Изпълнителната агенция "Морска администрация" определя според обстоятелствата достатъчен срок за изваждане и реда за извършване на работите по изваждането, за което уведомява собственика.
                Задължително изваждане на потънало имущество
                Чл. 331. (1) (Доп. - ДВ, бр. 113 от 2002 г.) В случаите, когато потъналото имущество съставлява опасност или препятствие за корабоплаването или заплаха за околната среда, морската промишленост, хидротехническите или други работи, собственикът на имуществото е длъжен да го извади по нареждане на Изпълнителната агенция "Морска администрация" в установения от последната срок.
                (2) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2002 г.) Ако собственикът на потънало имущество е неизвестен, Изпълнителната агенция "Морска администрация" прави еднократна публикация в "Държавен вестник" за срока, установен за изваждане на потъналото имущество. Ако на Изпълнителната агенция "Морска администрация" е известна националната принадлежност на собственика на потъналото имущество, тя уведомява и съответната администрация на държавата на знамето.
                Изваждане от Изпълнителна агенция "Морска администрация"
                (Загл. изм. - ДВ, бр. 113 от 2002 г.)
                Чл. 332. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2002 г.) Изпълнителната агенция "Морска администрация" може да не разреши на собственика на потъналото имущество да го извади със свои средства или със средства на избрани от него физически или юридически лица. При такива случаи изваждането на имуществото се извършва от органите на агенцията за сметка на собственика на имуществото.
                (2) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2002 г.) В случаите по чл. 331, ал. 1 Изпълнителна агенция "Морска администрация" има право да вземе необходимите мерки за незабавно изваждане на потъналото имущество, за изтеглянето му по друг начин, а при необходимост - и за неговото унищожаване.
                Предаване на изваденото имущество
                Чл. 333. (1) Имуществото, извадено или изтеглено от Изпълнителната агенция "Морска администрация" в съответствие с разпоредбите на чл. 332, ал. 1 и в случаите на непосредствена опасност за корабоплаването, се предава на неговия собственик след заплащане стойността на разходите за изваждането (изтеглянето) и другите понесени във връзка с това щети, при условие, че от момента на изваждането на имуществото не е изтекла повече от една година.
                (2) (Отм. - ДВ, бр. 113 от 2002 г.).
                Продажба на извадено имущество
                Чл. 333а. (Нов - ДВ, бр. 113 от 2002 г.) (1) Изпълнителна агенция "Морска администрация" поканва собственика или застрахователя на потънало имущество в 14-дневен срок да заплати разноските по изваждането и да получи имуществото си.
                (2) Когато собственикът е неизвестен, не се яви или откаже да заплати разноските след изтичането на 14-дневния срок, Изпълнителна агенция "Морска администрация" пристъпва към продажба на имуществото чрез търг с явно наддаване.
                (3) Когато липсва възможност или не е целесъобразно съхраняването на изваденото имущество, Изпълнителна агенция "Морска администрация" има право да продаде имуществото при условия и по ред, определени със заповед на министъра на транспорта и съобщенията и министъра на правосъдието.
                (4) Получените приходи от търга постъпват в бюджета на Изпълнителна агенция "Морска администрация".
                Последици от неизваждането
                Чл. 334. Собственик на потънало имущество, който не е направил заявление или не извади имуществото в срока, предвиден в чл. 330 и 331, загубва правата си над него.
                Възнаграждение за случайно извадено имущество
                Чл. 335. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2002 г.) В случаите, когато потъналото имущество бъде извадено случайно, лицето, което го е извадило, е длъжно да го предаде на най-близкото териториално звено на Изпълнителна агенция "Морска администрация". Това лице има право да получи възнаграждение в размер на 1/3 от стойността на изваденото имущество.
                Военно имущество
                Чл. 336. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2002 г.) Изваждането на предметите, които са военни имущества, се извършва от компетентните служби на Министерството на отбраната. Когато тези имущества се намират в териториалното море и вътрешните води на Република България, изваждането се извършва съгласувано с министъра на транспорта и съобщенията.
                Изваждане на потънало имущество в забранени за плаване райони
                Чл. 337. Изваждане на имущество, потънало в райони, където в съответствие със законодателството за запазване на държавните граници на Република България е забранено плаването на кораби, се извършва при спазване на разпоредбите на тази глава при условие, че е дадено разрешение за изваждане от Министерството на отбраната.
                Last edited by HELLCAT; 30-06-2005, 17:54. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                SEMPER AGRESSUS

                Comment


                  #38
                  По римското право първоначално принадлежало на този, в чийто имот било открито, а по-сетне се деляло между собственикът на имота и този, който го е намерил. Последното май се среща и сега напр. м BGB (германския граждански кодекс). Дейставащия ЗС е от соц. периода и е насочен към одържавяване на частното имущиство, сведено по-сетне само до лично имущество. Затова намарилият го, пък дори в собствения си имот пак си го поделя "братски" с държавата, т.е. 3:1. И за да не се изкуши все пак да "пропусне" държавата като съделител, са взети накои допълнителни мерки в НК:
                  Чл. 278а. (Нов - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) (1) Който открие паметник на културата или друга ценна историческа находка и в продължение на две седмици съзнателно не съобщи на властта, се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от сто до триста лева.
                  (2) Когато паметникът на културата има особено висока научна или художествена стойност, наказанието е лишаване от свобода до две години или глоба от сто до триста лева.
                  Чл. 278б. (Нов - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който без надлежно разрешение извършва археологически разкопки, теренни, геофизически и подводни проучвания на паметници на културата, като за тази цел използва технически средства, ако извършеното не представлява по-тежко престъпление, се наказва с лишаване от свобода до шест години и с глоба от сто до триста лева.
                  Но нали знаете, че в България сега законите спят, ако мога да се изразя с думите на един лакадемонски цар. Или както се казва: когато митата са твърде високи, практически целият внос е контрабанда.

                  Comment


                    #39
                    ето един въпрос и от мен смятате ли че трябва да бъдат приети поправки
                    в закона за закрила на детето и какви смятате че трябва да са те

                    Comment

                    Working...
                    X