Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЮРИДИЧЕСКИ ДИСКУСИОНЕН КЛУБ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Дали този закон: http://www.house.gov/rules/sensen_028.pdf може да се преценби като нарушаващ правата и основните свободи на гражданите на САЩ и на останалите?
    Знаете ли дали е атакуван в тяхната система за конституционен контрол?
    Известни ли са ви други подобни антитерористични закони (например за Англия съм чувал нещо във връзка с ИРА и за Франция)?
    Last edited by mellisa; 16-06-2005, 20:30. Причина: Франция бе последно като гледах

    Comment


      #17
      Като за начало да се поставят ИМПЕРАТИВНИ срокове, в които съответния съд задължително да се произнесе по делото (считано от момента на завеждане на делото) .
      По този повод има една чудесна мисъл на имп. Октавиан Август " Щом става добре, става бързо", прослувитата сентенция на един от 7-те мъдреци : "Бързай бавно" и един анекдот за Михаил Арнаудов, от времето когато не е преподавал Римско частно право, а е бил съдия. Та имал дело от 16 тома. Той започнал да ги чете, но не е трудно човек да се досети, че не става бързо. Едната от страните пуснала "жалба за бавност", при което Арнаудов се произнесъл въз основа на половината от томовете, докъдето бил стигнал. Другите по-горни инстанции също приключили "бързо", т.е. докъдето прочели. В крайна сметка страната жалвала се за бавност изгубила делото. Когато разполагал с повече време полюбопитствал какво има в останалите 8 тома. Когато ги прегледал разбрал, че изгубилите делото (тези, които се жалвали, че делото не се приключва бързо) всъщност е трябвало да го спечелят. Та от там пък иде: "Бързо дело или правилно решено дело"

      За мястото на прокуратурата и следствието. Доста обширна тема, особенно ако почнем от Платон, Аристотел, Полибий и Цицерон. Но накратко: у нас е въведено разделение на финкциите на иначе единната държавна власт. Казано по-достъпно, функционално държавната система е разделена на три относително независими функционални звена - законодателно, съдебно и изпълнително. Законодателното (което по света най-често също е раделено на три органа - горна камара - на лордовете, сенат..., долна камара - конгрес, на представителите... и държавен глава - цар, крал, президент...), а у нас НС и президент. Изпълнително - това е правителството и подчинените му административни ортгани. И накрая съдебното - в съд, следствие и прокуратура. Така разделени те взаимно се контролират. Законодателното определя правилата; изпълнителното управлява държавните блага по тези правила, а съдебното следи дали правилата се спазват. Иначе казано, съдебното звено следи изпълнителното ( резбира се следи не само чиновниците, а и всички останали да ли спазват правилата). Т.е. съдебното звено следи как работи министър-председателя и подчинения му министър на правосъдието. Ако прокуратурата е подчинена на министъра на правосъдието, това означава той да санкционира себе си и прекия си шеф (напр. А. Станков да оспори как НВ си е "реституирал" имоти на интенданството, което си е нещо като Евгения Живкова да си "реституира" резиденция "Бояна" - но що е време напред е, скоро може и това да стане). Трябва и независими от въпросния министър органи, които да следят как работи този министър, колегите му министри, вкл. на вътрешните работи и неговия секретар (дори последния да е същевременно шеф и на "Ипонд").

      По правило съдебната система се в една нормална държава там, където някои обществени отношения не се развиват нормално. И когато в една държава всички надежди се възлагат на съдебната власт, това означава, че държавата никак не е нормална. То е нещо като лекарите - те се занимават не със здравите, а с болните и ако твърде много хора вземат да ги търсят, това никак не е добре.

      От ЕС говорят за друго и съвсем обяснимо изказванията на чуждите политици се отрязват навреме и журналист "обяснява" какво точно се искало от нас. Та иска се назависима съдебна система и подобряване на работата й. Работата се подобрява, чрез промяна в закона уреждащ процедурата НПК, но това реално не се прави. Всъщност промените в НПК са насочени не към ускоряване, а към забавяне на работата, или казано по-просто промените максимално бюрократизират системата. Напр. новите промени изискват изземването на краден телефон от КРАДЕЦА да става в присъствието на двама граждани и преди или след това да бъде утвърдено от съдия - каква защита на правата на гражданите , които са престъпници. Защото такава защита няма за тези, които не са. "Полицай в акция" може да вземе да ползва телефон законна собственост на гражданин, без никакви формалности. та така е у нас и резултатите са на лице.
      Стана много дълго, друг път още.
      Last edited by ; 16-06-2005, 21:35.

      Comment


        #18
        HELLCAT написа
        Сериозен проблем са кадрите - кадрите решават всичко, както ни учеше Вождът и Учителят, Бащата и пр. др. Сталин.
        За кадрите - тази седмица от МВР ме "отстреляха" като кандидат за дознател. Причината беше невероятна - имал съм лека форма на изкривяване на гръбначния стълб, а "офицер от МВР не може да бъде с неправилна стойка. Правилната стойка е от изключителна важност за един офицер" . Въобще кадровиците на МВР се изхитриха да отхвърлят почти всики юристи, кандидатстващи за дознатели. Причините бяха просто безумни. Да му мислят прокурорите, явно пак ще назначават не-юристи за дознатели.
        П.С. В момента чета една книга за др. Сталин. Как си е изтребвал кадрите, направо не е за вярване.
        HELLCAT написа
        Съдебният стаж и практико-теоретическият изпит са абсолютна формалност...
        Аз на практико-теоретическият си разказвах вицове за адвокати с изпитващият ме. А за стажа - ако човек има мерак, може да научи страшно много
        HELLCAT написа
        И не напоследно място - призоваванията - ахилесовата пета на правосъдието - следва да се установи система за стопиране на игричките с призовкарите...
        А, това си е направо мъка за умиране.

        ISTORIK написа
        1. Как трябва да се разбира това?
        "Трябва да се създадат специални закони и специализирани съдилища (съдебни състави), за борба с организираната престъпност."
        Специализирани закони - закони, в които най-подробно са дефинирани понятията, правните институти и престъпленията от тази област. Сегашният НК е бая мъглив в частта за организираната престъпност.
        Специализирани съдилища - съдилища (или съдебни състави) които разглеждат само и единствено такъв род дела. Нещо както сегашните специализирани състави по административни и търговски дела.

        ISTORIK написа
        2. Как стои въпросът с неприкосновената лична недвижима собственост и нахлуването на нежелани лица в нея?
        Може ли човек да минира двора си, за да избие/осакати крадците?
        Съдебната практика показва, че ако минирате дворът си ще ви съдят за телесна повреда или опит за убийство плюс други общоопасни престъпления. Не го правете!!! Крадецът нема да го съдят, само Вас. (мен май само това ме спира да заложа "изненади" на лозето, всяка седмица апашите тарашат виличката)
        ISTORIK написа
        3.Какви са "нормалните" предели на неизбежната самоотбрана?
        Кратка версия - зависи изключително много от конкретния казус.
        Дългата версия - намерете си учебник по Наказателно право - обща част, там се разяснява на доооста страници. Темата е наистина обширна, сори.
        ISTORIK написа
        4. Кога опасността от самозащитата МОЖЕ ДА НАДВИШИ опасността от нападението?
        по принцип винаги, но отново зависеше силно от обстоятелствата по конкретния случей.
        ISTORIK написа
        5. Трябва ли Народното събрание да избира главния прокурор, а последният трябва ли да се отчита пред НС? И - защо?
        Е тука нямам мнение. Важното е една институция да работи ефективно, всичко друго са детайли.
        ISTORIK написа
        6. Какво би станало, ако:

        - бъдат предоговорени някои от постигнатите споразумения с ЕС?

        - се преразгледат някои големи приватизационни сделки?

        - се даде пълна свобода за журналистическите разследвания, въпреки опасността от накърняване на гражданските права?

        - се унищожат архивите на Държавна Сигурност?

        - се отмени валутния борд, преди въвеждането на еврото в България?
        а) истински преговори с ЕС няма, договаряме само СРОКОВЕ - кога да влеза в сила дадено правило за България. В този смисъл можем да искаме само преразглеждане на срокове. Изключение правят само някои технически и финансови детайли. Ако поискаме предоговаряне, ЕС бая ще ни се разсърди, а членството ни виси на косъм в момента.
        б) тях трябва да ги разглеждат прокуратурата и Националната следствена служба.
        в) Е нашите журналистите сега нямат ли пълна свобода? Например, могат да използват за разследване скрита камера и прокуратурата не реагира, но за чуждестранни журналисти със скрита камера - веднага се образува дело
        г) то интересното в тях майче вече е унищожено, а ?
        д) ще стане лошо, няма да има кой да контролира политиците колко пари крадат. настоящото правителство затова се скара с МВФ - не им даваха да правят фокуси с бюджета.

        @ Galahad
        Имам впредвид елементарните дела, които могат да се решат и напишат в рамките на един работен ден, както и имотните дела. Не споря, че обемистите казуси се нуждаят от достатъчно време за да се разгледат детайлно. Ама и съдийте много-много не си дават зор с бачкането, малко пришпорване би им се отразило положително.
        Last edited by sake; 17-06-2005, 05:03. Причина: правописни грешки
        Давай за жизнь, давай, брат, до конца,
        Давай за тех, кто с нами был тогда.
        Давай за жизнь, будь проклята война,
        Помянем тех, кто с нами был тогда.

        Comment


          #19
          Може ли да ви питам нещо?

          Получава се така, че другия уикенд трябва да съм в Париж. Подадох си молба за гласуване както следва, 14 дни преди изборната дата, но тогава не знаех, че ще ми се наложи да пътувам. Прочетох това, но все пак искам да съм сигурна, че няма да имам проблем да гласувам в страна, различна от тази на местоживеенето ми и в която не съм подавала молба за право на вот. Предполагам просто ще вляза в категорията на Избирател, които не е включен в избирателния списък, в изборния ден се вписва в отделен списък от секционната избирателна комисия. Или греша?
          "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
          Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

          Comment


            #20
            @ Меllisa
            Нямам идея, попитай в сайта на Външно министерство, те отговарят за вота извън България.
            Давай за жизнь, давай, брат, до конца,
            Давай за тех, кто с нами был тогда.
            Давай за жизнь, будь проклята война,
            Помянем тех, кто с нами был тогда.

            Comment


              #21
              http://www.bgizbori.org/ Мелиса погледни тук на новините. Може да си изтървала срока.

              Имам впредвид елементарните дела, които могат да се решат и напишат в рамките на един работен ден, както и имотните дела.
              Това е възможно, ако делото е 1. Реално обаче делата са много. Дори по времето когато стажа беше 1 година и от по-простичките АХ-та (дела от административен характер, като напр. обжалване на админ. глоби) се пишеха по шаблон от "морето" стажанти по 5 седмично от всеки, пак не се стигна до кой знае какво прочистване от дела.

              Иначе по-начало бързината не е много желателно нещо в процеса. Все ми се струва, че в ZPO (съкръщение на името на германския гражданско-процусуален кодекс) даже някъде изрично пишеше, че процеса е нещо продължително във времето. Идеята е, като се проточи малко процеса да утихнат страстите и да надделее разума. На практика и така става. В началото емоциите са силни :twak: , после стихват. А за гражданския процес има една хубава да я нарека поговорка: И най-лошата спогодба е по-добра от най-хубавото съдебно решение. И ето пример (измислен разбира се, за да е по-кратък и показен) - съпругът обича да слуша класика :sm305: , съпругата - чалга :drums: ; всеки иска неговото да се пуска у дома и тъй като не могат да постигнат съгласие :sm202: , стигат до развод. Съдът трябва да подели семейното имущество - има 2 СД на чалга всеки на стойност 5 лв. и 2 СД класика на стойност 6.50лв. :sm100: Съдът ги разпределя по стойност и бройка - всеки взима 1 за 5лв и 1 за 6.50лв. Като се проточи процеса обаче и се поуталожат емоциите става ясно, че двамата или трябва да се споразумеят и всеки да вземе любимите си СД, независимо от разликата в стойността, или че няма смисъл да се развеждат, след като пак ще имат наполовина от това, което искат. :wall:

              Comment


                #22
                Това е възможно, ако делото е 1. Реално обаче делата са много.
                Не го приемам това за извинение - имало твърде много дела, съдиите не смогвали и т.н. За това си има лечение - да се създадат още работни места за съдии и да се подсигурят със съответната материална база. Необходима е воля от страна на държавата и съдебната система. Ама последните две май-май хич не ги е грижа, гражданите да го духат.

                Дори по времето когато стажа беше 1 година и от по-простичките АХ-та (дела от административен характер, като напр. обжалване на админ. глоби) се пишеха по шаблон от "морето" стажанти по 5 седмично от всеки, пак не се стигна до кой знае какво прочистване от дела.
                Това си зависи от съдията - някои съдии на стажа ни даваха да пишеме по 3-4 АХ-та дневно, през уикенда по пет дела и трима стажанти за два месеца им разчистихме делата. Въпрос на правилна организация и инициативност.

                И ето пример (измислен разбира се, за да е по-кратък и показен) - съпругът обича да слуша класика , съпругата - чалга ; всеки иска неговото да се пуска у дома и тъй като не могат да постигнат съгласие , стигат до развод. Съдът трябва да подели семейното имущество - има 2 СД на чалга всеки на стойност 5 лв. и 2 СД класика на стойност 6.50лв. Съдът ги разпределя по стойност и бройка - всеки взима 1 за 5лв и 1 за 6.50лв. Като се проточи процеса обаче и се поуталожат емоциите става ясно, че двамата или трябва да се споразумеят и всеки да вземе любимите си СД, независимо от разликата в стойността, или че няма смисъл да се развеждат, след като пак ще имат наполовина от това, което искат.
                А как ще разрешиш следният казус: при бракоразводно дело нито единия от съпрузите не иска децата :sm186: :aaa:
                Давай за жизнь, давай, брат, до конца,
                Давай за тех, кто с нами был тогда.
                Давай за жизнь, будь проклята война,
                Помянем тех, кто с нами был тогда.

                Comment


                  #23
                  Забранената проституция

                  Българите може и да са свикнали да извръщат глава или да се шегуват с подобни гледки, но всяка обява по вестниците или махаща кака по магистралата всъщност е един най-силните аргументи за безсилието на закона в Република България. Резултатът - имидж на страна от третия свят и една цяла нелегална и необложена с данъци индустрия. Диспут по тази тема също липсваше.

                  (Това е част от статия във в-к "Капитал" със заглавие: "Избори 2005 - незададените въпроси...")

                  Моето питане е:
                  Трябва ли да се легализира проституцията в България?

                  (П.С. Аз нито ползвам, нито предлагам подобна услуга, но пък съм прелюбопитен...) :1087:

                  @ Sake
                  Благодаря за компетентните отговори!
                  Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                  Comment


                    #24
                    В Царство България е съществувала детайлна правна уредба за статута, правата и задълженията на т.н. "леки жени"...
                    SEMPER AGRESSUS

                    Comment


                      #25
                      За това си има лечение - да се създадат още работни места за съдии и да се подсигурят със съответната материална база.
                      Да, но не се прави. Бъркаш sollen със sein, т.е. това, което трябва да е и това, което е.

                      А след 1989г. беше премахнат Държавния арбитраж, който по същество си беше една особена юрисдикция. Премахването на цетрализираната икономическа система е друг проблем - при нея висшестоящия началник решаваше споровете между подчинените му държавни предприятия. От държавния арбитраж и другите особени юрисдикции делата преминаха към търговските отделения, които имат доста малоброен щат.
                      Няма ги и другарските съдилища. Вярно, че те са се занивали с някои маловажни и шантави въпроси, но сега всички тези дивотии заливат съдебната система.

                      Но никой не мисли за последиците от премахването на ред органи или по-скоро има интерес да не се мисли - все пак подмасовата приватизация е доста изгодна дейност за нашите творци на закони.

                      Трябва ли да се легализира проституцията в България?
                      Класическа стопанска дейност. Имало я е във всички епохи и общества, без изключение. (може да го обсъдим във форума, напр. за "батальоните" проститутки, обслужващи войсковите части). В случая въпросът е, доходите от тази дейност ще се облагат ли с данъци или не? Дали ще се въведе някакъв контрол , като напр. санитарно-хигиеничен и др. под. или не? Доколкото имената на някои водещи наши политици се свързват с този бизнес, малко ме съмнява да се тръгне към регламентиране на проституцията. Полузаконни доходите за проститутки, сводници и сутеньори са доста по-добри.

                      А как ще разрешиш следният казус: при бракоразводно дело нито единия от съпрузите не иска децата
                      - в зависимост от конкретните обстоятелства, може да се стигне и до най-крайната мярката: лишаване от родителски права и даване на децата за осиновяване. За да се ограничат подобни изкушения у родителите у нас семейното жилище е малко пообвързано с гледането на децата - и дали от чувства към децата или към имота, обикновено пада голяма борба за родителските права и свързаните с тях семейно жилище и издръжки.
                      Last edited by ; 20-06-2005, 23:50.

                      Comment


                        #26
                        Възникна едно питане...
                        Ако майката, в течение на 10 години, не е получавала издръжка за детето си (в размер от 10 лв./месец) и има спечелено дело за развод и издръжка на детето, а мъжът е в неизвестност (не може да бъде открит от институциите и от бившата си съпруга), как тя би могла да си "прибере" парите?
                        :twak: :wall: :mad07:
                        Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                        Comment


                          #27
                          Такава възможност е предвидена в законодателството - по силата на подзаконов нормативен акт, Общината е задължена да поеме издръжката на деца в подобни случаи. Повече информация - малко по - късно.
                          SEMPER AGRESSUS

                          Comment


                            #28
                            ...по - конкретно - вж. чл. 92 от СК и Наредба за изплащане от държавата на присъдена издръжка ( обн. ДВ бр. 117/17.12.2002г., в сила от 01.01.2003г. )
                            SEMPER AGRESSUS

                            Comment


                              #29
                              1. Майката издирва таткото и със съдия изпълнител си събира дължимото по рада на ГПК. В случая освен таткото, трябва да се намери някакъв негов доход или имущество. Ако бащата е прехвърлил имущество с цел да увреди кредитор (детето имащо право на издръжка) има и отменителни искове.

                              2. Някои майки предпочитат да се жалват в прокуратурата и да се образува наказателно дело срещу въпросния татко. За да осъдят бащата обаче, трябва да има доходи. В част от случаите таткото се стряска и плаща; ако плати издръжките, първия път му се прощава. Тъй като в случая се образува полицейско дознание, полицията може да го обяви и за издирване.

                              НК
                              Чл. 183. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., бр. 28 от 1982 г., бр. 92 от 2002 г., в сила от 1.01.2004 г., по отношение на наказанието пробация) Който, като е осъден да издържа свой съпруг, възходящ, низходящ, брат или сестра, съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски, се наказва с поправителен труд или с пробация.
                              (2) Същото наказание се налага и на онзи, който нарочно се постави в невъзможност да дава издръжка, било като прехвърли имуществата си, било като не упражнява правата си или по друг начин.
                              (3) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Деецът не се наказва, ако преди постановяване на присъдата от първата инстанция изпълни задължението си и не са настъпили други вредни последици за пострадалия. Тази разпоредба не се прилага повторно.
                              (4) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., в сила от 1.01.2004 г., по отношение на наказанието пробация) Ако деянието по ал. 1 и 2 е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода до две години или пробация, както и обществено порицание.

                              А паралелно може да се пробва както се посочи от HELLCAT за издръжка от общината, но това е за напред, миналите издръжки трябва да си ги търси от съпруга по посочените по-горе способи.

                              Comment


                                #30
                                @ Sake
                                Благодаря за компетентните отговори!
                                Е чак пак толкоз компетентни...

                                Трябва ли да се легализира проституцията в България?
                                Категорично ДА !

                                Възникна едно питане...
                                Ако майката, в течение на 10 години, не е получавала издръжка за детето си (в размер от 10 лв./месец) и има спечелено дело за развод и издръжка на детето, а мъжът е в неизвестност (не може да бъде открит от институциите и от бившата си съпруга), как тя би могла да си "прибере" парите?
                                Подава си молба в Социалната служба в месната община/кметство. Към молбата се прилагат копие от съдебното решение за развод, издръжка, родитрелски права и с каквото още разполага. Необходима е също и бележка от МВР че лице-баща е с неизвестен адрес и не може да бъде открито. Също ще помогне и бележка от съдия - изпълнител в този смисъл. Ако задълженият родител е в неизвестност или е социално слаб, издръжката се поема от общината. ВАЖНО: това важи само ако детето е до 16 годишна възраст, след това не може. Майката да се пробва да иска от общината издръжка и за една година назад, понякога номерът минава.
                                Давай за жизнь, давай, брат, до конца,
                                Давай за тех, кто с нами был тогда.
                                Давай за жизнь, будь проклята война,
                                Помянем тех, кто с нами был тогда.

                                Comment

                                Working...
                                X