Демокрацията в България никога не е работила добре. Ние сме народ от индивидуалисти и се обединяваме само когато има някакъв голям зор - война, робство и тем подобни. А свободата я тълкуваме като слободия. По мое мнение, ако избираме демократична форма на управление, трябва да е ПРЕЗИДЕНТСКА, а не ПАРЛАМЕНТАРНА република. И всеки, който се захваща с политика, трябва да е наясно, че властта принадлежи по право на НАРОДА и че във всеки момент може да му бъде потърсена отговорност (има ли го това сега?). Но за да се създаде гражданско общество (каквото ние в момента нямаме), трябва не просто образование, а повсеместно събуждане, сиреч ВЪЗРАЖДАНЕ, като това преди 150-200 г. А докато сме народ от овце и докато способните да бъдат овчари бягат в чужбина, само диктатура ще ни оправи.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Какво ще направите за да промените България
Collapse
X
-
Гост
Mauser написаДемокрацията в България никога не е работила добре. Ние сме народ от индивидуалисти и се обединяваме само когато има някакъв голям зор - война, робство и тем подобни. А свободата я тълкуваме като слободия. По мое мнение, ако избираме демократична форма на управление, трябва да е ПРЕЗИДЕНТСКА, а не ПАРЛАМЕНТАРНА република. И всеки, който се захваща с политика, трябва да е наясно, че властта принадлежи по право на НАРОДА и че във всеки момент може да му бъде потърсена отговорност (има ли го това сега?). Но за да се създаде гражданско общество (каквото ние в момента нямаме), трябва не просто образование, а повсеместно събуждане, сиреч ВЪЗРАЖДАНЕ, като това преди 150-200 г. А докато сме народ от овце и докато способните да бъдат овчари бягат в чужбина, само диктатура ще ни оправи.
Струва ми се, че ресурс и възможност за такава диктатура няма. То и за да има някакъв завой, ще трябва първо да пропадне европейския съюз.
За президентската репубика, винаги съм мислил, че точно това й трябва на България. Демокрация, ама със силни и ясно изявени центрове на властта. Европейския тип парламентарна репубика не е за нас, защото сме политически незерели и всяка парламентарна демокрация се обръща на чалга и кражба.
Затова в миналото сме прогресирали - когато в рамките на общо взето праламентарната монархия (поради ярката личност на Стамболов, интригантсвата на Фердинанд или политическите моди на Европа при Борис Трети) се е откроявал един силен и авторитетен център на властта. Често руган като диктаторски, което не винаги е вярно, той донася видим възход и тласка държавата напред, та да може да преживее следващите си падения.
Понеже у нас силни личности в политиката са рядкост, силната президентска власт ще компенсира тая сериозна липса. Май руския модел ще ни дойде добре (не като практика, като устройство, де)
То не, че Латинска америка пропкпсва с президентските републики и не че сега няма да изберат някой Жоржочавес нашите велемъдри избиратели, но все ми се струва, че това много ще помогне на укрепването на държавността, без да излиза от рамките на демокрацията.
Освен това, трябва да намалят народните представители наполовина поне. Ако пък (което е фантастика) има двукамерен парламент, тогава вече работата става много добре.
Третото е една хубава дясна политика, като при Кол в Германия.
Comment
-
Е малко от малко стигаме до отговорността на личноста която управлява.Ама аиде да не е диктатура.Че дразни Ама в моя град кмета даде уличните лампи на концесия (на частно) и сега един квартал няма осветление .И никой не му търси отговрност .А тои така си дойде на власт ,няколко партий за него и после търси отговорност .Всеки трябва да си отговаря за действията ,е това е .Тогава ще се замисли какво обещава и какво прави .Човек се учи докато е жив.
Comment
-
Гост
cell написаЕ малко от малко стигаме до отговорността на личноста която управлява.Ама аиде да не е диктатура.Че дразни Ама в моя град кмета даде уличните лампи на концесия (на частно) и сега един квартал няма осветление .И никой не му търси отговрност .А тои така си дойде на власт ,няколко партий за него и после търси отговорност .Всеки трябва да си отговаря за действията ,е това е .Тогава ще се замисли какво обещава и какво прави .
Поначало не е страшно, дето кмета е дал на концесия. Лошото е, че явно крадат от концесията.
И на това ще му дойде времето. Както виждаме, всеки кмет се среща с прокурор, рано или късно, даже инцидентно. Бедата е, че това е защото и прокурорите искат концесия, а не заради държавния интерес
Comment
Comment