Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дали да не се опитаме да помогнем на Джунейт от Айтос да превежда в Уикипедия?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Ха, интересна тема.
    Преди години се пробвах усилено да пиша за българското вики, но бързо се отказах след няколко тежки сблъсъка с всевиждащите и всезнаещи администратори на бг версията. Това е някаква банда, особено ревнива за труда си и съм ставал свидетел на брутални ексцесии при опит те да бъдат коригирани. И до момента ако отвориш примерно статията за Т-72, ще видиш, че танка е на въоръжение в ООН, че танка има интериор, че оръдието му има мощност (не пише колко вата е обаче), че танка имал и модификации от "маймунски тип" и тн. Обаче, тази статия е отбелязана като една от най-добрите в бг википедията.
    Та сега правя дребни редакции в английската версия и качвам снимки в wiki commons. За друго нямам нерви, а за бг версията още по-малко
    Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

    Comment


      #17
      Лично мнение. Ако искаме да се промени нещо в този случай, според мен единственият смислен начин е да действаме като група, като форум (а може и не само ние, форумите с такава насоченост в България са поне няколко) и да искаме промени в българската уикипедия. Тоест, една петиция от името на целия форум (или на няколкото български), би могла да оправи нещата. На отделни частни инициативи може и да не обърнат внимание, но реакциите на цяла общност надали ще останат нечути. Какво ще кажете?
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #18
        А дали има смисъл? Ако проблемът опре до спор с администрацията на българската "Уикипедия", едва ли те биха отстъпили. А сигурно ще се загуби доста време. Може би по-разумният подход е да се създадат собствени страници с информация, от които след време най-вероятно те ще препишат съответните материали.

        Comment


          #19
          Само погледнете къде попадаме веднага, ако сме в контекста на бг-уикито, и приемем техните формулировки:



          Хем недовършено, хем категорично. За Бийвор бих поспорил с кало, но не в тази тема.

          Comment


            #20
            1951 написа Виж мнение
            ... че оръдието му има мощност (не пише колко вата е обаче)...
            Ами това са новите ЕКО танкове, дето се зареждат по електроцетралите, те и заради това строят АЕЦ "Белене".

            Comment


              #21
              1951 написа Виж мнение
              Ха, интересна тема.
              Преди години се пробвах усилено да пиша за българското вики, но бързо се отказах след няколко тежки сблъсъка с всевиждащите и всезнаещи администратори на бг версията.
              ........
              Та сега правя дребни редакции в английската версия и качвам снимки в wiki commons. За друго нямам нерви, а за бг версията още по-малко
              Щом е било преди години, има вероятност нещата да са се променили междувременно. Т.е. хората, създавали проблеми, да са загубили интерес и да са се отказали да участват в проекта.
              Също така правенето на много на брой малки редакции за по-продължителен период от време евентуално може да се окаже по-разумно, тъй като не привлича толкова внимание, колкото почти цялостното пренаписване на една статия наведнъж.

              Comment


                #22
                уики-недоразумения

                Просто за да отбележа като грамадна грешка, която би заинтересувала запалените по Втората световна:

                Според статията за Аушвиц Рудолф Хес е първият комендант на лагера:

                "Аушвиц или Освиенцим е комплекс от нацистки концентрационни лагери. Разположен е в южна Полша в близост до малкия полски град Освиенцим (Auschwitz на немски). Първи началник на лагера става Рудолф Хес" - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%...D0%B5%D1%80%29

                Първоначално реших, че е просто некадърна транслация на името, но на Рудолф Хес има хиперлинк към ... Рудолф Валтер Рихард Хес:



                Малко по-надолу, стои следното, със същия хиперлинк на името:

                "На 26 септември 1941 Рудолф Хес получава заповед да построи един допълнителен работен лагер за 100 000 руски военопленника в областта Аушвиц..." (какво безобразие от страна на английските тъмничари, че са му позволили да получи такава заповед...)

                Явно за бг-уики разликата м/у Хес и Хьос (Рудолф Франц Фердинанд) е въпрос само на досадна подробност при произношението...бахти...

                Никъде във вариантите на други езици това не фигурира като грешка, проверих, родно е.
                sigpic

                Sword song and horn sound

                Comment


                  #23
                  Севасте, боя се, че не е само това. Аз самият нямам опит в промените в статиите на "Уикипедия", но опитът, който 1951 споделя малко по-долу не е окуражаващ. Не знам дали нещата сега са се променили.

                  Comment


                    #24
                    sewast написа Виж мнение
                    Просто за да отбележа като грамадна грешка, която би заинтересувала запалените по Втората световна:

                    Според статията за Аушвиц Рудолф Хес е първият комендант на лагера:
                    ..........
                    Никъде във вариантите на други езици това не фигурира като грешка, проверих, родно е.
                    Ами оправИ го. Няма нужда от регистрация за целта.

                    Comment


                      #25
                      Май проблемът на българската Уикипедия е, че екипът, който я списва, няма опит и интереси във въпросните области, но едновременно с това не приема съвети или критики отвън. За доказателство е достатъчно да се погледнат приведените в тукашната тема грешки плюс дискусиите към съответните теми в Уикипедията. Отделно от това кошмарният превод на каквото и да е на историческа тематика.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        #26
                        bsb написа Виж мнение
                        Ами оправИ го. Няма нужда от регистрация за целта.
                        Не се наемам, най-вече, заради казаното от месир и защото от плахи опити преди знам колко е прав. Надявах се някой от тук заинтересуваните любители да е "член-кореспондент" на бг-уики, но после прочетох статията до край и видях колко безпочвена е била надеждата ми. И не ги виня за това, че стоят настрана.

                        Просто исках - и все още искам - да го маркирам(между другото, статията е била "номинирана за изтриване, но, след гласуване, е оставена" - абе, какво да говорим).
                        sigpic

                        Sword song and horn sound

                        Comment


                          #27
                          Оправих го, без да имам регистрация и без да съм свързан със сайта - не болеше.

                          Comment


                            #28
                            Обаче гледам, че още си е Хес там
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #29
                              Да, защото 2 минути след мен редакцията е премахната. Чудя се дали да се обърна към този Петър. Хайде, все пак ще опитам да го направя, пък ще видим какво ще излезе.

                              Comment


                                #30
                                На мен ми направи впечатление в статията за Временното правителство, че името на Мануйлов е побългарено на Мануилов и че той ръководи "министерство на образованието". Доколкото съм запознат по това време в Русия има "министерство на просвещението". Министерство на образованието се появява в по-късен етап. Не искам да изглеждам дребнав, но както е казал народа- "капка по капка, вир не набира". Грешките взеха нещо много да се множат. Дайте да направим нещо, да му помогнем на човека. В момента нямам много ангажименти и ако някой се притече на помощ да направим нещо.

                                Comment

                                Working...
                                X