Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мнения за форума (т.е. книга за оплаквания и препоръки)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Навремето имаше една система - опашка за модерация. Не знам дали все още е в сила (имаше я при по-стар вариант на системата, но предполагам, че още я има). Не съм сигурен дали се включва за цял под-форум или само за отделна тема (но и в този случай има решение: да речем, прави се отделен под-форум за съвременни силно политизирани теми, за който се включва тази опция). На практика тя означава следното: всеки може да пише, но постовете не се появяват в темата, докато някой модератор не ги одобри. Това позволява пропагандата и глупостите да се отсяват още на входа и няма нужда модератор да виси постоянно (може да ги преглежда когато му е удобно). Навремето за кратко тази система бе включена за аналитичния раздел. На в крайна сметка се отказахме, защото се събираше твърде много работа. Но само с една тема може би няма да е така.
    Положителната страна ще е, че темата съществува и в нея се пише, при това, дразнителите се отсяват на входа. И няма нужда от постоянно висене на модератор.
    Отрицателната страна е, че постовете ще излизат бавно и със задръжки, което може да доведе по-яростните филофоби до многократно пускане на едни и същи постове, с което ще задръстят опашката за модерация (но пък това може да се контрира с локален бан от темата или под-форума (ако се направи отделен "злободневен раздел")). Вторият недостатък е натоварването за модераторите. Щом влязат във форума могат да установят, че ги чакат няколко десетки поста в опашката за модерация. На човек може да му писне. Но пък могат да ги преглеждат по диагонала, за рецидивите просто да забраняват достъп до темата.
    Решението ми се струва добро, ако ще се пазят такъв род теми. Но пък на чужд гръб, нали знаете .

    Comment


      Аз също мисля, че cven предлага най-доброто решение. Темата наистина е интересна, но тъй като е злободневна и тъй като е обвързана и с проблемите на днешна България, е силно политизирана, което пък означава, че просто няма начин да се избегне перманентното нажежаване. Опитът да се ограничи само до даване на информация се оказа неуспешен, тъй като войната освен с оръжие се води и чрез медиите. Това означава, че давайки информация било руски - от Русия или от Източна Украйна, било от украински източници, неизбежно се прокарва съответната пропагандна линия. А за даване на информация от разни съмнителни съмнителни сайтове и форуми, мисля че е абсурдно да се търси някаква, дори привидна обективност. Като се сложи и някоя не премерена дума и…. бам, уйде коня в ряката.
      Поради тази причина, мисля че е най-добре да е заключена, като само модераторите да пускат неща в нея, включително мисля, че при това положение е хубаво да се пускат и анализи. Освен това така ще се ограничат и безсмислените кадри с кървища, снимки на воюващи, или просто клипчета от типа “баба Настя заснела с телефона си пикаещ войник” и всякакви други напълно неинформативни снимки и клипове, защото е ясно, че там където се гърми има трупове и ранени. Не знам дали е възможно да се направи нещо като кутия, образно казано, където потребителите да пращат материали, а като се завърти някой модератор, да ги преглежда и решава кое да се пусне и кое не. Разбира се, това означава, че информацията ще постъпва в темата със известно закъснение, защото е ясно, че модераторите не са денонощно на пост, но пък така хем ще може потребители да пускат материериали, хем цедката ще става преди да достигнат до темата – така и така се модерира, но в този случай просто работата ще е много по-малко, тъй като ще се избегне нажежаването, което може да предизвика дори и един пост.


      а, гледам че gollum ме е изпреварил с няколко минути

      Comment


        Лично мне нравилось как dibo модерировал тему про Украину.

        Я хоть "априори" точно на прорусской стороне
        но у меня сложилось впечатление что он нейтрален и небыло обиды за удаленные посты и
        редакции сохраненных постов.

        Мне кажется, что вс¸ было нормально, только мы в последний день видимо немного немного злоупотребили
        отсутствием dibo в теме и нагадили в ней.

        Проблемма была не в модерировании, а в дисциплине участников форума.
        Не будет дисциплины - никакие модераторы и правила не помогут.

        П.С.
        Не знаю как Stan (он тоже во многом виновник закрытия темы), но лично я понимал, что делаю неправильные действия, но не смог остановиться.
        http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

        Comment


          И все пак защо точно в този форум се иска поддържането на една силно политизирана тема? Удобство, ниво на опонети, реноме на Бойна слава Обаче ето - управата изглежда не желае да поддържа точно тази тема, значи мястото за дискусия не е уцелено.

          Ако се иска продължаване на дискусията с участниците от този форум, значи предложението на Торн е напълно приемливо - регистрация в онзи блог. Така и концентрация на информацията ще се получи, та и удобство ще има.

          Comment


            Имам следния въпрос.

            Какви са критериите за оценка при допускане на постинг в премодерираните теми?

            Със сигурност те се различават от тези в общите дискусии защото иначе не би се наложило премодериране.

            Благодаря
            С уважение контрол_alt.

            Comment


              Лична преценка на модератора/модераторите за това какво има смисъл да го има и какво няма смисъл да е там. За да остане мнението в общи линии трябва да е информативно, да не съдържа очевидна политика, да не съдържа откровени лъжи и да не конфронтира останалите на форума.
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                Познавам добре системата за премодериране от форума на Le Monde.

                Taм за да се застраховат от грешки в оценката, отхвърлените постинги се оценяват от двама модератори. Когато пост на участник в дискусията е отхвърлен, той получава известие за това и причината за решението.

                Така ли ще бъде и тук?
                С уважение контрол_alt.

                Comment


                  контрол_alt написа Виж мнение
                  Познавам добре системата за премодериране от форума на Le Monde.

                  Taм за да се застраховат от грешки в оценката, постингите се оценяват от двама модератори. Когато пост на участник в дискусията е отхвърлен, той получава известие за това и причината за решението.

                  Така ли ще бъде и тук?
                  Не.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    В такъв случай, как ще бъде? Например как може участник да разбере защо мнението му не е допуснато за публикуване за да може да се коригира?

                    Както писах по-горе тази система се нарича "премодериране". В Le Monde се прилага само в секцията за Близкия изток. Причината е френското законодателство, а не невъзможността да се наложи контрол над участниците. Тя върви и със съответните правила.

                    Предвижда ли се новите правила в премодерираните форуми на Бойна слава да бъдат фиксирани в общите правила за дискусии?
                    С уважение контрол_alt.

                    Comment


                      Ще бъде както си е до сега и както вече каза Воланд - не се предвижда въвеждането на премодериране.
                      По някое време, когато страстите поутихнат, най-вероятно разделът ще се пусне на нормален достъп.
                      „Аз, Драгомир, писах.
                      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                      Модератор на раздел "Военна Авиация"

                      Comment


                        Премодерирането вече е въведено. Допускането или не на постинги в темата е просто най-лесната част от него. Системата не е лоша и функционира добре за теми , които могат да предизвикат проблеми със закона, или които по една или друга причина са изпуснати от контрол.

                        Методът се е доказал още при редакционната политика на хартиените вестници и не е нещо ново. Въпросът е, че без обратна връзка се получава конфузна ситуация. Например Дибо, Динаин, а и ти, давате фидбек за това какво е наложило намесата на модератор. Възможно е и други от модераторите да го правят. Сега сме изправени пред ситуация, при която тази връзка между участници и модератори е напълно прекъсната. Това е нездарвословно.

                        Ще дам един пример. В момента разполагам със снимки на сепаратистките позиции в Украйна. Само снимки, без коментари. Пускането им във форума изисква да ги прехвърля на съответния сайт и след това ръчно един по един да откопирам адресите за форума. След това пускам поста тук. Дори и да не се харесат на модератора, който може би ще ги отхвърли, все пак би било да добре да има един ред с индикация защо и кое правило е нарушено. След това участникът ще си направи изводите и ще се коригира. Нещо подобно се случи със снимките на избитите сепаратисти, които бях публикувал във форума - направи се забележка , че това е жестоко и кървища не са желателни и съответно то не се повтори.
                        С уважение контрол_alt.

                        Comment


                          В Украинската тема многократно беше обяснявано кое и какво, но то явно не даде ефект и масата потребители съзнателно нарушаваха поставените правила.

                          Модераторите не си изкарват прехраната модерирайки форума, а за тях това е хоби, оттам и при събирането на една критична маса боклучиви постове на ден се взимат съответните мерки които ни улесняват, няма как да даваме обратна връзка за 20-30 поста на ден (в пика на тролваният се триеха по около толкова). Мярката най-вероятно ще е временна и не виждам какво повече може да се обсъжда.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            Добре, но това е темата за оплаквания и дискусия за форума.

                            Ето имам конкретен въпрос. Пуснах копи/пейст без мой коментар на ето тази статия за наличието на два танка при сепаратистите в около 12 часа на обед. http://lb.ua/news/2014/06/12/269559_...lis_tanki.html

                            Очевидно статията е била отхвърлена от модератора.

                            Къде съм сбъркал? Кое правило на форума съм нарушил за да мога да се коригирам?
                            С уважение контрол_alt.

                            Comment


                              Може би защото кадрите еднозначно идентифицират танковете като т-64 и някой модератор ти е направил услуга като не ти е дал да пуснеш фалшификат и така допълнително да се дискредитираш.

                              Comment


                                Този толкова коментиран и не допуснат от модераторите клип с танковете е квалифициран от ВВС като "абсурдно съобщение", "което не може да бъде потвърдено".http://m.bbc.co.uk/russian - там може да се види вградено същото това видео.
                                "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                                Comment

                                Working...
                                X